in , ,

Farming Simulator 22’nin Oyun motoru için yeni özellikler! (GIANTS Engine 9) DirectX 12, TAA, Parallax, Texture Streaming…

Farming Simulator 22‘nin oyun motoru olan GIANTS Engine 9 bu yıl DirectX 12, Parallax Occlusion Mapping ve birçok yeni teknik özellik ile geliştiriliyor. Giants Software kurulduğu günden bu yana kendi oyun motorunu kullanıyor ve her yeni oyunda daha da iyileştiriyor. FS 22’nin iyileştirilen performansı ve grafiklerini Kıdemli Yazılım Mühendisi Thomas Brunner açıklıyor.

 

Neden kendi oyun motorlarını kullanıyorlar?


Farming Simulator 22 – FarmCon 21 etkinliğinde pek çok konuda bilgilendirildik. Giants Software çalışanları yeni oyunu ve artık bağımsız bir geliştirici/yayımcı oldukları için her konuda şeffaf bilgiler verdiler. Daha önce nedenlerini bilsek de neden kendi oyun motorlarını kullandıklarına tekrar bir açıklık getiriyorlar. “Basitçe söylemek gerekirse sanal alanlarda çiftlik yapabilmeniz için tam olarak yapmamız gereken şeyi yapması için oyun motorumuza ihtiyacımız var” şeklinde ilk cümle başlıyor. Diğer oyun motorları, shooter veya yarış oyunları gibi bir türün birden fazla oyununa uygulanabiliyor ve bazı şeyler ya da özellikler sunabilirken Giants Engine ise onları içermiyor. Şirket içinde inşa edilen GIANTS Engine ise diğer oyun motorlarının kutudan çıkar çıkmaz sunamayacağı bir sürü başka gereksinimlere, özelliklere sahiptir. Bir motor büyük ayarlamalar yapılmadan değiştirilemez. Farming Simulator için başka bir oyun motoru kullanmanın büyük miktarda bir özelleştirme gerektireceği vurgulanıyor. Kendi oyun motoruna sahip olan Giants Software kendi özelleştirilmiş motorunda şu an kullandıkları her şeye sahip. Yalnızca kendi çözümleriyle örnek olarak modlanabilirlik/değiştirilebilirlik kapsamını sunabiliyorlar. Thomas ise videoda bunu anlatıyor.

Hangi performans özellikleri getiriliyor?


DirectX 12; Farming Simulator 22’nin PC versiyonu için DirectX 12’nin avantajlarından yararlanabileceğiz. Önceki Farming Simulator sürümlerin Direct X 11 / OpenGL kullanılıyordu.DX11 ile karşılaştırıldığı en yeni olan DX12 geliştiricilere oyunlarının CPU ve GPU ile nasıl etkileşime girdiği konusunda daha fazla kontrol sağlıyor. Aynı anda çoklu çekirdekler arasındaki veri alışverişi gerçekleşebiliyor. Bu da GIANTS Engine 9’un kaynakları ve durumları doğrudan yönetebileceği anlamıan geliyormuş böylece onları daha verimli şekilde kontrol edip yönetebileceklermiş. Ve sonuç olarak daha az sürücü yüküne ve diğer görevler için daha fazla boş CPU kaynağına sahip olunuyor.

Texture Streaming; Ve yukarıdaki özelliğin ardından GIANTS Engine içine Texture Streaming adı verilen teknik ekleniyor. Bununla birlikte ekranda gerçekte görünene bağlı olarak dokuların daha yüksek veya düşük çözünürlüklü sürümlerini dinamik olarak yükleyebiliyorlar. Bu da oyun dünyasına daha da fazla nesne yerleştirmelerini ve araç başına kullanılan slotları azaltmalarına olanak tanıyormuş. Çünkü artık tüm araçların dokularını yükleyebileceklerinden emin olmaları gerekmiyormuş. Ayrıca başlangıçta daha az doku verisinin yüklenmesi gerektiğinden yükleme süreleri de azalıyor. Örnek olarak buna multiplayer oturumuna girişte senkronizasyonun hızlanması verilebilir.

Occlusion Culling; FS 22’nin önemli optimizasyon tekniklerinden bir diğeri de Occlusion Culling özelliği oluyor. Bu özellik daha da ayrıntılı dünyalar yapmalarını sağlıyor. Occlusion Culling temel olarak motorun tamamen gizli nesneler için herhangi bir pahalı işlem gerçekleştirmesini engelliyor. Örnek olarak bir ahırın arkasına gizlenmiş kutular siz onları görene kadar oluşturulmuyor ve kaynakları koruyarak performansı artırıyor.

Hangi yeni grafik özellikleri geliyor?


Temporal Anti-Aliasing (TAA); Farming Simulator 22 oyunu artık Temporal Anti-Aliasing özelliğine ev sahipliği yapıyor. Daha önceki karelerdeki bilgileri kullanarak pürüzlü kenarlar veya titreyen aynasal aydınlatma gibi istenmeyen render/işleme bozulmalarını azaltmaya yarıyor.GIANTS Engine 9 varsayılan olarak yüksek kaliteli bir temporal anti-aliasing (TAA) yani geçici kenar yumuşatma algoritmasını kullanıyor ancak performans tüketimi nedeniyle veya sonuçlarını beğenmezseniz devre dışı bırakabiliyorsunuz. Önceki oyunlarda ise  varsayılan olarak MSAA adı verilen bir Anti-Aliasing çözümü uygulanıyordu. MSAA ile yeni eklenen TAA tekniğini karşılaştırdığımızda sonuç daha hızlıdır ve genelikle daha iyi sonuçlara yol açar. Örnek olarak MSAA sadece geometrik kenarların kalitesini artırıyor ancak TAA titreyen aynasal aydınlatma (flickering specular highlights) gibi diğer artifaktları da azaltıyor.

Parallax Occlusion Mapping; Parallax Occlusion özelliği grafik ayarlarında açılabiliyor ve oyundaki arazileri, diğer yüzeyleri daha ayrıntılı ve dinamik görünmesini sağlıyor. Sonuç olarak araziler ve yüzeyler daha gerçekçi görünüyor, yüzeylere derinlik katılıyor. Tarladaki lastik izleri ve tarım arazisinde sabanlama yaparken zeminde açılan kanallar 3D gibi görünüyor.   Parallax Occlusion Mapping hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

İyileştirilmiş Gölgeler; GIANTS Engine 9’de gölge işlemesinde birkaç iyileştirme yapılmış.  Bunlardan en dikkate değer değişiklik ise artık gölgelerin çok daha uzak yerlerde çıkabilmesidir. Uzak yerlerdeki gölgelendirilen yerlerin artmasıyla görsel kalite de iyileşiyor ve tarım arazilerimiz daha doğal ve gerçekçi görünüyor.

 

Diğer yazılarımız

 

İşte Farming Simulator 22’nin tamamen yeni ses motoru geliştirmeleri! Artık daha gerçekçi…

 

Farming Simulator 22 Yeni Mahsuller: Üzümler, Zeytinler, Sorghum önizleme videosunda tanıtıldı (FarmCon 21)

Farming Simulator 22 oynanış videosu ve yeni özellikleri FarmCon 21’de ortaya çıktı!

 

Farming Simulator 22 – Mevsimsel Oynanış ayrıntılı olarak tanıtıldı [FarmCon21]

 


 

Farming Simulator 22 forumu için tıklayın.

 

SimülasyonTÜRK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by SimülasyonTÜRK

Microsoft Flight Simulator Büyük Performans Güncellemesi (Sim Update 5) – canlı yayın video

Microsoft Flight Simulator BN-2 Islander için Türk Hava Kurumu TC-TKV livery