Ana Sayfa Uçuş SimülasyonlarıMicrosoft Flight SimulatorMSFS Haber ve Güncellemeler Microsoft Flight Simulator için LTBS Dalaman Havalimanı eklentisi yayınlandı (M’M Simulations)

Microsoft Flight Simulator için LTBS Dalaman Havalimanı eklentisi yayınlandı (M’M Simulations)

Yazar SimülasyonTÜRK

Microsoft Flight Simulator için LTBS Dalaman Havalimanı eklentisi yayınlandı (M’M Simulations)

M’M Simulations ekibinin yeni hava meydanı çalışması LTBS ICAO kodlu Dalaman Havalimanı oluyor. An itibariyle SimMarket’te satışa sunulan eklenti yakında MSFS Marketplace platformuna da gelecek. (IATA: DLM, ICAO: LTBS) Dalaman Havalimanı uluslararası olarak hizmet veriyor. Microsoft Flight Simulator‘da ise tatil rotalarından biri olacak. Ana terminal binası hem iç hem dış tasarım dahil harika görünüyor.

18.10 Euro fiyatla SimMarket üzerinden satın almak için buraya tıklayın.

MSFS Marketplace’de satışa sunulduğunda bilgilendirilecektir.


Dalaman Havalimanı (IATA: DLM – ICAO: LTBS) Muğla ili, Dalaman ilçesi sınırları içerisinde bulunan uluslararası havalimanı. Şehir merkezinin 6 km. güneyinde yer alan havalimanı; Milas-Bodrum Havalimanı ile birlikte Muğla’ya hizmet veren iki uluslararası havalimanından biridir.

Yapımına 1976 yılında başlanmış ve 1981 yılında hava meydanı olarak hizmete girmiştir. 1989 yılında yönetim kurulu kararıyla havalimanı statüsünü almıştır.[3]

7 Mart 2014 tarihinde yapılan ihalede en yüksek teklifi 705 milyon Euro ile YDA Havalimanı Yatırım ve İşletme A.Ş. yaptı. İhale sonucunda YDA Havalimanı Yatırım ve İşletme A.Ş. 31 Aralık 2040 tarihine kadar havalimanının işletme hakkına sahip oldu.[4]

Günün 24 saati sivil ve askeri hava ulaşımına açık tutulan Dalaman Havalimanı CAT I (Kategori I) niteliklerine sahiptir.

Dalaman Hava Meydan Komutanlığı ile ortak kullanılan havalimanının güney ucunda askeri üs bulunmaktadır ve yedek hava limanı olarak kullanılmaktadır. Üs, 1. Hava Kuvveti Komutanlığı, Balıkesir 9. Ana Jet Üs Komutanlığına bağlıdır.

Toplam 9.343.000 m² kurulu alanı bulunan Liman, 2594 m² iç ve 21588 m² dış hat terminal binasına, 3000×45 m boyutlarında beton kaplamalı piste, 3000×30 m boyutlarında taksiruta ve 932×205 m boyutlarında 21 uçak kapasiteli bir aprona sahiptir.

Yeni dış hatlar terminali (Terminal 2)

Dalaman Havalimanı Dış Hatlar Terminali

2 Aralık 2003 tarihinde ihale edilen ve Ağustos 2004 tarihinde yapımına başlanılan Dalaman Havalimanı Yeni Dış Hatlar Terminal Binasının yapımını, normal süresinden 8 ay önce, 24 ay içerisinde tamamlanmış ve 1 Temmuz 2006 itibarı ile hizmete girmiştir. YDA Havalimanı Yatırım ve İşletme A.Ş.[5] tarafından Yap-İşlet-Devret modeli ile işletilmekte olan Dalaman Havalimanı Yeni Dış Hatlar Terminali 95.000 m²’lik kapalı alanı ile eski dış hatlar terminalin 4 katı büyüklüğündedir. Dış Hatlar Terminali’ne ek olarak 210.000 m²’lik ek bir apron, 45.000 m²’lik ve toplam 950 araç kapasiteli bir otoparkı ile CIP ve VIP binaları bulunmaktadır.

  • 10 milyon yolcu/yıl kapasiteli,
  • 12 yolcu köprüsü,
  • CUTE terminalleri ile donatılmış 87 check-in kontuarı,
  • 64 pasaport kontuarı,
  • Bagaj Handling Sistemi ile entegre 5 seviyeli otomatik patlayıcı algılama sistemi

ve diğer kolaylıklara sahip olacak şekilde inşa edilmiştir. Yeni dış hatlar terminalinin devreye girmesiyle daha önce dış hatlar terminali olarak hizmet vermekte olan terminal, yenilenerek iç hat terminali olarak hizmet vermeye başlamıştır.

YDA Dalaman Dış Hatlar Terminali, ISO 9001 Kalite Belgesi, ISO 22000 Gıda Güvenliği, ISO/IEC 27001 Bilgi Güvenliği, ISO 14001 Çevre Belgesi, TS 13001 HACCP Gıda Güvenliği Belgesi, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Belgesi almaya hak kazanmıştır.

Kaynak: Wikipedia


Dalaman Airport (IATA: DLM, ICAO: LTBS) is an international airport and one of three serving south-west Turkey, the others being Milas-Bodrum Airport and Antalya Airport. It has two terminals. The old terminal is used for domestic flights and the new terminal is for international flights. The airport serves the surrounding tourist areas and environs of Dalaman. Flights are available to and from over 120 destinations, across the rest of Turkey, Europe, North Africa and the Middle East.
This is an almost 1:1 reflection of the real airport into MSFS platform

  • Doğru modellenmiş havalimanı binaları
  • Gerçek chartlar temel alınarak hazırlanan taksi rotaları ve yer işaretleri
  • Ayrıntılı tasarlanmış terminal binasının iç tasarım

 


Dalaman Havalimanı videosu yakında yayınlanacak. 🙂 Artık uçuş rotamıza Dalaman’ı da ekliyoruz. Emeği geçen herkese teşkkürler…

 

Microsoft Flight Simulator forumu için tıklayın.

SimülasyonTÜRK

0 yorum
0

Bu yazıları da okuyabilirsin

Yorum yazın