in ,

Playway’den Çok Konuşulacak Kamyon Simülatörü “Alaskan Truck Simulator”

Playway’den Çok Konuşulacak Kamyon Simülatörü “Alaskan Truck Simulator”

Beklenen duyuru gerçekleşti. Oyuncuların istediği özellikleri barındıran bir kamyon simülatörü geliyor.

Playway‘in 45 geliştirici takımından biri elbette bunca ilerlemeye göre bir kamyon simülatörü geliştiriyordur değil mi? Piyasada var olan popüler simülasyon oyunlarının veremediklerini verebilecek bir oyun! En çok da kamyon ve çiftçilik türünde dertliyiz. Geçtiğimiz yıldan itibaren yayınlanan Playway oyunlarını gördükten sonra şahsen hep kamyon simülatörü ve çiftçilik simülatörü duyurusu bekledim. Çünkü birilerinin biraz ders almaya ihtiyacı var. Discovery Channel ile işbirliği sonucunda Gold Rush The Game gibi devasa bir simülasyon oyunu ile tanıştık ardından aynı takım Diesel Brothers isimli programın oyununu geliştirmeye başladı. Şimdi ise Discovery Adventures işbirliği ile Alaskan Truck Simulator resmen bugün duyuruldu. Alaska kamyoncularına odaklanan oyun tamamen karlar altında geçiyor.

 

Alaska’nın zorlu koşullarında kamyonculuk yapıyoruz. Dağdan kayalar yolumuza yuvalarnıyor yol da zaten çok geniş ve güvenli değil. Tehlikeli ortamlarda oynuyor ve hayatta kalmaya çalışıyoruz.

Oyun Westend Studio tarafından PlayWay ve Movie Games(bu tarz oyunlar için kurulan ayrı bir şirket) için geliştiriliyor. Oyun motoru olarak Unity kullanıyor. Çıkış tarihi henüz duyurulmadı.

Steam’de listelendi.

 

Tanıtım videosu

Videoda TIR karların biriktiği yolu aşıyor. Karlı ve buzlu  yollarla kaplı orman yolundan ilerliyor. Ardından hava durumunun daha iyi olduğu tehlikeli dağ yollarına geliyor. Dağdan kaya parçaları yuvarlanıyor. Asfalt yollar da var. Kokpitte aynalar şimdilik çalışmıyor ve modeller biraz daha az ayrıntısız duruyor. Onun dışında oyunun grafikleri yeterli ve sunulan manzaralar da güzel. Genelde ağaçtan üretilen ormancılık ürünleri ve çeşitli şantiyelerde kullanılacak büyük yükler taşıyoruz. Yıkılmış bir köprü alanının üzerine konuşmuş demir kolonların üzerinden geçmek! Uçurumun kenarında keskin virajlı dağ yollarından geçiliyor. Ardından kasabaya gelip marketten alışveriş yapılıyor. Hem yiyeyecek-içeçecek hem de İngiliz anahtarı alıyoruz. Ardından avcılık mekaniği gösteriliyor bir tavşanı vuruyoruz. Vahşi bir ortamda yiyeceksiz kaldığımızda böyle yapmak zorundayız. Daha sonra ateş yakıp onu pişirdiğimiz sahne giriyor. Ardından tekrar yola çıkılıyor ve karda giderken birden lastik patlıyor ve onu söküp yenisini takıyoruz. Burada Car Mechanic’ten alışık olduğumuz özellikler var.

Bir sürü oyun tanıttılar başında nasıldı sonunda nasıl oldu? O yüzden ilk aşamalarına ait bir video ona rağmen oyuncuların istediklerini veriyor.

Oyunda sürekli olarak değişen hava durumlarına karşı savaşabilecek, yiyecek ve içecek alıp bunları tüketebileceğiz. Eğer etrafta dükkan vs. yoksa tavşan avına çıkabileceğiz. Araçtan inme olduğu için hayatta kalma mekanikleri burada devreye giriyoruz.

Önemli özellikler;

 • Dinamik hava durumu sistemi ile gece/gündüz döngüsü
 • Keşfedebileceğimiz etkileşimli geniş bir ortam
 • Yaşayan bir ekosistem
 • Kendine özgü ekonomi sistemi
 • Survival yani hayatta kalma sistemi
 • Avcılık

Sistem gereksinimleri şöyle belirtilmiş

Minimum:

  • İşletim Sistemi: Windows 7 (64-bit) veya daha yenisi
  • İşlemci: Intel Core i5
  • Bellek: 8 MB RAM
  • Ekran Kartı: NVidia GeForce GTX 750
  • Depolama: 15 MB kullanılabilir alan
  • Ses Kartı: DirectX uyumlu

Önerilen:

  • İşletim Sistemi: Windows 7 (64-bit) veya daha yenisi
  • İşlemci: Intel Core i7
  • Bellek: 8 MB RAM
  • Ekran Kartı: NVidia GeForce GTX 1050
  • Depolama: 15 MB kullanılabilir alan
  • Ses Kartı: DirectX uyumlu

 

Sonuç; Aslında Ice Road Truckers programını konu alıyor. Grafikleri yeterli dedik ama eksik bir sürü ayrıntı var. Zamanla gelişecek ve bunu paylaştıkları videolarda göreceğiz çünkü her oyunlarında aynı şey gerçekleşiyor. Geliştirici takımın Steam’deki ilk oyunu keşke daha tecrübeli bir takım üstlenseydi çünkü PlayWay’in takımları arasında oyun kalitesi farklı oluyor. Araç sürüş fizikleri için ayrıntılı pek bir şey göremedik her şeyden önce açık dünya ve hayatta kalmaya yoğunlaşmış bir oyun olduğunu unutmayalım.

 

 

Alaskan Truck Simulator forumu için tıklayın.

SimülasyonTÜRK

2 Comments

Leave a Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Forza Horizon 4 HOVERCRAFT vs Toyota T100 Baja Truck 2. Bölüm [Video]

Forza Horizon 4 Çıkış Videosu Yayınlandı