in , ,

Microsoft Flight Simulator 2020 – Tüm dünyanın uydu görüntülerini 3D modellere dönüştüren Blackshark.ai teknolojisi – Türkçe Çevirisi

Microsoft Flight Simulator 2020 – Tüm dünyanın uydu görüntülerini 3D modellere dönüştüren Blackshark.ai teknolojisi – Türkçe Çevirisi

Avusturyalı Blackshark.ai firması ile Microsoft Flight Simulator için iş ortaklığı kuruluyor. Yapay zeka desteği ile uydu görüntülerini 3D modellere dönüştürüyorlar. Bu yüzden Microsoft Flight Simulator’ın dünyası şimdiye kadar görülmemiş şekilde ayrıntılı tasarlanıyor. 2 milyon şehir, 37 binden fazla havaalanı, ağaçlar, nehirler, ormanlar, göller, dağlar ve daha fazlası…


Biz blackshark.ai olarak bugün sizinle Microsoft’la yaptığımız ortaklık neticesinde yakında tanıtacağı Microsoft Flight Simulator çalışması hakkında bazı detaylı bilgiler paylaşacağız. blackshark.ai’nin merkezi Avusturya’nın Graz kentinde yer almakta ve bu şehir Bing Haritalar uygulamasının temellerinin atıldığı ve yüksek kamera teknolojisinin kullanılarak geliştirildiği yer olarak da bilinmektedir. Bu çalışma coğrafi mekânsal ekosistemin gelişmesini teşvik etmiştir ve Vexil Imaging Amazon ve diğer global pazardaki teknoloji liderleri için yeni üretim alanı oluşturmada etken olmuştur. Şirket global çapta yetenekli bilişim uzmanlarının dikkatini bu kente çekmekte ve bilişim vizyonuna sahip lider üniversitelere ev sahipliği yapmasıyla beraber Graz’ın dünyadaki en gerçekçi simülasyon olan Flight Simulator ile yeni bir işbirliği çalışmasına ideal bir şekilde başlamasına katkı sunmuştur. Blackshark.ai simülasyona eşsiz yapay zeka çözümlerine katkı sağlamakta, uzay görüntülerini mükemmel doğrulukta çözümlemekte ve gezegenin oldukça gerçekçi bir ikizini fotografik açıdan yeniden inşa etmeye destek olmaktadır.

Ben Thomas Richter Truman, Blackshark.ai’de CTO’yum. Ailem pilotluk mesleğinde hem profesyonel hem de deneyimsel uçaklarla uçma deneyimine sahip. Kendim de bir pilot olarak bu yeni nesil harika Flight Simulator’ün imaj (görüntü) oluşturma çalışmasına yer almayı bir hayalin gerçekleşmesi olarak görüyorum. Ve mümkün olan en otantik uçuş deneyiminden daha azına razı olmayacağımı biliyordum. Ekibimin son üç yılda başardıklarından çok gurur duyuyorum. Seattle veya New York gibi şehirler fotogrametriye dayalı olarak halihazırda mevcutken, gezegendeki %99,8 oranında binalar, bitki örtüleri ve altyapıları 3 boyutlu olarak mevcut değildi ve blackshark.ai’nin üstlenmeye çalıştığı zorluk buydu. Misyonumuz oldukça vizyoner ve netti. Oyuncular, her seviyede benzersiz oyun deneyimleri sunan oyunun bir arka planı olarak tüm dünyada uçuş yapabilmektedir. blackshark.ai, 50’den fazla yapay zeka uzmanı, jeo-uzamsal mühendis, veri bilimcisi ve gerçek zamanlı görüntü oluşturma geliştiricilerinden oluşan bir ekiple, Bing haritaları görüntü verilerine dayanarak gezegenimiz hakkında detayları yakalamak için Microsoft Azure Cloud sistemi ve yapay zekayı kullanarak benzersiz bir çözüm uygulamıştır. Derin öğrenme sinir ağı sayesinde, küresel olarak binaları, bitki örtüsünü ve yolları sınıflandırır ve kategorilere ayırır ve tespit edilen bina özelliklerini son derece ayrıntılı şekilde 3 boyutlu olarak yeniden yapılandırmak için patentli bir yaklaşım kullanılır. Ortaya inanılmaz bir ayrıntı düzeyinde ayırt edici tasarıma ve tanıma değerine sahip bir sonuç çıkmakta ve oyuncular tarafından gerçek zamanlı olarak kullanılabilmektedir.

Ben Stefan Hams ve Blackshark.ai’de yapay zeka grubuna liderlik ediyorum. Son üç yılda yaklaşık 1,5 milyar binayı yeniden inşa ettik ve 30 milyon kilometrekareden fazla bitki örtüsü tespit ettik. Bu büyük oranda kullandığımız teknolojinin ölçeklenebilirliğini ve performansını kanıtlıyor. Yapay zekâ, gerçekten de oyuncunun gerçek dünya üzerinde uçuyormuş gibi hissetmesini sağlayan çarpıcı sonuçlar elde ederek sınırlılıkları gidermekte ve verilerinden kaynaklanan boşlukları doldurmaktadır. Yükseklik, tür ve çatılar, bina izdüşümleri oluştururken yüksek doğrulukta bir sinir ağı tarafından bölümlere ayrılmaktadır. Cephe özellikleri gibi ek özellikler coğrafi ve bağlamsal verilere göre otomatik olarak eklenmektedir. Bu oyun, yapay zekanın gücünün bir göstergesidir. Böyle çığır açan bir ürüne katkıda bulunmaktan gerçekten heyecan duyuyoruz.

Ben Fabien Schlager. Blackshark.ai’de bulut çözümleri mimarıyım. blackshark.ai teknolojisinin potansiyeli Microsoft’un Azure Cloud sisteminin olağanüstü yetenekleriyle birleştiğinde, son teknoloji bulut tabanlı yapay zeka teknolojisinin çıtasını gerçekten yükseltmektedir. Paralel olarak yüzlerce sanal makineyi kullanarak, küresel özellik tespiti ve yeniden yapılandırması için tüm gezegeni 72 saatten daha kısa sürede işleyebiliyoruz. Bu süre boyunca, hatlarımız birkaç petabaytlık veriyi alıp binaları, bitki örtüsünü ve altyapı özelliklerinin 1,5 milyardan fazla izdüşümünü ortaya çıkarmaktadır. Azure yapay zeka sistemiyle birlikte, GPU ile geliştirilmiş sanal makineleri dakikalar içinde ölçeklendirebilir ve görüntüleri saniyede 10 gigabayttan fazla bir hızda sürekli işleyebilmekteyiz. Microsoft Azure’un çevikliği sayesinde hızlı bir şekilde yineleme yapabiliyoruz. Yeni bir yapay zeka algoritması gerçekleştiren bir geliştiricinin tüm filomuza yayılması 30 dakikadan az sürmektedir.

Bu, blackshark.ai’nin veri platformunu Microsoft Azure Cloud üzerinde kullanmanın birçok avantajından sadece biridir. Blackshark.ai’daki ekibimiz, Microsoft ve Asobo’nun gelecek Microsoft Flight Simulator’da blackshark.ai teknolojisini kullandıkları için çok heyecanlı ve uzun yıllar boyunca dünyadaki en iyi ve en gerçekçi uçuş simülatörüne çığır açan daha fazla teknoloji eklemeyi dört gözle bekliyoruz.

Bu işte sınır yok.

 

Microsoft Flight Simulator forumu için tıklayın.

SimülasyonTÜRK

2 Comments

Leave a Reply

2 Pings & Trackbacks

  1. Pingback:

  2. Pingback:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by SimülasyonTÜRK

American Truck Simulator için #CaptureIdaho ekran görüntüsü yarışması

DCS World – Suriye Harita DLC’sinden İncirlik ve Adana videosu geldi!