Ana Sayfa Haber THY, Pilot Arıyor

THY, Pilot Arıyor

Yazar SimülasyonTÜRK

THY, Pilot Arıyor

Türk Hava Yolları, pilot açığını kapatmak için Avrupa yollarında!

thy_fiba_b

Filosundaki uçak sayısı 300’e yaklaşan Türk Hava Yolları (THY), pilot açığını kapatmak için Avrupa turnesine çıkıyor.THY’nin ilk durağı ise İtalya olacak. İtalyan pilotlar ile başkent Roma’da bir araya gelinecek. 16-17 Ocak tarihlerinde yapılacak road showda, İtalyan pilotlara THY ve sunulan imkanlar tanıtılacak.

Pilot ihtiyacını karşılamak için Türkiye’deki 12 uçuş okulunun yöneticileriyle de görüştüklerini belirten THY Genel Müdürü Temel Kotil, “Dünyada ve ülkemizde pilot ihtiyacı giderek artıyor. Bizim yılda 500 yeni pilota ihtiyacımız var. Bunun 200 kadarını Aydın’daki THY Havacılık Akademisi’nden karşılıyoruz. Ancak hala 300 dolayında pilot açığımız var. Bu konuda Türkiye’deki uçuş okullarının desteğine ihtiyacımız var” dedi.

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu da, “Havacılık akademimiz her dönem 70’in üzerinde pilot mezun ediyor. Ama bu da ihtiyacımızı karşılamıyor. İkinci pilot adaylarını 8 bin TL maaşla çalıştırmak için ilan veriyoruz ancak başvuranların sayısı beklediğimizden çok az oluyor. Piyasada işsiz pilot var ama birçoğu verdiğimiz maaşı beğenmiyor” diye konuştu.

 

0 yorum
0

Bu yazıları da okuyabilirsin

Yorum yazın