in , , ,

Microsoft Flight Simulator için Aerodinamikler tekrar güncelleniyor! İşte yeni geliştirmeler… [Türkçe Çeviri] – video

Microsoft Flight Simulator‘ın Aerodinamikleri tekrar güncelleniyor. Asobo Studio CEO’su Sebastian Wloch son gelişmeleri, yeni uçuş modelinin hedefleri, aerodinamik ve yüzey simülasyonu iyileştirmeleri ile gelecekteki geliştirmeler anlatıyor. Süper sonik uçuş dahil pek çok konuya odaklanıyorlar. Feature Discovery Series 10. bölümünde daha önce simülatör çıkmadan yayınlanan 3. bölümde değindikleri Aerodinamikler tekrar anlatılıyor. Videonun Türkçe çevirisini sizlerle paylaşıyoruz.


Aerodinamik ve Microsoft Flight Simulator ile ilgili bu yeni güncelleme videosuna hoş geldiniz. Bu videoda son gelişmelere değineceğiz ve aerodinamiğin Microsoft Flight Simulator’da nasıl çalıştığını, geliştirme araçlarını ve gelecekteki iyileştirmeleri paylaşacağız.

Son Geliştirmeler

Tüm geri bildirimleriniz için teşekkür ederiz. Piyasaya sürüldüğünden beri simulasyonseverlerden, pilotlardan ve uçak tasarımcılarından çok sayıda geri bildirim aldık. Uçuş modelinin geri bildirimlerini çok ciddiye alıyoruz. Bu konuda sürekli geliştirme yapmak birinci önceliklerimizden. Bu videoda görebileceğiniz gibi. Cessna 208’deki hayalet spoilerlarda düzenleme yaptık.Ayrıca bazı uçaklarda yakıt kapasitesini ve motor performansını düzelttik. Türbülans simülasyonunun yanı sıra türbülanslı havadaki uçak stabilitesini de iyileştirdik. Örneğin bu videoda görebileceğiniz gibi, karadan denize geçtikten sonra hava çok daha az türbülanslı hale geliyor. Daha gerçekçi fren mesafesi için tüm uçaklarda fren gücünü ve lastik sürtünmesini ayarladık ve ıslak yüzeyler için yer sürtünme parametrelerinde ince ayarlar yaptık. Farklı hızlarda daha gerçekçi yol tutuşu için tüm uçaklar için kontrol yüzeyleri üzerindeki veri eşlemesini ayarladık. Bu, uçağı kısa inişlerde kontrol etmeyi ve fişeklemeyi çok daha kolay hale getiriyor. Çeşitli kontrollerle daha gerçekçi kullanım için giriş duyarlılığı menüsüne bir üst ölü bölge ve bir reaktivite ayarı ekledik. Bu seçenekler sayesinde lövyeyi hareket ettirdiğinizde uygulamak istediğiniz kontrol yüzeylerinin hareket genliğini ve hızını azaltabilirsiniz. Bu özellik uçağın kontrolünü daha fazla elinize almanıza izin veriyor. Kuyruk dümeni ve irtifa dümeni kontrollerine stall fiziği ekledik.

Bu, bu yüzeylere aşırı ve ani girdiler uygularken kuyruk dümeni ve irtifa dümeni yüzeylerinde bir stall oluşturuyor. Bu yüzeyler durduktan sonra aerodinamik kuvvetini önemli ölçüde azaltıyor. E330 gibi akrobasi uçakları ve özel kokpit dahil olmak üzere çoğu uçağın dönüş oranlarını ve ataletini güncelledik. Ters uçuş simülasyonunu iyileştirmek için negatif hava yolu kaldırma simülasyonunu ve stall’ı geliştirdik. Buradaki akrobasi uçağı CAP 10’da olduğu gibi.


YENİ UÇUŞ MODELİNİN HEDEFLERİ

Modern bir uçuş modelinin ana hedeflerinden biri, gerçekçilik düzeyini artırmak ve şu tür gelişmiş davranışların yerel simülasyonunu sağlamaktır:

  • İrtifa kaybı
  • Spin atma
  • Ters sapma ve
  • İndüklenmiş yatış.

Ama… Başka bir amaç da var. Gerçek bir uçakta uçağın etrafındaki hava çok önemlidir.

Her yukarı yönlü hareket hissedilir. Bir ormanın üzerinden, akarsuyun üzerinden veya bir binanın üzerinden uçarken hava değişir ve bunun uçak üzerinde çok belirgin bir etkisi vardır. Bu etkiyi yakalamak ve hava kütlesini doğru bir şekilde simüle etmek ve ısı, dağlar, göller, türbülans vb. nedenlerden kaynaklanan yükselme ve rüzgar değişikliklerini simulasyona yansıtmak istedik. Örneğin, rüzgar dağdan yukarı estiğinde uçağın dikey hızına güçlü bir etki yapar. Dağın üzerinden geçtikten sonra, hava çok türbülanslıdır ve rüzgar vadiye doğru eser. Bu nedenle bu modern uçuş modeli, dünyanın hava akışıyla etkileşime giren 1306 yüzeyi kullanarak uçak hareketini tamamen simüle ediyor. Bu görüntülerde, hava akımının uçağın yüzeylerini itmesiyle oluşan aerodinamik kuvveti görüyorsunuz. Kanatçık yukarı veya aşağı hareket ederken olduğu gibi kontrol yüzeyleri hareket ettiğinde, kuvvetlerin yön değiştirdiğini, kısaldığını veya uzadığını ve hatta ters yönde ittiğini görebilirsiniz. Bu, kullanıcı uçağın kontrol yüzeylerini hareket ettirdiğinde uçağın sallanmasını, sapmasını ve yuvarlanmasını sağlayan şeydir.

 

Yüzey Simülasyonuna Daha Yakın Bir Bakış

Bu, “legacy uçuş modeli” modunda çalışan bir özelliktir.

Burada görebileceğiniz gibi, FSX simülasyonu, uçağın merkezinde konumlandırılan tek bir noktaya dayanmaktadır. Uçuş modeli dosyasındaki performans tablolarına göre uçağın yana yatmasını, yalpalamasını veya yükselmesini sağlayan bir büyük kuvvet vektörü ve büyük bir momentum oluşturur. Modern uçuş modeline geçildiğinde, şimdi görünen yüzlerce kuvvet vektörümüzün olduğunu görebilirsiniz. Tüm vektörlerin daha iyi görünmesini sağlamak için simüle edilen 1306 yüzeylerin bir alt kümesini gösteriyoruz. Ve her vektörün, konumlandırıldığı ve hava akışıyla nerede etkileşime girdiğine bağlı olarak farklı bir kuvvet gösterdiğini görebilirsiniz. Bu yüzey simülasyonu, modern çok çekirdekli CPU’lar için tamamen optimize edilmiştir. 100 milisaniyeden daha kısa bir sürede 32 CPU sanal çekirdeği(threads) üzerinde ve saniyede 100 frame üzerinde bir chop sistemi aracılığıyla 1306 yüzeyi simüle eder. Bu yeni mimari, simülasyonun karmaşıklığını 1000 kat artırmamızı sağladı. İşte modern bir uçuş modelinin avantajlarına bir örnek.

MSFS Aerodynamic Simulation

  • 1306 Simulated surfaces
  • 32 CPU Threads doing work
  • Over 100 Frames per second
  • Less than 100 microseconds per update

Bu, indüklenmiş yatış hareketinin(induced roll) doğal simülasyonunun bir görselleştirmesidir. Kuyruk dümenin(rudder) ayarlanması uçağın yana yatmasını sağlar ve ardından uçağı bir yana kayma hareketine doğru stabilize etmek ve çapraz kontrol etmek için bir kanatçık gerektirir. Her iki kontrol de tamamen uygulandığında, uçak tamamen çapraz kontrol uçuşunda düz uçmaya devam eder. Motorlar ve pervaneler bölümünde hızlandırılan hava akışı da doğru bir şekilde simüle edilir ve doğal olarak yüzeylere dokunduğunda pervane aşınmasına ve motor etkilerine neden olur. Bu, motor efektlerini yoğun bir şekilde kullanan motor efektleri ve akrobasi için daha doğru simülasyon sağlar. RPM arttığında ve hava akımı kanatlar ve kuyruk üzerinden ilerlediğinde aerodinamik kuvvetlerin güçlendiğini görebilirsiniz. Pervanenin pervane aşınması bakımından uçağı nasıl hareket ettirdiğini görebilirsiniz. Asfaltta motor testlerinizi yaptığınızda hissettiğiniz şey tam olarak budur. Burada, pervane aşınmasını nasıl kullandığımızı ve kuyruğu kaldırmak ve hareket ettirmek için kuyruk yüzeylerini nasıl hareket ettirdiğimizi görebilirsiniz. Tüm yüzeylerin 3B alanda bulunan kendi aerodinamik simülasyonu vardır. Yüzeyler, diğer yüzeylerden bağımsız olarak, bir kanadın diğerinin durmaması durumunda stall ve dönüşlere neden olabilir.

AUTHORING TOOLS

Simulasyona eklenen araçlar, hava aracı tasarımcılarının doğrudan yazılımda uçak oluşturmasına olanak tanıyor. Uçak için uçuş modeli yüzeylerini ayarlamak için uçak geometrisini ayarlamanın bir örneğini burada bulabilirsiniz. Uçak tasarımcıları, bir tuşa basarak parametreleri ayarlayabilir ve sonucu doğrudan simülasyonda görebilir. Ayrıca, uçak için geliştirme araçlarını da sürekli olarak geliştiriyoruz. Pervane performans eğrisi çizim sistemi güncellendi ve pervane performans verilerini tanımlamak için sistemi iyileştirdik. Uçak tasarımcıları artık pervane performans tablolarını veya örtük performans eğrilerini kullanabilir.

GELECEKTEKİ İYİLEŞTİRMELER

Flap tanımlama sistemini geliştirerek, kanat yüzeylerinin konuşlandırılırken hareket etme şekli(aerodinamikler) üzerindeki kontrolü artırıyoruz. Uçak tasarımcıları, yüzeylerin nasıl ileri veya geri hareket ettiğini veya kanatlar açıldığında yüzey açılarının nasıl değiştiğini daha doğru bir şekilde tanımlayabilecekler. Bu da, kanatçıklarda oluşturulan eğim hareketi üzerinde daha ayrıntılı bir kontrol sağlıyor. Şu anda, çok düşük hızda çift motorlu pervaneli uçakta performans eksikliğine neden olan bir sorunu da çözüyoruz. Örneğin önceden şu oluyordu: Kalkışta, tam gaz motoru çalıştırdığınızda ve frenleri ayarladığınızda ve frenleri serbest bıraktığınızda, motorlar o anki yeterli güce gerçeğe yakın olarak sahip değildi. Uçak seçim menüsünde, kullanıcıların uçak kontrol yüzeylerinin sınırlarını ayarlamasına, gövde aşınmasına ve uçak ağırlık merkezini ayarlamasına olanak tanıyan bir güncelleme olacak. Daha sonra turboprop motorlarına, süper sonik uçuşa ve yüzeylerin süper sonik hava akışı ile etkileşimine daha fazla odaklanmayı planlıyoruz. Son olarak, uçağın yüzeylerinin daha doğru tanımlanmasına izin vermek için geliştirici araçlarını sürekli iyileştirmeyi planlıyoruz. Ve uçağı simüle eden yüzeylerin sayısını artırmayı da hedefliyoruz.


Daha Fazla Havacı

Sebastian Wloch – CEO

François Rembry – Game Designer

Romain Thevenin – QA Tester

Havacılık alanındaki uzmanlığımızı geliştirmeye devam etmek için çok çalıştık ve çekirdek ekipteki pilotların sayısı önemli ölçüde arttı. French Marine National’dan eski pilotları işe aldık. Havacılık ve mekanik mühendisleri ve hatta Boeing uçağında uçmuş olan havayolu pilotlarını bile ekibimize kattık. Ekipte şu anda 6000 saatten fazla uçuş yapıyoruz. Uçaktaki uçuş modelini ve sistemleri iyileştirmemize yardımcı olan uzman pilot danışmanları bile görevlendirdik. Öncelikli odak noktamız simulasyonseverlerden ve pilotlardan her zaman daha hızlı geri bildirim almak olacak ve topluluk tarafından gündeme getirilen herhangi bir sorun öncelikli olarak ele alınacak. Bize uçuş modeli hakkında geri bildirim göndermek için Microsoft Flight Simulator web sitesi aracılığıyla kayıt açabilirsiniz. Umarım aerodinamik ve Microsoft Flight Simulator dünyasına yönelik bu incelemeden keyif almışsınızdır. Topluluğu, pilotları ve geri bildirimleri dinlemeye devam etmek ve simülatörde mümkün olanın sınırlarını zorlamaya devam etmek için her daim heyecanlıyız.

Teşekkürler ve yakında Microsoft Flight Simulator göklerinde görüşmek üzere.

 


Microsoft Flight Simulator forumu için tıklayın.

SimülasyonTÜRK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Microsoft Flight Simulator – World Update 3: Birleşik Krallık ve İrlanda özellikleri açıklandı! Tamamen 3D Londra şehri geliyor…

1.40’ta Grafik Modlarına Ne Olacak? ATS JBX Graphics ile 115 Skybox! [video]