in , , ,

Microsoft Flight Simulator performansı ciddi anlamda yükseliyor!

Microsoft Flight Simulator için sevindirici haber geldi. 27 Temmuz’da Xbox çıkışı ile birlikte PC sürümüne de büyük bir performans optimizasyonu güncellemesi çıkıyor. Sim Update 5 ile uzun süredir beklenen performans iyileştirmesi yapılacak. %60’lara varan performans artışı gözleniyor. Xbox Series X|S konsolu için DirectX 12 gelirken PC sürümü bir süre daha DirectX 11 ile çalışmaya devam edecek ancak gelen tüm performans çalışmaları her iki platformda da bulunacak. PC için DirectX 12 geçişi daha sonra olacak.

Asobo stüdyosunun CEO’su Sebestian Wloch tarafından kendi kişisel bilgisayarında çekilen görüntüler karşılaştırılıyor. New York Manhattan bölgesinde Ultra grafik ayarlarında 4K çözünürlük ve 40 renderscale olarak çekilen görüntülerde kullanılan bilgisayarda Intel(R) Core(TM) i7-9700K işlemci ve NVIDIA GeForce RTX 2060 Super grafik kartı, 32 GB Bellek RAM bulunuyor.

Sim Update 4 sürümünde aynı sistemde Cessna 152 ile 32 FPS gibi bir performans alınırken işlemci %100 kullanılıyor ve belleğinde 26.9 GB’lık kısmı tüketiliyor. GPU’da ise %75’lik kısmı MSFS için harcanıyor. Bunlara çeşitli görüntü takılmalarını da ekleyebiliriz. Microsoft Flight Simulator çıktığından beri grafik kartı için API problemi dışında CPU, GPU, Bellek tüketimi konusunda çeşitli sorunlara sahipti. Güçlü bir bilgisayar verilse bile MSFS o gücü doğru şekilde kullanamıyor ancak grafik anlamında müthiş bir ortam sunuyor fakat buna rağmen simülasyon platformu Asobo stüdyosu tarafından sıfırdan inşa ediliyordu. Bu problem yapılan çalışmalar sonucu CPU, GPU optimizasyonu sayesinde çözülüyor.

Sim Update 5 kısmında yine aynı bilgisayarda ciddi performans artışını ve sistemi doğru kullanabildiğini görüyoruz. 60 FPS civarına ultra grafik ayarında rahatlıkla çıkıyor. Ve işlemcinin %75’i kullanılırken bellek tüketiminde ise 14.5 GB ile kalmış. GPU ise tam kullanılıyor. İşlemler kısmında ciddi farkı zaten görebiliyorsunuz.

Elbette hafif uçaklarda simülatör performanslı çalışıyordu ancak yine de doğru değildi. Peki ya büyük yolcu uçaklarında durum ne olacak? MSFS çıktığından beri kokpitlerdeki “glass cockpit” performanslı çalışamıyordu. İşte Sim Update 5 ile glass cockpit performans sorunu da çözülüyor. Airliner sınıfı büyük yolcu uçakları dahil artık glass cockpit yani PFD, MFD, Garmin ekranlarını daha performanslı sunacak ve onları doğru işleyecek. Böylece FlyByWire A32NX, Working Title Garmin eklentileri dahil olmak üzere optimizasyona kavuşacak. PMDG 737 de bu glass cockpit sorununun çözülmesini ve performans güncellemesini bekliyor. O da yaz sonunda yayınlanacak. Büyük yolcu uçakları geliştiren eklenti stüdyoları da bu sorunlar çözülünce duyurularını yapmaya başlayacaklar. Büyük havalimanları için de çeşitli optimizasyonlar geliyor.

Yukarıdaki senaryoda simülatör ultra grafik ayarlarında kullanılıyor haliyle çoğumuz o şekilde uçmuyoruz. 1080p, 2K çözünürlük ve yüksek-orta karışık grafik ayarlarında performans nasıl olacak çok merak ediyoruz. Eğer stabil olarak 50fps üstü güncel sistemlerde vermeye devam ederse herkes için mükemmel olacak. Performans farkını orada da göreceğiz. Biz de kendi sistemizde durumu test edeceğiz.

Ağaçlar için de irtifaya göre çizim mesafesi optimizasyonu yapılıyor. Aslında World Update V: Nordics ile bu yapılmıştı ancak devam eden problemler var. Ağaçların belli bir mesafeden sonra parça parça kaybolması sorunu çözülmüş.

NVIDIA DLSS, AMD FidelityFX Super Resolution gibi çözümler ise gelecekte planlanıyor. Asobo geliştiricileri şu an kendi sistemleri ile çalışıp durumu düzeltmek istiyorlar. İleride bu çözümler de uygunlanmaya başladığında performans anlamında çok daha fazla yol alınacak.

PerformancePlus Flighting Opportunity adlı beta şu an başlatıldı. Burada tüm bilgiler veriliyor ancak 500 kişi ile sınırlı. NDA vs. olduğunu ekleyelim.

 

Canlı yayını izleyerek Sim Update 4 ve Sim Update 5 arasındaki performans farkını görebilir ve son gelişmeleri öğrenebilirsiniz.

 

Sim Update 5, 27 Temmuz’da yayınlanacak. Aynı gün Xbox Series X|S için MSFS çıkacak ve PC sürümüne de beklenen bu güncelleme verilecek.

Performansın iyileşmesi, önemli uçakların yayınlanması, Xbox çıkışı ile birlikte Microsoft Flight Simulator tarafına ilginin daha fazla olacağına inanıyoruz.


MSI GeForce RTX 3060 Gaming X Trio 12 GB GDDR6 ile çektiğimiz ekran görüntüleri 🙂

 

Microsoft Flight Simulator forumu için tıklayın.

 

SimülasyonTÜRK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by SimülasyonTÜRK

Microsoft Flight Simulator – (LTCM) Sinop Havalimanı senaryosu ücretsiz yayınlandı

Farming Simulator 22 için daha gerçekçi arazi dokuları: Parallax Occlusion Mapping