in , ,

American Truck Simulator – 1.44 Güncellemesi

American Truck Simulator – 1.44 Güncellemesi

1.44 güncellemesini American Truck Simulator için tam sürüm olarak yayınlandı. California yenileme projesinin ikinci aşamasına kavuşuyoruz. Ayarlanabilir süspansiyon yüksekliği ile birlikte yeni Freightliner Cascadia 2022 Interior seçenekleri dahil Force Feedback yükseltmesi geliyor.

ATS – 1.44 ile ilgili geri bildirimde bulunmak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Güncellemedeki değişiklikleri gösteren tanıtım videosu

 

 

California Rework: Phase 2

California yenileme güncellemesi 1.44 ile devam ediyor. İkinci aşamasında Eureka, Ukiah, Sacramentro, Redding ve Truckee şehirleri baştan sona tüm çevresi ile yeniden inşa ediliyor. Daha önceki sürümlere göre tanınamayacak hale gelen şehirler harika olmuş. San Rafael şehri de bu güncellemeyle kaldırılıyor. Üçüncü aşamada bunun yerine yeni bir şehir tanıtılacak.

Yeni dinlenme alanları, truck stop gibi mekanlar da uygulanmış. Yepyeni asset modeller, bitki örtüsü ve kaplamalarla California’nın önemli bir kısmı daha iyi görünüyor. SCS Software blog yazılarında teker teker hepsini tanıtmıştı.

 

2016 yılından sonra ölçek güncellemesi dışında ilk kez bu çapta bir yenileme alındı.


Mod İade Özelliği

Convoy oturumunda mod desteği geldiğinden beri SCS bu mod desteği deneyimini geliştirmeye çalışıyor. Mod Refund/İade özelliği sayesinde 3. parti bir modu indirip kullandıktan sonra gelecekte bunu kaldırmak istediğinizde(uyumsuz hale de gelmiş olabilir) yeni özellik sayesinde verileri okuyarak oyuncuya para birimi farkını iade ediyor. Bu ve benzeri mod değişiklikleri sonrasında oyuncuların para kaybetme sorunu ortadan kaldırmayı hedeflemişler.

Önemli bir parçanın örnek olarak şasi, motor vb. eksik olduğunu fark ediyor ve varsayılan parça ile değiştiriyor. Değiştirilen parçaların parasının geri ödendiğini de servise girdiğinizde size gösteriyor. Onaylayabilir veya bu durumu kabul etmeden oynamaya devam edebilirsiniz.


Kullanıcı Arayüzünde Lisanslı vs Satış Sonrası Kişiselleştirme Seçenekler

Çekicilerin kişiselleştirme ekranlarında artık tüm parçalar ayrılıyor. Yeni simgeler sayesinde parçalar sınıflandırılacak. Böylece mod mu yoksa orijinal veya modifiye parçası mı anlayabileceksiniz.

 • Fabrika parçası –  Üretici tarafından satılan bir stok parça (kokpitler dahil)
 • Lisanslı parça – Fabrika tarafından üretilmeyen ancak lisanslı olan her şey
 • Satış sonrası pazarda üretilen parça – Marka ile ilgil olmayan herhangi bir ek aksesuar
 • Bilinmeyen parça – 3. parti değişiklik sayesinde eklenen tanınmayan parçalar

İşaretlenmemiş Yolların Keşfedilmesi


Force Feedback Yükseltmesi

ATS ve ETS 2 için geçtiğimiz sene gelen yeni Force Feedback sistemi için yeni özellikler ve iyileştirmeler yayınlandı. Bu değişiklikler daha gerçekçi bir sürüş deneyimi sunacak.

 • Manuel vites değiştirirken kaçırılan vites titreşimini simüle etmek için yeni gearbox grind efekti eklendi.
 • Araç savrulduğunda lastik kaymasını simüle eden yeni understeer/ kayma efekti geldi.
 • Direksiyon hissini iyileştirmek için elektrikli servo direksiyon eğrileri ve otomatik merkezleme etkisinin basınç kazancı yeniden ayarlandı.
 • Direksiyon hızına bağlı olarak daha iyi feedback sağlayan iç sürtünme kuvveti(internal friction force) yeniden ayarlandı.

Kendi kendine merkezleme ve iç sürtünme güncellendiği için FFB ayarlarınızı yeniden varsayılana döndürüp ayarlamanızı tavsiye ediyorlar.


Smart Sequential Shifting

Smart Sequential Shifting özelliği bizlere akıllı sıralı vites değiştirme sunuyor. Vitesleri sırayla yükseltip küçülttüğünüzde araçtaki mevcut torka veya hıza bağlı olarak aynı anda daha fazla vites otomatik olarak değişecek.


Interior Camera Horizontal Lock / Kokpit Kamerası Yatay Kilitleme

Birinci şahıs görünümünde (kabin içindeyken) sürüş yapan oyuncuların kamera görüntüsünü ufuk çizgisine kilitliyor. Kabin konumdan böylece daha bağımsız hareket edecek. Bu yeni özelliğin kilitleme faktörünü kaydırıcı ile ayarlayabileceksiniz. En solda devre dışır kalırken en sağda en güçlü şekilde olacak.


Ayarlanabilir Süspansiyon Yüksekliği
Ayarlanabilir süspansiyon yüksekliği 1.44 güncellemesi ile Euro Truck Simulator 2 ve American Truck Simulator için geldi. Oyunlarının her yönünü geliştirmeye çalıştığını ifade eden SCS bu gelişimin sonucunda olası sorunların çözülerek yepyeni gerçekçi özelliklerin önünü açtığını son blog yazısında açıkladı. Artık her iki yapımdaki çekicilerin süspansiyon yükseklikleri ayarlanabilecek. Süspansiyon sistemindeki bu gelişim sayesinde ön veya arka süspansiyonları ayrı olarak indirebileceksiniz. Bazı dorse tiplerini beşinci tekerleğe bağlarken arka süspansiyonu indirdiğiniz için daha gerçekçi yanaşacaksınız.


SCS öte yandan oyunlarındaki model oluşturma sürecinin sürekli olarak geliştiğini günümüzde yüksek ayrıntılı referans materyalleri(fotoğraflar dışında bazı direkt verilen CAD dosyaları) aldığını ve bunlarla birlikte de çekici/şasi/dorse kombinasyonlarının birlikte sorunsuz çalışacağından emin olma ihtiyacının ortaya çıktığını belirtiyor. Burada amaç gerçekçilik olsa da tüm parçalarıyla görüntü olarak herhangi bir sorun olmamasını istiyorlar. Bundan dolayı da aracı stabil ve güvenli tutmak için gerçek hayattaki süspansiyon sistemlerine dayanan bu yeni özelliği getirmeye karar vermişler. Özel bir tuş ataması ile oyuncular yüksekliği ayarlayabilecek ve ETS 2, ATS’deki dorse bağlama ile ilgili tüm sorunları çözecek.


Yeni Drop Deck Dorseler

1.44 güncellemesinde American Truck Simulator için yeni drop deck dorseler yer aalıyor. Satın alıp modifiye edilebilecek olan bu dorselerde farklı ağır yükler taşınıyor. Daha düşük bir ağırlık merkezine sahip olması nedeniyle flatbed ve lowboy dorselerin avantajlarını bir araya getiriyor. Düz bir yüzeyde daha yüksek ağırlık taşıma kapasitesi sağlıyor. Uçak motorları, kepçeler, forkliftler, sman, kereste, metal bobinler, şamandıralar, basınçlı su tankları, silindir makinesi, havalandırma milleri gibi yükleri taşıyabileceksiniz. Yeni küçük lastikler, jantlar, somunlar ile somun kapakları tasarlamak zorunda kalınmış.

3 farklı karoser tipi var(ahşap zemin, alüminyum zemin, kayar perdeli). 2 farklı şasiye sahip 48ft veya 53 ft uzuluğunda iki, üç veya dört akslı tercih edilebilir.

 • Front walls
 • Wind deflector
 • Warning flags
 • Aluminum boxes
 • Chrome boxes
 • Side markers
 • Rear banners (long load, oversize load, wide load)
 • Rear bumpers
 • Mudflaps

Cascadia MY2022 Interior Seçenekleri

1.44 güncellemesinde bir yenilik daha var. SCS Software, Freightliner Trucks ile birlikte Cascadia modelinin kokpiti için yeni interior seçenekleri getiriyor. Yepyeni MY2022 interior tasarımı için Freightliner tarafından iletişime geçilmiş hızlıca oyuna eklenmesi için gereken çalışmalar yapılmış.

Toplamda 3 yeni interior tasarımı eklendi. Gerçek hayattaki versiyona uygun olarak tasarlandı. Cascadia’da bulunan 4 kabin tipi için tamamen yeni tasarım olacak. Ayrıca 72″ kabin versiyonunda bir adım daha ileri giderek yeni tasarımı kullandığınızda arkada koltuklu bir masa da var.


Yeni Special Transport Rotaları

1.44 güncellemesi ile American Truck Simulator – Special Transport DLC’si için 8 yeni rota eklenecek. Yeni rotaları Arizona/Nevada, Oregon, Utah, Washington, Wyoming, New Mexico, Idaho ve Colorado eyaletlerinde bulabilirsiniz.

İşte yeni rotalar:
Lewiston to Sandpoint
Burlington to Lamar
Salina to Cedar City
Omak to Yakima
Dalles to Salem
Santa Fe to Socorro
Cheyenne to Rock Springs
Winnemucca to Carson City

Değişiklik Listesi
 
Harita
 • 2nd Phase of California Rework
 • New Mexico eyaletindeki şehirlerin sınır bağlantıları yenilendi
 • Bazı New Mexico şehirleri için yol ağları düzenlendi
 • İşaretlenmemiş Yolların Keşfi
 • Harita ile ilgili genel hata düzeltmeleri
Oynanış 
 • Mod İade Özelliği
 • Lisanslı ve Pazar sonrası kullanıcı arayüzü bilgilendirmesi Servis ekranına eklendi
 • Force Feedback Yükseltmesi
 • Ayarlanabilir Süspansiyon Yüksekliği
 • İç Kamera Yatay Kilitleme/Interior Camera Horizontal Lock
 • Smart Sequential Shifting / Akıllı Sıralı Şanzıman Desteği
 • Yeni Special Transport DLC Rotaları
Araçlar
 • Yeni Freightliner Cascadia 2022 Interior Seçenekleri
 • Kişisel Satın Alınabilir Drop Deck Dorseleri
 
Beta programına nasıl katılırım?
Steam > Oyun Kütüphanesi > American Truck Simulator sağ tıklayın Özellikler penceresinde BETALAR sekmesine gelin. public_beta > 1.44 seçin.
Şifre istemeyecektir. Güncellemeye başlayacaktır. Eğer olmuyorsa Steam programını yeniden başlatın.

American Truck Simulator forum için tıklayın.
SimülasyonTÜRK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Euro Truck Simulator 2 – 1.44 güncellemesi (açık beta)

ETS 2’ye Acil Frenleme Sistemi, Adaptif Seyir Kontrolü GELMİŞ HABERİMİZ YOK! (1.44 Beta)