Ana Sayfa Haber Murat 131 Motorlu Yerli TIR! (Video)

Murat 131 Motorlu Yerli TIR! (Video)

Yazar SimülasyonTÜRK

Bugün sizlere çok eski bir haberi sunuyoruz. 2014 Haziran ayında haber olan Murat 131 motorunun kullanıldığı yerli TIR! Sadece 6 bin TL! Çok yakında ETS 2’de!

Ayrıntıları manidar olan bu aracın haberini aşağıdan okuyabilir videosunu izleyebilirsiniz. Euro Truck Simulator 2’de modellenmesi oldukça kolay olacak bu aracı kullanmayı isterdik. Daha doğrusu uzun burunlu bir Amerikan kamyonu olmuş. American Truck Simulator daha uygun olacaktır. 🙂 İşin şakası bir yana emek var ortada.

Cihan; Van’da 30 yaşındaki servis şoförü İsmail Mescioğlu, 6 bin lira harcayarak Türkiye’nin ilk yerli TIR’ını yapmayı başardı. Hurdacılardan topladığı parçalarla TIR’ı bir yılda bitirmeyi başaran Mescioğlu, ‘Ülkemin kendi aracını yapamamasına üzülüyorum.” dedi.

Merkez Tuşba ilçesine bağlı Abdurrahmangazi Mahallesi’nde ikamet eden İsmail Mescioğlu, imkansızlığın içinde ilk yerli TIR’ı üretmeyi başardı. Mescioğlu, hiçbir deneyimi ve imkanı olmadan oluşturduğu küçücük atölyesinde İMES adını verdiği TIR’ını basın mensuplarına tanıttı. Hiçbir proje olmadan TIR’ın yapımına başladığını belirten Mescioğlu, “Aklımda bir TIR hayalini çizdim. Ne bir proje çizdim ne de herhangi bir kağıda döktüm. Her şeyi kafamda çizerek yaptım.” diye ifade etti.

TIR’ın yapımında kullandığı parçaları kendi imkanlarıyla temin ettiğini ve şekil verdiğini ifade eden Mescioğlu, “Parçaları hurdacıdan topladım. Motor aksamını eski bir Murat 131 marka otomobilden aldım. Şase bölümünü burada kendim yaptım. Kaportasını yine buraya getirip şekillendirdiğim saclardan yaptım. TIR’ın yapımına başladığımda benimle alay edenler bile oldu. Kimse inanmamıştı. Herkes benimle dalga geçiyordu. Ben de azmim yettiği kadar yapmaya çalıştım. Sabır gösterdim. Rabbimden yardım istedim. Rabbim de bana yardım etti.” diye konuştu.

Adının ilk harfi ile soyadının ilk üç harfini kullanarak TIR’a İMES adını verdiğini de anlatan Mescioğlu, “TIR’ımın modeli ise Şah 1453. Belki böylece Türkiye’de bir TIR üretimi başlayabilir. Ülkemin bir araç yapamamasına duyduğum üzüntü vardı. Neden biz hep başkalarından otomobil alalım? Neden bizim de otomobillerimiz, TIR’larımız olmasın? Başbakanımız başta olmak üzere yetkililerden ve iş adamlarından bana destek çıkmalarını istiyorum.” şeklinde konuştu.

 

Video

https://www.youtube.com/watch?v=9kQS3LbHz8E

 

 

0 yorum
0

Bu yazıları da okuyabilirsin

Yorum yazın