in , , , ,

SCS Software CEO’su ETS 2’ye Mevsimleri getirmek istiyor! WoTR için Sanal Şirketler, ECS ve gelecek planları…

 

SCS Software‘ın CEO’su Pavel Sebor, Vortex isimli Çekyalı bir Youtube kanalına konuk olmuş. Bahsi geçen videoda Sebor tarafından Euro Truck Simulator 2 ve American Truck Simulator‘ın geleceği ile ilgili önemli açıklamalar yapılıyor. Convoy multiplayer, World of Trucks sanal şirketler, Mevsimler ve hava durumları, Otobüsler (Euro Coach Simulator), roleplay özellikleri ve dahası için aşağıdaki yazıyı okuyabilirsiniz. reddit‘te ise çeviren ShawnCZek tarafından İngilizceye çeviriliyor ve maddeleştiriliyor. Biz de sizler için aktarıyoruz.

Video dili Çekçedir.

Convoy

1.41 güncellemesi ile gelen Convoy multiplayer özelliği oyunculara 8 kişilik özel oturumlarda AI trafik senkronizasyonu ile birlikte oynama imkanı veriyor. Hedeflerinde asla binlerce kişilik oturumlar yokmuş. İlk aşamada daha az oyuncu ve çeşitli özelliklerden yoksun olması gerekiyormuş. Gelecekte daha fazla oyuncu ile oynanabilecek fakat teknik sorunlar(render, networking…) nedeniyle şu aşamada mümkün değil. Gelecek haftalar/aylarda bu oyun modunu iyileştiren ve AI trafik araçları ve diğer oyuncuların çekicilerini daha iyi işleyen geliştirmeler alacak. Tek bir oturumda 100 oyuncunun oynaması büyük olasılıkla mümkün olmayacak. Convoy özelliği aynı zamanda World of Trucks üzerinde çalışırken başkalarıyla oynama imkanı sunmak için geliştirilmiş. Bu da aşağıda açıklanıyor.

World of Trucks, Sanal Şirketler, Mevsimler

World of Trucks için daha önce yayında müjdelenen sanal şirket kurma ve yönetme özelliğinden bahsediliyor. Sanal kamyonculuk şirketleri (VTC) büyük bir potansiyele sahip ve bu işin büyük bir kısmını kapsıyor. Şirket ve üyelerini yönetme, işleri takip etme, şirketler arasında hisse senedi ticareti gibi özellikler örnekler veriliyor. Bunun sonucunda devasa bir oyun ortamı oluşabilir yani MMO oyun modu haline gelebilir. Bunu yıllardır istiyorlar. Ayrıca çeşitli yeni görevler de sağlamak istiyorlarmış. Ana dünya haritasının dışındaki kısımlarda geçecek olan görevler planlanıyor. Örnek olarak ise ormanın içinde bir yere veya buzulların(Kanada?) olduğu bir yere sürmek mümkün olacak. Bunun için öncelikle Mevsimlerin ve çeşitli hava durumlarının gelmesi gerektiği belirtilmiş. Bu onların en büyük isteği ve oyunlarında var olan çok sayıda 3D varlık nedeniyle bunun çok karmaşık olduğunu ve bu nedenle ertelendiğini söylüyor.

TruckersMP

7 yıldır ETS 2 ve ATS için TruckersMP tarafından multiplayer modu geliştiriliyor ve destekleniyor. Bununla ilgili onlardan esinlendiklerini ancak SCS’nin içerik/güncellemelerinde onların hiçbir kontrolünün olmadığını belirtiyor. Eğer TruckersMP’nin çalışmalarını desteklerlerse potansiyel olarak birçok sorununun yaşanacağını dile getiriyor. Örnek olarak da kamyon markalarıyla yaşanacak olan sorunlar gösteriliyor. Diğer tarafta ise TruckersMP ile zaten sosyal ağlarda sık sık retweet ve onların yazıları paylaşılıyor. Take-Two gibi müşteriyle uğraşıp onların modlarına karşı mücadele etmeyi planlamadıklarını da vurguluyor.

Konsollar

Konsollar için yeni bir bilgi veriliyor. Hala ETS 2 ve ATS için konsol desteğini getirmeyi istiyorlar. Ancak farklı projeler nedeniyle gerekli insan gücünden yoksun olduklarını belirtmiş. Bu da 2 multiplayer oyun modu, yeni DLC’ler, her 2-4 ayda bir güncelleme yayınlama, haritanın eski kısımlarını tekrar yenileme, eski 3D varlıkları yeniden düzenleme, oyun motorunu geliştirme ve yeni çalışanları eğitme gibi örnekler veriliyor. Ayrıca programcı arayışları da sürüyormuş ve para sorun değilmiş. PC ve konsol sürümünün güncellemelerin dışında bırakılmadığını garanti etmek istiyorlar. Ancak ilk aşamada eğer konsollara çıkarsa öncelikle eski nesil (PS4, Xbox One) için yayınlayacaklarmış. Yeni nesile daha sonra getirecekler. Fakat yine de şu an konsollar için bir çıkış tarihi verilmiyor.

Euro Coach Simulator ve otobüsler!

ETS 2 çıkışından sonra hızlı para kazanma amacıyla ECS(otobüsler) üzerinde çalışılmaya başlanmış. Aynı oyun motorunu mevcut dünyayı tekrar kullanma fikrinden yola çıkmışlar. Ancak ETS 2’nin başarısı planları değiştirmiş. Otobüs tarafında birçok lisans görüşmesinin iyi gitmediği tekrar belirtiliyor. ETS 2 bütün popülerliği yakalıyor ve otobüslerin daha az ilgi görmesini sağlıyor. Tabii burada parantez açarsak yıllar içerisinde otobüs modları da epey değişti. Ciddi projeler çıkmaya başladı.En başında ECS’yi  bir DLC olarak ekleme fikri de vardı ancak bir adım atılmadı. Otobüs lisanslamasında da artık durum eskisi gibi değil. Bizce artık daha farklı açıklamalar yapmalılar.

ECS ile ilgili somut bir adım maalesef yok. Bu önümüzdeki birkaç yıl için de geçerli olacak gibi görünüyor. Modlarla devam edilecek…

Oyunların genel gelişmeleri

ETS 2 ve ATS’de ilk olarak kamyonculuk kısmını iyileştirmeyi isteyen SCS, lojistik işlerinde bir tomruğun kereste olabilmesi için taşımayı ve ardından ondan mobilya yapılabilmesi için gereken görevler zincirini temel olarak eklemek istiyor. Burada parça yük olayı da kastediliyor olabilir. Tabii bunun için bir iş sözleşmesi gelebilir. Buna yakın bir şeyden bahsediliyor.

Roleplay özellikleri isteyen Pavel bir çekici kurtarma kamyonunu zamanında tarayıp oyun modeli olarak hazırlatmış ancak yapıldığından beri bir ilerleme olmamış. Daha önce de bu tarz görevlerden bahsedilmişti ama hala yok.

Oyunun eski kısımları yenilenmeye devam ediyor. California ve Arizona ile Birleşik Krallık(UK) ve Alman şehirleri için bundan bahsedilmiş. Son olarak yeni güncellemede Avusturya’nın yenileneceği ortaya çıkmıştı. ATS tarafında ise California yenilemesi 1.41‘de başladı ve devam decek. Hala bazı eski 3D assets gibi kısımların yeni ışıklandırma ve planladıkları sisteme güncellenmesi gerekiyormuş.


Euro Truck Simulator 2, American Truck Simulator forumları için buraya tıklayın.

SimülasyonTÜRK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SnowRunner – Oshkosh M-ATV MRAP (RNG MPV) modu yayınlandı

X-Plane 11 – (LGKC) Kythira Island National Airport (Hawk Simulations) ücretsiz çıktı!