Ana Sayfa Uçuş SimülasyonlarıMicrosoft Flight Simulator Microsoft Flight Simulator’ın Marketplace programı ile kullanıcılar kendi oluşturdukları içeriklerden para kazanabilecek!

Microsoft Flight Simulator’ın Marketplace programı ile kullanıcılar kendi oluşturdukları içeriklerden para kazanabilecek!

Yazar SimülasyonTÜRK

Microsoft Flight Simulator‘ın eklentileri direkt olarak simülasyon içerisinden Marketplace aracılığıyla satılabilecek. İş ortakları için SDK güncellemesi ile Marketplace Partner Programı açıldı. Hazırlanacak olan uçak, scenery, yer hizmetleri ve vb. özelliklerin bulunacağı eklenti paketleri MSFS 2020 içerisinde ücretli olarak dağıtılabilecek. 3. parti içerik oluşturucuları da kendi emekleri ile ürettikleri eklentileri çok daha fazla simülasyon kullanıcısına kolay bir şekilde ulaştırmış olacak. Kısacası simülasyon kullanıcıları kendi oluşturdukları içerikleri MSFS içerisinde satıp para kazanabilecek.

Marketplace’de içeriğinizden ne kadar gelir elde ettiğinizi, nasıl performans gösterdiğini ve ödemelerinizi hangi gün nasıl alacağınıza kadar görebiliyorsunuz. Programa kayıt olmanın bir maliyeti olmadığı belirtilirken başlamak için başvurmak ve onaylanmak gerektiği vurgulanıyor. Böylece simülatörün içinde kendi sistemi ile doğrudan tüm simülasyon kullanıcılarına eklentilerinizi satmış olacaksınız. Microsoft Flight Simulator ile hedefleri milyonlarca kopya satan FSX’in başarısını daha da genişletmek ve daha fazla insanın PC’de Xbox Game Pass aracılığıyla simülatörü deneyimlemesini sağlamak. Simülatörden hiç çıkmadan içerikleri satın almanıza izin veren bu sistem bir “ajans” modeli altında çalışıyor. Gönderilecek her içerik için iş ortakları bir fiyat belirleyecek. Ayrıca bu içerikleri kendi sitelerinizde ya da farklı yerlerde satabileceksiniz. Buna bir engelleme bulunmuyor. Sistem yasal olması nedeniyle kayıt olduktan sonra vergi ve bankacılık bilgilerinizi de girmenizi istiyor. Başlangıçta sınırlı kapasitede mümkün olduğunca çok sayıda iş ortağını onaylamaya çalışacaklarını belirtiyorlar. Bu sisteme katılacak olan ortaklar Marketplace Ingestion Team ile yakın bir şekilde doğrudan çalışacaklarmış.

Yeni nesil uçuş simülatörü her anlamda iş modelini yenilemeye çalışıyor.

Marketplace Partner Program başvuruları buradan alınıyor.


SDK (yazılım geliştirme kiti) tarafında çok iyi bir ilerleme kaydettikleri belirtilirken son birkaç haftada odaklarının çoğunu üçüncü parti geliştirici topluluğunun isteklerine ve geri bildirimlerine vermişler. Böylece hata düzeltmeleri ve simülatörün genel kalitesinde pek çok iyileştirme olmuş.

Aşağıdaki özelliklerin dökümantasyonunda iyileştirmeler yapılmış.

  • Living world
  • Airport services
  • Jetways
  • Ground vehicles in airports
  • SimVars

Ayrıca özel jetways için yeni bir örnek eklenmiş. 3. parti geliştiricilerin inceleyip öğrenebilmeleri için DA62 uçağının tam kaynağı da eklenmiş. Ses ekibi ise uçak sesleri için video eğitimler yayınlamış ve diğer alanlar için de yeni video eğitimleri hazırlanıyormuş. Artık havalimanlarında özelleştirilmiş boyalı hatları düzenlemenin mümkün olduğu da belirtiliyor. SimConnect desteği de geliştiriliyor. SimConnect’in sonraki sim güncellemeleriyle çalışmaya devam etmesi için otomatik bir test çalışma alanı geliştiriliyor.


 

Güzel bir örnek ile noktalayalım. Türkiye’de herhangi bir havaalanı, scenery ya da yerli uçak eklenti olarak yapılıp MSFS içerisinde satılabilecek. Bu şekilde ülkemizde ve bölgemizde eklenti geliştiricileri için hem yeni bir iş modeli hem de emeklerinin karşılığını alabilecekleri bir gelir oluşmuş olacak.

 

Micorosft Flight Simulator forumu için tıklayın.

 

SimülasyonTÜRK

0 yorum
0

Bu yazıları da okuyabilirsin

Yorum yazın