in , , , , , ,

Euro Truck Simulator 2 Teknik Taraftan Bir Bakış: Telemetri SDK

Euro Truck Simulator 2 Teknik Taraftan Bir Bakış: Telemetri SDK

Telemetri programı, geliştirilmiş kamyon sesleri, bilgi ekranları ve daha fazlası!

 

SCS Software, Euro Truck Simulator 2 yeni açık kaynak kodlu yazılımlarını yayınladı. Farklı cihazlarda kullanabileceğimiz Telemetri özelliği sayesinde Euro Truck Simulator 2’nin bilgi ekranlarını tablet gibi ekranlara yansıtabiliyoruz. Dahası var hepsi aşağıda tarafınızdan okunmanızı bekliyor!

SCS Software Forumlarında bazı kişiler tarafından geliştirilen bu sistemler şirketten de onay alarak herkese sunuldu. Açıkçası Euro Truck Simulator 2 için her şey giderek daha da iyi oluyor. Tam bir simülasyon olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Bu tür eklentiler ETS 2 ve ATS’ye bakış açımızı değiştirmemize neden oluyor.

 

ets2_telemetry_sdk_0

ETS2 Telemetri Web Sunucusu + Mobil Konsol – Yapımcı: Funbit

 

Bu SDK yani yazılım geliştirme kiti hem Euro Truck Simulator 2 hem de American Truck Simulator için geçerli olacak. Şimdilik sadece Euro Truck Simulator 2 için kullanılabilir. American Truck Simulator yayınlandığında onda da kullanabileceğiz.

 

Muhtemelen şimdi Telemetri’nin ne olduğunu soruyorsunuz? Bu SDK(yazılım geliştirme kiti) daha kolay mod yapımı ile oyun verilerine API ile erişimi sağlıyor.(bunlarla sınırlı değil) Kamyonların marka ve modelini, hız, vites, harita koordinatları, mevcut iş bilgisi, motor devrini, ivme kuvvetleri gibi oyun hakkında daha birçok benzer istatistikleri veriyor.

Tüm bu veriler oyunla ilgili çeşitli değişiklikleri yaratmak için kullanılabilir veya daha farklı sürükleyici bir deneyim yaratmak için de kullanılabilir.

 

Bu SDK’yı(yazılım geliştirme kiti) kullanmak için bazı program bilgileri gerekebilir. Bu adreste gerekli açıklamalar ile indirme bağlantıları var. Mod araçları eurotrucksimulator2.com/mod_tools.php

Ama toplum zaten kendi yazılımlarını yarattı. ETS 2( ve diğerleri) SDK’larını kullanarak bir dizi çeşitli projeler geliştirildi.

Bunlardan bazılarına göz atalım;

Telemetri Web Sunucusu + Mobil Pano (Gösterge Tablosu)

ets2_telemetry_sdk_1

SCS Software Forum konusu burada yer alıyor. Funbit adlı kişi tarafından geliştirildi.

Bu fan yapımı eklenti oyunculara yerel ağdaki bir tarayıcıda bulunan bir web sayfası üzerinden oyun durumunu görmek için fırsat veriyor. Uygulamada tablet ya da akıllı telefon ile mobil panoyu yani göstergelerinizi bu ekranlara yansıtabiliyorsunuz.
Logitech Cihazları için Geliştirilmiş Force Feedback(Güç Destekli Geri Bildirim)
ets2_telemetry_sdk_2
SCS Software forum konusu burada yer alıyor. Supric isimli üye tarafından geliştirilmiş ve paylaşılmış.
Logitech direksiyon kullanıcıları için onlara teknik eklenti kullanarak gelişmiş force feedback sağlar. Bu eklenti size daha farklı deneyimler yaşatacak. Daha farklı zorlu yol koşullarında direksiyonun geri bildirim tepkimesini hissedeceksiniz. Modern kamyonlarda görülen bir çeşit değişiklikler aktarılmış veya entregre edilmiş. Standart kullanımdan çok farklı. Ayrıca bu kişi vites değiştirme ve iletim için bir dizi iyileştirmeler sunuyor. Daha fazlası için gerekli bağlantı >> forum.scssoft.com/viewtopic.php?f=109&t=49772
Logitech direksiyon sahipleri bu bağlantıdan gerekli konuya ulaşabilir. Deneyimlerinizi SimülasyonTÜRK Forum‘da paylaşabilirsiniz.
Geliştirilmiş Artırılmış Kamyon Sesleri
ets2_telemetry_sdk_3
SCS Software forum konusu için buraya tıklayın. Geliştiricisi
Adından anlaşılacağı üzere oyunda kamyonların seslerinin geliştirilmesi veya diğer anlamıyla gerçekçi olmasını sağlıyor. Bu değişikliğin amacı ek sesler ile oyunu geliştirerek gerçekçi sürüş deneyimi yaşatmak. Gürleyen bir motor!

Bu sistemleri uygulayabilmek için progralamanın yanında modlama bilginizin olması gerekiyor. Aksi halde oyununuz bozulabilir ve yeniden kurmak zorunda kalabilirsiniz. (Sadece bir uyarı 🙂

G19 LCD Ekran

ets2_telemetry_sdk_4

SCS Software forum konusu için buraya tıklayın Geliştirici

Bu eklenti adından anlaşılacağı üzere yukarıda belirtilen mobil pano gibi benzer çalışmayı Logitech’in G19 klavyesinin ekranına yansıtarak geliştirilmiş.

********************

Başlamak için

Mod araçları sayfasından son sürüm TELEMETRY SDK indirin. www.eurotrucksimulator2.com/mod_tools.php

 

Ayrıca Euro Truck Simulator 2 için kendi eklentilerinizi oluşturmanızı sağlayan Github sayfasını kullanabilirsiniz. >>> github.com/nlhans/ets2-sdk-plugin

 

——————-

 

SCS Software oyunu size veriyor daha ne istiyorsunuz?

Kaynak göstermeden paylaşamazsınız!

Euro Truck Simulator 2 Türkiye www.eurotruck2.com

SimülasyonTÜRK www.simulasyonturk.com

Forum sayfamız simulasyonturk.com/forum

6 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Construction Simulator 2015 için v1.075 Güncellemesi

El Bosque Bravo Maceramız – SpinTires Multiplayer