Ana Sayfa Euro Truck Simulator 2ETS 2 Genel ETS 2’nin 1.37 güncellemesi tamamlandı “Yeni Ses Motoru FMOD”

ETS 2’nin 1.37 güncellemesi tamamlandı “Yeni Ses Motoru FMOD”

Yazar SimülasyonTÜRK

ETS 2’nin 1.37 güncellemesi tamamlandı “Yeni Ses Motoru FMOD”

1.37 güncellemesi an itibariyle Euro Truck Simulator 2 için tam sürüm olarak yayınlandı. SCS Software yeni güncelleme ile yeni ses motoru FMOD, açılabilir camlar, yeni dorseler, bazı yenilenen Fransız şehirleri, garajda yürüme ve birçok özellik getiriyor. Açık beta sürecinin uzun sürmesi tepkiye neden olsa da teknik altyapı güçlendirilmiş oldu. Şu an hem ETS 2 hem de ATS için 1.37 sürümleri tamamlanmış durumda. Ses güncellemesinin ilk adımı olduğunu da ekleyelim.

Yeni ses motoru FMOD ile oyundaki tüm sesler değişmeye başlıyor. Daha gerçekçi ve akustik bir şekilde trafikten ve araçtan gelen sesleri duyabiliyoruz. ETS 2 ve ATS için yayınlanan bu güncellemede seslerde yapılacak geliştirmelerin ilk adımı olarak vurgulanıyor. FMOD adlı yeni ses motoru sektördeki birçok oyun tarafından kullanılıyordu. Şimdi ETS 2 ve ATS’de 1.37 güncellemesiyle araç ve çevre seslerini mix/karıştırma yöntemini kökünden değiştiriyor. Çekicimizin içi ve dışı için ayrı ses setleri oluyor. Çeşitli filtrelemeler ve efektlerle birlikte temelde SFX(ses efektleri) setini de temel alan yeni bir sisteme geçiliyor. SCS Software’ın ses tasarımcılarının ekleyeceği ve güncelleyeceği birçok ses efekti var. Bu sadece bir başlangıç. Ayrıca AI trafik için yeni sesleri(trenler dahil) duyabiliyorsunuz ve FMOD ses kütüphanesinin entegrasyonu sayesinde ortaya çıkan gerçek Doppler etkisini(Doppler effect) deneyimleyebiliyorsunuz.

 

Mod yapımcılarının ise bu yeni ses motoru ile kendi seslerini oyuna tekrar uyumlu hale getirmek için FMOD’un modlamasına sıfırdan başlamaları gerekiyor. 1.37 güncellemesi ile mevcut sürümdeki sesler uyumsuz oluyor. FMOD, herkesin ücretsiz kullanabileceği bir ses motoru ve mod yapımcıları da SCS’in ses tasarımcılarıyla aynı güce sahip olacak. Ayrıca SCS Software bu yeni ses motoruna geçişleri kolaylaştırmak için bazı faydalı eğitimler yayınlamayı planlıyor.

 

Topluluğun yıllardır talep ettiği açılabilir pencereler/camlar sonunda bu güncellemeyle eklendi. Yeni ses motorunun farkını daha iyi duyabilmemiz için getirilen özellik tüm çekicilerde çalışıyor. Klavye kontrollerinde sol ve sağ cam için açma-kapama tuşlarını atayabiliyorsunuz. İç ve dış ses farkını mükemmel şekilde duyabiliyorsunuz.

Mod yapımcılarının yeni gelen özellikleri kendi yaptıkları çalışmalara uyarlamaları gerekiyor. Özellikle yeni ses motoru FMOD için bu şart koşuluyor. 1.37’nin modlama rehberi için buraya tıklayabilirsiniz.
Artık çekici ve dorse yapılandırma ekranında(servis kısmı vb.) yürüyebiliyoruz. Oyunun dünyası yürüyerek keşfetmeye göre tasarlanmasa da oyunun topluluğu yeni gelen özellik sayesinde servis ekranında çekici ve dorselerine daha yakın bir perspektiften bakabilecekler. Garajda ekranında yürüyebiliyor, araçlarımızı modifiye edebiliyoruz. Aynı zamanda eğilme özelliği de var. Çekici ve dorse tarayıcı ekranında kullanılabiliyor. Dışarıda yürüme özelliği ne yazık ki yok.
Yeni bir gıda tankeri dorsesi ekleniyor. Schwarzmüller DLC’sinde bulunan gıda tankeri dahil artık kişisel olarak sahiplenebiliyoruz. Ayrıca boyama paketleriyle de uyumlu çalışıyor.

1.37 güncellemesinde ana haritada bulunan mevcut Fransız şehirleri yenileniyor. Vive la France DLC’sinin yayınladığı dönem yenilenen bölge tekrar elden geçiriliyor. Bu yıl bütün planları oyunlarında teknik iyileştirmeler yapmak olan SCS ayrıca bu güncelleme ile ses motorunu(FMOD) değiştirecek. Ardından grafiklerin güncelleneceği 1.38 yayınlanacak. Stüdyodaki harita takımının küçük bir bölümü mevcut oyunlardaki eski alanların genel görünümünü ve hissini geliştirmek için sürekli olarak çalışıyormuş. 1.37 güncellemesi ile Metz, Reims, Strassbourg ve Dijon gibi Fransız şehirlerinin yolları, bitki örtüsü, arazi modelleri gibi ayrıntıları görüntüyü güzelleştirmek adına yenileniyor. Ayrıca trafik levhalarından yol kavşaklarına kadar bir yenilik söz konusu burada yeni assetler ekleyerek daha doğru bir şekilde görünmesi sağlanıyor. Buradaki olay grafik güncellemesinden önce tüm modelleri vb. varlıkları hem DirectX11 ile daha iyi hem de daha modern hale getirmek gibi görünüyor. SCS ekibi gelecekteki güncellemelerde hala bazı sürprizlerin olduğu belirterek blog yazısını noktalıyor.

Euro Truck Simulator 2 için ASUS Aura Ready desteği eklendi. RGB ışık özelliği bulunan ASUS klavyeler, fareler, standlar ve diğer parçalarda oyundaki geri bildirimler renkli olarak desteklenecek.


 


1.37 Değişiklikler Listesi

HARİTA

 • 4 Fransız şehri yenilendi (Metz, Reims, Strassbourg ve Dijon- daha fazla ayrıntı burada)
ARAÇLAR
 • Yeni Gıda Tankı Dorsesi (satın alınabilir)
 • Schwarzmülller DLC‘si için Gıda Tankı Dorsesi artık satın alınabilir
ÖZELLİKLER
 • Yeni ses motoru FMOD; var olan tüm seslere birkaç geliştirme ile birlikte uygulanıyor
 • Tüm çekiciler için açılabilir camlar(hem sol hem de sağ camı indirebiliyorsunuz, klavye kontrollerinden tuş atamalısınız)
 • AI hareketleri ve ses davranışı geliştirildi(FMOD sayesinde)
 • Çekici ve dorse yapılandırma ekranında yürüyüş kamerası eklendi(ve yeni garaj sahnesi)
 • Aşamalı çalışan hız cezaları eklendi.
 • Yükleme ekranlarındaki resimler yüksek çözünürlüklü olarak güncellendi
 • ASUS ROG Strix (ASUS Aura Ready) için renkli geri bildirim desteği eklendi
 • Zorunlu ağırlık istasyonlarına araçların teknik muayenesi eklendi(yasa dışı dorse, hasarlı araç)
TOBII EYE TRACKING
 • Eye-tracking(göz takibi) durdurma tuşu işlevi düzeltildi
 • Oyun durdurulduğun ya da kullanıcı arayüzündeyken otomatik eye tracking(göz takibi) duracak.
 • Kullanıcı arayüzünde Ayarlar kısayol tuşu Shift+NumLock ile açılabiliyor.
MOD
 • Oyun içi sesler FMOD için tamamen yeniden uygulandı
 • Motor gücünün menzil verisi(boost değeri yerine)
 • Egzoz gazı için sıcaklık göstergesi animasyonu
 • AI veri ayarlamaları( tork, şanzıman yerine motor gücü değeri, vehicle_mass yani araç kütlesini dorselerde artık geçersiz kılacak)
Steam’de tam sürüm nasıl geliyor?
1.37 güncellemesi eğer aşağıdaki seçenek seçili ise otomatik olarak yüklenecektir.

Steam oyun kütüphanesini açın. Euro Truck Simulator 2 üzerine gelerek sağ tıklayın ve Özellikler penceresini açın. BETALAR sekmesinde public_beta → OPT-OUT seçin. Şifre girmenize gerek yoktur. Güncelleme yüklenmeye başlayacaktır. ETS 2 modlama rehberine buradan ulaşabilirsiniz. SCS forumdaki 1.37 bug bölümüne ise buradan

Bazı modlar yeni sürüm ile uyumsuz olduğu için 1.36 güncellemesinde kalabilirsiniz. Yine aynı BETALAR sekmesi üzerinden eski sürüm 1.36’yı seçerek o güncellemeyi geri yükleyebilirsiniz. Birkaç gün sonra ise ATS’nin Steam sürüm olmayan 1.37 güncellemesi dağıtılacak.

 

 


ETS 2 – 1.37 Güncellemesi ana konusu için buraya tıklayın.

 

SimülasyonTÜRK

13 yorum
0

Bu yazıları da okuyabilirsin

13 yorum

Avatar
Burak Kağan Cengiz May 5, 2020 - 13:20

sesler çok berbat olmuş tamam evet bazı güzerl ses efectleri eklenmiş ama 500 beygir eski kasa scaniadan da 6 silindir sesi ya da actros mp 3 1851 den de mp 4 le mp3 melesi bi sess yapılmaz ki ya mesela scania s de motoru duruduruyorz arkadan hala bişey çalışıyor car car car ondan sonra marşa basıyosruz sannki maşın ortasına sesi kesip motor çalıştığı zamanki sesi yapıştırmış gibi ardaki çalışma sesini kesmişler fmod yapıcaz diye berbat olmuş marş sesleri bile yarım ayamalak sanırım artık bu oyunu evr ses modları oolmadan oynayamayacağım bilemiyorum eski hazzı vermez bana alışmış olunan sesler gitmiş yani diğer sesler de saçma geliyor o trıa göre o ses neyse yorumu siz değerli simulasyon türk takipçilerine bırakıyorum benim deneyimim bu kadar oyna girdim 5.4 gb yükledim 13 dk da baktım seslere çıktım sırf araçların slerinden dolayı soğudum açıkçası

Cevapla
Avatar
Kerem May 5, 2020 - 20:33

evet ortam sesleri mükemmel olmuş fakat tırların sesi çok kötü. EVR’nin yaptığı sesleri koskoca SCS ekibi yapmıyor oysaki isteseler ellerindeki imkanlarıyla EVR’den daha iyisini bile yapabilirler ama uğraşmıyorlar. 1.38 güncellemesinde grafiklerle uğraşacaklarına tırların seslerini düzeltsinler. Tırların sesinin Gerçektekiyle alakası yok.

Cevapla
Avatar
Ahmet May 8, 2020 - 00:31

Aynen motor sesleri felan gerçekten berbat. 1.38 güncellemesine kadar bile bırakılmaması lazım. Ben şahsen 1.36 devam edicem sesleri düzeltene kadar

Cevapla
Avatar
Ibrahim May 6, 2020 - 09:48

Burak be nde ets 2 yükledim ama türkiye haritasıyla otobüs modunu yapamadım bana yardımcı olurmusun kardeşim gerekirse numaramida veririm

Cevapla
Avatar
godmodeon May 5, 2020 - 20:59

işte bu güzel haber özellikle tırların kornası fmod ile daha iyi olmuş. önceki korna sesleri berbattı.

Cevapla
Avatar
godmodeon May 6, 2020 - 04:07

ya şu oyunu ATS’den daha çok seviyorum nedense fmod ise efsane olmuş 😀

Cevapla
Avatar
Egemen Yetik May 6, 2020 - 13:00

Sistem özellikleri karşılamasına rağmen profil yükleme ekranından masa üstüne atıyor beni ne yapabilirim?

Cevapla
Avatar
Atakan Topçuoğlu May 6, 2020 - 18:08

Bunun nesi tamamlanmış? SCS’den böyle bir şey beklemezdim. 1.37 Beta’da iken çekicilerin motor sesleri ve kornaları berbat olduğunu görmezden geldik. Fakat 1.37 tamamlanınca hiçbir şey değişmemiş. Sanki American Truck Simulator oynuyorum. Düzelene kadar 1.36’da kalıcam. Oynanmıyor oyun.

Cevapla
Avatar
Berkay May 6, 2020 - 22:21

Çevre sesleri vs güzel olmuş ama tırların motor sesleri tek kelimeyle *bitirmiş* oyunu umarım bu sesler bu şekil kalmaz çünkü tırın motor sesinden ziyade rahatsızlık verici gürültü ve uğultu duyuyoruz.Steamde 1.37 güncellemenin sayfasına zaten birçok kişi bahsetmiş bu durumdan bende bahsettim size önerim sizde bahsedin ki çoğunluk olsun.

Cevapla
Avatar
Ahmet May 7, 2020 - 07:39

Tırların motor sesleri berbat olmuş. Çevre sesleri felan herşeyi ayrı olarak ayarlamak güzel ama tırların motor seslerinde sanki tek vites varmış gibi geliyor ve aşırı uğultulu. Vites değişse bile ses hiç kesintiye uğramadan aynı tonla devam ediyor o etkiyi bile yapamamışlar. Ses ile yaptıkları kısımları beğenmedim. Oynanmaz bir hale getirmişler.

Cevapla
Avatar
dsghfdh May 7, 2020 - 21:44

teşekkürler bu güzel oyunu dahada güzelleştiriyorlar yeni ses sistemi çok iyi olmuş

Cevapla
Avatar
godmodeon May 13, 2020 - 17:34

FMOD <3 iyiki geldi böyle daha çok sarıyor yeni tur sesleri filan efso olmuş

Cevapla
ETS 2 ProMods 2.46 Harita Modu [1.37.x] May 20, 2020 - 15:42

[…] Simulator 2‘nin devasa harita modu ProMods 2.46 sürümünü yayınladı. Bu yeni sürüm ile 1.37 güncellemesine uyumluluk getiriliyor. Sadece bir uyumluluk sürümü olduğu için düzeltmeler ve […]

Cevapla

Yorum yazın