in , , , ,

ETS 2 ve ATS için 1.42 güncellemesi açık betası başladı! “Convoy multiplayer için modlama desteği”

Euro Truck Simulator 2 ve American Truck Simulator için sürpriz bir şekilde 1.42 güncellemesi için açık beta başlatıldı. 1.42 güncellemesi ile her iki oyunun Convoy multiplayer özelliğine modlama desteği getiriliyor. Artık resmi olarak modlarla birlikte Convoy oturumlarında arkadaşlarınızla birlikte oynayabiliyorsunuz. SCS Software bu güncellemenin şu an açık betada olduğunu unutmamanızı istiyor. Bu nedenle yaşanabilecek sorunlara karşı dikkat etmelisiniz. Topluluğun vereceği geri bildirimlerle beta sürecinde gelen yenilikler iyileştirilecek. Özellikler sadece bundan ibaret değil. SCS ekibi topluluğun yıllardır istediği 1800 derece direksiyon dönüş derecesini nihayet getiriyor. Üstelik 1800 değil artık direksiyon dönüş animasyonları 2520’ye kadar desteklenebiliyor. Ve Titreşimli Geri Bildirim (Force Feedback) sistemi de yenilenmeye başlamış. Yeni seçenekler getirilmiş.

 

Convoy MOD Desteği

Multiplayer özelliği geldiğinten beri topluluğun en çok istediği 3. parti modifikasyon desteği 1.42 açık betası ile nihayet getirildi. SCS ekibi Convoy güncellemesinden beri yüksek öncelikli olarak MOD desteği üzerinde çalışıyormuş. Mod desteğini Convoy oturumunda sağlamak için yeni bir kullanıcı arayüzü oluşturulmuş. Oturum listesine girdiğimizde gireceğimiz oturuma tıklayınca sağ tarafta sunucudaki MOD listesini ve uyumluluk bilgisini görebiliyoruz. Hangi sunucularda modların olup olmadığı da yeni eklenen simgeler aracılığıyla sağlanıyor. Böylece o oturuma girmek istediğinizde size eksik olan modlar bildirilecek. Profilleriniz için de bu kısma ek olarak dikkat etmeniz gerekiyor.Sunuculara modlar olduğunda niye katılamayacağınızı belirten turuncu bir simge eklenmiş. Bu daha önce kırmızı veya yeşil olarak çıkıyordu. Ve o modlar sizde yoksa oturumdaki modları otomatik olarak indirip girmenizi sağlayabiliyor. Bunun için o modların Steam Atölye’de yayınlanmış olması gerek. Diğer paylaşım platformlarında ise sizin yüklemeniz gerekecek. Bu bilgileri sağlaması oturumlara girişte ve mod kullanımında inanılmaz bir fayda sağlamış.

Hangi modlar kullanılıyor? Nereden indiriliyor?

Convoy multiplayer oturumuna sürümü uyumlu olan modlarla giriş yapabiliyorsunuz. Eğer o oturumda bir boyama, modifikasyon bulunuyorsa bunu Steam Atölye aracılığıyla kontrol edip otomatik olarak indirebiliyor. Ancak Steam Atölye dışında klasik yöntemle paylaşılmışsa onu siz indirip yüklüyorsunuz. Ve modların sürümlerinin uyumlu olması gerekiyor. Oturumdaki bir mod çalışmasının sürümü 1.2 ise sizin de 1.2 sürümüne sahip olmanız gerek. Bu da diğer oyunlarda işleyen benzer bir sistem olmuş. Kullanıcı arayüzünde bunu belirten pencerelerde sizin sahip olduğunuz modlar ve eksik olan modlar listeleniyor.

Steam Atölye ve diğer klasik yöntemle yüklenen modlarla Convoy multiplayer oturumu açabilir veya açılmış olanlara katılabilirsiniz.

Bu bir açık beta olduğu için çeşitli sorunlar oluşabilir. Convoy oturumunda modlarla oynamak istediğinizde profil kayıtlarınız bozulabilir. Lütfen buna dikkat ederek doğru modlarla doğru oturumlara katılmaya çalışın. Ya da yeni bir profil açarak deneyin.

Mod yapımcılarının 1.42 açık betasına uyumsuz olan modlarını uyarladıklarına emin olun. Ses değişikliği olan bir aracı veya modu yüklediğinizde kullanıcı tarafından duyulacak ancak yüklediğiniz o ses modu buna göre yapılandırılmadıysa duyamayacaklar ve varsayılan olarak normal çekici seslerini duyacaklar. Bunun için FMOD tarafında uygun ses düzeltmelerini yapmaları gerekiyor.

Çekiciler, kamyonlar, dorseler ve kargo modifikasyonları diğer oyuncular tarafından görülebiliyor ve etkileşim kurulabiliyor ancak bunun için uygun olan trafik modellerini içermesi gerektiği belirtilmiş. Ford Trucks F-MAX modumuz ile denendiğini belirtelim. Çeşitli modların yüksek poligonlu veya sorunlu çalışması Convoy multiplayer deneyiminizi etkileyebilir.SCS Software’ın resmi forumunda açılan ETS 2 / ATS 1.42 forum bölümlerinde karşılaştığınız hataları raporlayabilir veya geri bildirimde bulunabilirsiniz.Force Feedback (Güçlü Geri Bildirim) Güncellemesi

Force Feedback sistemi 1.42 sürümü ile ETS 2 ve ATS‘de uyumlu olan direksiyon setleri ve kontrolcüler için güncelleniyor. Açık beta sırasında bu konu için de geri bildirimlerde bulunabilirsiniz.

Geri bildirim ayarları aşağıdaki gibi genişletilmiş. Önceden kalan ayarların yanı sıra artık Direksiyon toplama şiddeti “yüksek sürat” ve “düşük sürat” olarak ikiye ayrılıyor. Motor titreşimi, arazi yüzeyi, çaprışma gibi ayarların yanına İç sürtünme getirilmiş. Arazi yüzeyi titreşimi, tümsek titreşimi ve çarpışma titreşimi ise ayrı bir aktifleştirme menüsüne dahil edilmiş. Şu an seçilemiyor.


Direksiyon Simidi Dönüş Açısı

Topluluğun uzun süredir istediği 1800 derece direksiyon animasyonu 1.42 ile geliyor. 900 derece yerine artık 1800 veya en fazla 2520’ye kadar direksiyon dönüş derecesini yükseltebiliyorsunuz. Bu da daha hassas ve gerçekte olduğu gibi bir sürüş yapmanızı sağlayacak. Tabii direksiyon setlerinin 1800 derece desteklemediğini varsayarsak fare ile sürüş yapanlar veya klavyede kullananlara faydalı olabilir. Özel direksiyon setlerine sahip kullanıcılar ise 1800 derece desteği ile sürebilir. Örnek olarak Thrustmaster T300 RS GT direksiyonunda 1080 derece ile ETS 2’de ayarlayıp direksiyon senkronizasyonunu eşleştirebilirsiniz. Bunun için uyumsuz bir mod varsa lütfen kontrol ederek girin aksi halde direksiyonlarınız bozuk görünebilir.


1.42 Değişiklik Listesi

Oynanış

 • Convoy Multiplayer için ilk Modlama Desteği sürümü

UI

 

 • MOD uyumluluğu ve indirmeleri için Convoy oturumları kullanıcı arayüzü bakımından düzenlendi.

Diğer

 • Force feedback iyileştirildi ve daha fazla sistem üzerinde daha fazla kontrolcü tipi kullanılabilir oldu(Linux)
 • Direksiyon simidi animasyonu için dönüş derecesi ayarı getirildi

 


1.42 açık betasına nasıl katılınır?

Steam > Oyun Kütüphanesi > Euro Truck Simulator 2 veya American Truck Simulator üzerine gelip sağ tıklayın ve Özellikler penceresini açın. Açılan pencerede BETALAR sekmesine gelerek public_beta → Public Beta 1.42 seçebilirsiniz. Şifre girmenize gerek yoktur.


Ford Trucks F-MAX ve TR Extended Map modumuz ile ilk testler gerçekleştirilmiş.

Ekran görüntüleri: HetriX, Tasovali


ETS 2 – 1.42 güncelleme konusu için buraya tıklayın.

ATS – 1.42 güncelleme konusu için buraya tıklayın.


SimülasyonTÜRK

2 Comments

Leave a Reply

  2 Pings & Trackbacks

  1. Pingback:

  2. Pingback:

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Microsoft Flight Simulator’ın efsanevi Alman uçağı Junkers JU-52 çıktı!

  PMDG 737 için çıkış tarihi, yeni bilgiler ve ekran görüntüleri geldi! (Microsoft Flight Simulator)