in , ,

Euro Truck Simulator 2 – 1.44 güncellemesi (açık beta)

Aylardır beklenen 1.44 güncellemesi açık beta olarak yayınlandı. Euro Truck Simlator 2 için DLC kalitesinde yenilenen Avusturya ülkesi büyük heyecanla bekleniyordu. Çeşitli oynanış özellikleri ile birlikte açık beta sürümüne isteğe bağlı olarak katılabilirsiniz.

1.44 ile ilgili geri bildirimleri burada açabilirsiniz.

 

Avusturya Yenileme Güncellemesi

Güncellemenin şüphesiz en çok beklenen özelliği Avusturya’nın yenilenmesiydi. Son yayınlanan DLC kalitesinde olan Avusturya baştan sona tamamen yenilendi. Başkenti Viyana dahil Salzburg, Linz, Graz, Klagenfurt, Innsbruck şehirleri yepyeni manzaralarla değiştirildi. Eski haritanın bir parçası olan Avusturya Alpleri’nde özel bir rota da eklendi.

2012 yılında ETS 2 çıktıktan sonra ilk kez bu şekilde yenileme aldı.


Mod İade Özelliği

Convoy oturumunda mod desteği geldiğinden beri SCS bu mod desteği deneyimini geliştirmeye çalışıyor. Mod Refund/İade özelliği sayesinde 3. parti bir modu indirip kullandıktan sonra gelecekte bunu kaldırmak istediğinizde(uyumsuz hale de gelmiş olabilir) yeni özellik sayesinde verileri okuyarak oyuncuya para birimi farkını iade ediyor. Bu ve benzeri mod değişiklikleri sonrasında oyuncuların para kaybetme sorunu ortadan kaldırmayı hedeflemişler.

Önemli bir parçanın örnek olarak şasi, motor vb. eksik olduğunu fark ediyor ve varsayılan parça ile değiştiriyor. Değiştirilen parçaların parasının geri ödendiğini de servise girdiğinizde size gösteriyor. Onaylayabilir veya bu durumu kabul etmeden oynamaya devam edebilirsiniz

 

 


Kullanıcı Arayüzünde Lisanslı vs Satış Sonrası Kişiselleştirme Seçenekler

Çekicilerin kişiselleştirme ekranlarında artık tüm parçalar ayrılıyor. Yeni simgeler sayesinde parçalar sınıflandırılacak. Böylece mod mu yoksa orijinal veya modifiye parçası mı anlayabileceksiniz.

 • Fabrika parçası –  Üretici tarafından satılan bir stok parça (kokpitler dahil)
 • Lisanslı parça – Fabrika tarafından üretilmeyen ancak lisanslı olan her şey
 • Satış sonrası pazarda üretilen parça – Marka ile ilgil olmayan herhangi bir ek aksesuar
 • Bilinmeyen parça – 3. parti değişiklik sayesinde eklenen tanınmayan parçalar

 

Şirket Logoları Yenilendi

ETS 2’deki eski şirketlerin logoları bu güncelleme ile yenileniyor. Sıfırdan değil de modern bir görünüme kavuşmaları için elden geçirilmiş.


Daha Doğru Kilometre Sistemi

Euro Truck Simulator 2’de kilometre levhaları artık daha gerçekçi şekilde sunuluyor. Oyun içerisindeki şehre veya simgesel bir noktaya mesafeyi gösteriyorlar. GPS’i kapatıp oynayan oyuncular ve yollardaki levhalara bakmayı seven oyuncular için kullanışlı olmuş. Yakıt veya dinlenmek için ne zaman durmanız gerektiğine dair de kalan kilometre hesabı ile fikir verebiliyor.


İşaretlenmemiş Yolların Keşfedilmesi

Yeni gelen bu özellik ile yan yollar, gizli yollar ve haritada görünmeyen tüm yolları geçtiğinizde normal yola göre kesikli bir çizgi olarak görünecek. Euro Truck Simulator 2 ve American Truck Simulator için 1.44 güncellemesinden itibaren bu özellik kullanılmaya başlanacak. Böylece gizli yollar haritaya resmen uygulanacak ve daha sonra kestirme yol olarak da faydalanabileceksiniz.


Force Feedback Yükseltmesi

ATS ve ETS 2 için geçtiğimiz sene gelen yeni Force Feedback sistemi için yeni özellikler ve iyileştirmeler yayınlandı. Bu değişiklikler daha gerçekçi bir sürüş deneyimi sunacak.

 • Manuel vites değiştirirken kaçırılan vites titreşimini simüle etmek için yeni gearbox grind efekti eklendi.
 • Araç savrulduğunda lastik kaymasını simüle eden yeni understeer/ kayma efekti geldi.
 • Direksiyon hissini iyileştirmek için elektrikli servo direksiyon eğrileri ve otomatik merkezleme etkisinin basınç kazancı yeniden ayarlandı.
 • Direksiyon hızına bağlı olarak daha iyi feedback sağlayan iç sürtünme kuvveti(internal friction force) yeniden ayarlandı.

Kendi kendine merkezleme ve iç sürtünme güncellendiği için FFB ayarlarınızı yeniden varsayılana döndürüp ayarlamanızı tavsiye ediyorlar.


Smart Sequential Shifting

Smart Sequential Shifting özelliği bizlere akıllı sıralı vites değiştirme sunuyor. Vitesleri sırayla yükseltip küçülttüğünüzde araçtaki mevcut torka veya hıza bağlı olarak aynı anda daha fazla vites otomatik olarak değişecek.


Interior Camera Horizontal Lock / Kokpit Kamerası Yatay Kilitleme

Birinci şahıs görünümünde (kabin içindeyken) sürüş yapan oyuncuların kamera görüntüsünü ufuk çizgisine kilitliyor. Kabin konumdan böylece daha bağımsız hareket edecek. Bu yeni özelliğin kilitleme faktörünü kaydırıcı ile ayarlayabileceksiniz. En solda devre dışır kalırken en sağda en güçlü şekilde olacak.


Ayarlanabilir Süspansiyon Yüksekliği
Ayarlanabilir süspansiyon yüksekliği 1.44 güncellemesi ile Euro Truck Simulator 2 ve American Truck Simulator için geldi. Oyunlarının her yönünü geliştirmeye çalıştığını ifade eden SCS bu gelişimin sonucunda olası sorunların çözülerek yepyeni gerçekçi özelliklerin önünü açtığını son blog yazısında açıkladı. Artık her iki yapımdaki çekicilerin süspansiyon yükseklikleri ayarlanabilecek. Süspansiyon sistemindeki bu gelişim sayesinde ön veya arka süspansiyonları ayrı olarak indirebileceksiniz. Bazı dorse tiplerini beşinci tekerleğe bağlarken arka süspansiyonu indirdiğiniz için daha gerçekçi yanaşacaksınız.

Ve yeni ayarlanabilir süspansiyon yüksekliğiSCS öte yandan oyunlarındaki model oluşturma sürecinin sürekli olarak geliştiğini günümüzde yüksek ayrıntılı referans materyalleri(fotoğraflar dışında bazı direkt verilen CAD dosyaları) aldığını ve bunlarla birlikte de çekici/şasi/dorse kombinasyonlarının birlikte sorunsuz çalışacağından emin olma ihtiyacının ortaya çıktığını belirtiyor. Burada amaç gerçekçilik olsa da tüm parçalarıyla görüntü olarak herhangi bir sorun olmamasını istiyorlar. Bundan dolayı da aracı stabil ve güvenli tutmak için gerçek hayattaki süspansiyon sistemlerine dayanan bu yeni özelliği getirmeye karar vermişler. Özel bir tuş ataması ile oyuncular yüksekliği ayarlayabilecek ve ETS 2, ATS’deki dorse bağlama ile ilgili tüm sorunları çözecek.

 

İsteğe bağlı olarak bu özelliği kullanabilirsiniz. Klavye kontrollerinde Ön Süspansiyon İndirme – Yükseltme ve Arka Süspansiyon İndirme – Yükseltme için tuş atamanız gerekiyor.

 


Değişiklikler Listesi
 
Harita
 • İtalyan gişeleri güncellendi
 • Avusturya yenilemesi
 • Daha Doğru Kilometre Sistemi ile Mesafe İşaretleri
 • Şirket Logoları Yenilendi
 • İşaretlenmemiş Yolların Keşfi
 • Korsika ve Sardinya için UI Yol Numaraları
 • Beyond the Baltic Sea için eski sınır geçişleri yenilenmiş.
 • Diğer Harita İyileştirmeleri
 Oynanış
 • Mod İade Özelliği
 • Lisanslı ve Pazar sonrası kullanıcı arayüzü bilgilendirmesi Servis ekranına eklendi
 • Force Feedback Yükseltmesi
 • Ayarlanabilir Süspansiyon Yükseltmesi
 • İç Kamera Yatay Kilitleme/Interior Camera Horizontal Lock
 • Smart Sequential Shifting
Araçlar
 • Renault T için Yeni 2022 Interior seçeneği eklendi.
 • Renault T – Exterior Interior modelleri yeniden yapıldı.
 

Beta programına nasıl katılırım?
Steam > Oyun Kütüphanesi > Euro Truck Simulator 2 sağ tıklayın Özellikler penceresinde BETALAR sekmesine gelin. public_beta > 1.44 seçin.
Şifre istemeyecektir. Güncellemeye başlayacaktır. Eğer olmuyorsa Steam programını yeniden başlatın.
Euro Truck Simulator 2 forumu için tıklayın.
SimülasyonTÜRK

ETS 2 – 1.44 ile işaretlenmemiş yollar keşfedilebilecek!

 

ETS 2 Avusturya güncellemesi ile Alpler muhteşem görünüyor (36 ekran görüntüsü)

ETS 2 Avusturya yenileme güncellemesinde Graz şehri harika görünüyor

ETS 2’nin Avusturya yenileme güncellemesinden ekran görüntüleri paylaşıldı

Avusturya güncellemesi ile Salzburg şehri de yenileniyor

ETS 2 Avusturya güncellemesi için Linz ve Innsbruck şehirleri tanıtıldı

ETS 2 Austria Rework güncellemesi ile Viyana baştan sona yenilenmiş!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Microsoft Flight Simulator – LTAW Tokat Havalimanı eklentisi yayınlandı

American Truck Simulator – 1.44 Güncellemesi