Ana Sayfa Uçuş SimülasyonlarıMicrosoft Flight Simulator Microsoft Flight Simulator 2020 için İstanbul Hezarfen Havaalanı (LTBW) eklentisi geliyor!

Microsoft Flight Simulator 2020 için İstanbul Hezarfen Havaalanı (LTBW) eklentisi geliyor!

Yazar SimülasyonTÜRK

Microsoft Flight Simulator 2020 için İstanbul Hezarfen Havaalanı (LTBW) eklentisi geliyor!

Uçuş simülatörlerinde yeni bir çağ başlatan yeni Microsoft Flight Simulator 2020 için ilk eklentimizi duyuruyoruz. İstanbul Hezarfen Havaalanı(LTBW) bu eklenti ile gerçeğine uygun olarak tamamen yeniden inşa ediliyor. Gerçekte binlerce pilotun eğitim aldığı havaalanını uçuş simülasyonu için ücretsiz olarak çok yakında yayınlayacağız. SimülasyonTÜRK‘ün ilk MSFS 2020 içeriği olacak. Bundan sonra daha büyük havalimanları için çalışmayı planlıyoruz. Microsoft Flight Simulator için Türkiye’deki hava meydanlarının kalitesini ücretli veya ücretsiz eklentilerle yükseltmek istiyoruz. Ülkemizdeki hava meydanlarını hem Türkiye’deki sanal ve gerçek pilotların hem de tüm dünyadaki pilotların kullanımına sunmayı hedefliyoruz.

İstanbul Hezarfen Havaalanı (LTBW)

Özellikler

 • ATC özelliği geliştirildi.
 • ATC ve genel ofis binası sıfırdan modellenerek aktarıldı.
 • Ayjet Hangar sıfırdan modellenerek aktarıldı.
 • Çevredeki uçak park çadırları ve depolar düzenlendi.
 • Yakıt doldurma alanı eklendi.
 • Pist asfaltı yenilendi ve numaraları doğrusu ile değiştirildi.(runway).
 • Taksi yolları eklendi ve geliştirildi(taxiway).
 • Park yerleri eklendi ve taxi yolları yönlendirildi.
 • Yer hizmetleri düzenlendi.
 • Gerekli ışıklandırma noktaları eklendi.
 • Rüzgar tulumu düzenlendi.
 • Çevre düzenlemesi yapıldı.
 • Park alanındaki uçaklar gerçek filoya uygun olarak düzenlendi.
 • Havaalanı bölgesi Bing Maps tabanlı olarak tüm çevresi ile birlikte sıfırdan inşa edildi.

Geliştirici: Emre Aydın

Yayımcı: SimülasyonTÜRK


İstanbul Hezarfen Havaalanı, İstanbul’un Arnavutköy ilçesi sınırları içinde olup, Büyükçekmece Gölü’nün kuzeyinde, tam 500 dönümlük bir araziye sahiptir. 1992’den beri Türkiye’nin uluslararası tescilli ilk özel havaalanı olarak hizmet vermektedir.[1] İstanbul’un 50 km batısında yer alan Hezarfen Havaalanı’nın güneyinde Büyükçekmece Gölü, kuzeybatısında Çatalca ilçesi ve kuzeyinde O-3 Otoyolu bulunmaktadır.

Hazerfen Havaalanı Pisti

Genel havacılık ve eğitim uçuşlarına ağırlıklı olarak hizmet eden Hezarfen Havaalanı ismini Galata Kulesi’nden Üsküdar’a uçan , 17. yüzyıl Osmanlı bilim adamı Hezarfen Ahmet Çelebi’den almıştır.

535 metre uzunluğunda ve 18 metre eninde asfalt pisti bulunmaktadır. 05/23 doğrultusunda bulunan bu piste Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızı Ülkü Adatepe’nin adı verilmiştir ve pist “Küçük Ülkü Pisti” olarak adlandırılmıştır. Ayrıca motokros parkuru, 120 metre uzunluğunda model uçak pisti ve helikopter pisti bulunmaktadır. Hezarfen Havaalanı, sivil ve genel havacılığa hizmetin yanında her yıl sonbaharda düzenlenen Rock’n Coke başta olmak üzere pek çok aktiviteye ev sahipliği yapmaktadır. Bu gibi organizasyonlara ev sahipliği yapması dolayısıyla Hezarfen Hobbyland adıyla da anılmaktadır.

Ancak 1992 yılından itibaren faaliyet gösteren havaalanı, ICAO ve ECAC kural ve standartlarını içeren ve 2002 yılında uygulamaya konan “SHY 14. A” kuralları çerçevesinde yeniden yapılandı ve işletme ruhsatını 24 Ocak 2009 tarihinde düzenlenen törenle aldı.


 Tüm görüntüler geliştirilme aşamasına aittir. Bazı 3D modeller geçici olarak yerleştirilmiştir.

 

Son düzenlemeler de onaylandıktan kısa bir süre sonra çıkış tarihi verilecek ve ücretsiz olarak yayınlanacaktır. Havaalanı için orada uçan bazı pilotlardan yardım alıyoruz. Daha yüksek çözünürlüklü ve güncel fotoğraflara ihtiyacımız bulunmaktadır. Destek veren herkese sonsuz teşekkürler! 🙂

 

Microsoft Flight Simulator – İstanbul Hezarfen Havaalanı (LTBW) proje konusu için tıklayın.

 

SimülasyonTÜRK

0 yorum
0

Bu yazıları da okuyabilirsin

Yorum yazın