in , , , ,

Microsoft Flight Simulator 2024 için Çıkış Tarihi ve Yeni Tanıtım Videosu! [Xbox Games Showcase]

Xbox Games Showcase sırasında Microsoft Flight Simulator 2024 için yeni tanıtım videosu yayınlandı ve çıkış tarihi açıklandı. 19 Kasım 2024‘te Windows PC ve Xbox Series X|S konsollarına yayınlanacak. İlk günden Xbox Game Pass tarafından erişilebilir olacak.

MSFS 2024 geçtiğimiz sene duyurulmuş ve bir türlü yayınlanamamıştı. BU sırada MSFS 2020 için güncellemeler ve içerikler devam ederken yeni simülatörün duyurusu topluluğu iki bölmüştü. Yeni tanıtım videosunda çok daha heyacanlandıran detaylar gösterildi. Arazi detay seviyesi ve 3D ağaçlar ile bitki örtüsü harika dursa da performans optimizasyonu endişelendiriyor. MSFS 2024’te çoklu çekirdek kullanımı dahil birçok optimizasyonu çalışması olacak. 2020 versiyonunda ilk başta yapılan bazı temel hataların burada tekrarlanmayacağı umut ediliyor.

Aşağıdaki yeni tanıtım videosunda ilk kez A330 ortaya çıkıyor. iniBuilds tarafından geliştirildiğini tablete bakarak söyleyebiliyoruz ki zaten Sim Update 15 ile A320neo v2 uçağı onlar tarafından geliştirilmişti. Devam etmek gerekirse kariyer odaklı görev sistemi için yeni sahneler ve detaylar görüyoruz. Daha güncel uydu görüntüleri üzerine yapay zeka makine öğrenme desteği ile inşa edilen dünya harika görünüyor. MSFS 2020 ve MSFS 2024 geçişinde her ne kadar çeşitli havalimanı eklentileri uyumlu olacak denilse 2024 sürümünde eklenti geliştiricileri yenilikler için ayrı sürüm çıkartmak zorunda kalacak. Ve yeni simülatör sürümü yeni teknolojilerle birlikte maalesef yine yeni problemler, eksiklikler getirecek. Her ne kadar SDK tarafında uçak geliştiricileri için yeni fırsatlar getirecek olsalar da Xbox cephesinde bu simülasyona bakış açısı her zaman derin detaylara sahip çekirdek kitlenin hoşlanacağı şekilde olmuyor.

Daha çok sandbox türüne kaymaya devam ettiğini MSFS2020 için gelen değişik tipte hava araçları ve eklentilerle gördük. MSFS2024 bunu daha da ileriye taşıyacak.

Evet videoda ticari uçuş, hava ambulansı, açık hava reklamcılığı, VIP charter hizmetleri, tarım uçağı, arama ve kurtarma operasyonları ile helikopterler sayesinde kargo taşıyabilme dahil askeri kargo operasyonları ile yangın söndürme görevleri gösteriliyor. Hatta bush flight sırasında ormanın içine inmiş ve hatta kirlenmiş gören uçaktan indiğimizde etrafta dolaşan geyiğin fotoğrafını çekebiliyoruz. Bu sırada arazi detayları ve kaplamaları hoş görünüyor. Ağaçlar ve bitki örtüsü genel olarak mevcut sürüme göre istediğimiz yönde gelişerek 3D odaklı olmuş. 3D ağaçları birçok sahnede daha iyi gördük elbette burada 2D görünüme sahip impostor yöntemiyle çözümler de üretilecek ama MSFS2020’den daha iyi çözümlerle geleceği şimdiden anlaşılıyor. Mevsimleri de gösteren Asobo ekibi heyecanı artırıyor. Red Bull Air Race de dahil edilmiş.

Havalimanlarındaki obje yoğunluğu sizi heyecanlandırmasın şu an aynı görüntüler sağlanabiliyor. Unutmayan ne kadar çok şey görürseniz o kadar çok FPS götürme imkanı var ve bu havacılık simülasyonlarında bir noktadan sonra anlamsız oluyor.

GSX Pro ile bildiğiniz gibi havalimanı terminallerinden uçağımızda 3D animasyonlu yolcuları bindirebiliyoruz hatta son güncellemesi ile artık uçakların içindeki koltuklara da oturup gerçek bir yolcu gibi durabiliyor. MSFS ekibi bu olayı da entegre ediyor. Jetway körüğünde yürüyen yolcular gösteriliyor. Ancak bazı sahnelerde fotogrametri tekniği ile oluşturulan binalarda hala problemler var. Hava balonları da kullanılabilir olacak. Tüm dünyayı harika bir grafik gerçekçiliğinde dolaşabileceksiniz.

KLM ve United Havayolları ile işbirliği sonucu liveryler bulunuyor.

Geliştirici yayınlarında ise daha önce gösterilen uçakların hangi stüdyolar tarafından geliştirildiği açıklanmıştı. Buna göre liste;

 

  • Airbus H125 Helikopteri – Asobo Studio
  • Canadair CL-415 Yangın Uçağı – Asobo Studio
  • Cessna 208 – Asobo Studio
  • Cessna 188 AG Truck (Tarım Uçağı) – Carenado
  • Erickson S-64 Aircrane Helikopteri – Blackbird Simulations(MilViz)
  • Fairchild Republic A-10 Thunderbold II – DC Designs
  • Airbus A330 – iniBuilds
  • Beluga – iniBuilds

 

Genel olarak olumlu bir hava olsa da uçuş simülatörlerinde böylesine büyük bir havuz oluşturmuş bir platformun yeni sürümüne geçiş bir önceki simülatörler gibi olmayacak. Artık çok daha fazla zaman istiyor. Çok daha fazla depolama alanı gerektirdiğini belirtmeme bile gerek yok. MSFS2020 için hala çıkmasını beklediğimiz ciddi uçak eklentileri de hemen buraya uyarlanamayacak. Evet bunun aslında kolay olacağını söyleseler de arkaplanda işler öyle yürümeyecek. Buna emin olabilirsiniz. Yıllardır uçarak deneyim kazanmış kullanıcıları daha stabil ve adil bir platform ile mutlu edebilirsiniz. Üstelik bu hobi oldukça pahalı… Artık grafik bir noktaya kadar karnımızı doyuruyor.

 

 

 

SimülasyonTÜRK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

American Truck Simulator – Iowa eyaleti ortaya çıktı!

ETS 2 – Nordic Horizons DLC için hazırlanan 3D bina modelleri tanıtılıyor…