ETS 2 ve ATS'nin 1.35 güncellemesi ile Razer Chroma RGB klavye ve fareler için resmi destek sunuluyor
Connect with us

ETS 2 Genel

ETS 2 ve ATS’nin 1.35 güncellemesi ile Razer Chroma RGB klavye ve fareler için resmi destek sunuluyor

Euro Truck Simulator 2 ve American Truck Simulator için 1.35 güncellemesi ile Razer klavye, fare, fare altlığı ürünleri için RGB desteği verilmeye başlandı. Kulaklılarda sadece tek bir renk şeması olduğu için farklı seçenekler olmuyor ancak klavyede ETS 2’nin oyun içi özellikleriyle uyumlu çalışarak çok farklı ışıklandırmalar yapabiliyor.

Simülasyon Türk

Yayınlandı

Tarih:

Euro Truck Simulator 2 ve American Truck Simulator için 1.35 güncellemesi ile Razer klavye, fare, fare altlığı ürünleri için RGB desteği verilmeye başlandı. Kulaklılarda sadece tek bir renk şeması olduğu için farklı seçenekler olmuyor ancak klavyede ETS 2’nin oyun içi özellikleriyle uyumlu çalışarak çok farklı ışıklandırmalar yapabiliyor. SCS Software bu özellik için ayrıntılı bir video da yayınladı. Şu an sadece Razer ürünleri için verilen bu destek ileride farklı markaların ürünleri için de bekleniyor ancak bir açıklama yapılmadı.

 

İşte Razer Chroma RGB desteğinin tüm işlevleri!

Euro Truck Simulator 2 ve American Truck Simulator için geçerlidir.

 • Eğtim modu sırasında oyun başlarken anlatılan özelliklerin tuşları ayırt edilir renklerle gösterilecek ve “devam” tuşu ise yeşil yanıp sönecek.
 • Bazı tuşlar sadece kontak açık olduğunda yanabiliyor
 • Sol/Sağ direksiyon ve gaz/fren tuşları için ayırt edilir renk farkları(genellikle kullanılan WASD tuşları için)
 • Park freni tuşu çekili ilen yanar ve motor açıkken ise yanıp söner ışıklandırma
 • Far/ışık tuşları için farklı durumlarını gösteren ışıklandırmalar (park etme durumu, kısa far, uzun far)
 • Sinyal tuşları için yanıp sönen ışıklar (flaşör ve silecekler için de geçerli)
 • Otomatik olmayan vites kutusu için aktif olan ileri/geri vites ışıkları
 • Kamera tuşları için ayırt edilebilir farklı renkler ve yine aktif kamera için farklı bir renk
 • F3 yol danışmanı sayfaları için ayırt edilebilir farklı renkler ve yine aktif sayfanın farklı rengi
 • Dorse bağlantı durumları farklı renklerle gösteriliyor; bağlantı kullanılabilir olduğunda yeşil, bağlantı sürerken kırmızı, iş teslimatında yeşil yanıp sönmesi
 • Herhangi bir aktivasyon işlemi olduğunda aktivasyon tuşu(genellikle Enter tuşudur) yanıp söner (örnek; yakıt istasyonu, gişeler vb.)
 • Yakıt doldurulurken klavyede dolum oranı ve yakıtın akışı gösteriliyor ve yavaş yavaş artıyor. Tam dolduğunda ise klavye yeşil yanıyor.
 • Diferansiyel kilitlendiğinde diferansiyel kilidi tuşu ışıklı şekilde yanar ancak F3 ekranı yol danışmanın diferansiyel kilidi uyarısı için ise yanıp söner
 • Bir iş tamamlandığında  alınan madalyanın rengine göre klavye, fare, fare altlığı arasında bir dalga şekilde ışıklandırma
 • Polis cezası yediğinizde klavyenin çakar ışıkları gibi yanıp sönmesi
 • Kamyon hasar aldığında klavyede kırmızı bir dalga ışığı olacak.
 • İş teslimatının süresi dolduğunda tüm tuşlar ve diğer aksesuarları yavaş yavaş nabız şekilde ışık yayabiliyor.
 • Mouse and mousepad’s left side LEDs show current player speed in green and in red when the player is speeding
 • Seyir Kontrolü(Cruise Control) C tuşu aktif olduğunda sarı ve kullanılırken mavi yanar. Seyir kontrolü için hız artırma ve düşürme tuşları yanar. 
 • Çekici ve dorse dingili kaldırma tuşları ise sadece kaldırma kullanılabilir olduğunda yanıyor.
 • Cvar g_color_feedback komutunu renk geribildirimlerini devre dışı bırakmak için kullanabilirsiniz. Oyun içerisinde Seçenekler>Kontroller>Renk geri bildirim(Color feedback) için özelliğin durumunu ayarlayabiliyorsunuz.

 

 

1.35 güncellemeleri

American Truck Simulator 1.35 güncellemesi (deneysel beta)

Euro Truck Simulator 2 – 1.35 güncellemesi (experimental beta)


 

 

Corsair klavye kullandığımız için test edemedik. Kulaklık Razer Thresher 7.1 olsa da tek renk olduğu için desteklenmiyor.

SimülasyonTÜRK

Reklam
Yorum yazmak için tıklayın

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ETS 2 Genel

ETS 2 Road to the Black Sea DLC’sinde Romanya şehirleri tanıtıldı (ekran görüntüleri)

ETS 2’nin bu yıl sonunda çıkacak olan Road to the Black Sea DLC’sinde yer alan Romanya için şehirlere odaklanılmış yeni ekran görüntüleri yayınlandı. Güzel ormanlık bölgeleri ve dağlarla çevrili Romanya, özenle korunmuş birçok tarihi şehre ev sahipliği yapıyor.

Simülasyon Türk

Yayınlandı

Tarih:

ETS 2 Road to the Black Sea DLC’sinde Romanya şehirleri tanıtıldı (ekran görüntüleri)
 
ETS 2‘nin bu yıl sonunda çıkacak olan Road to the Black Sea DLC‘sinde yer alan Romanya için şehirlere odaklanılmış yeni ekran görüntüleri yayınlandı. Güzel ormanlık bölgeleri ve dağlarla çevrili Romanya, özenle korunmuş birçok tarihi şehre ev sahipliği yapıyor. Bu şehirlerde yıllardır duran önemli binalar ve simgesel yapıların yanı sıra Sovyet dönemine ait evler ve apartman bloklarına da denk gelebiliyorsunuz. Romanya’nın yollarında TIR sürerken bu eşsiz şehirleri keşfedebileceğiz. Ayrıca buradaki alanların birçoğunu ülke ekonomisinde önemli bir role sahip çelik fabrikaları gibi çevredeki endüstriler için de seçmişler. Aşağıdaki görüntülerde çeşitli 3B varlıklara baktığımızda Türkiye’ye yaklaştıkça birçok yerine benzemeye başladığını da görüyoruz. SCS Software hala Türkiye’nin Trakya kısmı için yeni bir paylaşım yapmadı. Oyuncular olarak sabırsızlanıyoruz.
 
Road to the Black Sea DLC’si 2019 yılı sonunda Euro Truck Simulator 2 için çıkacak. İçerisinde Romanya, Bulgaristan ile birlikte Türkiye’nin Trakya kısmı yer alacak.

ETS 2 Road to the Black Sea DLC ana konusu için buraya tıklayabilirsiniz.

SimülasyonTÜRK

Okumaya devam edin

ETS 2 Genel

ETS 2 – BM Logistics 1. Yıldönümü Konvoyu [Video]

Bu videoda Euro Truck Simulator 2 için 1 yıl önce kurulan BM Lojistik sanal şirketinin yıldönümü konvoyunu izleyeceksiniz. Tam 1  yıl önce 14 Ağustos 2018’de Trucksbook odaklı bir sanal şirket olarak SimülasyonPark’ta faaliyete geçti. 12 ay boyunca Trucksbook’ta 6 ay Türkiye sıralamasında 1. ve 3 ay boyunca da 2. oldu.

Simülasyon Türk

Yayınlandı

Tarih:

Bu videoda Euro Truck Simulator 2 için 1 yıl önce kurulan BM Lojistik sanal şirketinin yıldönümü konvoyunu izleyeceksiniz. Tam 1  yıl önce 14 Ağustos 2018’de Trucksbook odaklı bir sanal şirket olarak SimülasyonPark’ta faaliyete geçti. 12 ay boyunca Trucksbook’ta 6 ay Türkiye sıralamasında 1. ve 3 ay boyunca da 2. oldu. Toplamda 68 çalışan var ve bu zamanla değişti. 14 Ağustos akşamı ise ETS 2 Multiplayer’da 1. yıldönümü konvoyu düzenlenmişti ben de katılarak bir video kaydettim. Aktif olarak oynayan oyuncularla Berlin’den Bergen şehrine gidildi. Bu rota BM Lojistik’in multiplayer buluşmaların kullandığı ilk güzergah olduğu için tercih edilmişti. Cumartesi akşamları BM Lojistik multiplayer konvoyları yapılıyor. Çok katılamasam da birkaç kez eşlik etmiştim. Trucksbook nedir? diye soracak olursanız Euro Truck Simulator 2 ve American Truck Simulator için online tabanlı bir sanal şirket sistemidir. Kendi programını kurarak oyuna girdiğimizde yaptığımız seferler burada kaydediliyor ve eğer 100 km/s geçmezseniz simülasyon gerçekçiliği kategorisinde dünya genelinde sıralamanız yükseliyor. Haliyle burada yüzlerce şirket var. BM Lojistik dahil olmak üzere pek çok Türk sanal şirketi burada faaliyet gösteriyor. Trucksbook oyunculara rekabetçi bir ortam sunarak amaç veriyor. Şirketler e aylık veya haftalık olarak kilometre hedefleri tutturmaya çalışıyor. Birincilik için yarışıyor. Worldoftrucks.com’da ileride gelmesini beklediğimiz sistem de buna benziyor. Tekrar BM Lojistik sanal şirketine dönecek olursak hem singleplayer hem de multiplayer olarak oynayabiliyorsunuz. Tek oyunculu modda BM Lojistik logolu çekici ve dorse boyamalarını kullanabiliyorsunuz. Bunun için özel şirket modu veriliyor. Multiplayer’da ise konvoylarda değişiklik gösteren boyama seçenekleri var. BM Lojistik’e katılmak isterseniz Trucksbook.eu adresinden şirket profiline giderek başvurabiliyorsunuz veya park.simulasyonturk.com’dan iletişime geçebiliyorsunuz. Katılan şoförler için aylık 25 bin kilometre yol yapma kuralı bulunuyor.

BM Logistics ana konu https://park.simulasyonturk.com/t/bm-logistics-international-transport-services/2566/1

BM Logistics Trucksbook profili https://trucksbook.eu/company/24994

BM Logistics website https://www.bmlogisticstransport.com/

 

 

Okumaya devam edin

ETS 2 Genel

ETS 2 – deTbiT Mercedes-Benz O403 Otobüs Modu [Video]

deTbiT tarafından geliştirilen Mercedes-Benz O403 otobüs modunu Türkiye yollarında test ediyoruz. Bugüne kadar yapılan en ayrıntılı otobüs modları arasına giriyor. Özel fizik ayarlamaları, modifiye parçaları, özelleştirme seçenekleri ile 0403 efsanesine yakışır bir otobüs modu olmuş.

Simülasyon Türk

Yayınlandı

Tarih:

deTbiT tarafından geliştirilen Mercedes-Benz O403 otobüs modunu Türkiye yollarında test ediyoruz. Bugüne kadar yapılan en ayrıntılı otobüs modları arasına giriyor. Özel fizik ayarlamaları, modifiye parçaları, özelleştirme seçenekleri ile O403 efsanesine yakışır bir otobüs modu olmuş. ETS 2’de bu otobüs modunu kullanırken gerçekten keyif alabiliyorsunuz. Ücretli olarak satılan mod için 30 TL fiyat belirlenmiş. Desteklenen ve birçok özelliği olan bu mod için değecek gibi duruyor. Çünkü deTbiT’in uzun süredir yayınladığı terminal yolcu sistemi modu da var. Bu modla Türkiye modu dahil orijinal DLC’lerde bile duraklardan ve şirketlerden yolcu alabiliyorsunuz. Haliyle O403 ile harika oluyor. Asıl önemli olan ise modun gelişmeye ve uyarlanmaya devam etmesi ayrıca deTbiT başka bir otobüs modu daha geliştiriyor. Hiç mi sıkıntısı yok? Elbette çeşitli modelleme sorunları var ancak geneline baktığımızda şimdiye kadar çıkan modlardan daha iyi durumda olduğunu ve özenerek bir şeyler planlarak yapıldığını yazabiliriz. En güzel olay ise desteklenecek olması… Desteklenen ve zamanla gelişen otobüs, araba, kamyon modlarına ihtiyacımız var. Bu bir sorumluluk gerektiriyor herkes vaktini ayıramayabiliyor. Burada modun ücretli satılması bu desteğin sürdürülebilir olması anlamına geliyor. deTbiT kendi YouTube kanalında modlarıyla ilgili paylaşımları yapmaya devam ediyor. Bugüne kadar birçok otobüs modunu test ettik, yayınladık. Umarız diğer otobüs modları da bu şekilde gelişir.

Model: Sandeep Sharma
Servis dolapları: Gökhan Demirhan
Araç skinleri: Mustafa Alparslan Türen

Yapımcı: deTbiT info@busmods.net

Terminal modları için

 

 

 

 

SimülasyonTÜRK

Okumaya devam edin

Categories

F-MAX projesi hakkında tüm ayrıntılar bu sayfada!

Advertisement
Advertisement

Son Yorumlar

Trendler