in , , ,

Farming Simulator 19 Mevsimler Modunun Özellikleri ve Çıkış Tarihi Açıklandı [Seasons 19]

Farming Simulator 19 Mevsimler Modunun Özellikleri ve Çıkış Tarihi Açıklandı [Seasons 19]

Farming Simulator 19 için Realismus Modding tarafından geliştirilen Seasons 19 isimli mevsimler modu yepyeni özelliklerle 24 Temmuz’da PC/MAC için çıkış yapacak. Oyun deneyimini tamamen değiştiren mevsimler modu zaten sabırsızlıkla bekleniyordu. Konsol sürümleri için daha sonra yayınlanacak olan mevsimler modu ile oyun deneyimi daha gerçekçi olacak. Üstelik bu modu geliştirenlerden Rahkiin, FS 17 çıkardıkları Seasons 17’nin ardından Giants Software‘da programlamacı olarak çalışmaya başlamış. Bu nedenle Mevsimler 19 yarı resmi bir mod edasında Giants Software ile birlikte geliştirilerek yayınlanacak.

 

 

Ürün yetiştirme sistemi tamamen yenilendi. Artık her yıl aynı olmuyor. Don, kuraklık gibi mahsulü tahrip edebilecek kötü hava koşullarına dikkat edeceksiniz. Ekin rotasyonu da kullanabileceğiniz yeni modda tarlaları bir yıl önceden planlayabiliyorsunuz.

Yabani otlar geliştirildi. Farming Simulator 19’da eklenen yabani otlar ve ilaçlama sistemi mevsimler modunda varsayılan davranışı değişmiş bir şekilde tarlaların tamamı yerine parça parça halde yavaş büyüyerek değiştirecek. Bu yabani otlar sadece sıcaklık doğru olduğunda bu şekilde büyüyor. Haritanın her yerinde küçük yabani otlar gibi filizlenecekler ve ısındıklarında olgunlaşacaklar. Çok soğuk olduğunda ise kendi kendine ölmeye başlayacaklarmış. Yabani otlar için önleyici ilaçlama uygulaması da yapılmış. Eğer erkenden ilaçlama yaparsanız hasat edene kadar tarlada yabani ot çıkamayacak. Mekanik yabani otlar sadece yeni filizlenen yabani otları temizleyebilecek ve onların önleyici işlevi bulunmuyor.

Hava koşullarına bağlı olarak büyüme! FS 19’daki mevsimler moduna üç yeni büyüme durumu eklenmiş. Ekilmiş, filizlenmiş ve başarısız filizlenme gibi üç farklı yeni büyüme durumu var. Ekinlerin filizlenmesi her gün toprak sıcaklığı yeterince yüksek olduğunda gerçekleşiyor. Normal büyümeye gelirsek ise o hala bir dönem değişikliği sırasında gerçekleşiyor. Ürünler ekildiğinde başlangıçta “ekili” durumda kalacaklar ve ondan sonra toprak sıcaklığı yeterince yüksek olmaya başladığında filizlenmeye geçecekler. Hava durumuna bağlı olarak büyümede artık hava çok soğuk veya kuru olduğunda filizlenme alanında bazı yerlerde büyüme başarısız olabilir. Seasons 17’de yani Farming Simulator 17 için yayınlanan mevsimler modunda yılın yanlış zamanında ektiğinizde tüm tarla alanları ölüyordu. Mevsimler 19’da ise büyüme ve filizlenme sistemi daha doğal ve gerçekte olduğu gibi yeniden tasarlanmış. Kurak büyüme ve don tarlamızın bazı kısımlarına zarar verebiliyor bu sebeple doğru zamanda ve hava durumu koşulunda yine hava durumu tahminlerine uygun ekip dikmek önemli. Ayrıca çok geç ekilen mahsuller filizlenmeye başlayabilir ancak asla olgunlaşamıyorlar. Mevsimler takvimini kontrol edip mahsulleri doğru zamanlarda ektiğinizden emin olmalısınız. Mahsüllerin 3 farklı olgunluk hali vardır: ekili, genç ve olgun. Tüm mahsullerin olgunluk derecesine bağlı olarak 3 farklı direnç derecesi de bulunmaktadır. Mevsimler menüsünde buna ilişkin direnç derecelerini göstermek için yen bir yardım sayfası eklemişler.

Ürün/Mahsul Rotasyonu! Crop Rotation adı verilen ürün rotasyonu birbiri için faydalı olacak bir şekilde art arda farklı mahsulleri yetiştirme uygulaması anlamına geliyormuş. Bu özelikler Mevsimler 19’da mümkün olabiliyor. Başarılı bir planlama ve uygulama ile verim artışı olacak ve gübreleme ihtiyacı azalabilecek. En faydalı rotasyonları ve mahsulleri kullanarak %120 oranında bir vanilya verimi etkisi mümkün yapılmış. Mahsulleri mahsul kategorilerine göre ayırıp önceki mahsulun verim için elverişli, nötr ya da elverişsiz olup olmadığını belirleyen bağımlıkları bulunmaktadır. Bazı mahsuller bu nedenle birkaç yıl boyunca art arda büyümek için daha uygun olurken diğerleri daha fazla çeşitlilik durumu gerektiriyor. Ayrıca tarlayı bir yıl boyunca dinlenmek ve eski haline getirmek için nadasa bırakmak da mümkün. Yani tarlaları nadasa tutulması için bırakabiliyoruz. Bu özellikte en yaygın mahsul rotasyonlarının simülasyonu yapılmaya çalışılmış. Oyun arayüzünde bulunan HUD kısmında daha önce ekilen iki mahsulun ürün kategorilerini görebileceğiz. Ve ayrıca rotasyon planlayıcısı ile birlikte bir sonraki ekinin planlanmasını yapabileceğiz.

Rotasyon Planlayıcı! Mahsul rotasyon planlayıcısı oyuncuların kendi rotasyonlarını önceden planlayabilmeleri için yapılmış yeni bir mod özelliğidir. Dört döndürme yapabilir(sütun başına bir tane oluyormuş) ve bunu çoklu oyuncu(multiplayer) modunda bile kaydedebiliyorsunuz.

Hava Durumu! Yeni gökyüzü için skybox sistemi kaldırıldı ve hava durumu sistemi daha fazla ayrıntı, çeşitlilik ve sürükleyicilik ile yeniden yazıldı. Yeni yulut sistemi her gün daha fazla etkinliğe izin veren yeni  hava durumu oluşturucu ile entegre edilmiş. Sabahları yağmurlu, öğleden sonra bulutlu ve geceleri gök gürültülü olması gibi durumların tamamı artık mümkün! Rüzgar hızı ve yönü de modellenmiş. Rüzgar hızı çimenlerin ne kadar hızlı kuruduğunu gösteren temel bir özellik yapılmış. Ayrıca rüzgar türbinlerinden elde edilen gelirler de rüzgar hızına bağlı yapılmış ve çok güçlü rüzgarlarda kapanacaklarmış. Bu türbinler de görsel olarak rüzgarın yönünü takip edeceklermiş.

Ayrıntılı Tahmin ve Belirsizlik! Hava durumu tahminleri artık çok daha ayrıntılı yapılmış. Artık sadece minimum, ortalama, maksimum sıcaklık değil aynı zamanda rüzgar hızı ve yağış olasılığı da tahmin ekranında bulunuyor. Otların kurutulması için iyi bir hava gerektiğinden hava kuruyan otlar için uygunluğu bu tahminde belirtilmiş.(aşağıda anlatılacak) Tahminler sonraki 24 saat için 3 saatlik bloklarla ayrıntılı olarak açıklanıyor. Ancak bu tahminler tam anlamıyla kesinlik ifade etmiyor. Tahmin ne kadar uzaktaysa o kadar belirsizmiş. 5 gün içinde tahmin edilen bir yağmur gerçekleşmeyebilir. Bu nedenle tahminlerin düzenli olarak kontrol edilmesi oyuncunun yararına olacaktır.

Kar ve maske! Mevsimler maskesinde yapılan bazı küçük değişiklikler: şimdi Bu özellik yeni motor değişiklikleri ile mümkün olmuş. Bu hazırlıksız haritalarda bile yüksek kar yağışının olmasını sağlıyor. Harita tam hazır olana kadar kötü görünebiliyor. Balyaların çürümesi hala özel olarak tamamen hazırlanmış Mevsimler maskeli bir haritayı gerektiriyor. Böylece çürümesi için örtülmesi beklenen her nokta da işlevini yerine getirebilecek. Oyunun ana haritası ile gelen yerleştirilebilir her şey kendi maskeleme alanlarını almışlar. Harita yapımcıları da kar haritalarını iyileştirmek için bunu yapması gerekiyor.

Hayvancılık

Hayvanlar! Hayvanlar sistemini yeni karmaşıklıklar ve daha fazla sürükleyicilik ile tamamen yenilemişler. Oyunda sahip olduğunuz her hayvanın yaşı, ağırlığı ve cinsiyet simüle ediliyor. Mevsimler 19 ile her hayvanın besin alımı yaşına ve kilosuna bağlı olacak. Kilo alımı ise hayvanın yaşına ve neyle beslendiğine bağlıdır. Kilo alımını üst düzeye çıkarmak için en iyi yemi sağlamalısınız. Sığırlar gübre veya bulamaç(sıvı gübre) üretebilir ancak ikisini birden üretemez. Ne ürettikleri saman olup olmadığına bağlıdır. Bu da gerçek çiftliklerin işletilmesiyle daha güzel uyum sağlıyor. Saman kullanmazsanız üretkenlikte hafif bir azalma olur ancak bulamaç(sıvı gübre) işlemek ise bir çiftçiye gübreden çok daha kolaydır. Hayvanların sağlığına özen gösterilmesi büyük önem kazanmıştır. Eğer hayvanları gece boyunca bir römorkta tutarsanız yiyecek, su ve hareket eksikliği nedeniyle ölebilirler. Tavuklar yumurta bırakırken piliçleri almak için horoz alabilirsiniz. İdeal olarak 8 tavuk başına 1 horoz olabilir. Daha az horozla üreme şansı da azalır eğer kulukçada yumurta yoksa kontrol ediniz. Et üretimi için artık hayvan yetiştirebiliyorsunuz. Hayvanların ağırlığı ve yaşı arttıkça büyüme hızlar düşer, yem alımı da genellikle ağırlığını takip eder. Daha genç küçük hayvanlar için kg başına fiyat daha yüksektir ve hayvanlar yaşlandıkça kilo alımı da yavaşlar.

Hayvan Cinsleri! Mevsimler 19’da gerçekte olduğu gibi hayvan ırkları ve her cinsin amacı bulunuyor. Bazı cinsler et üretimi için, bazıları ise süt, yün ve yumurta için spesifik cinsler/ırklardır. Örnek olarak sığırlar beş cinse ayrılmaktadır: Limousin, Saler, Holstein, Ayrshire ve Brahman. Limousin, Saler ve Brahmen et üretmek için yetiştirilen cinslerdendir ve direkt 300 kg ağırlığında satın alınırlar. Farklı fiyat ve ağırlık artışları bulunmaktadır.Holstein ve Ayrshire ise süt işletlemeleri içindir ve bu nedenle 2 yaşındaki düveler satın alınabiliyor. Süt verimleri de laktasyon döngülerini takip ediyor. Mevsimler 19 modu yapay döllenmenin gerçekleştirildiği ve 14 aylık bir gebelik döngüsünün takip edildiğini varsayıyor(9 aylık gebelik ve gebelikler arasında 5 aylık). Diğer hayvanlar ise daha çeşitli, gerçekçi ve ilginç bir hayvancılık oynanışı oluşturmak için benzer özelliklere göre geliştirilmiş.

Atlar! Atlar için özel geliştirmeler yapılmış. Farklı bir oynanış türüne göre yeniden tasarlanmışlar. Canlı bir istiktrar.  Yeni oynanış at sahibine barınma, temel bakımı sağlayan bir çiftliği simüle etmeye çalışıyor. Para olmadan çiftliğe at getirilebiliyor. Her gün beslemeli, temizlemeli ve binilmelidir. Her gün ne kadar özen gösterdiğinize bağlı olarak bir gelir gelecek. Bazı cins atlar ise diğer cinslerle aynı miktarda para kazanmak için daha fazla binme gerektiriyor. Atlar ayrıca çok fit olduklarında daha fazla para getirebiliyorlar. Ancak tüm bunlar büyük risk altındadır çünkü sağlıksız bir hayvan ölebilir ve böylece sahibine geri ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Otlama! Farming Simulator 17’deki otlatma modu direkt olarak Mevsimler 19’a entegre edilmiş.  Otları olan ahırlardaki hayvanlar otlarken yerdeki otları tüketebiliyor. Bunda dikkatli olmamız isteniyor çünkü otlar tamamen yenebiliyormuş. Bu ahırın boyuutuna, hayvan miktarına ve yılın zamanına bağlıdır. Hayvan ahırlarının daha fazla motor değişikliği ile birlikte kendi otlarını ekebilen yerleştirilebilir alanlara dönüşmesi ve otların otomatik olarak algılanmasını sağlıyor(oradaki otlar hava durumuna göre büyüyecek normal ot alanı yani). Harita değişiklikleri gerektirmiyor. Sadece hayvan ahırının otlatma alanın olması gerekiyor.

Su Pompası! Hayvanlar çok ilgi gerektiriyor. Günlük olarak beslenmesi, sulanması ve belki de günlük olarak binilmesi gerekebiliyor. Hayvanların su gereksinimleri gerçekçi standartlara göre düzeltilmiş. Su oluklarında suyun gelmesini kolaylaştırmak için hayvan ahırının yanına artık yeni bir su pompası yerleştirilebiliyor: otomatik olarak su kanallarının seviyesini en az %15 olacak şekilde tutuyor. Bunun maliyeti hesabınızdan düşüyor.

Daha iyi ot kullanımı!

Daha İyi Çim Kullanımı! Farming Simulator 19’da yapılan birçok motor ve script değişilikliği birçok yeni özelliğe izin verdi. Bunlardan ikisi ise çok adımlı ot kurutma işlemi ve geliştrilmiş çürümedir. Saman oluşturmak için ise yeni çok adımlı kurutma işlemi eklemişler. Islak çimenleri keserken bunun çevrilmesi erekiyor. Daha sonra saman haline gelebilmesi için güneşte kuruması gerekiyor. Kuru(düşük nemli) otları/çimleri keserken tedding/çevrilmesine gerek yok ancak yine de kurutulması gerekiyor. Böylece artık saman yapmak için hava durumuna bağlı oluyorsunuz. İyi bir planlama gerektiriyor. Daha fazla ayrıntılı hava durumu tahminleri kesinlikle yardımcı olacaktır. Eğer samanı yağmura bırakırsanız tekrar ıslanır ve sonra da çürümeye başlar. Taze ekilmiş çimenler/otlar çim biçme sonrası ikinci geceden önce çürümez. Balyalar ve samanlar yağmurda dışarıda tutulursa çürürler.  Ancak Mevsimler 17’de olduğu gibi binaların içindeki samanlar ve balyalar artık çürümüyor. Otlar ise ıslak malzemeden olduğu için her zaman çürürler. Yukarıda açıklanana yeni kurutma sistemi ile birlikte ot/çim yığınlarında çürümünin başlaması için bir yerine iki gün geçmesi gerekiyor.


İyileştirilmiş görseller ve sesler

İyileştirilmiş Görseller ve Sesler

Artık Mevsimler 19, ağaç görsellerinin yeni sistemi ile özel shaderlarına sahip. GIANTS Software takımı ile birlikte yeni shaderlar ve özel yapılmış dokular oluşturulmuş. Ağaçlar artık Farming Simulator 17’deki gibi ani renk değişimleri yerine görünümlerini yavaş yavaş değiştirecek. Yapraklar yaz aylarında tamamen büyüyene kadar ilkhabarda yetişecek ve ardından sonbaharda kızaracaklar. Ağacın rengi yılın zamanına, ağaca ve hava durumuna bağlı kılınmış. Mevsimlerin aydınlatması, Farming Simulator 19’un yeni ışıklandırma sistemine tam uyacak şekilde yeniden yazılmış. Ay’ı karanlık geceler için kaldırıyorlar ve şafak ile alacakaranlık ışıklandırmasını iyileştiriyorlar. Ve gün ışığı miktarı ise yılın zamanına ve coğrafya konumuna bağlı yapılmış. Bunun için zaten çeşitli modlar bir önceki oyunda çıkıyordu. Yeni hava sistemi yeni bulut sistemi ile tamamen entegre edilmiş. Bir gün boyunca çeşitli miktarlarda bulutlar görülecek ve rüzgar yönü ile hareket edecekler.  Bu değişikliklerle birlikte gece boyunca hava daha iyi çalışacak. Bulut sisteminin üzerine Mevsimler 19 ile yeni bir hava olayı ekleniyor: fırtınalar. Fırtınalar, gök gürültüsü ve bazen tarlanızı aydınlatacak yıldırım etkisi yaratabiliyor.

 

 

Sürükleyici Ortam Sesleri Sistemi

Mevsimler, ana oyunun rüzgar ve yağmur seslerini yeni bir sistemle değiştiriyor. Bu yeni sistem görselerle sıkı sıkıya bağlı olarak çalışıyor: rüzgarın ne kadar hızlı esdiğini, ne kadar yoğun yağmur yağdığını ya da yağıyor olduğunu duyabiliyorsunuz. Hem aracın içinde hem de aracın dışında istenen efektleri oluşturmak için gerçek zamanlı olarak çok çeşitli sesleri karıştırmışlar. Kışın ise sesiz kuşlar için harita ses sisteminde bir dizi yeni bayraklar eklenmiş.

 

 

Araç Bakımı ve Tamiri Geliştirildi

Farming Simulator 19 onarımı için Seasons 17’deki onarım sistemini değiştirmişler. Satış ve onarım fiyatları için de yeni algoritmalar eklemişler. Ayrıca çizikler/görünebilen aşınmayı araç onarımından ayırmışlar. Aracın performansını iyileştirmek için tamir edebileceksiniz. Ancak tekrar güzel ve parlak yapmak için aracı yeniden boyamanız gerekecek. Bu elbette ücretlidir ve makinenin boyutuna, karmaşıklığına bağlı olarak fiyatı değişiyor.

 

Ölçüm Aleti

Bu ekipman ile balyaları, ağaçları, paletleri ve toprakları ölçebiliyorsunuz.

 

Mevsimler 19 ne zaman çıkacak?

Farming Simulator 19’un PC ve MAC sürümleri için 24 Temmuz 2019’da yayınlanacak.

 

Konsollara ne zaman çıkacak?

Modun tamamlandığından ve hatasız olduğundan emin olmak istiyorlar. Ardından son kalite kontorl testleri için GIANTS ile birlikte çalışacaklar ve konsollara getirecekler.

 

Kaynak: Realismus Modding

 

Farming Simulator 19 forumumuz Mevsimler 19 için bir ana konu açtık. Buradan ulaşabilirsiniz.

 

Mevsimler 19 modu yarı resmi bir şekilde Giants Software desteği ile çıkacak. Resmi olarak yer almayan bu özellik bir mod paketi ile Farming Simulator 19’a eklenecek. Farming Simulator ModHub merkezinde yayınlandığında ücretsiz şekilde indirip oynayabileceksiniz.

Oynanış videoları!

Mevsimler 19 ile oyun deneyiminin tamamen değişeceğini ve her yerde yeni bir başlangıç yapılacağını tekrar belirtelim. Bu nedenle oynanış videolarımız ve genel olarak oyunu oynanış tarzımız daha gerçekçi ve olması gerektiği gibi olacak.

 

SimülasyonTÜRK

One Comment

Leave a Reply
  1. abilerim farming simulatör 19 oynuyorum yeni başladım oyunun kendi haritasında kestiğim ağaçlar tekrardan kendisi büyüyormu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ETS 2 & ATS’nin sesli navigasyonu için yeni diller geliyor [video]

Gündem Simülasyon #20 “FS19 MEVSİMLER GELİYOR”