Ana Sayfa Uçuş SimülasyonlarıMicrosoft Flight Simulator Microsoft Flight Simulator 2020 – İstanbul Hezarfen Havaalanı (LTBW) eklentisi yayınlandı

Microsoft Flight Simulator 2020 – İstanbul Hezarfen Havaalanı (LTBW) eklentisi yayınlandı

Yazar SimülasyonTÜRK

Microsoft Flight Simulator 2020 için geliştirilen İstanbul Hezarfen Havaalanı(LTBW) eklentisi yayınlandı. MSFS’deki ilk hava meydanı çalışmamız olan Hezarfen gerçeğine uygun olarak tamamen yeniden inşa edildi. Binlerce pilotun eğitim aldığı bu havaalanını yeni uçuş simülatörü Microsoft Flight Simulator’da ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Hezarfen Havaalanı, MSFS’nin yazılım geliştirme kiti(SDK) kullanılarak Bing Maps’e dayalı görüntülerden tüm çevresi ile birlikte Emre Aydın tarafından sıfırdan inşa edildi. Özel modeller tasarlandı, varsayılan halindeki sorunları çözüldü ve iyileştirildi. Böylece çok kısa sürede Türkiye’nin ilk özel havaalanı MSFS sayesinde simülasyona yine ilk kez tarafımızdan aktarılmış oldu.

Şimdiden sıradaki projemiz için çalışılmaya başlandı. Türkiye’nin en büyük havalimanlarından biri Microsoft Flight Simulator’a aktarılıyor. Duyurusu için sabırsızlanıyoruz. 🙂

İstanbul Hezarfen Havaalanı (LTBW)

Özellikler

 • ATC özelliği geliştirildi.
 • ATC ve genel ofis binası sıfırdan modellenerek aktarıldı.
 • Ayjet Hangar sıfırdan modellenerek aktarıldı.
 • Çevredeki uçak park çadırları ve depolar düzenlendi.
 • Yakıt doldurma alanı eklendi.
 • Pist asfaltı yenilendi ve numaraları doğrusu ile değiştirildi.(runway).
 • Taksi yolları eklendi ve geliştirildi(taxiway).
 • Park yerleri eklendi ve taxi yolları yönlendirildi.
 • Yer hizmetleri düzenlendi.
 • Gerekli ışıklandırma noktaları eklendi.
 • Rüzgar tulumu düzenlendi.
 • Çevre düzenlemesi yapıldı.
 • Park alanındaki uçaklar gerçek filoya uygun olarak düzenlendi.
 • Havaalanı bölgesi Bing Maps tabanlı olarak tüm çevresi ile birlikte sıfırdan inşa edildi.

Geliştirici: Emre Aydın

Yayımcı: SimülasyonTÜRK

İndirmek için tıklayın

Eklentiyi indirerek destekleyen herkese çok teşekkürler.


Nasıl kuruluyor?

İndirdiğiniz zip dosyasının içindeki “st-hezarfen” isimli klasörünü Microsoft Flight Simulator’ın kurulu olduğu dizine giderek “Community” klasörü içine yükleyin.Steam ve diğer sürümlerde de aynı yolu izleyebilirsiniz.


İstanbul Hezarfen Havaalanı, İstanbul’un Arnavutköy ilçesi sınırları içinde olup, Büyükçekmece Gölü’nün kuzeyinde, tam 500 dönümlük bir araziye sahiptir. 1992’den beri Türkiye’nin uluslararası tescilli ilk özel havaalanı olarak hizmet vermektedir.[1] İstanbul’un 50 km batısında yer alan Hezarfen Havaalanı’nın güneyinde Büyükçekmece Gölü, kuzeybatısında Çatalca ilçesi ve kuzeyinde O-3 Otoyolu bulunmaktadır.

Hazerfen Havaalanı Pisti

Genel havacılık ve eğitim uçuşlarına ağırlıklı olarak hizmet eden Hezarfen Havaalanı ismini Galata Kulesi’nden Üsküdar’a uçan , 17. yüzyıl Osmanlı bilim adamı Hezarfen Ahmet Çelebi’den almıştır.

681 metre uzunluğunda ve 18 metre eninde asfalt pisti bulunmaktadır. 05/23 doğrultusunda bulunan bu piste Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızı Ülkü Adatepe’nin adı verilmiştir ve pist “Küçük Ülkü Pisti” olarak adlandırılmıştır. Ayrıca motokros parkuru, 120 metre uzunluğunda model uçak pisti ve helikopter pisti bulunmaktadır. Hezarfen Havaalanı, sivil ve genel havacılığa hizmetin yanında her yıl sonbaharda düzenlenen Rock’n Coke başta olmak üzere pek çok aktiviteye ev sahipliği yapmaktadır. Bu gibi organizasyonlara ev sahipliği yapması dolayısıyla Hezarfen Hobbyland adıyla da anılmaktadır.

Ancak 1992 yılından itibaren faaliyet gösteren havaalanı, ICAO ve ECAC kural ve standartlarını içeren ve 2002 yılında uygulamaya konan “SHY 14. A” kuralları çerçevesinde yeniden yapılandı ve işletme ruhsatını 24 Ocak 2009 tarihinde düzenlenen törenle aldı.


 

Microsoft Flight Simulator – İstanbul Hezarfen Havaalanı (LTBW) proje konusu için tıklayın.

 

SimülasyonTÜRK

5 yorum
0

Bu yazıları da okuyabilirsin

5 yorum

Avatar
can Eyl 16, 2020 - 16:56

Elinize sağlık çok güzel olmuş.

Cevapla
SimülasyonTÜRK
SimülasyonTÜRK Eyl 16, 2020 - 17:49

Teşekkürler

Cevapla
SimülasyonTÜRK
SimülasyonTÜRK Eyl 16, 2020 - 17:50

Eğer indirirken bir sıkıntı yaşıyorsanız mutlaka yorum olarak bildirin çözelim. 🙂

Cevapla
Avatar
Kendine Kaptan Eyl 17, 2020 - 11:31

Çok kaliteli bir seneryo olmuş elinize sağlık umarım böyle kaliteli ve ücretsiz paylaşımların devamı gelir 🙂

Cevapla
Avatar
ahmet Eyl 19, 2020 - 22:48

Ellerinize sağlık daha büyük projelerde de görmek dileğiyle…

Cevapla

Yorum yazın