in , ,

Euro Truck Simulator 2 – 1.49 Güncellemesi

Euro Truck Simulator 2 – 1.49 Update

ATS’nin ardından Euro Truck Simulator 2 için de 1.49 güncellemesi tam sürümü yayınlandı. HDR Gökyüzü, ay ve yeni hava durumu efektleri ile 2. el çekici satın alma, gelişmiş hasar sistemi ekleniyor. Ayrıca oyuncular tarafından çok istenen çift tuş atama kombinasyonu da sonunda dahil ediliyor. ATS için 1.49 güncelleme konusuna buradan ulaşabilirsiniz.

1.49 ile ilgili geri bildirimlerinizi SCS forumunda iletebilirsiniz.

Oynanış seçeneklerinde Otomatik Far ve Otomatik Uzun Far özellikleri de sunuluyor.

 

HDR Gökyüzü, Ay ve Yeni Hava Durumu Efektleri

Geceleri gökyüzünde görünen Ay nihayet yıllar sonra geri dönüyor. Basit bir ekleme gibi görünse de Ay’ı gece gökyüzüne entegre etmek diğer şeylerin yanı sıra ay ışığını oluşturmayı ve hesaplamayı, su kütlelerindeki yansımaları yönetmeyi, ıslak yollarla uğraşmayı ve ayna etkilerini ele almayı gerektirmiş. Ekstra gerçekçilik katmanı sağlayan bu yenilik sayesinde geceleyin sürüş çok daha iyi görünecek. Çünkü bunlara ek olarak gece gökyüzünü de yeniden tasarlıyorlar. Hafifçe parıldayan dinamik yıldızlar eklenerek gece deneyiminin genel gerçekliği artırıldı.

ETS 2 ve ATS’de gökyüzü(skybox) artık Yüksek Dinamik Aralıklı(HDR) olacak bu da gökyüzünden daha zengin, daha canlı renkler olacağı anlamına geliyor ve hava durumu görsel efektlerinin de yükseltme almasını sağlıyor. Fırtınalar artık görünür şimşekler içeriyor ve daha sürükleyici bir deneyim sunuyor. Belirli bölgelerde gece gökyüzüne baktığınızda fark edecekleriniz sizi çok şaşırtabilir.


 

Kullanılmış Çekici Bayisi(2. El Çekiciler)

SCS Software1.49 ile oyuncuların gönlünü fethedecek özellikler duyurmaya devam ediyor. ETS 2 ve ATS için sonunda 2. el kullanılmış çekici galerisi ekleniyor! Bununla kalmayıp hasar alma sistemini de aşınma ve yıpranma mekaniği ile ayrıntılı hale getiriyorlar. Kullanılmış çekici galerisine oyun arayüzünden ulaşabiliyoruz.

Kullanılmış çekiciler yeni araçlara kıyasla daha bütçe dostu olacak ve böylece ucuza satın alınabilecek. Ancak bu kullanılmış 2. el çekicilerde yıldız derecelendirmeleri ve çeşitli parçalarda hasarın ayrıntılı bir dökümünü gösteren pencerede kilometre, yıpranma gibi bilgiler verilecek.

Bu özellikler oyunculara çok para vermeden çekici sahibi olmaları için mükemmel bir fırsat sunuyor. Çok büyük bir yatırım yapmadan yola çıkmak isteyen yeni başlayan oyuncular ideal olacak. Aynı zamanda yıpranma özelliği de deneyimli oyunculara ekstra bir zorluk katmanı ekliyor.

Bu özellikle birlikte gelen en önemli değişikliklerden biri ise geliştirilmiş hasar ve onarım sistemidir. Geçmişte tek tek parçalar yüzde olarak temsil edilen hasar biriktirir ve onları tamir edebilirdik. Ancak 1.49 güncellemesiyle birlikte parçalar üç hasar türüne ayrılıyor.

  • Hasar(Damage): Bu tür hasarlar daha önce olduğu gibi standart onarımlarla giderilebilecek.
  • Parça Aşınması(Parts Wear): Aşınma ve yıpranma gösteren bileşenler için bunları değiştirmeniz gerekecek.
  • Kalıcı Aşınma(Permanent Wear): Kalıcı aşınma gösteren parçalar sadece tüm aracın Tam Restorasyonu ile onarılacak. Bu daha pahalı bir prosedürdür ancak çekici ve dorsenizi bozulmamış olan iyi duruma getirmek için tek yoldur.

Geliştirilmiş hasar sistemi ile araç bakımı üzerinde daha fazla kontrol sağlanacak. Artık hangi parçaların onarılacağı veya değiştirileceği konusunda kendi kararlarınıza dayanarak bilinçli seçimler yapabileceksiniz. Alternatif olarak çekici veya dorseniz için en iyi onarım stratejisi için de profesyonel tavsiye alma seçeneği de eklenmiş.


Keybind Modifiers (Tuş Kombinasyonu)

1.49 çok istenen başka bir özellik daha tanıtılıyor. Kontrollerdeki eylemler için yalnızca bir tuş atanabiliyorken artık 1.49 güncellemesi ile başka bir tuş ile daha kombinasyon kurulabilecek. Böylece örnek olarak Shift + L tuş kombinasyonu ile ışıklarınızı istediğinizi gibi kontrol edebileceksiniz. Simülatörler için oldukça faydalı olan bu çözüm nihayet ETS 2 ve ATS için de yıllar sonra gelmiş oluyor.

Tuş atama kombinasyonu oyunculara daha fazla eylem atama seçeneği sunmuş oluyor. Artık kısa basma ve uzun basma olarak da atamalar algılanabilecek. Tuşu basılı olarak tuttuğunuz uzun basma olarak algılanırken bir tuşa normal şekilde bastığınızda kısa basma olarak algılanacaktır.

Klavye kontrollerinde Keybind Modifiers listesinde öncelikle birlikte kombinasyon olarak kullanacağınız tuşu atamanız gerekiyor. Örnek olarak Shift tuşunu atarsanız sonrasında aşağıdaki diğer özellikler için Shift + 2 gibi kombinasyon yaratabiliyorsunuz.

Bu değişiklikten sadece klavyeler değil direksiyon setleri gibi diğer cihazlar da faydalanıyor. Geri bildirimlerinizi burada iletebilirsiniz.

Otomatik Farlar(Automatic Headlights)

1.49 güncellemesinin tam sürümünde ETS 2 ve ATS için Otomatik Farlar özelliği de tamamlanıyor. BU özellik sayesinde akşam hava karardığında farlar otomatik olarak açılacak. Ancak bunun için farları bir kademe açarak bırakmanız gerekiyor. Uzun farlar ise otomatik olarak karşıdan bir araç geldiğinde veya önünüzde bir araç olduğunda önce kısa oluyor ardından tekrar araç yoksa uzun olarak yanmaya devam ediyor. Gerçekteki araçlarda olan bu harika özellik yıllar sonra platforma geliyor.

Değişiklikler Listesi 

Görsel

  • HDR Gökyüzü, Ay ve Yeni Hava Durumu Efektleri

Araç

  • Otomatik Farlar

Diğer

  • 2. El Kullanılmış Çekici Bayisi
  • Keybind Modifiers(Tuş Kombinasyonu)

 

 

 

 

 


Beta programına nasıl katılırım?

Steam > Oyun Kütüphanesi > Euro Truck Simulator 2 sağ tıklayın Özellikler penceresinde BETALAR sekmesine gelin. public_beta > 1.49 seçin.
Şifre istemeyecektir. Güncellemeye başlayacaktır. Eğer olmuyorsa Steam programını yeniden başlatın.

Euro Truck Simulator 2 forumu için tıklayın.
SimülasyonTÜRK

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ETS 2 Yunanistan DLC’sinden ilk teaser video geldi!

Squad  – Türk Kara Kuvvetleri güncellemesi için resmi ayrıntılar paylaşıldı!