in , ,

Microsoft Flight Simulator 2020 Multiplayer Videosu 7. Bölüm [Türkçe Çeviri]

Microsoft Flight Simulator 2020 – Multiplayer videosu 7. Bölüm [Türkçe Çeviri]

Sabırla beklenen yeni uçuş simülatörü Microsoft Flight Simulator‘ın multiplayer sistemi bir video ile tanıtıldı. Gerçek pilotlarla sanal pilotları bir araya getiren, sunucularında Azure gücünü kullanan, 200 km’lik çaptaki tüm uçakların verilerini işleyebilen ve tek ve ortak paylaşımlı bir dünya tasarlayan Asobo stüdyosunun CEO’su Sebastian Wloch bizlere multiplayer için yaptıkları çalışmaları anlatıyor. Türkçe çeviri olarak okuyabilir ve videosunu izleyebilirsiniz.

Herkese merhabalar, ben Sebastian Wloch. Asobo Studio’da CEO’yum. Feature Discovery Series adını verdiğimiz serimizin yeni bölümüne hoş geldiniz. Bugünkü konumuz multiplayer/çoklu oyuncu. İlk olarak simülasyon tutkunlarının uçuş yapabileceği tek ve ortak bir dünyayı nasıl yarattığımızdan bahsedeceğim.

Ardından, çoklu oyuncu sistemine, farklı uçuş modlarına ve sahip olduğumuz çeşitli filtrelere değineceğim. Ve son olarak size bu sistemin nasıl işlediği ve çevrimiçi çok oyunculu uçuşun nasıl çalıştığı hakkında bazı teknik detaylar vereceğim. Çok oyunculu modda hedefimiz, kullanıcılara dünyadaki tüm pilotları ortak bir çevrimiçi dünyada bir araya getirecek yeni bir deneyim sunmaktı. Bu deneyimin tüm kullanıcıları barındırmak için gereken sayıda sunucunun altyapısını sağlayan Azure‘un gücü aracılığıyla sağlanmasını istedik. Anında, son derece ölçeklenebilir ve istediğimiz tüm özellikleri yaratmamızı sağlayan sağlam bir çözüm sunmuş olduk.

Microsoft Flight Simülatör’de çok oyunculu mod için tek ve ortak bir dünya yarattık. Bundaki amacımız ister gerçek dünya ister simülasyon dünyasında olsun tüm pilotları bir araya getirmek ve sanal bir uçuş yapmalarını sağlamaktır. Pürüzsüz bir deneyim yaşamanız için simülasyon esnasında ayarlamanız veya yönetmeniz gereken hiçbir şey yok ve oturum oluşturma veya katılım sağlama gibi bir zorunluluğunuz da yok.

Ayrıca, gerçek pilotları sanal pilotlarla bir araya getirmek amacıyla simülasyona gerçek zamanlı hava trafiği akışı ekledik ve bu akış yapay zeka tarafından yönetilmektedir. Yani bu demek oluyor ki herhangi bir anda dünyada uçuş yapan uçakların tamamı olmasa da çoğunu oyuna dahil etmiş olduk. Bu modda uçaklarla sinyal kesintisi yaşandığında yapay zeka devreye giriyor ve veriler tekrar sağlanana kadar süreci yönetiyor. Burada tek bir dünya oluşturduğumuz için, oyun severlerin kimle veya nasıl uçmak istediklerine bağlı olarak çeşitli seçenekler sunuyoruz. Bu seçeneklerden ilki “sadece anlık oyuncular” modu. Bu mod, kurallara uygun, daha kısıtlı bir alanda ve tüm uçuş süreçlerini takip etmeniz gereken bir moddur. Aynı zamanda bu modda gerçek zamanlı uçuş yaptığınız için hava durumu da o anki şartlarda gerçek dünyada nasılsa simülasyonda da öyle oluyor. Ek olarak gerçek zamanlı hava trafiğini de aktif hale getirebilirsiniz. Bunun amacı, gerçek zamanlı uçuş yapan tüm oyuncuların aynı kurallara uyması, aynı hava koşullarında uçması ve bir anda değişebilen şartlara uyum sağlayabilmesi konusunda ortak bir denge sağlamaktır. En çok sayıda oyuncunun simülasyona dahil olmasını mümkün kılmak adına herkesin aynı dünyada aynı kurallara uyarak hareket ettikleri bir mod oluşturduk. Bir diğer mod ise “tüm oyuncular” adını verdiğimiz oyun şeklidir ve bu modda istediğiniz kuralları, hava durumunu, zaman dilimini, diğer koşulları, online trafik akışını ve dahil olan tüm oyuncuları kendiniz filtreleyerek seçim yaparak uçmaya başlayabilirsiniz. Yine bu modda, kurallara uymak zorunda hissetmeyenlere veya belki de herhangi bir rotaya ve şarta bağlı olmadan yeni bir uçakla etrafta test uçuşu yaparak keşifte bulunmak isteyenlere olanak sağlıyoruz. Binin ve keyfinize göre uçmaya başlayın. Sizi harika bir dünya bekliyor.

Bunu yapmak oldukça basit. Simülasyonu açın ve o an çevrimiçi olan birçok oyuncuyla çok oyunculu modda uçabilirsiniz. Eğer bazı kurallara uyarak fakat gerçek zamanlı ve gerçek hava koşulları olmadan uçmak istiyorsanız, küçük bir arkadaş grubuyla bir arada uçmak veya kendi başınıza kurallar olmadan çılgınca takılmak istiyorsanız, bu modda kendi dünyanızı yaratıp uçuş yapabilirsiniz.

Buna gruplar adı veriyoruz. Bir grup oluşturuyorsunuz ve arkadaşlarınız gruba katılıyor. Böylece grubun kurucusu istediği hava şartlarını ve zaman dilimini seçebiliyor ve kuralları ayarlayabiliyor. Gruba katılan arkadaşlarınız ise bu kurallara uymak durumunda oluyor. Küçük bir topluluk oluşturmuş oluyorsunuz. Kendi çapınızda bir oturum oluşturmuş oluyorsunuz. İstediğinizi yapabiliyorsunuz fakat grubun kurucusu siz ve grup katılımcıları arkadaşlarınız olduğunuz için yaptıklarınızı siz ve arkadaşlarınız görebiliyor.

Biraz da teknoloji kısmına bakalım. Dünya etrafında çoklu katmanlar oluşturarak bunu tasarladık. Sunucularda oluşan bu katmanlarda bir veri merkezi bulunmakta ve sizin bağlandığınız sunucular da bu merkeze bağlanmakta. Simülasyona başladığınızda ping düzeyinize bağlı olarak size en uygun konumu seçmektedir. Şu anda Avrupa’nın batısında bir adet ve Kuzey Amerika’da bir adet olmak üzere iki veri merkezimiz var. Pinginize bağlı olarak size en uygun olanı seçecektir ancak size kendiniz de seçim yapabiliyorsunuz.

Örneğin, belli oyuncularla veya kendi arkadaşlarınızla bir arada olmak istiyorsanız, belli bir sunucuyu seçme şansınız var. Anlık hava trafiğinde on binlerce uçak havada uçuyor ve çok oyunculu mod trafiğinde de aynı şekilde on binlerce hatta yüz binlerce uçağın aynı anda uçması gerekiyor. Ancak siz simülasyonda uçuş yaparken yüz binlerce uçak görmemektesiniz. Sunucular otomatik olarak size akışı sağlanan verileri en iyi hale getirmekte ve böylece anlık trafik seçiminde yalnızca 200 km’lik çaptaki tüm uçakların bilgisini sunucudan almaktasınız. Multiplayer/Çok oyunculu trafik modunda da yine 200 km’lik çaptaki uçuşların bilgisine sahip oluyorsunuz ancak bu en yakınınızdaki 50 uçağa sınırlandırılmaktadır. Yani, 200 km çapındaki alanda 50’den az uçak varsa, tüm uçakları görüyorsunuz. Çevrenizde 50’den fazla uçak varsa, sunucudan sağlanan ve en yakınınızdaki 50 uçağı görebilirsiniz. Bu yöntemle, benzer konumlarda bulunan ve 200 km’lik genişlikten daha dar olan bir bölgede yer alan binlerce uçağı aynı bölgeye toplamak yerine en yakındaki 50 uçağı görebilme sınırlamasıyla bant genişliğinden tasarruf etmeyi amaçlıyoruz. Sunucular bu işlemi otomatik olarak yapıyor. Herkes tek bir dünyada yer alıyor ve tüm uçaklar da burada bulunuyor. Çok oyunculu trafik de burada. Sunucular otomatik olarak etrafınızda bulunan oyuncularla küçük oturumlar oluşturmakta, sizin oturuma katılmanızı sağlamakta ve sadece görmeniz gerekeni sunmaktadır. Size henüz açıklamış olduğum şey sunucuların size gönderdiği uçaklar hakkındaydı. Bunun haricinde sizin görüntüleyebileceğiniz uçaklar da var ancak bu sistem daha çok sizin cihazınızın performansına bağlı olan bir durum. Tüm bu işlemlerde bir limit olacak. Mesela her bir uçağı görebilmeniz için ne kadar uzaklıkta olmanız gerektiğin konusunda bir limit olacak ve temelde grafik ayarlarınızı arttırma ve azaltmanıza bağlı olarak azalttıkça daha az uçak görebileceksiniz ve bunlar kameraya daha yakın olacaklar. Size görünmese de uçaklarda daima orada yer alıyor çünkü sunucular bunun bilgisini size aktarıyor ve siz de istediğiniz zaman kimlerin oyunda olduğunu görüntüleyebilir, radarda konumlarını takip edebilir ve hatta daha da uzakta olsalar bile uçakların üç boyutlu versiyonlarını görebilirsiniz. Sunucular size konumları radar üzerinde bildiriyor.

Ve son olarak, uçuş deneyiminin sorunsuz olması için gelişmiş teknolojiler kullandık ve böylece tüm uçakların sorunsuz bir şekilde uçtuğunu görebiliyorsunuz. Ayrıca entegre ettiğimiz ve mükemmel bir çalışma sistemi olan “dead reckoning interpolationhesabi seyrüsefer sistemi sayesinde tüm uçaklar sorunsuz uçabiliyor ve etrafta bir anda kaybolma veya sarsılma gibi sorunlar yaşanmıyor. Gökyüzünde uçakları adeta bir kuş gibi süzülüyor olarak göreceksiniz. Böylece çok oyunculu modda harika ve sorunsuz bir deneyim elde edeceksiniz. Grup olarak keşfe çıkacaksınız ve bu eşsiz deneyimi yaşayacaksınız, oyunda takılma veya donma gibi çevrimiçi sorunlar yaşamayacaksınız.

Videomuzu izlediğiniz için teşekkür ederim. Microsoft Flight Simulator’un çok oyunculu versiyonuyla yakında görüşmek üzere.


 

IFR bölümü ise Nisan sonu veya Mayıs başında yayımlanacak.

Microsoft Flight Simulator 2020 forumu için buraya tıklayın.

SimülasyonTÜRK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The Bus için alpha sürümünden teaser videosu paylaşıldı

ETS 2’ye İpsala Sınır Kapısı Eklendi! [Video]