in , ,

ETS 2 – 1.38 Güncellemesi için tam sürüm yayınlandı

ETS 2 – 1.38 Güncellemesi için tam sürüm yayınlandı

Tam sürüm çıktı! SSAO özelliği, yenilenen Lille şehri, yeni araç galerileri 1.38 güncellemesi ile Euro Truck Simulator 2 için geliyor! DirectX 11 sonrası beklenen grafiksel değişim devam ediyor. Oyun görsellerinde derinliği arttıran SSAO bu güncelleme ile ekleniyor. Grafik güncellemesinin ilk adımı olsa da sıraki sürümlerde daha önce açıklanan yeni ışıklandırma gibi özellikler gelecek.

SCS Software tarafından ETS 2 – 1.38 güncellemesi için hazırlanan tanıtım videosu


Lille şehri 1.38 güncellemesinde büyük bir şekilde yenileniyor. Daha iyi yol kaplamaları, bitki örtüsü, gerçeğe daha yakın kavşaklar, yol bağlantıları ile şehre tamamen yeni bir görünüm kazandırılıyor.


Büyük bir değişiklik daha var! 1.38 güncellemesi ile ETS 2’de çekici markalarının bayileri tamamen değişiyor. Tüm araç galerileri gerçekte olduğu gibi her markaya özgü şekilde yenileniyor.


SSAO eklendi!
Ambiyans Oklüzyonu etkilerini gerçek zamanlı olarak verimli bir şekilde tahmin etmek için bilgisayar grafik tekniği olan SSAO-Screen space ambient occlusion dahil edildi. Kısa adı olan SSAO olarak bilinen yeni grafik tekniği sayesinde nesnelerin bağlandığı alanlarda ışıklandırma ve gölgeler açısından daha doğal ve inandırıcı bir görünüm vererek gölgeleler oluşturuluyor.

Bu oyuncular için ne anlama geliyor? SSAO ile olması gereken yerlere eksik olan gölgeler ekleniyor ve genel olarak da gölgelemeyi geliştiriyor. Ve ayrıca parlak yüzeylerin(boya ve krom gibi alanlar) görünümleri de iyileştiriliyor.

 

SSAO’nun sürüş deneyimini ve oyunun genel görsel görünümünü geliştirdiğini ancak bunun performans üzerinde etkili olduğunu belirtmişler. Teknik olarak ise tam dahili çözünürlükte renderlanan/oluşturulan her şey post-processing’den geçiyor yani burada her piksel için oldukça fazla hesaplama oluyor. Güçsüz GPU’lar(grafik kartları) tam kaliteyi aktarmakta zorlanabilir ve %400 ölçekleme ya da benzer şekilde yüksek ölçeklendirme seçili ise orta güçlükteki bilgisayarlar FPS’de çeşitli düşüşler hissedebilir. Grafik ayarları ekranında bunun için devre dışı bırakma, düşük-orta-yüksek gibi seçenekler eklenmiş. Size uygun olan SSAO kalitesini ve doğru ölçeklendirme kombinasyonunu seçebilirsiniz.

Zayıf bir GPU varsa SSAO’nun tamamen kapatılması tavsiye ediliyor.

SSAO öncesi ve sonrası için çeşitli yerlerden karşılaştırmalı ekran görüntüleri paylaşılmış. Aradaki farkı görebilirsiniz. Bloglarında SSAO hakkında yakında daha fazla bilgi paylaşacaklar.

Grafik güncellemesi hakkında

SCS Software tarafından daha önce ışıklandırma, gölgeler, yansımalar dahil pek çok kısmın DirectX 11 sonrası geliştirileceği açıklanmıştı. 1.38 sürümü ile ilk adımı atılıyor ve bundan sonraki güncellemelerde ışıklandırma gibi pek çok önemli konuda geliştirmeler beklenecek. O yüzden bu tamamlanmış bir grafik güncellemesi değil ancak gelecek şeylere yönelik kısa bir “teaser” olarak değerlendirilebilir. Bu tür adımlar atılmadan daha iyi bir grafikte mantıken mümkün değildir. DirectX 11 geçişi sonrasında her firmanın yaptığı gibi SCS de teknik tarafta belli bir seviyeye oyunlarını getirmeye çalışacaktır. Hemen hemen her oyun bu süreçlerden geçmiştir.


Uzun süredir istenen RGB Color Picker/renk seçici sonunda geldi. Artık aldığımız kamyonları boyarken spesifik renk girdileri olan HSV, RGB ve HEX kullanılabilecek. Aşağıda göründüğü üzere HSV, RGB ve HEX kodları ile özel renkleri oyunda seçebiliyorsunuz. Boyamalarınızı hazırlarken de bu sistem yardımcı olacak. Hatta hazırladığınız bu boyamaları ve renk kodlarını kaydedebilir ve sonradan yine kullanabilirsiniz. Boyama çalışmalarındaki renk setleri böylece saklanabilecek. Bu özellik sayesinde kullanıcı tarafındaki renk örneklerini 8’den 40’a çıkarmışlar.

DAF XF Tuning Pack DLC’si de küçük bir güncelleme alıyor. DAF çekicilerine artık boyanabilir şasi kaplaması takabiliyorsunuz.

GPS Yol Danışmanı için arayüz tasarımı yenilendi. Daha temiz ve modern bir görünüm katıldı. Haritadaki seçtiğiniz geçiş noktalarına artık ne kadar süre ve kaç kilometre kaldığını gösteren bir sistem eklendi. Örnek olarak aldığınız işin rotasında yakıt alabileceğiniz istasyonu işaretleyip “GPS ekranında” o noktaya kaç kilometre ve süre kaldığını görebilirsiniz. Böylece sıradaki yol noktasına ne kadar kaldığını gösteren bir bilgilendirme sistemi de eklenmiş oluyor. Dünya haritası ve yol danışmanı ekranında çıkıyor.

 


Volvo çekicileri için çıkan FH Tuning Pack DLC‘sine gelen topluluk geri bildirimleri sayesinde küçük bir güncelleme yayınlandı. Eklenen yeni parçalarla jant kapakları, LED ışıklı yan deflektörler, krom ve plastik seçenekleri ile stok ön tampon ve arka üst çamurluk ekleniyor.


Açık beta sırasında ise çekicilerin tavanlarına korna(roof horns) slotları eklendi. Zaten güncellemede özel korna sesleri gelmişti şimdi ise ayrı slotlarda aracın gerçekteki korna yerine göre takabiliyoruz. Daha fazla gerçekçilik sağlayan bu özellik topluluk tarafından uzun süredir isteniyordu ve böylece gelmiş oldu.

Oyun çıktığı zaman kamyon modellerinde tavan kornaları için özel takma noktaları bulunmuyordu. Çekicilerin modifiye seçenekleri şimdiye göre çok daha sınırlıydı. Sadece tavandaki demir çubuklara yerleştiriliyordu ve gerçekteki gibi değildi. Gerçek çekici kurulumlarını doğru yansıtmak için araç ekibi tarafından kamyon kabinlerinde havalı kornalar için yeni “pins/pimler” eklendi. Bu konumların çoğu fabrikadaki varsayılan konumlar olmak üzere araştırma ile elde edilen referans fotoğraflar ve kamyon festivallerindeki fotoğraflardan yararlanılmış ve dikkate alınıp seçilmiş. Elbette tek değişiklik bu değil çünkü Avrupa’daki kamyonlarda(trucks) sıklıkla kullanılan havalı korna tasarımının gerçekçiliğini daha iyi yansıtmak için yeni korna modelleri de kullanmışlar.

 


ETS 2’nin son çıkan harita genişleme paketi Road to the Black Sea için 3 yeni Special Transport rotası eklendi.

 • Resita to Targu Mures
 • Istanbul to Edirne
 • Pleven to Sofia

Eğer Road to the Black Sea ve Special Transport DLC’lerine sahipseniz ücretsiz ekleniyor.

 


1.38 Değişiklikleri
HARİTA
 • Lille şehri yenilendi.
 • Özgün Çekici Bayileri Eklendi “Unique Truck Dealerships”
 • Road to the Black Sea’de Special Transport rotaları

  • Resita to Targu Mures
  • Istanbul to Edirne
  • Pleven to Sofia

ARAÇLAR

 • Otomatik şanzıman iyileştirildi(vites geçiş noktaları, adaptif modlar)
 • XF Tuning Pack için boyanabilir şasi kaplamaları eklendi
 • Direksiyonun ölü bölgesi(deadzone) düzeltildi
 • FH Tuning Pack için yeni parçalar eklendi.
 • Roof Horns/Tavan için korna özel korna slotları eklendi

ÖZELLİKLER

 • Görsel iyileştirme – procedural ambient occlusion generation (SSAO) eklendi
 • Route Adviser/Yol Danışmanı yeniden tasarlandı
 • Dünya haritasında ve yol danışmanında “sıradaki yol noktasına ne kadar kaldığını gösteren bilgi” eklendi
 • Tobii eye-tracking için hazır ayarlar eklendi
 • RGB color picker yeniden tasarlandı

  • RGB, HSV ve HEX girdileri eklendi.
  • Önceden tanımlanmış renk ayarları

SES

 • Her çekici için özel korna sesleri
 • FMOD 2.01.01 sürümüne güncellenedi.
 • Motor kapandığında retarder sesinin gelmesi düzeltildi.
 • AI(yapay zeka trafiği) için vites geçiş sesleri(trenler ve elektrikli araçlar hariç)

1.38’in tam sürümünde bulduğunuz hataları ve geri bildirimlerinizi buradan iletebilirsiniz. Modlama değişiklikleri için ise modding wiki kısmına buradan ulaşabilirsiniz.

Hiçbir beta programına katılmayarak son sürümü indirebilirsiniz.

ETS 2 – 1.38 güncelleme ana konusu için buraya tıklayın.
SimülasyonTÜRK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türk ordusunda başarılara imza atan Bayraktar TB2 SİHA’sı Arma 3 için mod olarak eklendi!

SQUAD’ın yeni yol haritası açıklandı! Yeni haritalar, fraksiyonlar, araçlar, özellikler…