in , ,

Fernbus Simulator Geliştirici Günlüğü #4 Video (Türkçe)

Fernbus Simulator Geliştirici Günlüğü #4 Video (Türkçe)

Bu bölümde TML ekibi Unreal Engine 4’te Modlama sisteminin demosunu tanıtıyor. Türkçe ile karşınızda!

 

TML Studios, Fernbus Simulator‘ı geliştirmeye devam ediyor. Yeni paylaşılan geliştirici günlüğü videosunda modlama sisteminin demosu ile birlikte otobüs sürücüsünün animasyonları gösteriliyor.

Fernbus Simulator, 2016’nın ilk yarısında çıkış yapacak. Şimdilik açıklamalara göre ilk çeyrek.

https://www.youtube.com/watch?v=szpYxUsrIG8

Sadeleştirilmiş olarak Türkçe aktarıyoruz.

Videoları programlama uzmanı Mathias sunuyor.

fernbus-simulator-devdiary-modding-1

İlk sahnede Fernbus Simulator‘ın sürücü karakteri modeli gösteriliyor. Farklı hareketlerin simüle edildiğini göstermek için ekrana 3 kez yerleştirilmiş modeli koymuşlar.

Soldaki anlaşma, karar verme hareketi, ortadaki el sallama hareketi ve son olarak sağdaki ise bekleme pozisyonunda.

Karakterlerin üzerinde MeinFernbusFlixBus firmasının resmi üniforması bulunuyor. Ayrıca oyunda co-driver yani yardımcı sürücü de olacak.

Bu sürücü için TML forumlarında bir isim aranıyor.


 

Komik olmaya çalıştıkları bir sahne 2.36’da giriyor. Selam, Ben Mathias! muhtemel çalışanlardan biri de Sen değilsin! diyor. 🙁


fernbus-simulator-devdiary-modding-3

Ardından ikinci bölümde bazı modlama özelliklerini göstermeye başlıyorlar. Mathias bizi Tom ile tanıştırıyor(eski çalışanlardan).

Modlama sisteminin henüz her şeyi göstermek için hazır olmadığını sadece birkaç özelliğinin gösterileceği belirtiliyor.

Daha sonra Unreal Editor programına geçiliyor. Yol boyunca ayarlanabilen normal evlardan biri gösteriliyor. Tom, bu öğelerin kütüphaneden kolaylıkla alınabiliyor, yol boyunca bir sıra ev dizmek istediğinizi varsayalım. Yeni binalar için çok kolay bir yolu var. Basitçe sürükle ve bırak! ve otomatik olarak yeni bina oluşsun. Ayrıca da otomatik olarak oluşturulan köşeleri aktif edebilirsiniz.(corners dediği bina köşeleri 4.10’da gösteriliyor dikkat edin)

–Sürekleyerek bir sıra yani yol boyunca otomatik olarak farklı rastgele olarak tasarımda binaların oluşturulabildiği anlatılıyor. Tabii yine sizin seçiminize göre manuel olarak bina türleri ayarlanabilir. Onlar da editörde yer alan Default sekmesinden ayarlanıyor.

Çeşitli binalar için başka özellikler de var. Yani farklı varyantları elde etmenizi sağlar. Yine videoda gösteriliyor. Dış cephesi, çatısı ve alttaki mağazalar değişebilir.

Aynı prosedür başka bir binayı eklemek için de kullanılıyor: Basitçe sürükle ve bırak.

Çatı rengi de değiştirilebiliyor ve zemin kata ise farklı mağazalar eklenebiliyor. Ayrıca ofis binaları da ayarlanabiliyor. Yine bunun için de kolayca rastgele butonuna tıklayarak farklı tasarımlarda eklenmesini sağlayabilirsiniz.

Büyükten küçüğe tüm bina türleri var. Alışveriş merkezleri gibi binaların da olacağı belirtiliyor.

Tekrar önemle bunun kesinlikle final sürümü olmadığını ve birçok şeyin gelecekte paylaşılacağı vurgulanıyor.

Otopark gösteriliyor yine bunun çeşitli sürümler mevcut mesela yine farklı renkler, farklı bina tasarımı vs. Bunlar kolayca ayarlanabiliyor. Ayrıca kiliseler ve katedraller de mevcut. İnşaat halinde olan binaların şantiye alanları, alışveriş merkezlerinin küçükten büyüğe tüm çeşitleri bu kütüphane sayesinde kullanılabiliyor.


 

Unreal Engine 4 ile geliştirilen Fernbus Simulator‘ın her yeni geliştirici günlüğü videosunda farklı farklı özellikleri tanıtılıyor. Ayrıca oyunun nasıl geliştirildiğini de görüyor ve bilgi sahibi oluyoruz. Biraz Unreal Engine 4 editör dersi gibi olmaya başladı. İzlerken ve sizlere çeviriyi yaparken biz de bir şeyler öğreniyoruz 😀 (Unreal Engine 4 indirip karıştırmaya başlamak için gaz vermedi değil)


 

Bundan sonraki geliştirici günlüğü videosunu orijinal video üzerine altyazı ekleyerek aktarmak istiyoruz. –SimülasyonTÜRK

 


 

Fernbus Simulator hakkında bilmeniz gerekenleri sizlere bu videoda anlatmıştık

3 Comments

Leave a Reply
  1. Animasyonlar daha çok soldaki otobüs kuyruğunda sırada bekliyor ortadaki kavgaya hazırlanıyor en sağdaki de çay sigara yapmaya hazırlanıyor gibi duruyor 😀 resimde tabi. Mavin, hostes olacak mı bizim seyahatlerde vazgeçilmez unsurlarımız kahve ve çay tatlı v.b. ikramlar olayı olacak mı ilerde belli olur sanırım.

  2. Bir önceki videoda manuel vites olmayacak demiştiniz ve çok beklediğim bu oyun benim için hüsran olmuştu. Şu oyunu yapan zatlara sorabilir misiniz sadece otomatik vitesli otobüs oyunu yapma fikri hangi dallamadan çıkmış??!!!

  3. Eğer oyunun kontrolleri iyi olursa cidden oyun bomba! 🙂 Keşke Türkçe dil desteğide olsa.. Not: Direksiyon seti artık şart.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Truck Simulation 16 – Çok Uzun Oynanış Videosu

Cityconomy Gece-Gündüz Döngüsü Sohbeti (Video)