Ana Sayfa Euro Truck Simulator 2ETS 2 Genel ETS 2’nin Iberia DLC’si ertelendi, yeni grafikler ortaya çıktı! 1.40 ile yayınlanacak…

ETS 2’nin Iberia DLC’si ertelendi, yeni grafikler ortaya çıktı! 1.40 ile yayınlanacak…

Yazar SimülasyonTÜRK

ETS 2’nin Iberia DLC’si ertelendi, yeni grafikler ortaya çıktı! 1.40 ile yayınlanacak…

SCS Software CEO’su Pavel Sebor, stüdyonun son durumu ile ilgili çok önemli açıklamalar yaptı. ETS 2‘nin Iberia DLC‘sinin 2021 yılının başına ertelendiği ve yeni ışıklandırmanın da 1.40 güncellemesi ile birlikte yayınlanacağı belirtildi. 2020 yılı tüm dünya için pandemi nedeniyle farklı ve zor geçmesinden dolayı SCS’in planları sekteye uğruyor. Yeni grafik güncellemesi, yeni araçlar, harita DLC’leri ve yeni oyun özellikleri ile ilgili üretim çalışmaları bu sene yapılacakken bir kısmı 2021 yılına erteleniyor. 2020’nin ilkbaharında yaklaşık 3 ay evden çalışan SCS ekibi ofisini karantina nedeniyle kapatmıştı. Yaz boyunca ise tekrar ofise dönmeye çalışan stüdyo çalışanları bu hızlı sürecin ardından Eylül ayı başından tekrar evden çalışmak zorunda kaldı ve Sebor’a göre 2021 ilkbaharına kadar ofise dönemeyebilirlermiş.

SCS ekibi bu zorlu zamanda moralini yüksek tutmayı başarıp üretime devam edip yeni çalışanları da işe almış. Ancak çalışanların evlerinden çalışması ve bu yeni çalışma şekli bazı projelerin beklediklerinden daha uzun sürmesine yol açmış. Projelerde çalışan 200’den fazla geliştiriciyi uzaktan koordine ve senkronize etmek için ellerinden gelenin en iyisini yapan SCS ekibi bu yaratıcı süreci bu şekilde yönetmenin ne kadar çok zahmetli olduğunu hayal edebileceğimizi ekliyor.

İyi haber ise ilk kez yeni ışıklandırmaya ait bazı ekran görüntüleri paylaşılmış oldu. SCS CEO’su gözle görülür iyileştirmeler eşiğinde olduklarını belirtiyor. Uzaktan çalışarak ve Discord üzerinden sohbet ederek hatta bazıları ise aylarca evde eğitim gören çocuklarla birlikte mutfak masalarını kullanarak inanılmaz şeyler yapmayı başarmış. Işıklandırma sistemindeki değişikliklerin ikinci aşaması onlar için büyük bir projedir. Oyunlardaki tüm ışık kaynaklarının yoğunlukları, güneş ve ampul arasındaki uygun büyüklük dereceleri farklılığıyla artık gerçek dünya değerlerini temsil edebiliyor. Tüm dahili render işlemi tamamen HDR sisteminde gerçekleşiyor ve bir dizi post-processing adımları ile kamera pozlama aşamasında sonucun net ve inandırıcı olmasını sağladığını görebilirsiniz. Tam güneş ışığı altında ya da karanlık bir tünelde veya şiddetli bir yağmurda olun yeni birleşik sistem her zaman tutarlı görseller üretilmesini sağlıyor. Yeniden çalışmanın bir parçası olarak yıllar içinde oluşturulan hemen hemen tüm oyun varlıkları(assets), tüm gökyüzü(skybox), bitki örtüsü, kayalar(taşlar vs.), binalar, tüm araçlar, her kaplama ve doğal olarak ilgili tüm ışık bağlantılarını yeni sistem için manuel olarak düzenlemeleri gerekiyormuş. Buna parantez açarsak oyunda gördüğümüz her ışık noktası yeni sistemde doğru ve düzgün çalışması için kontrol edilip düzenleniyor. Bu sanatta yapılan inanılmaz miktarda değişiklik ve programcıların kitaptaki tüm hileleri kullanarak grafik hattını, gölgelendiricileri(shader) ve araçları(tools) değiştirmek için uzun yıllar süren çalışması ile böylece oyunların teknik gereksinimlerini büyük ölçüde arttırmıyor. Tekrar bir parantez açıyoruz; Yapılan çalışmalar planlı ve profesyonel olduğu için günümüzün popüler sistemleri ve bilgisayar düzenlerinde zaten çoğu oyun tarafından kullanılıyor ve bilgisayar üstesinden gelebiliyor haliyle SCS ekibinin yaptığı bu çalışmalar mevcut grafik kartları, işlemcileri olması gerektiği gibi kullanıyor. Oyunların teknik gereksinimlerini büyük ölçüde yükseltmiyor.

SCS Software, yıl sonundan önce bunların hepsini tamamlayayacaklarını belirtiliyor. Böylece hem ışıklandırma güncellemesi hem de İspanya ve Portekiz’in eklendiği Iberia DLC‘si 2021 yılının ilk aylarına erteleniyor. Topluluk son yıllarda her sene sonu Aralık ayında yeni bir harita genişlemesine alışmıştı. Iberia DLC’sinin üretiminin kapsamı ve ölçeğinin normal bir yıl için bile zorlu olması yanı sıra DLC’de tam zamanlı çalışan 20’den fazla harita tasarımcısı olsa bile durumun bu yıl için bile çok fazla olduğunu kanıtlamış. SCS stüdyosu kendisini Iberia’nın zaman çizelgesi ve yeni ışık projesinin çakışmasıyla bulduğunu ve hepsini çözmenin tek bir uygun yolunun olduğu fark etmiş. İlerideki oyun güncellemeleri ve üretimleri için uzun vadeli zorlukları en aza indirmek için Iberia DLC’sini yeni ışık sistemi ile çıkarmak zorunda kalmış.

 Colorado DLC’yi mevcut ışıkla yayınlamayı başaran SCS ekibi 1.39 için yakında üretim hattından çıkarılacak çokta küçük olmayan bazı eklemelerin var olduğunu açıklıyor. Freightliner Cascadia ve kabin aksesuarları American Truck Simulator için bekleniyordu. Ancak hem ATS hem de ETS 2 geliştirici takımları her iki oyunun tüm modellerini ve kaplamalarını elden geçiriyor ve yeniden düzenliyor. Tam gaz ilerleyen bu takımlar eski kodlar ve varlıklar(3D assets) için artık daha fazla güncelleme yayınlama şansına sahip değil. Iberia DLC’si çıkışta yeni ışıklandırma sisteminden yararlanan ilk büyük sürüm olacak. Tüm bunlardan önce ise 1.40 güncellemesi ile her iki oyuna da yeni bir ışık getirecek ve oyunun görünüşünü tamamen değiştirecek. Temel oyun içeriği ve herhangi bir DLC bundan faydalanabiliyor.

Bu durumdan sadece Iberia DLC’si etkilenmiyor. Almanya’yı yenileyen takım da büyük bir ilerlemenin olduğunu bildiriyor ancak 1.40’taki değişiklikleri dengeleyene kadar beklemesi gerekecek. Her şey iyi giderse yeni güncellemede Almanya’nın 3. kısım yenilemesini de görebiliriz gibi duruyor.

Peki 1.40 güncellemesi ne zaman yayınlanacak ve Iberia DLC’si ne zaman çıkacak? Yeni bir güncellemeyi çıkarmadan önce her şeyin sağlam olduğundan emin olmak isteyen SCS Software, şu anki en iyi tahminine göre Ocak ayında 1.40 için kapalı beta seviyesine ulaşmayı umuyor. Böyle olması gerektiği belirtiliyor ancak olası sorunları tespit edip hallettikten sonra açık betada birkaç hafta geçirmeleri gerekecek. Mod üreticilerine de yetişme şansı verilmek isteniyor. Sonuç olarak kapalı betanın son aşamasında zaten açık beta yayınlanıyordu bu da Ocak ayı bitmeden gerçekleşirse bizler için harika olabilir. Tarih vermekten bazı durumlar nedeniyle kaçınıldığı için bunun bir matematiğini yapacak olursak 2021’nin ilk çeyreğinde yani kışın sonunda her iki içeriği de yayınlamayı umuyorlar.

SCS Software CEO’su Pavel Sebor, Iberia için çıkış tarihine dair herhangi bir söz vermemeye dikkat ettiklerini ancak topluluğun bir kısmının kışı geçirmek için yeni bir ETS 2 harita genişlemesi görememesi konusunda üzgün ve hayal kırıklığına uğrayabileceğini anladıklarını ifade ediyor. Bu uzun bekleyiş için özür dileniyor ama bunun SCS oyunlarının uzun vadede canlılığı için daha sağlıklı bir karar olduklarından eminler. Hem ATS hem ETS 2 için sıradaki harita DLC’leri üzerinde çalışan harita takımları bulunuyor ancak bunların daha iyi tanımlanmış kod tabanı ve varlık tabanı üzerinde çalıştığından emin olmaları gerekiyormuş. Yeni kararlı sürüme ulaştıktan sonra bu olay herkese fayda sağlayacak ve sadece buna ulaşmaları için zorlamaları gerekiyor.

 

Yeni ışıklandırma ile ilgili daha fazla değişikliği göstermeye devam edecekler ve daha fazla ekran görüntüsü paylaşacaklar. Ayrıca Iberia DLC için yeni ışığın olduğu bazı hareketli resimler(gif) göstermeyi de planlıyorlar. Gördüğümüz görüntülerin süreci şimdiye kadar bitiremedikleri için belki biraz hatalı olabileceğini ancak şimdiden ne kadar umut verici olduğunu hissettikleri belirtilmiş.

Yeni sistemde tüm ışıklandırmayı yeniden başlatmanın çok önemli bir adım olduğu ve diğer şeylerin yanı sıra daha çeşitli hava durumlarını ve daha destansı HDR skybox‘ları sunmalarını sağlayacak. Bunun yolun sonu olmadığı ve sadece bir kilometre taşı olduğunu ekliyor. Programcıların ise ek motor optimizasyonları ve hızlandırmaları için daha fazla dahili projesi(internatl projects) bulunuyor ve önümüzdeki yıl bu konuda daha fazla iyileştirme görmeyi umuyorlar. 1.40 sürümünde yeni bir kararlı noktaya ulaşmak sanat departmanının gelecekte tamamen PBR etkinleştirilmiş bir üretim hattı vizyonu takip etmesine olanak tanıyacak ve böylece görsel kalite daha da gelişerek devam edecek. SCS Software CEO’su Pavel Sebor mesajını yıllarca süren destek sayesinde her güncelleme ve DLC ile oyunu yeni sınırlara taşımaya devam etmeleri için onlara motivasyon verdiğini tüm hayranları olmasa burada olamayacaklarını belirterek sabırları için teşekkür ediyor.


Bu yazı SCS Software blogunda stüdyonun CEO’su Pavel Sebor tarafından yazılıp paylaşılan The Good News and the Mixed News isimli başlıktan derlenmiştir.

 

1 Aralık 2020 günü ise ETS 2 – Yeni ışıklandırma sistemi için teaser video paylaşıldı.

 


Analiz videosu eklenecek.

 

Euro Truck Simulator 2 forumu için buraya, American Truck Simulator için ise buraya tıklayın.

 

SimülasyonTÜRK

2 yorum
0

Bu yazıları da okuyabilirsin

2 yorum

Avatar
Emre Şimşek Ara 1, 2020 - 16:43

Sonunda, heyecanla bekleyeceğimiz özellikler geliyor.

Cevapla
Avatar
Nuri Can Ara 1, 2020 - 17:46

Bir şeyler değişiyor hadi bakalım Tr extented de mi 1.40la gelecekmiş 🙂

Cevapla

Yorum yazın