in , ,

Prepar3D için PKSIM Milas-Bodrum Havalimanı (LTFE) eklentisi yayınlandı

 

PKSIM tarafından geliştirilen Milas-Bodrum Havalimanı (LTFE) eklentisi Prepar3D uçuş simülatörü için yayınlandı. simMarket‘te P3D v4 ve v5 için 18.50 Euro fiyatla satışa sunulan eklenti ile havalimanı’nın en güncel son hali geliyor. PBR dokuların uygulandığı özel tasarım terminal binaları, ATC kulesi, özel autogen ile havalimanı ve çevresinin gerçek uydu görüntüsü, SODE Jetways uyumluluğu gibi özellik bulunuyor. Ayrıca sistem performansı için Scenery Configurator da geliyor ve bu sayede havalimanını ayarlayabiliyorsunuz. GSX eklentisi için de uyumludur. Ayrıntılı zemin işaretleri ve dokuları PBR uygulanarak yerleştirilmiş. Canlı ve gerçekçi bir ortam oluşturulmuş. Bazı havayolu firmalarına ait belli park yerlerine yerleştirilmiş yolcu uçakları da bulunuyor.

PKSIM‘in gönderdiği eklentiyi çok yakında kanalımızda A330 uçuşunda göstereceğiz.

 

simMarket’te satın almak için buraya tıklayın.

 

1980’li yılların sonunda hizmete giren Bodrum-Imsık Havaalanı, coğrafi şartlar nedeniyle ancak küçük kapasiteli uçakların kullanabildiği kısa bir piste sahipti. Bu yüzden Bodrum ve çevresindeki turistik destinasyonlara yapılacak havayolu ulaşımı için yeni bir havalimanının inşası zorunlu hale gelmişti.

Ağustos 1994’te temeli atılmasına rağmen, yapımcı firmanın işi tasfiyesi nedeniyle yarım kalan inşaatını tamamlamak üzere Ağustos 1995’te yeni bir ihale düzenlendi. Nisan 1997’de, daha sonra yıkılan iç hatlar hizmet binası ile açılan havalimanı için, içerisinde biriktirdiği potansiyel ve çevre turizm merkezlerine katkılardan dolayı kısa zamanda yenileme çalışmasına girildi. 1998 yılında, Cumhuriyet’in İlanı‘nın 75. yılı için yapılan ve hâlen kullanımda bulunan dış hat terminalinin yapımı ile Türkiye’nin en önemli havalimanları arasında girmiştir. Havalimanı gün geçtikçe kendini yenileyen ve güçlenen dinamik bir yapıya sahiptir.

İç ve dış hatlar terminal binalarının artan yolcu trafiğine cevap verememesi nedeniyle, yap-işlet-devret modeline göre 5.000.000 yolcu/yıl kapasiteli, 95.683 m² kapalı alana sahip yeni bir dış hatlar terminal binası yapılarak 16 Mayıs 2012 tarihinden itibaren hizmet vermeye başlamıştır.

Mart 2014’te düzenlenen ihalede 717 milyon euro + KDV ile en iyi teklifi veren TAV (Tepe Akfen Vie) Havalimanları Holding, Milas-Bodrum Havalimanı’nın 2035 sonuna kadar işletme hakkını elde etti. TAV, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ile havalimanının işletmesine dair imtiyaz sözleşmesini imzalanmasının ardından Temmuz 2014’te iç hatlar terminalinde operasyona başladı.[1] Şirket dış hatlar terminalini ise 22 Ekim 2015’te devraldı.[2]

Sınırları içerisinde olduğu Milas ilçesi ve Bodrum’un isimlerini alan havalimanı, bu bölgede turizm sektörüne önemli bir ivme kazandırmıştır. Ayrıca Muğla ili dışında da Aydın’na bağlı olan Didim, Kuşadası, Söke gibi turizm merkezlerinin de ulaşımında çok önemli bir yer tutmaktadır. Havalimanı Bodrum’a 32 km, Milas’a 12 km, Muğla’ya 76 km ve Didim’e 82 km uzaklıktadır. Havalimanına önce Bodrum Havalimanı ismi verilmesi planlanmıştır, ancak coğrafi olarak Milas ilçesi sınırlarında yer aldığından Milaslılar itiraz etmişlerdir ve ismi Milas-Bodrum havalimanı olarak belirlenmiştir.

Kaynak: Wikipedia


Prepar3D ana konuları için buraya tıklayın.

SimülasyonTÜRK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geniş Gövdeli A330 ile Kos Adası’na İniyoruz! Prepar3D v5.2 (REX 5 Sky Force 3D)

Forza Horizon 5 için Meksika’nın Doğal Ortam Sesleri Videosu Paylaşıldı (30 dakika)