in

Elektrikli Araç Şarj Süresi Nasıl hesaplanır?

Elektrikli araçlar, otomobil piyasasına yepyeni bir soluk getirmiştir. Elektrikli araçlar günden güne popülerliğini artırsa da hâla akıllarda elektrikli araçlarla ilgili sorular bulunmaktadır. Bu araçları satın almak isteyen sürücülerin en çok merak ettiği soruların başında elektrikli araç şarj süresi gelir. Elektrikli araçların ne kadar sürede şarj olduğunu bilmek, elektrikli araç sahibi olmak isteyen kişiler için son derece önemlidir. Bu yazımızda elektrikli araç şarj süresi nasıl hesaplanır sorusunun cevabını ve daha fazlasını sizler için kaleme aldık.

Elektrikli Araç Şarj Süresi Hesaplama

Elektrikli bir arabayı şarj etmek için gereken süre, batarya boyutuna ve şarj hızına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Genel olarak, 60 kWh bataryaya sahip bir elektrikli arabanın 7kW şarj noktası kullanılarak tamamen şarj edilebilmesi için yaklaşık 8 saatlik bir süre gerekir. Bunun yanı sıra çoğu sürücü, pillerinin tam kapasiteye ulaşmasını beklemek yerine ihtiyacı kadar şarjı tamamlamayı tercih eder. Bu kapsamda ne kadar beklemeniz gerektiğini hesaplamak için kullanabileceğimiz formül şu şekildedir:

  • (kWh*şarj yüzdesi) ÷ kW

Renault şarj süresi, Togg şarj süresi ve Tesla şarj süresi hesaplamak ve diğer modeller için de bu formülü kullanabilirsiniz. Şarj istasyonları ve sağladıkları dolum gücünün yanı sıra şarj süresini etkileyen etkenler arasında batarya yaşı ve şarj istasyonunun türü de yer almaktadır. Estasyon elektrikli araç istasyonları, Türkiye’ de bulunan tüm marka ve modeller için AC/ DC şarj hizmeti sunar. Ayrıca elektrikli araç şarj süresi hesaplamak için Estasyon’un şarj süresi hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

Estasyon, sunduğu şarj cihazları ile her model aracı şarj edebilme avantajı sunar. Bor Holding çatısı altında yer alan firma, 7/24 teknik destek hizmeti ve araç şarj sistemi hakkında her türlü destek sağlaması ile ön plana çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Simülasyon Oyunlarının Evrimi ve Yeni İş Rolleri

ETS 2’nin İlk Elektrikli Çekicisi Renault Trucks E-Tech T Çıktı!