Ana Sayfa Uçuş SimülasyonlarıMicrosoft Flight SimulatorMSFS Havalimanları Microsoft Flight Simulator için Gazipaşa-Alanya Havalimanı eklentisi ücretsiz paylaşıldı

Microsoft Flight Simulator için Gazipaşa-Alanya Havalimanı eklentisi ücretsiz paylaşıldı

Yazar SimülasyonTÜRK

Microsoft Flight Simulator için Gazipaşa-Alanya Havalimanı eklentisi ücretsiz paylaşıldı

Arda Güler tarafından geliştirilen Gazipaşa-Alanya Havalimanı(LTFG), Microsoft Flight Simulator için ücretsiz yayınlandı. MSFS için ilk eklenti çalışması olmasına rağmen modelleme, çevre düzenlemesi ve birçok konuda başarılı bir iş çıkarmaya çalışmış. Havalimanı terminal binası ve diğer hava meydanı binaları sıfırdan çizilerek aktarılmış. Hava meydanının konumu itibariyle hem VFR hem de IFR uçuşlarda kullanılabilir. Varsayılan uydu görüntüsü referans alınarak üzerine inşa edilmiş. Bir sonraki sürümünde pistin uzatılmış hali eklenmeye çalışılacak. Orta büyüklükteki yolcu uçakları(A320neo) şu an mevcut olan pist uzunluğunda rahatlıkla iniş yapabiliyor. Aynı zamanda Zonguldak Çaycuma Havalimanı çalışmalarına da başlamış. Hem LTFG’nin yeni sürümünü hem de diğer eklenti çalışmalarını Sabırsızlıkla bekliyoruz.

  • Özel terminal modeli
  • ATC Kulesi (default model seçilmiş)
  • Havalimanı ortam aydınlatması
  • Pist ve taksi yollarının düzenlenmesi ve iyileştirilmesi
  • Yakıt tankları alanı
  • Yangın,Kurtarma binası(özel model) ve araçları
  • Havaş binası(özel model)
  • Çevre düzenlemesi
  • 08/26 pistleri

İndirmek için buraya tıklayın.

Kurulum kısmında ise “ltfg-terminal” isimli klasörü MSFS’in kurulu olduğu yerde bulunan Community klasörüne yükleyebilirsiniz.


İsim: Gazipaşa Alanya Havalimanı

ICAO: LTFG

Geliştirici: Arda Güler

Sürüm: 1.0

Gazipia – Alanya Havalimanı hakkında

Gazipaşa – Alanya Havalimanı. Antalya’nın Gazipaşa ilçesindedir. Alanya’ya 45 kilometre mesafede yer alır, 2 bin 144 metre kapalı terminal binasına ve 105 araçlık otoparka sahiptir. Yapımına 1991’de başlanan havalimanı, 1999’da Türkiye eski ulaştırma bakanı Arif Ahmet Denizolgun döneminde tamamlanmasına rağmen, aynı yıl yapılan genel seçimlerde iktidarın değişmesi sebebi ile bekleme salonundaki koltuklara kadar hazır olan havaalanının 11 senelik bekleyişi başlamıştır. Kapanan havaalanının tüm techizatı başka havalimanlarına gönderilmiştir. 2007 sonlarında havaalanı tekrar ihaleye çıkarıldı ve işletme hakkı, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından 4 Ocak 2008 tarihinde yapılan sözleşme gereği TAV Holding’e verildi. 13 Temmuz 2009 tarihinde tamamlanıp hava trafiğine açılan havaalanı, 150 kişilik yolcu uçaklarının inebileceği büyüklüktedir.

Hâlen Alanya-Gazipaşa Havalimanı olarak bilinmesine rağmen Devlet Planlama Teşkilatı bünyesindeki Yüksek Planlama Kurulu`nda havalimanının adı “Gazipaşa Havalimanı” olarak geçmektedir ve ilçe halkı havalimanının bu şekilde anılmasını istemektedir. Güvenliği bozan neden ise, deniz tarafından inen uçakların pas geçme zorunlu olursa dağlar yüzünden tekrar yükselmek için yeterli mesafeye sahip olamamasıdır.

Havalimanının pist uzunluğunun 2500 metreye çıkarılması için 13 Aralık 2013’te çalışmalara başlanmıştır. Çalışmalar kapsamında D 400 karayolu üzerine 204 metre uzunluğunda alt geçit yapılarak havalimanı pisti karayolu üzerinden geçirilmek suretiyle uzatılmıştır. Böyle bir çalışma Türkiye’de ilk defa yapılmıştır. Bu sayede havalimanı Türkiye’de altından karayolu geçen ilk havalimanı olma özelliğine sahiptir.

Kaynak: Vikipedi


Microsoft Flight Simulator forumu için tıklayın.

 

SimülasyonTÜRK

0 yorum
0

Bu yazıları da okuyabilirsin

Yorum yazın