Ana Sayfa Çiftçilik SimülasyonlarıFarming Simulator 20 Farming Simulator serisi 11 yılda kaç milyon kopya satmayı başardı? İşte ayrıntılar…

Farming Simulator serisi 11 yılda kaç milyon kopya satmayı başardı? İşte ayrıntılar…

Yazar SimülasyonTÜRK

Farming Simulator serisi 11 yılda kaç milyon kopya satmayı başardı? İşte ayrıntılar…

VentureBeat sitesinde yayınlanan makalede Farming Simulator serisinin 11 yılda 25 milyon kopyadan fazla sattığı ve mobilde 90 milyon kez indirildiği belirtildi. Son olarak Farming Simulator 20 ile iOS, Android ve Nintendo Switch platformlarına gelen çiftçilik simülatörünün Giants Software tarafından bugüne nasıl getirildiği Intel destekli bu makalede anlatılıyor. Stüdyo 2008 yılında CEO Christian Ammann ve CTO Stefan Geiger tarafından kurulmuştu. İlk simülasyonları Farming Simulator 2008’i Fendt markasının araç ve ekipmanları ile birlikte yayınlamışlardı. Her ikisi de kırsalda büyümüş çiftçiliğe biraz aşına olsalar da daha fazla araştırma yaparak gerçek tarım makinelerinin fotoğraflarını ve videolarını çekmişler.  Ve yayınlanan yapım PC platformunda 150 bin kopya satarak Avrupa’da başarıyı yakalamış. Giants stüdyosu da böylece daha fazla çalışan istihdam etmeye başladı. İş diğer markaları da simülasyona eklemeye geldiğinde ilk  yıllarda çeşitli zorluklarla karşılaşmışlar. Bu tarım makinelerini oyunlarına koymanın değerini anlatmaya çalışmışlar. CTO Stefan Geiger onları bir oyuncak şirketi olmadıklarına ikna etmeye çalışırken gelirlerinin küçük bir yüzdesini vermeleri gerekse de her markaya ödeme yapabilmelerinin mümkün olmadığını belirtiyor. Farming Simulator serisinin popülerliği artınca bu değişmiş ve bu simülatörde yer almanın pazarlama avantajlarını tanımıya başlamışlar. Artık günümüzde John Deere ve Samson Agro gibi büyük şirketler de dahil olmak üzere neredeyse 100’den farklı üreticinin makineleri Farming Simulator 19‘da yer alıyor. Giants Software kendi simülasyonlarını tanıtmak ve iş ortaklarıyla etkileşim kurmak için Agritechnica gibi tarım fuarlarına da katılıyor. Seri büyüdükçe kitlenin de büyüklüğü giderek büyümüş. Farming Simulator ilk olarak 2012 yılında ilk kez mobil cihazlarda satışa çıktı. Ve yine 2013 yılında Giants tarafından konsollara yayınlanarak yeni nesil hayranlar ile tanıştırıldı.

Makalenin devamında 2019 yılında duyurulan Farming Simulator espor liginden ve turnuvalarından bahsediliyor. 28 Şubat tarihinde Intel sponsorluğunda Polonya, Katowice şehrinde düzenlenen Intel Extreme Masters espor arenasında FSL takımları mücadele verecek.

Kasım 2019’da ise Farming Simulator 19, Google Stadia platformunda yayınlanmıştı. Giants Software stüdyosunda 75 çalışan bulunuyor. 2008 yılında olduğundan çok daha fazla kaynakları var ancak hala milyonlarca kopya satmalarına rağmen küçük bir ekip.

Kaynak: VentureBeat

 

Farming Simulator 19 modları için buraya tıklayabilirsiniz. FS19 forumu is burada.

0 yorum
0

Bu yazıları da okuyabilirsin

Yorum yazın