Ana Sayfa Uçuş SimülasyonlarıMicrosoft Flight Simulator Yeni Microsoft Flight Simulator – Kokpitler, Yenilenen Aletli Uçuş Simülasyonları ve Grafikler 4. Bölüm [Türkçe Çeviri]

Yeni Microsoft Flight Simulator – Kokpitler, Yenilenen Aletli Uçuş Simülasyonları ve Grafikler 4. Bölüm [Türkçe Çeviri]

Yazar Simülasyon Türk

Yeni Microsoft Flight Simulator – Kokpitler, Yenilenen Aletli Uçuş Simülasyonları ve Grafikler 4. Bölüm [Türkçe Çeviri]

Yeni uçuş simülatörü Microsoft Flight Simulator için kokpitlerde hangi yenilikler yapıldı? Yeni aletli uçuş simülasyonları ve geliştirilen grafiklerle kokpitler artık daha gerçekçi olacak. Asobo stüdyosunda kıdemli yazılım mühendisi olan Martial Bossard anlatıyor. Türkçe çeviri olarak okuyabilir ve videosunu izleyebilirsiniz.


Microsoft Flight Simulator’ın özelliklerini keşfettiğimiz bu yeni bölümüne hoş geldiniz. Merhaba, ben Asobo Studios‘tan Martial Bossard, burada kıdemli yazılım mühendisiyim ve bugün pilotluk hakkında ve kokpitte oturduktan sonra neler olduğunu konuşacağız.

Kokpitlerin kendileri ve bu yeni Microsoft Flight Simulator’de ne kadar gerçekçi olabileceği hakkında konuşalım ve bu sunuma bu eski moda analog cihazlarla başlamak istiyorum, çünkü bu cihaza oranla tüm enstrümanlar/aletler tam olarak olması gerektiği gibi davranması için aşırı detaylar ve komut dosyası ile gerçek hayatta olduğu gibi modernize edildi. Bunu yapmak için, bu DR 400’e örnek olarak yeni simüle edilmiş veriler ekledik, elektrik sistemlerinin eksiksiz bir tasarımını ekledik, böylece batarya cihazlarının ibreleri/needles elektrikli cihazların tüketimine bağlı olarak değişecek, ayrıca şimdi sıcaklığa bağlı olan yağ basıncının yeni bir tasarımını da ekledik.

Gece uçuşu artık VFR ile mümkün olduğundan, her düzlemde aydınlatma sistemini yeniden tasarladık, böylece kokpitteki her bir ışığı tam olarak gerçek uçağı taklit etmesi için ayarlama ve karartma imkanı veriyoruz.

Modern uçaklar çok yüksek teknolojili cam kokpit ile donatılmıştır. Bu cam kokpitlerin render edilmesini sağlamak için tamamen yeni bir motor geliştirdik. Motorlar tüm verileri iki boyutlu veya üç boyutlu yapay görüşte gösteriyor. Dokunmatik ekranlar artık bu modern uçaklara yerleştirilmiştir. Bu artık tamamen simüle edilmiş ve çalışır durumda. Sistem artık çevre bilincine göre gerçek bir performans sergiliyor ve iniş ve kalkışlarda SIDS ve STARS içeren uçuş planlarının yönetilmesine olanak sağlıyor.

Her bir eylemin sonuçlarını anlamak için kokpite hâkim olmak çok zor olabilir, bağlamsal imleçler ve araç ipuçları, eylemlerin nasıl gerçekleştirileceğini ve uçağın durumuna bağlı olarak sonuçların ne olabileceğini gösteriyor. Ayrıca, kontrol listesini(check list) tamamen yeniliyoruz. Manuelden tam otomatiğe kadar karmaşıklık düzeyini seçebileceksiniz, buradaki anlatımları saniyeler içinde atlayabilir ve sonrasında simülatör sizin için olması gerektiği gibi uçağı hazır hale getirecektir. Bu işlemlerin sonunda sistem, kontrol listesini gerçekleştirmek için bir sonraki eylemin ne olduğunu göstermek için yönlendirme veya işaretlendirmeler üzerinde vurgu yapabilir, böylece ilk kez uçarken bile sonuç olarak her bölümü tamamlamanın otomatik geri bildirimini sağlayarak yeni bir uçakla tamamen sıfırdan başlayabileceksiniz.

Çevre birimleri(periphals) ile ilgili olarak, simülasyon artık tüm girdilerin tam bir kalibrasyonunu ve araç setini sunacak. Harici araçlara artık gerek duyulmuyor. Ayrıca, simülasyonu sevenlerin çoğunun kendi kokpitlerini tasarlamak için inanılmaz bir iş çıkardıklarını da unutmadık. Onları sıkı çalışmalarından yararlanmaları için simülasyon tasarımcısı arkadaşlarımızın çalışmaları geçmişte bulundukları noktadan ve hatta yeni işlevlerle tasarladıkları zaman ortaya çıkacaklardır. Çoklu ekranlar ve pencereler de artık destekleniyor. Asobo’da tasarladığımız bir home cockpit var. DR 400’ün bir kopyası ve aslında burada Bordeaux’da pilotluk yaptığımız bir işin parçası. Bu, sadece simülasyonun kalitesini değil, aynı zamanda girdilerinin kalitesini de kontrol etmemize yardımcı oluyor.

Microsoft Flight Simulator, dalma sistemini(Improved Immersion) geliştirmek için bazı teknolojiler de sunuyor. Yeni Render(PBR) motoru, video oyun endüstrisinin yeni tekniklerini simülasyon dünyasına getirdiğimiz ilk motor. Ekran alanı ortam gölgelendirmesi(AO) ve parlaklığı, ekran alanı yansımaları, ekranların basamaklı gölge haritaları ve 4K PBR malzemeleri üzerinde uzay gölgeleri kokpitleri gerçek hissettirmemizi sağlıyor. Ve bu sadece Güneş’in doğru pozisyonuna sahip teknik bir mesele değil ve kokpitteki aydınlatma, gerçek hayatta göreceğiniz ve aynı zamanda okunması bazen çok zor olabilen uçuş koşullarını yeniden üretiyor. Kokpitlerimizi oluşturmak için birçok referans kullandık. En son tarama tekniklerini kullandığımız bazı fotoğraf ve video çekimlerini gerçekleştirmek için gerçek uçaklara erişebildik ve bazı üreticiler bize bazı CAD dosyaları bile verdi. Güneş uçuş esnasında da çok önemli bir etkendir. Harika bir simülasyon elde etmek için, ışıklara dayalı tamamen yeni bir komut dosyası sistemi sunuyoruz, bu sistem simülasyon verilerini ses bankalarına aktarıyor ve sesi, düzlem parametrelerine uygun hale getirmek için modüle etmek için gerçek zamanlı bir GSP kullanıyor. İşin render kısmında ise gerçek uçaklara ulaştık ve Asobo’dan bir ekibi her sesin yüksek kalite kayıtlarını yapmaları için görevlendirdik.

Buna ek olarak, simülasyona fizikselliği getiren yeni bir dinamik kamera oluşturduk. Bu kamera, pilotların kafa hareketlerini simüle etmek için uçakların her reaksiyonunu yansıtıyor. Bu, uçağın nasıl davrandığını daha iyi yansıtıyor, böylece rüzgarlar veya havanın varyasyonu veya yoğunluğu gibi ortamlarda eylemlerinizin sonuçlarını daha iyi fark ediyorsunuz. Aynı zamanda uçakta, sınırları zorladığınız zaman gövde titreşimi ve sarsıntı gibi her türlü mekanik olayı hissedebiliyorsunuz. Ve pilotların hızlı hareket etmesi gerektiğinde bu kamera pilotların gerçek bir kokpitte doğal hissetmeleri ihtiyacını karşılayacak şekilde hareket etmektedir.

Bu özelliklerin en önemli noktalarını özetlemek gerekirse, Microsoft Flight Simulator gerçekçi kokpitler ve dokunmatik ekranlı yeni bir cam kokpit motoru sağlayacak ve simülasyonlara bağlı sistemlerle ve bir yardım sistemiyle kontrol edebileceksiniz. Devasa aydınlatma, ses ve kamera motorları.

  • Realistic Cockpits
  • New Glass Cockpit Engine with Touchscreens
  • Checklist System Tied to The Simulation
  • Assitance System
  • Immersive Lighting, Audio and Camera Engines

Bu videoyu izlediğiniz için çok teşekkür ederiz. Daha fazla bilgi için lütfen Microsoft Flight Simulator web sitesinde bizi takip etmeye devam edin.

 

 

Microsoft Flight Simulator – Aerodinamik Simülasyonu 3. Bölüm [Türkçe Çeviri]

 

Diğer bölümlerin çevirileri de yayınlanacak. Takipte kalın 🙂

Microsoft Flight Simulator 2020 forumu için buraya tıklayın.

SimülasyonTÜRK

0 yorum
0

Bu yazıları da okuyabilirsin

Yorum yazın