Ana Sayfa Uçuş SimülasyonlarıMicrosoft Flight SimulatorMSFS Haber ve Güncellemeler Microsoft Flight Simulator için özel helikopter uçuş modeline sahip olan FlyInside Bell 47G çıktı!

Microsoft Flight Simulator için özel helikopter uçuş modeline sahip olan FlyInside Bell 47G çıktı!

Yazar SimülasyonTÜRK

Microsoft Flight Simulator için özel helikopter uçuş modeline sahip olan FlyInside Bell 47G çıktı!

Microsoft Flight Simulator için sabırsızlıkla beklediğimiz FlyInside Bell 47G helikopter eklentisi sonunda çıktı. FlyInside ekibine ait özel helikopter uçuş modeli ile çalıştığı için şu an MSFS için en ciddi helikopter eklentisi olarak değerlendiriliyor ve yeni bir kilometre taşı sayılıyor. Kendi sitelerinde 34.95 Dolar fiyatla satışa sunuldu. Satın aldığınızda lisans aktivasyonu ile birlikte FlyInside Heli Manager adlı program veriliyor. Gerçekçi uçuş deneyimini artıran bu yazılım ile FlyInside ekibinin özel uçuş modeli MSFS’de daha doğru çalışabiliyor. Bell 47G’den sonra diğer helikopterleri de aktarmaya devam edecekleri açıklanmıştı.

Microsoft Flight Simulator’ın şu an helikopter uçuş modeli ve helikopterleri bulunmuyor. Asobo stüdyosu 2022 yılında Helikopter DLC‘si yayınlayacağını daha önce açıklamıştı. Ancak simülasyon kullanıcılarının sabrı yok ve MSFS’in bu inanılmaz atmosferinde helikopterle uçmak istiyorlar. Bell 47G ise özel helikopter uçuş modeli ile bunu çok daha iyi hale getiriyor. MSFS’de 3. parti geliştiriciler kendi uçuş modelini C++ ile yazabiliyor ve böylece uçağa özel uçuş dinamikleri, karakteristiklerinin aktarılması mümkün oluyor. Ancak şunu anlatmayalım bu eklenti de aslında diğer uçuş simülatörlerinde olan helikopter deneyimini tam anlamıyla yansıtamıyor. Fakat sesler, modelleme, kullanışı ile birlikte bunun bir helikopter gibi uçtuğunu belirtebiliriz.Geliştirilecek olması, FlyInside ekibinin yeteneklerini düşünürsek ve üzerine MSFS’in sim güncellemeleri de eklenince umut veriyor.

FlyInside ekibi Bell 47G helikopter eklentisini buradan satıyor. https://flyinside-helis.com

FlyInside ekibinden Tony F ve Dan C ile Rick M tarafından geliştiricilen MSFS – Bell 47G helikopter eklentisi onlara ait olan ve FlyInside’ın yıllardır geliştirilen(FlyInside Flight Simulator) bir uçuş modeli sistemine sahip olduğunu ekleyelim. Onların uçuş modeli gerçekçi collective/cyclic tepkisi, zemin efekti, flap-back, transverse akışı, torque/yaw ve oto-rotasyon yetenekleri ile bir otantik helikopter uçuşu deneyimi sağlıyor. FlyInside, 2018 yılında VR destekli olan FlyInside Flight Simulator adlı uçuş simülatörünü Steam’de yayınlamıştı. Helikopter uçuş kontrollerine sahip olanlar için 47G’de piston motorlu simülasyon ile elle kontrol edilen throttle bulumaktadır. Normal bir joystick kullananlar için ayrıca auto-governer açılarak 4-eksenli kontrol sağlanabiliyor.

Sık Sorulan Sorular sayfası ise burada bulunuyor.

Bilmeniz gerekenler: MSFS Bell 47G helikopteri kurulduktan sonra FlyInside Heli Manager otomatik olarak çalışıyor zaten Windows ile birlikte başlıyor.

  1. Cyclic control için MSFS aileron ve elevator axes  atanmalıdır.(Varsayılan olarak böyledir.)
  2. Anti-torque/pedal control için ise MSFS rudder axis atanmalıdır.(Varsayılan olarak böyledir.)
  3. Helikopterin collective control özelliği için MSFS throttle axis atanmalıdır.(Varsayılan olarak böyledir.)
  4. Eğer twitch-throttle ile tam helikopter collective ekipmanına sahipseniz MSFS için Propeller Pitch Axis 1 axis atanmalıdır. FlyInside Heli Manager programında piston engine governor özelliğini kapatabilirsiniz.
  5. Atadığınız eksenlerin MSFS Sensitivity(Hassasiyet) ayarları her axis/eksen için 0% ve reactivity ise 100% olmalıdır.

Kullanıcı el kitabı helikopter ile birlikte verilmektedir. Cold&Dark pozisyonundan nasıl çalıştırıldığı ve yukarıdaki ayarlar anlatılmaktadır.

Eklentiyi aynı gün bizlere ulaştıran FlyInside ekibine teşekkürler! 🙂

MSFS Dalaman Havalimanı’nda(LTBS) havalanıp Akköprü Barajı etrafına dolaşmıştık.

Çeşitli boyamalar bulunmaktadır.

Satın alınmalı mı? TR fiyatı güncel döviz kuru nedeniyle aşırı yüksek olduğu için pahalı oluyor. Ancak yabancı simülasyon kullanıcıları şimdiden büyük bir ilgi gösterdi. Helikopter ile uçmayı sevenler için harika bir eklenti olmuş.


Microsoft Flight Simulator forumu için tıklayın.

SimülasyonTÜRK

0 yorum
0

Bu yazıları da okuyabilirsin

Yorum yazın