in , , ,

Microsoft Flight Simulator, Xbox Series X|S ve Sim Update 5 Performans Optimizasyonu yayınlandı

Microsoft Flight Simulator, 1 yılın ardından Xbox Series X|S konsolu için 27 Temmuz 2021’de yayınlandı. Aynı gün PC için çok beklenen performans güncellemesi olan Sim Update 5 de kullanıcılara sunuldu. Böylece MSFS’in 1. yıldönümü öncesi yüksek FPS ve optimizasyon sağlayan bir güncelleme ile birlikte konsol oyuncularına bu müthiş dünyada uçma fırsatı verildi.

Xbox sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Xbox Game Pass ile Windows 10 veya Xbox Series X|S konsolunuzdan erişebilirsiniz.

30 Temmuz Cuma günü ise yeni bir düzeltme güncellemesi yayınlanmıştır.

Sim Update 5 Performans

Microsoft Flight Simulator çıkışından bu yana yaşadığı donanımı doğru kullanma sorunlarını geride bırakıyor. CPU için çoklu çekirdek desteği iyileştiriliyor, GPU kullanıcı ve bellek tüketimleri optimize ediliyor. Daha hızlı yükleme süreleri sunuluyor. Takılmalar önemli ölçüde azaltılıyor. Büyük havalimanları için de çeşitli optimizasyon çalışmalarını içeriyor. Dünya üzerinde uçarken gördüğümüz ortamlar da elden geçirilmiş. Takılmaları ve FPS durumunu etkileyen sorunlara çözümler üretilmiş.

Xbox Series X|S konsollarında MSFS artık DirectX 12 desteğiyle çalışıyor ancak PC tarafında yapılan bu performans iyileştirmeleri DirectX 11’de kalmaya devam ediyor. PC sürümünün DX12’ye uyarlanması zaman alacak.

Problem MSFS’in GPU, CPU ve bellekleri doğru kullanamamasından yaşanan sıkıntılardı. Gereksiz takılmalar, bilgisayarı fazla zorlaması, örnek olarak bellek tüketiminin yüksek olması ancak buna rağmen bize hak ettiğimiz performansı vermemesi büyük baş ağrıtıyordu. Hangi sistemi koyarsanız koyun FPS belli bir yerde takılı kalıyordu. Şimdi ise ideal önerilen sistemde bile 65fps’lerin üstüne çıkabiliyor. Çok daha akıcı bir uçuş yapılabiliyor. 15-20FPS civarında bir artış yaşanıyor. Çeşitli sistemlerde gördüğümüz kadarıyla daha önce 20fpslerde zar zor kullanan kişiler şimdi 35-40 FPS üstüne aynı ayarlarla rahatlıkla çıkabiliyor. Güncellemenin çıkışından bu yana test ettiğimiz için bir önceki sürüme göre olan farkı ciddi bir şekilde gördük. Sisteminiz ne olursa olsun mutlaka daha perforamanslı çalışıyor ancak bu sadece bir başlangıç.

Şu an güncelleme versiyonu: 1.18.13.0


Xbox tanıtım videosu

Microsoft Flight Simulator’ı MSI RTX 3060 Gaming X TRIO 12GB GDDR6 192 Bit DX12 grafik kartımız, Intel i7-8700k işlemcimiz, 32GB 3200mhz Ram, Adata M2 SSD’mizde test ediyoruz. Sistem özelliklerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Performansın yükseldiği bu haberde daha önce aktarmıştık.

Microsoft Flight Simulator performansı ciddi anlamda yükseliyor!

Güncelleme sonrası yayınlarımız

 

Xbox Series X|S konsol kullanıcıları Marketplace sayfasındaki ücretsiz Dünya Güncellemesi içeriklerine erişebiliyor. Ancak PC’de olduğu diğer eklentileri kuramıyorlar. MSFS, Xbox konsolu ve gamepad’ler ile oynanabilmesi için optimize edilip kullanıcı arayüzü buna göre iyileştirilmiş.


Artık çeşitli yerlere inişlerde görsel efektler çıkabiliyor. Görsel efekt editörü de geçtiğimiz güncellemelerde sunulmuştu. MSFS de yeni güncelleme ile aşağıdaki uçaklara kızak ve yüzebilen amfibik versiyonları getiriyor. Eklentili uçaklar da bu özellikleri kendilerine uyarlayabiliyorlar.

  • Cessna C172 classic
  • Cessna C172 G1000
  • CubCrafters XCub
  • Zlin Aviation Shock Ultra

Asfalt veya beton pis, toprak pist, suya inişlerde, karlı alanlara inişlerde tekerlerden veya kızaklardan gördüğünüz gibi efektler çıkıyor.

Flight Assistant özelliği Xbox ile birlikte geliştiriliyor. Toolbar’daki panelin kullanıcı arayüzü yenileniyor. AI(yapay zeka) konsolü için yeni seçenekler getiriliyor. Artık yakınlarınızdaki havalimanı, şehir, landmarks gibi noktaları o ekranda görebiliyor ve Set as destination dediğinizde otomatik olarak oraya navigasyon yolu çiziliyor. Display direction ile konumunu görebiliyor ve landing / taxi guides ile iniş ve taxi sırasında rehberli etmesini sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca AI tarafından uçurulması, anti-stall koruması, auto-trim gibi ayarlar da var. ATC ile iletişimi daha önce olduğu gibi AI yani yapay zeka pilota devredebiliyorsunuz.Yeni Cursor mode da getirildi. Kalkış, iniş ve stall hızları da öneriliyor. Dünyayı dolaşmak için bu uçuş asistanı her seviyeden kullanıcıya yardımcı olmak için geliştirilmiş. Xbox Series konsolunuzda gamepad ile uçarken rahatlıkla bu özelliğe kullanabilirsiniz.

 


Xbox Series X|S konsolunda veya PC’de bu güncelleme ile başlayanlar için mevcut olan Eğitim bölümü tekrar hatırlatılıyor. Aktiviteler de güncellenmiş olarak geliyor.

Ayrıca Discovery Flights menüsü altında yeni uçuş gezileri var.

Dünyayı gezerken çeşitli önemli simgesel yerleri belirten POIs yani İlgili Noktalar da daha belirgin şekilde gösteriliyor.


Yeni Sim Update 5 ile kullanıcı arayüzünde dolaşmak artık daha iyi hale getirilmiş. Çeşitli takılmalar ve kullanıcı deneyimini etkileyen şeyler ortadan kaldırılmış. Uçak listesi de değiştirilmiş. Ve artık World Map yani Dünya Haritası bizlere gerçek uydu görüntüleriyle sunuluyor. Bu da harika olmuş. Bing Maps uydularından alınan verilerin kullanıldığını belirtelim. MSFS de buna göre inşa edilmişti. Birkaç örnek;

Bütün dünyayı bu şekilde görüntüleyebiliyorsunuz. Yaklaştıkça görüntüler netleşiyor.


 

Sim Update 5 göründüğü kadar basit bir güncelleme değil. Çeşitli bilinen sorunlar hala devam ediyor. Eklenti geliştiricilerinin kendi ürünlerini uyarlamaları zaman alıyor ve çeşitli sorunlar doğuyor. Ancak performans anlamında gerçekten istediğimizi bulduk. Ve umarız bundan sonra da iyileşmeye devam eder. Hem Xbox Series çıkışı hem de performans güncellemesi MSFS kullanıcılarını mutlu ediyor. Şimdi sırada daha ayrıntılı yolcu uçaklarının yayınlanması var! Bakalım PMDG, Fenix gibi stüdyolar çıkış tarihlerini ne zaman verecek?

18 Ağustos 2021’de ise Microsoft Flight Simulator’ın 1. çıkışı yıldönümünün kutlanacağını ekleyelim.

Sim Update 5 haftası yaşanan diğer gelişmeleri bundan sonraki haberlerimizde bulabileceksiniz.

 


Microsoft Flight Simulator forumu için tıklayın.

SimülasyonTÜRK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by SimülasyonTÜRK

F1 2021 incelemesi, posteri ve F1 oyunları dosya konusu LEVEL dergisinin Ağustos 2021 sayısında!

Microsoft Flight Simulator Büyük Performans Güncellemesi (Sim Update 5) – canlı yayın video