in , ,

İşte Farming Simulator 22’nin tamamen yeni ses motoru geliştirmeleri! Artık daha gerçekçi…

Farming Simulator 22‘nin ses tasarım iyileştirmeleri FarmCon 21‘in son gününde tanıtıldı. FS 22’de tamamen yeni bir ses sistemi kullanılıyor. Çeşitli ses iyileştirmelerinin anlatıldığı iki videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz. İlk videoda Giants Software Ses Tasarım Sorumlusu Kris Caprani anlatıyor. Kris ve Nils oyundaki işitsel deneyimi geliştirmek için üzerinde çalıştıkları sistemleri gösteriyor.

Motor ve egzoz için dinamik sesler

Kris şu anda yeni motor sentez aracını (synthesis tool) kullanarak yeni araç motor seslerini uygulamaya odaklanıyor. Hem ses ekibi hem de programcılar dinamik ses işlemesine izin vermek için yeni bir ses yazılımı aracı oluşturmak için işbirliği yapmış. Araç sesleri artık gerçek zamanlı olarak oyun ortamına dönüştürülüyor ve makinelerin sesini daha gerçekçi hale getiriyor. Ses sisteminin yeni ana özelliği, dinamik yük işlenmesinin uygulanmasıdır: Çeşitli yükler ve dirençler uygulanmış motoru simüle ediyor. Tonajlı bir römorku çeken bir traktör veya yokuş yukarı sürülen bir traktörde motorun sesi daha gerçekçi olacak. Ses ekibi bunu başarabilmek için gerçek makinelerden alından ses kayıtlarını kullanıyor.

  • Oyun içi ortama bağlı olarak dinamik ses işlemeye izin veren özel ses tasarım yazılım aracı
  • Araç motor ve egzoz kayıtları artık ayrıdır.
  • Dinamik yük işleme(traktördeki farklı yüklere göre sesler değişiyor)
  • Camlardaki sileceklerin gerçek konumuna göre çıkan sesler
  • Düz şanzımanlı araçlar için vites değiştirme sesleri
  • Kabinleri daha az filtrelemeye sahip olan eski araçlar için özel sesler
  • Ekipmana bağlı olarak sesler artık canlandırılabiliyor.
  • Ekipmanlar için ek sesler (metalin metale çarpma sesleri vb.)
  • Farlkı ana karelerde animasyonlar sırasında sesler tetiklenebilecek
  • Kabin sesleri (koltuğun hareket etmesi, bir şeylerin çarpması vb.)

Yeni eklenti ses sistemi

Nils Heine ise yeni ekipman ses sistemi üzerinde çalışıyor. Kültivatörler ve römorklar gibi bağlanan ekipmanlar çok sayıda farklı ses oluşturduğu için ses ekibi referans amaçlı birçok yerel çiftçiyi ziyaret etmiş. Yeni ses aracı bir animasyon sırasında çeşitli seslerin çalınmasını sağlıyor. Örnek olarak bir römorkun boşaltılması, arka kapağının açılması, hidrolik parçaların hareket etmesi ve metalin metal üzerinde ağır bir ses efekti oluşturduğu metal çarpması sesi… Her ekipman eklentisinin Farming Simulator 22’de kendine özgü ses efektleri olacak. Traktörü sürerken fark edeceğimiz diğer şey ise kabinin içinde sürükleyici bir ses ortamı yaratan birçok yeni sesin artık bulunmasıdır. Sadece traktörümüzün motorunu değil aynı zamanda kabin içindeki tüm nesnelerden çeşitli sarsıntı ve tıkırtı seslerini duyabiliyoruz. Elbette buna camlardaki silecek sesleri dahildir.

Kabinlerde eski veya yeni traktörlerin ses izolasyonu fark edecek. Eski traktörler kabin içerisine gürültülü sesi daha çok iletirken yeni makinelerde bu daha az ve gerçekçi olacak. Her ekipmanın çeşitli ses efektlerinin çarpmalar dahil getirilmesi ses bakımından oyun derinliğini yükseltiyor. FS 22 çoğu oyunda duyduğumuz veya olmasını istediğimiz bir ses sistemine kavuşuyor. Mod yapımcıları da yeni hazırlanan ses yazılımı aracı ile kendi modlarını özel seslere kavuşturabilecekler.

FarmCon 21 sona erdi. FS 22’nin en önemli özelliklerini ve yeniliklerini öğrenebildik. Tanıtım süreci devam edecek ve geri kalan yenilikler, iyileştirmeler duyurulacak. Ancak ses tasarımındaki yenilikler bizce çok daha iyi olmuş. Oyundaki oynanışın sesle birlikte artık uyum içerisinde olacak olması harika. Gerçekçi bir özellik kazanılmış.


Farming Simulator 22 forumu için tıklayın.

SimülasyonTÜRK

 

Farming Simulator 22 Yeni Mahsuller: Üzümler, Zeytinler, Sorghum önizleme videosunda tanıtıldı (FarmCon 21)

Farming Simulator 22 Tamamen Yeni Ses Sistemi Geliştirilmiş! (FarmCon21)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by SimülasyonTÜRK

Farming Simulator 22 Yeni Mahsuller: Üzümler, Zeytinler, Sorghum önizleme videosunda tanıtıldı (FarmCon 21)

Microsoft Flight Simulator – (LTFH) Samsun Çarşamba Havalimanı eklentisi yayınlandı