in , ,

Professional Farmer: Cattle and Crops’ın geliştirilmesi durduruldu! Hoşça kal C&C…

Professional Farmer: Cattle and Crops oyununun gelişimi 27 Ağustos 2021’de durduruldu. MasterBrain Bytes stüdyosu tarafından Tombstone Engine (C4 Engine) ile geliştirilen çiftçilik simülasyonu Toplitz Productions iş birliği ile 15 Ekim 2020’de tam sürüm olarak Steam’de yayınlanmıştı. Onun öncesinde 2017 yılında başlayan teknik demolar ve 2018 yılındaki Steam erken erişimi ile çalkantılı bir gelişme süreci yaşamıştı.

Piyasadaki çiftçilik simülasyonlarına alternatif olarak daha fazla gerçekçi ve özgün özelliklerle geliştirilen Cattle and Crops düşük satış rakamları nedeniyle gerekli geliştirme ekibinin bu proje üzerinde çalışmasını sağlamanın ekonomik olarak mümkün olmamasından dolayı iptal edildi. Kickstarter kampanyası ile başlayan süreçte 1 milyon Euro toplanmış ve ardından Steam satışlarından da gelir elde edilmişti. Stüdyo kendi için de çok büyük hayal kırıklığı yaşadığını ve çok zor bir karar aldıklarını ifade ediyor. Topluluk ise sürekli geciken güncellemeler nedeniyle oyundan vazgeçmiş gibi görünüyordu. Finansal fonlama kampanyasından itibaren stüdyo tüm kaynaklarını bu projeye yatırdı. Oyun motoru değişikliğinde ise C4’ten Tomstone’a geçerek umut veren adımlar atmıştı. Ancak bunların hiçbiri Cattle and Crops ilk duyurulduğu yıllardaki vadedilen özelliklerle donatamadı. Artık devam etmenin ekonomik olarak mümkün olmadığı bir noktaya geldiklerini ifade ediyorlar. Stüdyo piyasa ekonomisinin kurallarından kaçamıyor ve çalışanlarıyla birlikte bundan sonra başka projelere odaklanacağını belirtiyor.

Cattle and Crops projesini destekleyen tüm oyunculara teşekkür ediliyor. Oyunun satışları şu an devam ediyor ve böyle devam edecek. Ancak Topluluk Projesi olarak devam etme fikri de doğmuştu fakat lisanslar nedeniyle bunun gerçekleşmeyeceği belirtildi. Ayrıca kurucu geliştirici Hummel her şeye rağmen başardığını düşünüyor. Çünkü ortada özgün özelliklerle oynanabilen bir çiftçilik simülasyonu var. Her zaman Farming Simulator serisi gibi rakipler göz önüne geldiğinde C&C cephesi de hatırlanacak. Aslında çok daha öncesine gidersek Cattle and Crops projesinin zaten Farming Simulator topluluğu içerisinden çıktığını ve o serinin gerçekleştiremediği dinamik arazi, mevsimler, toprak tipleri, ayrıntılı fizikler, gelişmiş AI görev dağılımı gibi özelliklerle biz oyuncuları tavlamayı başarmıştı.

Ancak geliştirme tarafından ilk duyurulardan beri sürekli anlamsız ertelemeler, plansız güncellemeler, teknik problemler yaşandı.Tüm olayı başından beri aktardığım için yaşanan her şey gözümün önüne geliyor. Geliştiricilerin oyun motoru tercihi ve yaklaşımları nedeniyle gerçekçi bir simülasyon ortamı yaratmak için çıktıkları yol bir türlü bitemedi. En son fiyatlar bile düşürülmüş ama oyunun eksik olması ve problemleri nedeniyle yine istenen ilgiyi görememişti. Biz bile onca şeyden sonra dönüp oynamak istemiyorduk.

Cattle and Crops duyurulduğunda piyasada Farming Simulator 17 vardı. C&C ise Haziran 2017’de Tech Demo yayınladı. Ardından Farming Simulator 19‘u bekledik. Çıktı ve büyük bir değişim geçirmişti(grafikler, oynanış). 2 yıllık süre 3 yıla çıkarılmasına rağmen Farming Simulator 22 ortaya çıktığında 2021 yılında maalesef bir çiftçilik simülasyonu daha kaybederek piyasadan çıktı.

Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde benzer olayları defalarca yaşadık. Agrar Simulator serisi, Farm Expert serisi, Pure Farming 2018 gibi pek çok yapıp tarihe karıştı. Diğer irili ufaklı oyunları saymıyoruz bile… Farmer’s Dynasty ise Agron oyun motorunda geliştirilmeye devam edildi ve şu an Toplitz Productions firması altında yayınlanıyor. Ormancılık versiyonu bile yapıldı. Ancak C&C’nin Toplitz ile çalışmaya başlaması da işleri daha iyi hale getirememiş. PC tam sürümünden sonra konsollara yayınlama planları bulunuyordu. Lisans savaşlarında da C&C tarafı bazı markalarla problem yaşamıştı. Bu da ufak çaptaki simülasyon oyunlarında yaşama alanı bırakmayabiliyor.

Steam’de son incelemeleri maalesef “Çok Olumsuz” olarak ilerliyor. İndirimlerde satın alınabilir mi? İçerisinde hala görmeniz gereken güzel özellikler var. Çünkü C&C’de olan özelliklerin bazıları hala diğer serilere gelmiş değil.

 

Bundan sonra ne olacak?

Cattle and Crops için topluluk projesi olarak devam ettirilme kararı biraz esnetildi. Hummel‘ın dediğine göre şu an düzgün bir planları yok. Kaynak kodu yayınlanmayacak ve proje açık kaynağa dönüştürülmeyecek çünkü bunun mümkün olmadığı ortada. Motorun lisans sözleşmesi böyle adımları imkansız kılıyormuş. İlk adım olarak henüz yayınlanmamış 3D modelleri işleyip kullanıma sunmayı düşünüyorlar. Oyuna henüz eklenmeyen bazı araçlar ve ekipmanlar üretilmiş ancak modellerin kaplamalara ihtiyacı varmış. Bunun için Substance Painter’da boyanması gerekiyormuş ve normal map, AO map gibi detayların hazırlanması gerekiyor. Bu modellerdeki işlemleri yapabilecek kişiler için paylaşacaklar ve sonra oyuna eklemelerine yardımcı olacaklar. Ayrıca yine önümüzdeki haftalarda C&C Multiplayer kısmına bir kez daha yakından bakılacakmış. Teknik engellerin aşılıp aşılamayacağını kontrol edecekler ve Noel zamanı multiplayer gibi bir özelliği ekleme hayalini kabaca değerlendirecek. Bunun dışında programlama çalışması olmadan mümkün olabilecek iki şey daha var. Haritaların oluşturulması ve ikinci haritanın entegrasyonu, görevlerin/kampanyaların oluşturulması ancak bunu şimdilik ikinci plana atmak istiyor.

 

Resmi forumlarında Topluluk Projesi adında bir başlık açılmıştı. Destekleyici yorumlar görülse de tepkiler sürüyor. Ancak topluluk projesi şeklinde belli bir plana oturtulabilirse çeşitli içeriklerle aktif tutulmaya devam edebilir.


 

 

Her şeyin sonunda C4 Engine / Tombstone Engine modlama tarafındaki kolaylıklar, Voxel yapısı nedeniyle tercih edilip özelleştirilmeye çalışılmıştı. En başında dinamik arazi odaklı gitmek yerine Unity vb. popüler ve aktif kullanılan motorlarda başlatılsa şimdi bu haberi mi görürdük yoksa başka bir güncellemenin yazısını mı? Bir çiftçilik simülasyonu geliştirmek için hangi oyun motorunu kullanırsanız kullanın günün sonunda ihtiyacınız olan özellikleri o motorda da geliştirmeniz ve sizin için kullanışlı hale getirmeniz gerek. Ancak küçük stüdyoların böyle büyük oyunlar için pasif ve eski oyun motorlarını kullanıp günümüzde hayatta kalmaya çalışmaları yanlış değil mi? Unreal, Unity, CryEngine, Lumberyard ve dahası ile çok daha farklı bir yol alınamaz mıydı? Geliştiricinin oyun motoru tercihi ve ısrarı nedeniyle onca yıllık süreç sadece deneyim olarak kaldı.

Ne olursa olsun piyasadaki büyük serilere alternatif olarak geliştirilen çiftçilik simülasyonu ve otobüs, kamyon, otomobil vb. türlerdeki oyunlara ihtiyacımız var. Aksi halde topluluk tek bir oyundan dünyaları istiyor…

 

 


Cattle and Crops forumu için buraya tıklayın.

SimülasyonTÜRK

One Comment

Leave a Reply

One Ping

  1. Pingback:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[Ücretsiz] Microsoft Flight Simulator için Orbx Brisbane River Run eklentisi

ETS 2 için Fransa’nın Lyon şehri de tamamen yenileniyor