in , ,

Farming Simulator 19 Hakkında Bilinen Her Şey!

Farming Simulator 19 Hakkında Bilinen Her Şey!

Yeni grafik motorunda hangi teknik değişiklikler var? Hangi yeni özellikler geliyor? CGI videodan hangi ipuçlarını bulduk?

Farming Simulator 19 için 15 Şubat’ta CGI video paylaşımının ardından birçok bilgi gelmeye başladı. Bunların arasında en önemlisi 7-8 Şubat’ta gerçekleşen Le What’s Next de etkinliğinde yapılan röportajlar. Yapılan röportajlardan elde edilen bilgileri bu konuda aktarıyoruz. Farming Simulator serisi için bu yıl çok önemli çünkü 10. yılı kutlanıyor. Giants Software, 10. yıla özel olarak Farming Simulator 19 birçok değişiklik yapıyor. Bunların en önemlisi grafik motorundaki yenilikler olacak.

CGI videoyu yeniden izleyin!

 

Grafik motorunda ciddi bir yenilik! Peki hangi özellikler geliştirildi?

Farming Simulator 17’nin Platinum sürümünde yer alan Güney Amerika Estancia Lapacho isimli haritada zaten çok daha iyi bir aydınlatma, toprak dokusu, bitki örtüsü gibi özellikler kullanılmıştı. Yeniledikleri grafik motorunu ilk olarak burada denemişler. İşte bu yüzden yeni oyunda bu haritanın yine tamamen geliştirilmiş versiyonu da yer alacak.

Not: Yeni bir oyun motoruna geçilmiyor sadece grafik motorunda ciddi değişiklikler yapılıyor.

Gökyüzü ve bulutlar yenilenmiş artık dinamik bir gökyüzü olacak.

Bulutlar 3 boyutlu objelerden oluşacak(Voxel tabanlı) ve sahnenin aydınlatmasını etkileyecek. Örnek olarak bulutlar daha koyu hale geldiğinde yağmuru öngörebileceğiz.

Güneş gerçekçilik için statik olmayan bir ışık kaynağı gibi davranacak ve dinamik ışıklandırma ile gölgeleri sağlayacak. Gökyüzünde güneş ve ay geçişleri olacak.

Yeni volumetrik sis olacak. Artık sisli sabahlar çok daha güzel görünecek.

Yeni grafik motoruna kazandırılan özellikler;

Alan derinliği, HDR (High Dynamic Range), Rendering, Bloom, SSAO (Screen Space Ambient Occlusion), Light Scattering , PBR (Physically-Based Rendering), Color Grading / Tone Mapping, Global Illumination (SSAO), Dynamic Eye Adaptation

Grafikler daha önce de açıklandığı gibi fotogerçekçi(photorealistic) olacak. Bu özelliğe giriş yapılacak. Yakındaki nesneler keskin, uzakta olduklarında ise bir fotoğrafta olduğu gibi bir o kadar renkleri solacak.

HDR ve Bloom etkisi gözler kamaşabilecek. Işıklandırma gerçekte olduğu gibi çalışacak ve nesnelerin ışıkları birbirini etkileyecek. Birden fazla olan ışık kaynakları sayesinde gerçekçilik yüksek oranda artacak. Yeni grafik motorundaki bu özellikler gerçekten bir şeylerin değiştirdiğini göstermektedir. Elbette beklentiyi zirveye çıkarmayalım sonuçta herkesin oynayabileceği herkese satılmak istenen bir oyundan bahsediyoruz. Ama yine de yıllardır hak ettiği konuma yeni oyun FS 19 ile gelmesini bekliyoruz.

CGI videodan ipuçlarına gelirsek;

Su birikintileri videonun girişinde yer aldı. Yıllardır Farming Simulator serisinde eksik olan önemli özelliklerden biridir. Su ve toprak konusunda ciddi efektlere ihtiyacımız var. Yağmur yağdığında tarlalarda ve yollarda, toprak arazilerde vb. eğimli her yerde su birikintilerinin oluşması gerek. Bunu yapan çiftçilik simülasyonları var.

Bitki örtüsü ve yüzeydeki çimenlere gelirsek bizce yine bir iprucu verilmiş. FS 17 Platinum haritasında zaten bitki örtüsü değişmiş ve yeryüzü de öyle bu nedenle yıllardır aynı bitki örtüsünü görmekten bıkan oyunculara FS 19’da daha eğimli ve gerçekçi arazide güzel dokulara sahip otlar, çimenler ve genel olarak bitki örtüsü sunulabilir.

Öte yandan FS 17 Platinum sürümde çiftlikteki evimizin garajı animasyonlu kapıya sahipti zaten modlarla bildiğimiz bir özellik ama FS 19’da artık daha fazla olacak diyebiliriz. Bu gibi pek çok özellik var. Biz buraya her şeyi yazamadık. Yorumlarla ekleyebilirsiniz.

Haritalar;

İki yeni harita ile Amerika ve Avrupa ortamları eklenecek. Buna ek olarak FS 17’den Güney Amerika Estancia Lapacho isimli harita geliştirilmiş olarak getirilecek.

İki yeni ürün! Bunlardan birinin Yulaf olduğunda dair bilgiler alındı. Diğeri bilinmiyor.

Yeni tarım faaliyetleri olacak. Yeni ürünlerle ilgili bir durum.

Yeni oyun mekanikleri olacak. Yeni ürünler, yeni tarım yöntemleri ile ilgili… genel olarak oynanışın simülasyona kaydırıldığı bilgisi alındı. Farming Simulator 19 önceki oyunlara göre daha çok simülasyon olacak. Arcade oyun anlayışı terk ediliyor. Yeni oyuncuların zorlanmayacağı belirtilmiş. Bu nedenle ek olarak yeni oyuncuların başlamasına yardımcı olmak adına yeni ve revize edilmiş bir görev sistemi yer alacak.

İşçi sistemi yani yardımcı işçiler geliştirilmiş olacak. Şu an için başka bir bilgi yok.

Çiftçilik simülasyonlarındaki en büyük marka ve araç filosu!

Yepyeni markalar yer alacak.

AGCO Fendt markasının IDEAL 9T isimli siyah renkli devasa biçerdöveri bulunacak. John Deere ile görüştüklerine dair söylentiler var ama şimdilik bir cevap yok. AGCO bünyesindeki markalar kalacak ama modelleri değişecek. Yeni çıkan traktör modelleri eklenecek. Bunları diğer ekipmanlar takip edebilir. Hala eklenmeyen bir sürü tarım makineleri üreten markalar var. Claas markasının lisansının alındığını zaten biliyoruz yeni oyunda görünecek. Öte yandan FS 17’ye yakında DLC olarak gelecek olan ROPA markası da yeni oyunda olacak. Söylentilere göre Beyaz Rusya markası MTZ ile görüşülmüş ama lisans verilmemiş.

Karakterleri özelleştirebilmek için editörde yeni imkanlar olacak.

Yeni hayvanlar; Atlar ve köpekler bulunuyor. Köpek ile ilgili ne gibi işlevler olacak merak ediyoruz. Atlar için Yulaf yetiştireceğiz. Ata binme özelliği muhtemelen olmayacak. Üzmüş olabilir ama at animasyonları sayesinde modu yapılabilir.

Hayvancılıkta yeni ırkların olacağını biliyoruz. Zaten FS 17 Platinum sürümü ile bu gerçekleşmişti. Güney Amerika boğaları eklenmişti. Hayvan üreme aşaması artacak. Hayvan taşıma, üreme, sığırların cins seçimleri gibi özellikler olacak. Daha fazla süt üretimi, et üretimi ile ilgili süreçlerde yeni özellikler bulunacak. Et işleme veya süt işleme ile ilgili simülasyonlar bekleniyor.

Ormancılık ne olacak? Söylentiler ve çeşitli topluluklardan aldığımız bilgilere göre bu da değişiyor. Zaten yenilenen grafik motoru ile orman gibi ortamlar daha güzel görünecek. FS 15’den bu yana oyuncuların dert yandığı birçok sorun var. Bunlara çözümler bekleniyor ama FS 17’de daha çok modlarda karşımıza çıkan ormancılık endüstrisi ile ilgili gelişmeler olabilirmiş. Örnek olarak aşhap kesme ve işleme için yeni makineler eklenmiş. Ağaç üzerinde ne kadar çok kesin yaparsak değeri artacak ama düz tomruk olarak satarsak pek kazandırmayacak. Kurulan tesislerde farklı ürünler elde edilebilir. Ağaç kesme, tomruk yükleme gibi senkron sorunları çözülebilir.

Multiplayer modunda 16 kişilik destek devam ediyor. Başka bir bilgi şu an için yok. FS 17’de yer alan eksiklerin bir kısmı çözülebilir.

Sistem gereksinimleri;

Farming Simulator 17 rahat çalışıyorsa Farming Simulator 19 oyunu da çalışacaktır. Ama FS 17’yi sıkıntılı oynuyorsanız FS 19 da aynı şekilde olacaktır. Yenilenen grafik motorunun optimize edildiği ortaya çıkıyor. Bu nedenle çok ciddi bir grafik değişimi beklememeliyiz.

Tabii bilgilerin hepsi aşağıdaki videoya ait değil. Çeşitli kaynaklardan yararlandık. LSinfos.de vb.

Aşağıdaki röportaj Prost on isimli kanala ait.

https://youtu.be/-1e-fcmSOlc

 

Farming Simulator 19’un tanıtım takvimi

 • Haziran – FS 19 hakkında ilk resmi bilgiler internet sitesinde yayınlanacak
 • Temmuz – 14-15 Temmuz 2018 tarihleri arasında FarmCon18 ‘de ekran görüntüleri ve videolar yayınlanacak
 • Ağustos – Gamescom demosu fuarda tanıtılacak
 • Eylül – Bu tarihten itibaren resmi tanıtım videoları, geliştirici günlükleri ve birçok şeyin başlaması bekleniyor.
 • Ekim – 23-27 Ekim tarihleri arasında çıkış yapacak

 

Birçok bilgi dolaşıyor fakat doğruluklarından emin olamıyoruz. Teyit edildikçe haberlere devam edeceğiz.

Tüm bilgileri değerlendirdiğimiz videomuz;

 


Farming Simulator 19 alanı için tıklayın. Bu forumda oyun hakkında bilgi alabilir, içerik paylaşabilir, diğer oyuncularla tartışabilir, oyun hakkında beklentilerinizi yazabilirsiniz.

Farming Simulator 19, 2018’in sonunda PC, PlayStation 4 ve Xbox One platformlarına çıkış yapacak.

Farming Simulator 19’dan Resmi CGI Tanıtım Videosu!

 

Farming Simulator 19 için Yeni Grafik Motoru Fotorealistik Görüntüler Sağlayacak! [Yeni Bilgiler]

Project CARS 2’nin Ses Mühendisi Farming Simulator Stüdyosuna Katıldı!

 

SimülasyonTÜRK

7 Comments

Leave a Reply
 1. trak tör kapı açılsa traktör tavan ışıgı yansın kış şartı açılan yapı kapısı
  kapalı kasa komyonet olsa saman et süt ürünleri yükleyip depolama veya satma yerine götürsek haritanın sıkmaması daha fazla ürün ekebilme hayvanların kaldıgı yerlerin kapalı olması ve çift kapılarının açılması inekleri ve domuzları naklederken yerlerine animasyonlu inerken gösterilmesi ahırları yıkayabilme zemini temiz tutmak için silo daha fazla depolama kapasitede olması patates talaş kapalı alanda tutma ürün çürüme yagmurdan kardan süt kendimiz toplamak işci sisteminin düzenlenmesi traktör devridigi zaman çekme kancası ile kurtarabilmek traktör silecek çalışması kar birikintisi ve yagmur birikintisi olması traktör camında vs yeni motorda bunlar olursa daha iyi olur fs 2019 zaman gösterecek

 2. Vala benim hiç ümidim yok fs için . 2011 sürümünden aldığım zevki birdaha alamadım . herşeyden önce harita çok sabit 2-3 ağaç düz bir alan…

  • Enes kardeşim bende fs11 çıktığında çok hoşuma gitti hatta iki tane orjinal aldım steamdan 2 pc vardı kardeşimle takılıyorduk mp de. 2013 2015 zaten bi halta yaramaz. 2017 biraz daha fena deil n13 le 15 e bakarak ama o da kabak tadı veriyor.

   Adamlar ekipman ve harita geliştirmekten başka bi işe yaramadılar geçen 7 yılda ha hayvancılığı unuttum 😀

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rise of Industry İlk İzlenimleri [Video]

Fernbus Coach Simulator – 1.17 Güncellemesi