in , , ,

Expeditions: A MudRunner Game duyuruldu! İlk izlenim ve ayrıntıları açıklıyoruz…

SnowRunner‘ın devam oyunu olmayan Expeditions: A MudRunner Game, gamescom 2023 özel yayınında duyuruldu. Saber Interactive, MudRunner üzerine inşa ettiği keşfedilmemiş toprakların gizemlerini çözebileceğiniz ve bilimsel keşiflere çıkmanızı sağlayan yapısı ve mekanikleri ile ara oyun çıkarmayı uygun görmüş gibi duruyor. Yine Focus Entertainment altında yayınlanacak ve 2024 yılında çıkması planlanıyor. Daha büyük bir oyun bekleyenleri hüsrana uğrattı. Aşağıda ayrıntıları açıklıyoruz.

Kurak çöller, engebeli ormanlık araziler, uçsuz bucaksız vahşi doğası ve gizli hazineleri ile unutulmuş kalıntılarla dolu en sarp dağların olduğu haritalar tasarlanmış. Araçlar bilimsel keşfe uygun olarak tasarlanarak hafif fütüristik parçalarla donatılmış. Engelleri aşmak için gelişmiş ve yüksek teknolojili araçları kullanarak tehlikeli yollarda çeşitli arazi araçlarını sürecek ve araştırma görevlerinde liderlik edeceksiniz. SnowRunner’daki görev sistemi burada gelişmiş şekilde karşımıza çıkarken konsepti kamyonculuktan ziyade keşif ve arazi araçları ile oynamaya odaklanmış.

  • MudRunner ve SnowRunner’ın yaratıcılarından en gelişmiş fizik tabanlı off-road macerasına yeni birbakış açısı getirildiği ifade edilen oyun aslında SnowRunner’ın 3D varlıklarını(asset) kullanıyor. Droneların ve birkaç yeni teknolojik ekipmanın eklenmesi ile keşif odaklı yapılmaya çalışılsa da hardcore oyuncular ciddi tepki çekecek.
  • Keşif dronu ile manzaralar üzerinde uçarak güzergahınızı planlama özelliği eklenmiş. Değerli ekipmanların önbelleklerini bulmak için ise metal dedektörden ve kameralı dronedan faydalanacaksınız. Kör noktalar ve haritanın tamamen kapalı olma mevzusu gitmiş gibi görünüyor.
  • Zorlu yamaçlara tırmanmak için çapa yerleştirerek 30 bin libre ağırlığı çekebilen vinç sistemi kurmanızı sağlıyor. Su derinliğini araştırmak için de oyunda echo sounders diye adlandırılan sonar cihazı kullanacaksınız. Araçları bu gibi özelliklerle yükseltiyoruz.
  • Araştırma yapıları inşa edilecek ve keşif seferleri sırasında yeni yeteneklerin ve olasılıkların kilidini açmak için uzmanları işe alabileceksiniz.

 

 

MudRunner ve SnowRunner ile 15 milyon oyuncudan fazla kişiye erişildi. Seri çok başarılı oldu ve PC’ye göre konsodla daha fazla kitleye hitap ettiği için Season Pass içerikleri hala devam ediyor. 3. yıl için hala çıkması gereken 2 genişleme paketi daha var. Bunların yanın arada birkaç küçük DLC de mutlaka planlanıyordur. Yeni oyunun duyurulması SnowRunner’ın gidişatını nasıl etkileyecek göreceğiz. 2024 yılı için sadece odaklanacakları yapım bu olacaksa 2025 yılında ne göreceğiz? 2024 ve 2025 yılları Expeditions: A MudRunner Game ile yenecek mi? Daha büyük oyun için elbette süreye ihtiyaç var.

Ancak bu oyun Focus Entertainment ile daha önce yapılan bir anlaşma nedeniyle de çıkıyor olabilir çünkü Saber Interactive, Embracer Group tarafından satın alındığından beri Dakar Desert Rally gibi yapımlar bağımsız yayınlanmıştı. Bu yeni oyun da belki de şu an geliştirmekte oldukları ana oyunla tamamen çakışmaması adına keşif temalı bir yapıya dönüştürülmüş olabilir.

 

Videoyu dikkatle incelediğiniz SnowRunner’ın tamamen aynısı olan oyunda aslında ne mesh deformasyonu ve ne çamur efektleri gelişmiş görünüyor. Bu haliyle Focus’tan ayrılmanın oyunu gibi durmaya devam ediyor. SnowRunner sahibi olup da yüzlerce mod arasında oynayan birinin bu oyunu tercih etmesi için bir neden göremiyoruz. Hatta tekrar tekrar izlediğinizde yeni oyundan soğuttunu bile söyleyebiliriz.

 

Saber’ın daha büyük ve özel bir oyunu geliştirdiğine ve bunun sadece bağımsız oyun çıkarmadan önce eski yayıncısından ayrılması olasılığına inanmak istiyoruz. SnowRunner ile atılan adımın daha iyi fizikler ve yapı ile iyice planlanmış bir oyunda devam ettirileceğini umuyoruz.

 

Expeditions: A MudRunner Game ana konu için buraya tıklayın.

 

SimülasyonTÜRK

One Comment

Leave a Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ETS 2 için Yunanistan DLC’si geliştiriliyor!

Kocaelili geliştiricilerden ünlü olma simülasyonu: Rock Star Life Simulator