in , ,

ETS 2’nin Heart of Russia DLC’si resmen duyuruldu! Moskova’ya gidiyoruz…

Rusya harita genişlemesi resmi olarak Heart of Russia DLC adı ile ETS 2 için duyuruldu. Geçtiğimiz yıl ortaya çıkan Rusya haritası ile Moskova ve çevresine gidiyoruz. SCS Software gerekli açıklamaları yapıp Steam’de bile listeledi. Iberia’dan sonra çıkacak olan Rusya’nın Kalbi DLC‘si çok daha büyük olacak. Euro Truck Simulator 2’nin en büyük topluluklarından olan Rusya bu kez kendilerine ait bir harita DLC’si ile başkentleri dahil pek çok şehri içeren büyük bir haritaya kavuşacak. Çok büyük bir ülke olması nedeniyle Rusya’nın Avrupa kısmının geldiği belirtiliyor. SCS ekibi de haritanın nerede geçtiğine dair bazı bilgilendirmeler yapıyor.

Moskova ve ötesine!

SCS Software beklentileri yönetmek adına haritanın nerelerde geçebileceğini ve planlarını anlatıyor. Rusya’nın Avrupa kısmının tamamını bile tek bir projede kapsamaya cesaret edemiyorlar. Şu anki hedefleri Volga nehrinin yukarısına ulaşmak yani Volga veya Don nehirlerinin aşağı kısımları yerine Oka nehri çevresini düşünmeliymişiz. Kapsamayı planladıkları bölgenin boyutu yakında çıkacak olan Iberia haritasına kıyasla çok büyükmüş.

 

 

Son birkaç yıldır her yıl sonuna doğru çıkan harita genişlemelerinde belirli bir ritme alışmıştık. Bu iş modeli Iberia’nın tamamlanması daha uzun sürdüğü için kesintiye uğramış. Ve ayrıca buna 1.40 yeni görsel ışıklandırma güncellemesini de ekleyelim. Haliyle yaklaşan DLC planları için nasıl iletişim kurabileceklerini de etkilemiş. Tipik olarak Ocak ayından başlayarak topluluğa yeni DLC haritasından çeşitli ayrıntılar ve devam eden çalışmaları aktaracaklarmış. Ancak birkaç  görüntü dışında çok farklı çıkış zamanına sahip iki harita genişlemesini tanıtarak topluluğu karıştırmak istememişler ve bu nedenle de Heart of Russia projesinden bahsedilmemiş, çoğunlukla sessiz kalınmış. Iberia son aşamasına geldiği için artık Heart of Russia DLC’sinin ortaya çıkması gerektiği düşünülmüş.

Bu projede geliştirme aşamasının çok başında oldukları vurgulanıyor. Henüz bir çıkış tarihi verilemiyor. SCS stüdyosunda bile şu an bulundukları yerden ne kadar hızlı ilerleyebileceklerine dair birçok soru varmış. Heart of Russia takımında çekirdek bir ekip 2020 ortalarından beri çalışıyor. Aslında proje lideri, araştırma ekibi ve art asset takımları çok daha erken başlamış. Yeni bir ETS 2 harita DLC’si için hazırlık aşaması genellikle tam üretim sürecinden yaklaşık bir yıl önce başlıyormuş. Bununla birlikte Iberia DLC projesinden transfer olması gereken bir düzine kadar insan hala oradaki işlerini bitirmediği için şu an itibariyle Heart of Russia takımı hala son boyutuna ulaşmış değil. Bu nedenle bu aşamada ulaşmayı bekledikleri tam üretkenliğe henüz ulaşmadıklarını kabul ediyorlar. Rusya’dan birkaç yeni takım üyesi daha geliyormuş ve bazen takımlarında inşa ettikleri yerlerde ortam hakkında daha az deneyime sahip oldukları için herhangi bir özgünlük hatasını tekrarlamaları ve bu da kötü anlamda zaman kaybettirebileceği için iyi bir şans olarak değerlendiriliyor. Ancak tüm bunların olağan sürüm modelini ne kadar etkileyeceği bilinmiyor. Hala söylemek için çok erkenmiş. Projenin bazı alanlarında mükemmel bir ilerleme kaydediliyor, bu yüzden umutlu kalabiliriz diye düşünülüyor ancak yine de beklentilerimizi buna göre belirlemeliymişiz.

Heart of Russia DLC’si gerçekten bitirdiklerini hissettiklerinde yayınlanacak.

 

 


Yazılanlardan ve tahminlerden Moskova ve çevresinin çok daha uzağına gidilemeyeceğini anlıyorsunuz. Gelin bahsedilen nehirlere ve konumlarına hep birlikte bakalım.

Oka nehri ve çevresini düşünmemiz gerektiği belirtilmiş. Böylece tamamen Moskova ve ötesindeki birkaç şehre varabiliyoruz. Beyond the Baltic Sea DLC’si ile Rusya’nın St. Petersburg gibi büyük bir şehri dahil birkaç yer eklenmiş. Şimdi oradan ve diğer Baltık ülkelerinden sınır çekiliyor.

Yukarıdaki haritada Oka nehri, Volga nehrinin yerlerini görüyoruz. Oka nehri civarında geçecek olması nedeniyle Ryazan, Nizhny Novgorod, Yaraslavl gelmesi tahmin edilen DLC’nin son sınır şehirlerinden olabilir. Aşağıdaki haritada Baltık DLC’si ile geln St. Petersburg ve Pskov gibi şehirler işaretlenmiş durumda haliyle Moskova’ya kadar epey yol var gibi görünse de ETS 2’nin haritasının 1:19 ölçekte olduğunu unutmayalım. “Moscow and beyond” denildiği için de Moskova’ya varılacak ve çevresindeki önemli şehirlere Oka nehri ekseninde gidilecek. Volga nehrinin de kuzey kısımlarındaki alanlara giriş yapılacak anlamına geliyor.



Darısı Türkiye’nin başına diyelim. Rus oyuncu topluluğu yıllar sonra başkentleri dahil önemli büyüklükte bir haritaya sahip olacak. Heart of Russia’nin çıkış dönemine ilişkin herhangi bir tahminde bulunmak bile zor ancak SCS’in açıklamalarına bakacak olursak firma bile bilmiyor. Iberia’nin çıkış tarihinin kaydırılması bu tarz tüm içerikleri ve özellikle ETS 2’yi etkilemiş. Ancak bu süreçte gelen teknik altyapı güncellemeleri ve yine yapılacak olan ciddi çalışmalar bizim kazanacağımız asıl nokta olacaktır. Iberia ile pek çok yeniliği yine görmüş olduk. Peki ya Rusya DLC’sinde neler olacak? Yine son aylarında şaşıracak mıyız? Avrupa Birliği içerisinde olmayan bir ülkeye gidiyoruz ve her şey farklı… SCS’in gerçekten bu özgünlüğü aktarması gerek o nedenle geç bile çıksa Rus oyuncular başta olmak üzere tüm topluluğu memnun etmiş olmaları gerekiyor.


Steam’de şimdiden istek listenize ekleyebilirsiniz.

 

Euro Truck Simulator 2 forumu için tıklayın. (Heart of Russia DLC ana konusu)

SimülasyonTÜRK

2 Comments

Leave a Reply
  1. Rusya diyince aklıma soğuk ve kardan başka birşey gelmiyor, peki 21 haziranda geçen bu oyunun bu konudaki cevabı ne olacak merak ediyorum ama görüntülerden anlaşılan hiçbir değişmemiş ve hiç rusya ile alakası yok

  2. Rusya’ya geçiş Moldova, Belarus ve Ukranya’yı yapmayacakları için Pskov ‘dan yani Baltic Sea DLC’si üzerinden yapılacak bu da aslında can sıkıcı bir durum bence. Rusya’dan önce Doğu Avrupa’yı tamamlamaları daha mantıklı olurdu. SCS yönetimi gerçekten çok garip kararlar alıyor. Daha Balkanlar var ama SCS oralı bile değil. DLC’lerin çıkış tarihleri hakkında da fikrim SCS’nin %70 belki daha fazlası ATS için çalışıyor. Sadece ATS için bu sene içinde Colorado, Idaho çıkış yaptı. Yanlış bilmiyorsam toplam 3 yeni markaya ait Tır getirildi. Şimdi de Wyoming ve Teksas’ı yapıyorlar yanılmıyorsam. Yani Bir senede 2 Harita DLC’si, 3 yeni markaya araç, 2 yeni DLC duyurusu demek. ETS içinse 1 sene içinde sadece 1 Harita DLC’si (Hala çıkış yapmadı.), 1 Harita DLC’si Duyurusu (Heart of Russia), 1 Tuning Pack çıkış yaptı. Bu yüzden İbera sürekli gecikme yaşıyor. Personelin çoğu ATS’ye yönelmiş durumda ve ETS2 oynayıcısı olarak canımı sıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Çanakkale Havalimanı Eklentisi, Şehitler Abidesi… Microsoft Flight Simulator w/PACX Yolcuları (video)

Vagon Raydan Çıktı! Derail Valley – Açık Dünya Tren Simülasyonu #1 (video)