Cattle and Crops'ın Erken Erişim Sürümü Çıktı!
Connect with us

Haber

Cattle and Crops’ın Erken Erişim Sürümü Çıktı!

Heyecanla beklenen gün geldi çattı. Cattle and Crops’ın erken erişim sürümü topluluk için başlatıldı.

Simülasyon Türk

Yayınlama zamanı:

Tarih:

Cattle and Crops’ın Erken Erişim Sürümü Çıktı!

Heyecanla beklenen gün geldi çattı. Cattle and Crops‘ın erken erişim sürümü topluluk için başlatıldı. Oyun 0.1 sürümü ile proje ismi Albergtal olan yeni bir harita sunuyor. Bunlarla birlikte yeni oyun kayıt sistemi, arayüz geliştirmeleri, daha fazla makine ve bazı hata düzeltmeleri yer alıyor. Teknik demo sürecinde alınan geri bildirimler sonucu topluluğa özel erken erişim sürümü daha iyi bir şekilde çıkarılmış. Steam sürümü ise Ocak 2018’de çıkacak. En azından geçtiğimiz haftalarda böyle açıklanmıştı.

İlk ekran görüntüleri;

 

Haritaya başladığınızda birkaç saatlik görevlerin bulunduğu çeşitli aşamalar var. Bunu oyunu tanıtmak için kullanmışlar. İsterseniz bu görevleri yapın isterseniz de serbest şekilde oynayıp bankadan kredi çekerek yeni araçlar ve araziler satın alın. Ayrıca hala teknik demo haritasında var olan eğitim görevleri duruyor.

Albergtal, 2×2 km büyüklüğünde 100 hektardan fazla ekilebilir alana sahip 49 tarlanın bulunduğu bir Almanya haritasıdır. Bunların toplam değeri 2.500.000 Euro olarak belirtilmiş.

Haritada bulunan yerler;

 • Liman
 • Kooperatif
 • Tarım makineleri mağazası
 • Kirli su arıtma tesisi
 • Biyogaz tesisi

Bu ticaret yerleri haritada işaretlenmiş.

Çiftliğinizdeki ahırda 50 boğa barındırabilirsiniz. Ayrıca yine bitişiğindeki iki merada hayvanları transfer edebiliyorsunuz. Ek olarak meradaki besleme türü mısır silajı kadar verimli değil. Boğalar ahırda gübre de üretebiliyorlar.

Depolarda duran mısır silajı var. Bunları çiftlikte yem olarak saklayabilir ya da direkt biyogaz tesisine ve limandaki silaj yığınına satabilirsiniz. Köydeki kooperatifte ekim malzemeleri bulabilir, limanda ürün koruma ilaçlarını satın alabilir ve kirli su arıtma tesisinde sıvı gübre doldurabilirsiniz.

 

Yeni makineler: MB-Trac 1000, Köckerling Rebell 300 ve Lemken Juwel 4+1, 5+1, 6+1.

Yeni oyun kayıt sistemi gelecekteki farklı haritalarda araçları kullanma seçeneği sunuyor.  Harita üzerine değişiklikler yapılabilir ve makineler oyun kayıtlarına uyumlu olabilir.

Kullanıcı arayüzü iyileştirildi ve ayarlamaları yapıldı. Başlangıç menüsü ve ilk sekmeler “Tasks” ve “Planning” yeniden yapıldı. Yeni başlangıç öenüsü ile editörde arkaplanda çalışıp performansı etkilemeyen bir harita olmadan çalışabilirsiniz.

Seviye, itibar, oyun bilgi kartları ve XP gibi özelliklerin temelleri atıldı. Ancak şu an hiçbir etkisinin olmadığı belirtilmiş.

Makine ve işçileri işe çağırma ve kiralama işlevi eklendi. Eğer kısa vadede bir şeye ihtiyacınız varsa onları satın almak zorunda değilsiniz. Kiralama ve mevsimlik işçiler gibi konular daha sonra eklenecek.

Çeşitli araziler ile engebeli harita için AI ve makinelerin ağırlığı ayarlandı. Şu ana kadar bir AI işçinin arazinin %99 kadarını hasat edebilmesi gibi gibi değerler bulunmuş. Bazen işçilerin konvoyuna müdahele etmeniz gerekebiliyor ama bu çok sık olmuyor. Bunu LVL 1 çalışan olarak düşünmemiz gerektiği belirtilmiş 😉

Ürünler, hayvanlar, yemler, verim gibi olayların ekonomik parametleri kabaca gerçek ve ortalama değerlere uyarlanmış. Bu hava, toprak, bitki, hasat ve hayvanları koordine edecek kadar zaman alacak. . Daha fazla makine ve tarla satın almak başlangıçta para kazanmak için yeterlidir.

AMD sürücü güncellemesi: AMD, OpenGL sürücülerinin C&C için optimize etmiş. 17.12.1 sürümlü güncelleme CPU darboğazlarını önlüyor ve bitki örtüsünü daha iyi göstermelerini sağlıyormuş.

 

Bu güncellemede oyun dengelemesi, silolar, biyogaz tesisi ve bugtracker gibi Erken erişim için ekran görüntülerinde gösterildiği şekilde işlevsel olabilmesi için daha fazla zamana ihtiyaçları olmuş. Ama bu güncelleştirmeyi yılbaşı öncesi kesinlikle dağıtmak istemişler ve her şey hazır olana kadar beklemek istememişler. Sonuç itibariyle haritada mısır silajı satabilir ve boğaları besleyebiliriz. Bu uzlaşmayı kabul edeceğimizi umuyorlar.

 

MasterBrain Bytes ekibi yeni yılınızı kutluyor!

 

Cattle and Crops satın alma sayfası için buraya tıklayın. (Steam çıkışı Ocak 2018’de olacak)

 

SimülasyonPark – Cattle and Crops kategorisine bekliyoruz.

Oyunun ilk duyurulduğu andan bu yana hakkında çıkan her şeyi sizlere aktardık. Yüzdük yüzdük sonuna geldik. Topluluğa özel olarak erken erişim başladı. Yeni yıl Steam sürümünün çıkışı ve diğer güncellemelerle Cattle and Crops daha da iyi olacak.

İnceleme ve oynanış videoları önümüzdeki haftadan itibaren başlıyor. Oyun hakkında düşüncülerinizi merak ediyoruz. Bizlere yorumlarla yardımcı olabilirsiniz.

 

SimülasyonTÜRK

Reklam
1 Comment

1 Comment

 1. Muhammed

  Ara 23, 2017 at 21:58

  Sonunda hasan abi videoyuda bekliyoruz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

OMSI Serisinin Devamı LOTUS Simulator’ın Erken Erişim Sürümü Yayınlandı!

OMSI 2 ortaklığının sona ermesinden sonra Marcel Kuhnt hayalini devam ettirerek Janine ile çalışmaya başlamış ve LOTUS isimli otobüs, tramvay, metro, tren simülatörünü duyurmuştu. LOTUS Simulator uzun süren gelişim süreci sonunda Steam üzerinden tramvay modülü ile erken erişime açıldı.

Simülasyon Türk

Published

on

OMSI Serisinin Devamı LOTUS Simulator’ın Erken Erişim Sürümü Yayınlandı!

 

OMSI 2 ortaklığının sona ermesinden sonra Marcel Kuhnt hayalini devam ettirerek Janine ile çalışmaya başlamış ve LOTUS isimli otobüs, tramvay, metro, tren simülatörünü duyurmuştu. LOTUS Simulator uzun süren gelişim süreci sonunda Steam üzerinden tramvay modülü ile erken erişime açıldı. LOTUS Simulator, OMSI oyun motoru ve altyapısı kullanmaya devam ediyor ancak hatalarından ders aldığınız belirten Marcel, yeni simülatörde emin adımlarla ilerliyor gibi görünüyor. Sıfırdan tasarlanan tramvay modeli, şehir haritası, iyileştirilen grafikler ve efektler, multiplayer özelliği gibi ayrıntılarla LOTUS Simulator tam sürümünde tüm OMSI kitlesini kendisine çekecek potansiyele sahip. 2014 yılından beri geliştirildiğini ekleyelim. Marcel ve Rudiger ortaklığındaki M&R Software o yıllarda dağılmıştı.

Steam erken erişim sürümünde sadece tramvay, trafiğin olmadığı bir harita, harita yapımı için editör ve modları uyarlamak için program bulunuyor. Yapay zeka yolcuları ve şoför modeli bile yok. Aslına bakarsak erken erişim için bu içerik yetersiz. Şimdiden çeşitli geliştiriciler eklenti geliştirmeye başlamışlar. ViewApp bir Münih haritası tasarlıyor.

 

LOTUS ne anlama geliyor?  L harfi Leitstelle, (Almanca kontrol merkezi demek), O  harfi ise omnibus, T ise tram, U harfi ise underground(metro), S harfi ise suburban train anlamına geliyor. Uçakların bile simülatöre gelecekte ekleneceğini öğrenmiştik. Kamyonlar neden olmasın?

 

Özellikler;

Modüler bir altyapı var. İlgilendiğiniz alandaki araçları modül olarak ayrı bir şekilde satın alabiliyorsunuz. Tramvayları seviyorsanız o modülü, eğer sadece otobüslerden hoşlanıyorsanız otobüsü modülünü alarak oynayabilirsiniz. Şu an sadece tramvaylar ama yakında otobüsler dahil olmak üzere pek çok modül yayınlanacak.

Gerçekçilik: Sürüş fizikleri, çevre fizikleri, grafiksel efektler, sesler, hava durumu, mevsimler ve dünya koordinat sistemi LOTUS geliştiricilerinin öncelikleri arasında bulunuyor.

Multiplayer: Arkadaşlarınızla birlikte sefere çıkabilecek, buluşma noktalarında birbirinizi selamlayabilecek, telsiz radyo ile bağlantı kurabilecek ve kontrol merkezindeki her şeyi koordine edebilecek ya da meslektaşınızın talimatlarını uygulayabileceksiniz. Bu özellikler ve çok daha fazlası LTOSU Simulator’da olacak.

Harita editörü: Birçok program aracı ile geliştirilmiş harita editöründe sokakları, caddeleri planlayabilecek. Manzaralar, binalar, ağaçlar, ışıklar, duraklar, banklar, çitler ve daha fazlasını ekleyebilecek. Gerçekçi haritaları hazırlayabileceksiniz.

İçerik aracı: Tek bir sahne objesi veya araç içerik aracı ile yapıldırılabilecek. Materyal ayarlarından karmaşık animasyonlara, fizik tasarımından ses seçeneklerine, komut dosyalarının içine aktarılıp hata ayıklamasına kadar birçok özellik bu program içerisinde bulunuyor.

Eklenti arayüzü: 3. parti ve diğer eklentilerle simülatörü çok daha kapsamlı bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Pano bilgi sistemini monitörde göstermek, sürücü konsolunu veya bütün kokpiti çalıştırabilmek eklenti arayüzünü kullanarak mümkün olack.

 

Erken erişimin ilk sürümünde planlama, yolcular, trafik, multiplayer ve hava durumları bulunmuyor. Önümüzdeki güncellemelerde eklenecek. Planlanan özellikleri ekleyebilmeleri için 2019’a kadar erken erişimde kalacakları belirtilmiş. Yukarıda listelenen özelliklerin çoğu yok. Altyapı iyileştirilecek, bahsi geçen özellikler geliştirilecek, bir sürü modül gelecek. LOTUS Simulator çok uzun bir geliştirme sürecine sahip.

LOTUS Simulator’ın tam sürümünde aşağıdaki özellikler olacakmış.

 • LOTUS-Simulator
  • AI(yapay zeka)
   • planlanmış ve çevrelenmiş trafik
   • yayalar, yolcular
   • AI ile etkileşimler
  • Oynanış
   • yol araçları için modül(otobüs ve troleybüs paketi) (kullanılabilir olduğunda ayrı satılacak)
   • planlamalar ve blok planlamaları
   • trafik ışıkları(sinyaller)
   • telsiz radyo ve kontrol merkezi içeren multiplayer
  • İçerik
   • “Berlin” haritası
   • geliştirilmiş bitki örtüsü
  • Çevre ortamı
   • hava durumu ve mevsimler
  • Motor
   • 64bit desteği
   • geliştirilmiş grafik efektleri
 • Harita edötir
  • köprüler ve tüneller
  • arazinin serbestçe oluşturulması ve boyanması
  • AI yolları
  • geliştirilmiş havai hat kablo inşası
 • İçerik aracı
  • araçların ve aynı zamanda göstergelerin, yazıcıların, yolcu bilgilerinin modülarizasyonu
  • boyamalar

 

Bu sayfada diğer bilgiler de bulunuyor. Yukarıda bahsedilen özellik listesi aslında çok daha farklı iç özelliklere sahip.

 

 

Ekran görüntüleri

 

Steam

 

 

Sonuça gelelim. LOTUS Simulator bu yolda tek başına ilerliyor. OMSI eklenti geliştiricilerinin desteğini alıyor. Ama durum aslında çok da farklı değil. Yine bildiğiniz klasik OMSI dünyası burada da devam edecek. Daha düzenli ve planlı olmasına şahsen seviniyorum. Çok uçuk yenilikler görmüyoruz ama böyle güzel bir simülatörün de iyi bir arayüz, derli toplu bir yapıya sahip olması gerekiyordu. Otobüs, metro vb. modüllerin ayrı ayrı satılacak olması ve bunlara ek olarak 3. parti geliştiricilerin eklentilerinin de aynı şekilde satılacak olması LOTUS’ın gelişiminin yine bizim cebimize bağlı olduğunu gösteriyor. Arkasında durulan desteklenen böyle bir simülatör olduktan sonra bu kitle de arkasında durur herhalde… En kısa sürede ilk izlenim videosunda görüşmek dileğiyle… 🙂

 

 

LOTUS Simulator ana konusu için buraya tıklayın.

SimülasyonTÜRK

Continue Reading

Haber

Farming Simulator 19 için Komatsu Tanıtım Filmi

Ormancılık makineleri de üreten Komatsu markası 931 XC modeli ile çiftçilik simülasyonu serisinin son oyunu Farming Simulator 19’da yer alıyor.

Simülasyon Türk

Published

on

Farming Simulator 19 için Komatsu Tanıtım Filmi

Ormancılık makineleri de üreten Komatsu markası 931 XC modeli ile çiftçilik simülasyonu serisinin son oyunu Farming Simulator 19’da  yer alıyor. Gamescom 2018 öncesi bizlere bir ekran görüntüsü sunulmuş ardından demoda birkaç sahne görmüştük. Giants Software marka için çok güzel bir tanıtım filmi hazırlamış. Videoda Komatsu Almanya’nın Pazarlama sorumlusu Thomas Schmelzle’nin bizlere gerçek Komatsu 931 XC ve 875 araçlarını tanıtıyor. Ağaç kesme makinesi Almanya’nın Jessen(Elster) şehrinde bulunan ormanda tanıtılırken taşıma kamyonu ise sınırdaki Polonya’nın Jelenia Gora şehrinde gösterilmiş. Oyun içi görüntüler de bulunuyor. Her iki araç modeli de FS 19 içerisinde yer alacak.

 

 

Farming Simulator 19, PC/MAC, PS4 ve Xbox One için 20 Kasım 2018’de yayınlanacak.

Farming Simulator 19 forumu için buraya tıklayın.

 

SimülasyonTÜRK

Continue Reading

ETS 2 Genel

ETS 2 ve ATS için 1.32 Güncellemesi Tamamlandı!

Kişisel dorse sahipliği özelliğinin bulunduğu 1.32 güncellemesinin açık betası sona erdi. Tam sürüm tüm kullanıcılar için yayınlandı. An itibariyle Euro Truck Simulator 2 ve American Truck Simulator için 1.32 güncellemesini indirebilirsiniz.

Simülasyon Türk

Published

on

ETS 2   ve ATS için 1.32 Güncellemesi Tamamlandı!

Kişisel dorse sahipliği özelliğinin bulunduğu 1.32 güncellemesinin açık betası sona erdi. Tam sürüm tüm kullanıcılar için yayınlandı. An itibariyle Euro Truck Simulator 2 ve American Truck Simulator için 1.32 güncellemesini indirebilirsiniz. SCS’in belirttiğine göre yaptıkları en büyük oyun güncellemelerinden biri olmuş. 10 Ağustos’ta başlayan açık beta süreci 17 Eylül 2018 itibariyle sona erdi. Bir sürü geri bildirim alındı, çeşitli sorunlar yaşandı ama topluluğun da desteğiyle üstesinden gelindi.

 

 

Euro Truck Simulator 2’nin 1.32 güncellemesi konusu burada;

Euro Truck Simulator 2 – 1.32 Güncellemesi

American Truck Simualtor’ın 1.32 güncelleme konusu burada;

American Truck Simulator – 1.32 Güncellemesi

 

Değişiklikler listesi;

 • Kişisel dore sahipliği eklendi (daha fazlası burada)
 • Kapsamlı Kullanıcı Arayüzü değişiklikleri (Ana menü, şirket yönetim ekranları, araç&dorse galerileri ve diğerleri)
 • İş filtreleri yeniden tasarlandı
 • Bazı eski römorklar tamamen yenilendi.
 • AI(yapay zeka) kamyonları için güç ve hava hortumları eklendi.(İsteğe bağlı seçilebilir)
 • Renderlama(işleme) hızlandırıldı
 • Otomatik el freni için seçenek getirildi artık varsayılan olarak kapalı olacak(ışınlandığında, oyuna girdiğinde otomatik el freni çekiliyordu)

sadece ATS’deki özellikler:

 • Yeni yollar eklendi: US-550 (NM), US-95 (AZ), US-191 (AZ), Clifton city (AZ)
 • Birkaç yer yeniden yapılıp tasarlandı(örnek I5-I80 kavşağı)
 • 53ft uzunluktaki römorklar California’da gizlendi(beşinci tekerlekten arka aksa kadar 40+ feet)

sadece ETS2’deki özellikler:

 • AI trafik için Scania 2016 eklendi
 • B-double römork türleri eklendi.
 • Almanya haritasının bir kısmı güncellendi (daha fazlası için)
 • Işıklandırma iyileştirmeleri yapıldı(ATS ile senkronize)
 • Fransa’nın bazı yollarında hız sınırı 80 km/s yapıldı

 

Modlar için uyarı!

Dorse kargo mantığı tamamiyle yeniden tasarlandı(yük verileri, römork verileri, ekonomi ve benzer veriler). Bu nedenle çoğu mod için uyarlama çalışması yapılması gerekiyor. 1.32 güncellemesi için herhangi bir betaya girmenize artık gerek yok. Otomatik olarak Steam’de güncelleme inecek.

Birkaç gün için Steam sürüm olmayan ETS 2 için (perakende olan) güncleleme hazır olacak.

 

Videolar;

 

 

 

 

 

 

SimülasyonPark’ta Euro Truck Simulator 2 ve American Truck Simulator forumlarına ulaşabilirsiniz.

 

SimülasyonTÜRK

Continue Reading

Açılır Menü

Facebook

Advertisement
Advertisement

Son Yorumlar

Trendler