Ana Sayfa Kamyon SimülasyonlarıSpin TiresSpinTires Genel SpinTires Yapımcısıyla İlgili Önemli Sorunlar

SpinTires Yapımcısıyla İlgili Önemli Sorunlar

Yazar SimülasyonTÜRK

SpinTires Yapımcısıyla İlgili Önemli Sorunlar

Tüm gerçekler gün yüzüne mi çıktı?

 

Offroad kamyon simülasyonu SpinTires çıkışını yaptığı 2014 yılından bu yana bir türlü belini doğrultamadı desek yeridir. Geliştirici ve yayımcı arasındaki sıkıntıların yanı sıra lisans problemleriyle epey sıkıntılı bir süreç yaşandı. Bu süreci sizlere aktardık. Oyunun ana geliştiricisi Pavel Zagrebelnyy ile Oovee Games arasında spekülasyonlar çıkmıştı. Aralarında iletişimin durduğunuz ödemelerin yapılmadığı belirtiliyordu. Böylece SpinTires gelişimi de sürekli duraksıyordu. Zaten Oovee Games firması normal bir oyun firması gibi davranmadığını hepimiz biliyoruz.

SpinTires tüm bu sorunlara rağmen bulundurduğu özellikler nedeniyle satışlarını devam ettirdi ve topluluk sonuna kadar destekledi. Son birkaç aydır güncellemeler yoluna koyulmuşken aniden problemler yeniden başladı. Lisanslama ile ilgili olduğu belirtildi ardından ileri bir aşamaya taşındı ve güncelleme geldi. Ama yeni yıl daha büyük problemlere gebe olmuş.

EuroGamer geçtiğimiz günlerde bir haber yayımladı. SpinTires’ın sancılı günler geçirdiğini ayrıntılarıyla açıkladı. Geliştirici ve yapımcılarla görüşerek bilgiler verdi.

Yüz kızartıcı problemlerin olduğunu resmi bir şekilde öğrendik.


 

Peki bunlar ne?

SpinTires’ın yapımcısı Oovee Games’den Zane Saxton ve Reece Bolton vergi kaçakçılığıyla karşı karşıya kalmış durumda. Aslında hikayeyi özetlemek gerek.

Öncelikle SpinTires oyunu 2009 yılında İntel yarışmasına katılan Rus Pavel Zagrebelnyy tarafından geliştirildi. Ardından Oovee Games ile anlaşarak oyunu Kickstarter’da bir kampanya ile başlattılar. Oyunun ana geliştirici ve sahibi her zaman Pavel Zagrebelnyy adlu Rus geliştiriciydi. Oovee Games’in bu açıklamalarla sadece kağıt üzerinde tanıtım, satış ve benzeri işlerle ilgilendiğini net bir şekilde öğrenmiş olduk.

Firmanın net bir adresi hiçbir zaman bulunmadı. Stüdyo nerede kaç kişi çalışıyor hiç bilemedik. Çünkü yoktu. SpinTires, Pavel Zagrebelnyy tarafından Rusya’da geliştirilip güncellemeler Oovee Games yetkililerine gönderilip onaylandıktan sonra Steam’de paylaşılıyordu.

Hiçbir zaman Oovee Games olumlu tepkiler alamadı. Dünya’da tek olan bu offroad simülasyonunu rezil bir duruma düşürmekten kaçınmadılar. Burada herkes sonuna kadar haklı. SpinTires gibi bir yapım birazdan öğreneceklerinizi hak etmiyor!

Soldan sağa Oovee Games; Zane Saxton, Reece Bolton ve Tony Fellas ile ana geliştirici Pavel Zagrebelnyy.

Soldan sağa Oovee Games; Zane Saxton, Reece Bolton ve Tony Fellas ile ana geliştirici Pavel Zagrebelnyy.

Şubat ayı başında SpinTires fanları oyunun yayımcı firması Oovee Games ile ilgili bazı bilgilere ulaşıyorlar. İngiliz hükümetine vergi beyanında bulunmadığı fark ediliyor. Anlaşmazlıklar ortaya çıkıyor. Ayrıca Oovee ve Pavel tekrar problem yaşıyor. İletişim kopuyor zaten doğru dürüst olmadığını biliyoruz.


 

EuroGamer her iki tarafla da görüşmeler yapıyor.

Yayımcı firma olan Oovee Games, İngiltere’nin Gorleston bölgesinde Norfolk kıyısında kayıtlı bir avuç şirketten biri. Zane Saxton, Oovee Games firmasında yapımcı, Reece Bolton ise genel müdür olarak görev yapıyor. Her ikisi de yerel tren şirketlerinde çalışmışlar. Kısacası arkadaşlar.

SpinTires, Kickstarter kampanyasıyla 40.000 Sterlin hedeflerken 60.000 Sterlin gibi bir miktar para topladı. Bir süre için Steam’den en çok satan oyunlardan biri oldu.

spintires-steam-magaza

Steam satışlarından önemli bir kazanç elde edildi. SpinTires’ın erken çıkmasının nedenleri arasında maddi durumların da etkisi olduğunu biliyoruz. Oovee Games ne kadar para kazandığını açıklamadı ve topluluk huzursuz oldu. Oovee Games’in kazancı SpinTires öncesi çok küçük 4 rakam aralığında düşük bir miktar.


 

Peki bu para ne yapıldı? EuroGamer bunun peşine düşmüş ve İngiliz yerel basınında çıkan habeleri öğrenmiş.

Oovee Games’den Zane Saxton’ın 135 bin Sterlin değerindeki Mercedes-Benz G63 AMG cipiyle ilgili yerel basında Şubat ayında birkaç haber çıkmış. 24 Şubat’ta The Wymondham and Attleborough Mercury adlı internet sitesinde çıkan habere göre 2 haftalık bu araca bir gece yarısı saldırı yapılmış. Boya benzeri beyaz bir sıvı aracın sol tarafına dökülmüş.

Fotoğraftaki kişi Zane Saxton’ın arkadaşı Andre Smith. Bu olaydan sonra Zane Saxton’ın kay beynine sıçramış.


 

Bir yıldır Oovee Games’in çok büyük problemleri var. EuroGamer’dan Tom Phillips, Oovee Games’den Tony Fellas ile röportaj yapıyor. Tony Fellas, Oovee Games’de web site, IT gibi sistemlerden sorumlu olarak bulunuyor. Güney Kıbrıs’ta yaşayan Fellas bir dönem İngiltere’de birkaç küçük şirkette bulunmuş. Chicsystems adında bir web tasarım şirketi var.

Yakın zamanda Saxton Haulage adında bir işletme için web sitesi kurmuş. Bu işletme Zane Saxton’a ait. SpinTires topluluğu geçen yıl bu şirketin kurulduğunu fark ediyor. Biz de bu röportajdan önce araştırınca ortaya çıkarıyoruz(SimülasyonTÜRK).

Oovee’nin kendi hesapları giderek gecikiyor ve büyüyor. SpinTires’tan kazanılan para başka bir yere aktarılmış. Fellas açıklamasında Oovee’nin kazancını beyan etmediğini bu nedenle gelecek planlarıyla ilgili sıkıntıların yaşandığını belirtiyor. Vergilendirmeyle ilgili problem yaşayan Oovee Games çifte vergilendirmeyle de karşı karşıya kalınca bunları çözmeye çalışmış.

Fellas bunlarla ilgili herhangi bir ayrıntı paylaşmıyor. Saxton & Co. adlı şirketin bir holding şirketi olduğunu belirtiyor. Yani Oovee Games’in hala parası var. Önemli olan ise bu şirketin henüz vergi beyanı etme zorunda olmadığı. Geçen yılın spekülasyonlarla geçtiğini hepimiz biliyoruz. Oovee ve Pavel arasında birçok söylenti vardı.

Oovee Games sürekli açıklanamayan bilgilerden anlaşmalardan bahsediyordu. Pavel’in ücretinin ödendiği de açıklamada belirtiliyor. Tony Fellas, Oovee’nin her zaman sözleşmeleri yerine getirdiğinden bahsediyor.


 

Fakat Pavel bizlere farklı bir hikaye anlatıyor.

Aylarca belki bir yıldır Pavel’in Oovee doğru dürüst iletişimi olmadığı yazıyor. Pavel’e göre Oovee firması ona borçlu durum. Pavel, 2008 – 2013 yılları arasında Saber Interactive firmasında grafik programcı olarak çalışmış. Microsoft için Halo yıldönümü projesinde yer almış. Namco Bandai firması için Inversion, Konami için Battle L.A. projlerinde bulunmuş. SpinTires, İntel yarışmasında birincilik almış ardından 2010 yılında bir hobi projesi olarak yaşam bulmuş. Ardından 2013 yılında Kickstarter kampanyasıyla başarıya ulaşmış ve tam zamanlı olarak bu oyun üzerine çalışmaya devam etmiş.

SpinTires’ın orijinal yaratıcısı ve ana geliştiricisi olarak kendini tanıtıyor. Ne sözleşme imzalarsa imzalasın SpinTires’ı kendi bebeği gibi hissediyor. Oovee firmasının oyunun kendisiyle ilgili şeylerden sorumlu olduğunu açıklıyor. Kickstarter, Steam ve Oovee forumlarından sorumlu. Pavel oyun üzerinde çalışmayı ilk olarak ödemeler kesildiğinde bırakmış.

Tony Fellas ise bunun temelde bir lisans problemiyle ilgili olduğunu belirtiyor.

Lisans problemini net bir şekilde açıklamıyorlar.

oovee-logo

Pavel birkaç özellik yapmaya devam ettiğini belirtiyor. İletişim eksikliği güncellemelere de yansıyor. Pavel son güncellemede yaşanan çökme problemi için düzeltme güncellemesinin uzakta olduğunu aktarıyor. Yeni özelliklerden kar yağışı, daha geniş görünüm mesafesi, güzel gökyüzü, yağmur ve rüzgar ile lastik izleri gibi geliştirmeler, gerçekçi yumuşak lastik simülasyonu, araç çarpışma modelleri bulunmakta tıpkı dost araç simülasyonu BeamNG.drive gibi.

SpinTires için Aralık ayı güncelleştirmesinde kamyon ve harita editörü yayımlanmıştı. Oovee geliştirme becerilerinden yoksun. Pavel tek geliştirici ve tecrübeli olduğundan Oovee bu noktada hiçbir şey yapmıyor. SpinTires’ın VK Rus sayfasıda sık sık bu tarz mesajlar yazılıyor.

Pavel bu proje üzerinde hala çalışmaya devam ediyor ama belirsizlik var. Mali durum da kötü olunca haliyle Oovee’nin ödeme yapmaması daha doğrusu genelleme yaparsak bir oyun stüdyosu hazırlamaması oyuna yatırım yapmaması bu tür problemleri doğuruyor.

Şimdi ortada çamura saplanmış bir oyun var. Ama bu bitmiş anlamına gelmemeli. Yasal sorumluluklar ve anlaşmalar olduğundan yine bilgi paylaşmıyarak haberi bitirmişler. Önümüzdeki hafta açıklama yapılacağı belirtilmiş.


 

Ek olarak belirtmek istediklerimiz.

OOVEE LTD. ile ilgili bazı bilgiler var.

Burada mali durum yer alıyor. Gelir beyan edilmemiş durumda. Tıklayın

Burada ise firma ile ilgili dosyalar var. Hangi tarihte neler yapılmış yazıyor. Tıklayın

Saxton Haulage firmasında birçok çekici var. Elbette herkes firma kurabilir yatırım yapabilir. Ama SpinTires’ın kazancının başka bir yere aktarıldığı bariz ortadadır. Ortada yasal bir prosedür var. Vergi problemi çözülmeye çalışılıyor. Ayrıca lisans probleminin Havok ile ilgili olduğunu biliyoruz. Kazançtan herhangi bir ödeme yapılmadıysa oyunun gelişimi lisans problemi nedeniyle devam etmez. Ama bunda ilerleme kaydettikleri için güncelleme çıkarmışlardı. Şimdi firmanında başında çok daha önemli olan vergilendirme sorunu var. Bu problemin altından nasıl kalkacaklar bekleyip göreceğiz. Para aktarma, kaçırma söz konusu olabilir. Bu parayla oyununun gelişimine yatırım yapılacağına gerçek kamyonlar mı alındı acaba? 500 bin TL’lik cipe hangi oyun yapımcısı bu durumdayken binebilir ki?


 

Sonuç olarak ayrıntılar oyuncuları pek ilgilendirmiyor. Özet geçmemiz gerek. Oovee Games hiçbir zaman güvenilir açıklamalar yapmadı. Açıklanmayan bilgiler dahil olmak üzere özele giren birçok konu var. Burada mağdur bırakılan bir topluluk ve “müşteri” var. Oyuncular artık ne yapımcıya ne geliştiriciye güveniyor. Kim haklı kim haksız bilinmiyor. Her iki taraf kendine göre açıklama yapıyor. Çalışan ve çalışmayan ortada elbette.

SpinTires gibi bir simülasyon ne yazıkki bu tür olaylar lekelenmeye devam ediyor. Belki bu haberden sonra bakış açınız değişecek. Pavel geliştireceğini belirtiyor zaten. Güncellemeler gelecektir ama ne zaman? Daha ne kadar bekleyeceğiz? Ne zaman başka geliştiriciler katılacak? Stüdyo ne zaman kurulacak? Pavel daha önce de bir şekilde iptal bile olsa farklı bir isimle benzer bir kamyon simülasyonuna devam edeceğini açıklamıştı. Çözülmezse olacağı bu sanırız.

İnandırıcı bir açıklama da gelmedikçe SpinTires sallantıda olmaya devam edecek. Var olan problemler de çözülecek gibi değil artık. 

SimülasyonTÜRK takipçilerinin yorumlarını bekliyoruz. Röportajın ve haberin tamamını terimler nedeniyle çevirmek güç. Takipte olduğumuzu biliyorsunuz zaten. Tüm gelişmeleri doğru kaynaklardan aktarmaya devam edeceğiz.

SimülasyonTÜRKSPINTIRES

9 yorum
0

Bu yazıları da okuyabilirsin

9 yorum

Avatar
Kılıç Mar 1, 2016 - 09:24

Beyaz Bir Sıvı Nedir haha Adam Bildiğin Açmış Boşalmış 🙂 Arabaya Tecavüz Etmiş Amk.

Cevapla
Avatar
Serkie Mar 1, 2016 - 23:19

Sesli güldüm 😀

Cevapla
Avatar
magrulaw Mar 1, 2016 - 12:44

Ben olsam kendi şirketimi kurardım yada daha güvenilir bir şirket ile devam oyunu niteliğinde daha iyi görev sistemi açık dünya ve oyuncuların birbiri ile etkileşime girdiği şirketler arası rekabet edebilecek yeni bir oyuna yönelirdim yoksa boşa zaman kaybı bir iki güncelleme yayınlayıp gene 3 – 4 yıl kaybederler sonra ortada ne oyun kalır ne yapımcı bu işlerin içinden öyle kolay çıkılmaz at boku it bokuna karışmış anlaşılan.

Cevapla
SimülasyonTÜRK
SimülasyonTÜRK Mar 1, 2016 - 12:45

Sözleşme olduğundan hiçbir şey yapamıyorlar problem de burada başlıyor. Yine kimsenin bilmediği bazı şeyler var. Röportajda sürekli NDA bilgi olarak belirtiliyor.

Cevapla
Avatar
Ufuk Mar 1, 2016 - 23:04

Bu güzel açıklama için teşekkürler.
Şu son oyun çökmesi adına benim de herkes gibi canım çok sıkılıyor. Neyse ki bugün açıklama geldi; http://www.oovee.co.uk/forum/topic/12549-recent-game-crashes/?p=93088

Test sonrası umarım giderilmiş olup en kısa süre de yayınlarlar.

Cevapla
Avatar
Abdullah Mar 3, 2016 - 21:30

Abi ellerinize saģlık yazı gerçekten harika bir o kadarda bilgilendirici işinizi çok iyi yapiyorsunuz helal olsun Spintires icin çok üzülüyorum İnşallah bu oyun daha fazla sıkıntı görmez

Cevapla
Avatar
Mustafa Eki 19, 2016 - 02:45

Vay be oyunu öldürmüşler de haberim yokmuş veripte aldım oyunu keşke bunları görseydim 20 lira ödedim (indirimdeydi)

Cevapla
Avatar
ETS2MPci Ara 22, 2016 - 18:39

Spintires ı almak mantıklı mı bu olylardan sonra parasını hakediyor mu?
Multiplayer ı falan nasıl yılbaşı indiriminde almayı düşünüyorum da

Cevapla
Avatar
batuhan May 8, 2020 - 03:05

vay bee şimdi nereden nereye geldi 🙂

Cevapla

Yorum yazın