Bus Simulator 18 - Bir otobüs dolusu yeni ve gelişmiş içerik
Connect with us

Bus Simulator 18

Bus Simulator 18 – Bir otobüs dolusu yeni ve gelişmiş içerik

Merakla beklenen Bus Simuator 18’in raflara gelmesine günler kala astragon Entertainment GmbH ve stillalive studios yapımcıları oyun hakkında meraklılarına, bekledikleri otobüs simülasyonunda olacak yenilikleri açıklıyor.

Simülasyon Türk

Yayınlandı

Tarih:

Bus Simulator 18 – Bir otobüs dolusu yeni ve gelişmiş içerik

Merakla beklenen Bus Simuator 18’in raflara gelmesine günler kala astragon Entertainment GmbH ve stillalive studios yapımcıları oyun hakkında meraklılarına, bekledikleri otobüs simülasyonunda olacak yenilikleri açıklıyor. PC için geliştirilen yeni oyundaki pek çok yenilik ve güncelleme özellikle Bus Simulator topluluğunun talepleri doğrultusunda oluşturuldu.

Bu yeniliklerin içinde senkronize çoklu oyuncu, şirket yönetimi, gelişim sistemi, gündüz-  gece döngüsü, dinamik hava koşulları ve en önemlisi rastgele otobüs içinde yaşanan olaylar gibi oyunun zevkini kat be kat arttıracak içerikler bulunuyor. Lakin sadece içerik olarak değil teknik destek kısmında da TrackIR ve Tobii Eye Tracker gibi alternatif kontrol sistemlerine destek de Bus Simulator 18 içinde yer alacak. Üstelik hevesli hayranlar için genişletilmiş modlama desteği de mevcut olacak. Bütün bu özellikler, simülasyon heveslilerine sayısız yeni gelişmiş oynanış imkanları sağlayacak.

Bus Simulator 18 oyuncuları yeni oyunda diler tek kişilik dilerse çoklu oyuncu modunda kendi otobüs şirketlerini kurarak sadece şoförlük değil aynı zamanda bir şirket yöneticiliği sürecine de dahil olacak. Bir Avrupa şehri olan Seaside Valley’de oyuncular çoklu oyuncuda üç kişiye kadar ortak oyun kurarak şirketlerini birlikte yönetebilecekler. Oyun boyunca tüm oyuncular resmi lisanslı sekiz farklı otobüs modelini kullanma imkanına sahip olacaklar. Ünlü otomobil şirketlerinin gerçek otobüslerinden modellenen araçlarda oyuncular başlar başlamaz şoför koltuğuna oturup şehir içindeki seferlerine yol alacaklar. Büyüyen metropolde sürekli olarak genişleyecek bir otobüs ağının kurulmasında da ilk adımı atmış olacaklar. Görevleri ve seferleri başarı ile tamamladıkça firmalarının ünleri daha da büyüyecek ve bu şekilde daha fazla para ve tecrübe elde edecekler. Bu tecrübe ve paralarla da oyun boyunca yeni sefer bölgeleri ve otobüsleri açarak kullanabilecekler.

Bus Simulator 16’ya kıyasla Unreal Engine 4 ile geliştirilen Bus Simulator 18’deki harita 2.5 kat daha büyük olacak. Elbette bu koca haritayı da boş bırakacak değiliz. Bus Simulator 18’in rotaları daha dolu ve canlı olacak. Oyunda gün (ve gece) içinde farklı saatlerde seferlere çıkarak değişik hava koşullarında, değişik trafik yoğunluğunda değişik bölgelere hizmet sunabileceksiniz. Bu arda etrafınızda ve otobüs içinde oluşabilecek özel ve rastgele olaylar da oynanışa ve atmosfere daha da bir zevk katacak. Beklenmedik yol kapanmaları, trafik kazaları, kapıların kapanmasını engelleyen yolcular, çöp atanlar, yüksek sesle müzik dinleyenler gibi gündelik hayatınızda da şehir içi otobüslerde karşılaşabileceğiniz aksiliklere denk gelme ihtimaliniz mevcut.

12 farklı bölgeden oluşan Seaside Valley’de Old Town merkez olmak üzere etrafına yayılmış değişik banliyö, taşra ve merkez yapılanmaları bulunacak. Büyüyen bir İstanbul gibi Seaside Valley’de Organize Sanayi Bölgesi, Rıhtım gibi çok farklı alanlara sahip. Bus Simulator 18 oyuncuları da otobüsleri ile yaptıkları seyirlerde oyunu oynadıkça bu değişik alanları ziyaret edebilecekler. Yolardaki tren yolu geçişlerine, otobanlara, döner kavşaklara sapaklara dikkat etmezseniz yolunuzu kaybetmeniz de çok ama çok kolay olacak.

Sefer geliştiricisi ya da Route Editor yardımı ile seferlerinizin rotasını Bus Simulator 16’dakinden çok daha detaylı ve gelişmiş şekilde oluşturup düzenleyebileceksiniz. Yenilenen uygulama sayesinde rotanızı ayarlarken daha özgür olacak, alternatif, farklı ve değişik rotaları oluşturma imkanı bulacaksınız. Dilerseniz hazır rotalar üzerinde de sınırsızca değişiklik yapabileceksiniz.

Otobüs kullanmanın direksiyon sallamaktan ibaret olduğunu düşünürseniz Bus Simulator 18’in rotasındaki çukurlar, kasisler sizleri büyük hayal kırıklığına uğratır. Şoförler sadece trafiğe ve otobüste olan bitene dikkat etmeyecek ayrıca yollardaki engelleri de sorunsuzca aşarak yolcularının sağlıklı ve güvenli bir sefer geçirmesini sağlamak zorunda olacak. Dolayısı ile “malum” şoförler gibi umarsızca araç kullanıp insanları oradan oraya salladığınızda hızla müşteri kaybedeceksiniz.

Bus Simulator 18 içindeki dinamizm sadece hava koşulları ve gün döngüsünde geçerli değil. Koskoca Seaside Valley de oyunla birlikte değişecek ve gelişecek. Misal sürekli uğranılan duraklar daha popüler olmaya başlayacak. Şehrin o bölgesi daha hızlı gelişecek ve ilerleyen zamanlarda bu duraklardaki yolcu sayısı da artacak. Bu duraklar zamanla seviye atlayarak popülerliklerini güçlendirecekler. O kadar ki bir süre sonra durak konumundan çıkıp terminale dönüşebilecekler. Oyuncular elbette bütün şirketin tek şoförü olmayacak. Şirketlerinde kendi oluşturdukları rotalara şoförler atayabilecekler ve böylece otobüs filolarını geliştirebilecekler. Hatta yeterince büyüyünce oyuncular rotalarında seyrederken kendi şirketlerinden diğer şoförlerle yolda bile karşılaşabilecekler. Bu durumda “bi’ selektörü” eksik etmezsiniz artık.

Öte yandan bizlerin de ülkemizde sıkça gördüğü şoförlerin birbirlerini “Şuraya kadar atması” imkanına da Bus Simulator 18’de yer verildi.

Şirkete aldıkları şoförlerin rotalarından maaşlarına kadar ilgileneceğiniz bu alanda tecrübeli şoförler seferlerini daha başarılı tamamlayıp sizlere daha çok gelir sağlayacaklar. Daha yeni yetme olan şoförler ise daha kolay ve kısa seferlerle önce kendilerini geliştirmek zorunda. Dolayısı ile amca oğlu bile önce işi öğrenmeli. Eğer bu noktalara dikkat etmezseniz kısa zamanda şirketinizin çöküşünü izliyor olabilirsiniz.

Otobüslerinizde kendinizden bir dokunuş olsun isterseniz Bus Simulator 18 buna da imkan sunacak. Oldukça geniş kişiselleştirme özelliklerinin içinde renk, desen, kaplama gibi farklı seçenekler sunulacak. Öte yandan esas kişiselleştirme özelliklerinin, oyunun modlama desteği sayesinde Steam Workshop ile Bus Simulator hayranlarından geleceğine dair şüphemiz yok. Üstelik bunlara sadece kozmetik özellikler değil, tamamen yeni otobüsler ve yeni haritalar da dahil olacak. Yani Bus Simulator 18’de yapacağınız çok ama çok iş olacak.

PC camiası klavye/fare ikilisine alışık olsa da biliyoruz ki Bus Simulator hayranları daha fazlasını kullanmaktan haz duyuyor. İşte bu sebeple Bus Simulator 18’de en yaygın kullanılan direksiyonlar ve gamepad’ler destekleniyor olacak. Bu kadarla da kalmayıp TrackIR ve Tobii Eye Tracker takip sistemleri de destekleniyor. Kontrol ayalarını özelleştirmek ise elbette %100 size bırakılmış. Oyunu hangi kontrol cihazı ile oynarsanız oynayın, bütün kontrol haritasını dilediğiniz gibi değiştirebileceksiniz. Hatta dilerseniz oyunu basitleştirilmiş ya da gerçekçi modlar arasında değiştirerek oynayabileceksiniz.

13 Haziran’da raflarda olacak Bus Simulator 18 tüm perakende ve online mağazalarda 29.99 Euro, 34.99 USD, 26.99 GBP fiyat etiketleri ile satılacak.

Not: Türkiye fiyatını yayınlandıktan sonra göreceğiz.

 

Bus Simulator 18 forumu için buraya tıklayın.

SimülasyonTÜRK

Reklam
4 Yorum

4 Comments

 1. Avatar

  Ahmet

  Haz 7, 2018 at 12:07

  Online sadece 3 kişiden mi oluşacak yoksa 3 kişi bir şirketi mi yönetebilecek ?

  • Simülasyon Türk

   Simülasyon Türk

   Haz 7, 2018 at 13:05

   4 kişi oynayabiliyorsunuz. Siz kurup 3 arkadaşınız sizin şirketinize geliyor. Aslında şirket o noktadan sonra ortak yönetiliyor ama çıkınca doğal olarak sizin oluyor kazançlar ortak ama asıl kazanan yine sizin profilinizin seviyesi oluyor.

   • Avatar

    Ahmet

    Haz 7, 2018 at 13:29

    Cevap için teşekkürler 🙂

 2. Avatar

  Taçlan TATBUL ( Makinist )

  Haz 7, 2018 at 23:08

  Hadi bakalım merakla bekliyorum bu oyun inşallah iyi olurda otobüs simülasyonları alanında emsalsizler de yerini alır

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bus Simulator 18

Bus Simulator 18 için yeni harita paketi geliyor

Yol haritasında açıklanan yeni harita paketi 22 Mayıs’ta çıkıyor. Bus Simulator 18 şehir içi otobüs simülatörünün ana haritası iki yeni belediye şehri ve 20 otobüs durağı ile birlikte genişliyor. Yeni DLC Steam’de ücretli olarak satılacak.

Simülasyon Türk

Yayınlandı

Tarih:

Bus Simulator 18 için yeni harita paketi geliyor

Yol haritasında açıklanan yeni harita paketi 22 Mayıs’ta çıkıyor. Bus Simulator 18 şehir içi otobüs simülatörünün ana haritası iki yeni belediye şehri ve 20 otobüs durağı ile birlikte genişliyor. Yeni DLC Steam’de ücretli olarak satılacak. Tavsiye edilen satış fiyatı 12.99 Euro, 15.99 USD, 11.69 GBP olurken Türkiye fiyatını çıktığı zaman öğreneceğiz. Yeni eklenen bölgede havalimanı, üniversite ve köyler ile dağ yolları bulunuyor. DLC dışında yol haritasında otobüs fiziklerinin geliştirilmesi gibi bir özelliğin bulunduğu güncellemeler de vardı bu paket ile birlikte o güncellemenin de yayınlanacağını umuyoruz. Harita paketinin adı “Official map extension” olarak yazılmış. Türkçe karşılığında “resmi harita genişlemesi” diyebiliriz.

 

Resmi tanıtım yazısı;

Popüler Bus Simulator’ın resmi harita genişletmesiyle ana oyuna, 9 farklı görev ve 20 otobüs durağı içeren 2 yepyeni belediye geliyor. Seaside Valley ve çevresinde, en sevdiğin otobüsüne atlayıp keşfedebileceğin kilometrelerce yeni yol seni bekliyor.

Yeni Kerststadt bölgesi, Seaside Valley’in biraz üzerinde yer alıyor ve (daha pek çok şeyin yanında) Seaside Valley şehir merkeziyle Kerststadt’ta yeni yapılan havaalanı arasında yepyeni bir toplu taşıma ağı oluşturma fırsatı sunuyor. Kerststadt aynı zamanda, Seaside Valley’in “Teknoloji Merkezi” olarak da biliniyor. 
Düzenlediğin en uygun rota planlaması sayesinde, Kerststadt Üniversitesi’nin Ekonomi Bakanlığı ve yükselişteki start-up bölgesine bağlanmasına yardımcı olabilirsin. Öğrencilerin eğlenmeyi sevdiği bir gerçek. Öyleyse gece otobüslerini de tarifenden eksik etmemelisin!

Ayrıca dağlık ve manzaralı Sonnstein köyünü keşfedebilir, iyi bir yerel taşıma kurulumuyla turizm gelirinin arttırılmasını sağlayabilirsin. Sürüş sırasında muhteşem panoramik manzaranın, orijinal hımış evlerin ve Sonnstein’ı çevreleyen el değmemiş doğanın tadını çıkaracak bolca vaktin olacak. Fakat köy yolundaki kavisli yollar seni zorlayabilir! 
Dik bir yolu aşmanın en doğal yolu kavisler olabilir ama büyük bir otobüs, yaklaşan trafik ve dar dönüşler sebebiyle, yolcularını istedikleri yere güvenle götürebilmek için bir otobüs şoförü olarak tüm becerilerini kullanman gerekecek.

Ana oyundan alışkın olduğun üzere, çok oyunculu modda en fazla üç arkadaşını davet ederek bu yepyeni eklentide otobüs şirketinin daha da gelişmesine yardım etmelerini isteyebilirsin. Bus Simulator’ın resmi harita genişletmesinde, özgürce araç sürebileceğin bu devasa oyun dünyasını ve bir otobüs şoförünün heyecan verici günlük hayatını bir takım olarak keşfetmenin tadını çıkar.

 

Özellikler:

 • Hem eleştirmenler hem de oyunculardan tam not alan Bus Simulator’ın resmi harita genişletmesi.
 • Tamamlaması toplamda 10 saati bulabilen 9 yeni görev (oyun süresi oyuncu türüne göre farklılık gösterir).
 • Oyununa 2 belediye bölgesi, 2 görünüm, 4 çıkartma ve 20 otobüs durağı ekle.
 • “Kerststadt” ve “Sonnstein” bölgelerine pek çok yeni yol geldi.
 • Bir havaalanını ve turistik bölgeyi, Bus Simulator’ın metropolisi Seaside Valley’in şehir merkezine bağla.
 • Şehir planlaması danışmanı Michael Bach gibi yeni karakterlerle tanış. Onun aracılığıyla yeni görevler de alacaksın. 
 • Otobüs yolcularının geliştirilmiş seslendirmeleri, bir otobüs şoförü olarak günlük yaşantına daha da çeşitlilik (İngilizce ve Almanca) katacak.

 

Steam

Bus Simulator 18 forumu için tıklayın.

SimülasyonTÜRK

Okumaya devam edin

Bus Simulator 18

Bus Simulator 18 için MAN İç Tasarım Paketi

Şehir içi otobüs simülatörü Bus Simulator 18 için MAN otobüslerinde kullanabileceğiniz iç tasarım paketi yayımlandı. Bu DLC ile 4 farklı koltuk döşemesi geliyor.

Simülasyon Türk

Yayınlandı

Tarih:

Şehir içi otobüs simülatörü Bus Simulator 18 için MAN otobüslerinde kullanabileceğiniz iç tasarım paketi yayımlandı. Bu DLC ile 4 farklı koltuk döşemesi geliyor.

Dünyanın dört bir yanındaki yayalar, sürücüler ve yolcular bu konuda hemfikir. Hayatı daha renkli hale getiren şey nedir sorusunun cevabı neredeyse hep aynı: çeşitlilik!

Koltuklar için 4 yeni orijinal renk seçeneği ve şık döşeme tasarımları sunan bu gerçekçi otobüs içi DLC’si ile şehir ulaşımında trendleri sen belirle.

MAN otobüslerini istediğin gibi değiştir ve kendine özel hale getir. Seçim özgürlüğünün tadını çıkar ve yeni şeyler dene. Vitesi yükselt, hemen şimdi!

Daha ne bekliyorsun? Hadi otobüse atla ve yerini al!

SimülasyonTÜRK

Okumaya devam edin

Bus Simulator 18

Bus Simulator 18 için MAN Otobüsleri Paketi #1 Çıktı!

Açıkçası Bus Simulator 16’daki otobüs paketinin tamamen aynı şekilde yeni oyuna gelmesi bizleri pek tatmin etmedi. Üç ayrı otobüs modeli harika diyebiliriz ancak yine de oyuncular için bir şey ifade etmiyor ve özellikle modellerdeki ölçek, ayrıntı garipliği üzüyor.

Simülasyon Türk

Yayınlandı

Tarih:

Bus Simulator 18 için MAN Otobüsleri Paketi #1 Çıktı!

Açıkçası Bus Simulator 16’daki otobüs paketinin tamamen aynı şekilde yeni oyuna gelmesi bizleri pek tatmin etmedi. Üç ayrı otobüs modeli harika diyebiliriz ancak yine de oyuncular için bir şey ifade etmiyor ve özellikle modellerdeki ölçek, ayrıntı garipliği üzüyor. Steam fiyatı 19,50 TL olan paketin bilgilerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Tanıtım yazısı;

Tüm Seaside Valley otobüs şoförlerinin dikkatine! Filonuzu yepyeni otobüslerle yükseltmek ister misiniz? Yeni MAN modellerini dört gözle bekleyenlere müjde! Aradığınız genişletme paketi ayağınıza geldi!

Bu Bus Simulator 18 DLC’sinde MAN lisanslı üç yeni otobüs bulunuyor!
11 metrelik MAN Lion’s City A21 iki kapılı bir araç.

MAN Lion’s City A47 10 metre uzunluğunda ve Lion’s City otobüs serisinin en kısa araçlarından biri.

Ayrıca körüklü MAN Lion’s City A23 kesinlikle rüyalarınıza girecek. 17 metrelik bu modern ve üç akslı otobüs 140 yolcu kapasitesine sahip. Yolcular dört kapıdan birini kullanarak araca hızla ve kolaylıkla binebilir veya araçtan inebilirler. Bu da iniş ve binişlerde rahatlık sağlar. Ayrıca en yoğun saatlerde bile yolcular bu konforlu otobüste yer bulabilir ve istedikleri yere zamanında gidebilirler.

Bus Simulator 18 genişletme paketini kullanabilmek için ana oyuna sahip olmanız gereklidir.

Özellikler:

 • Aslına bağlı kalarak yenilenmiş, resmi lisanslı üç MAN City otobüs
 • MAN Lion’s City A21: körüksüz, 11 metre, 2 akslı, 2 kapılı
 • MAN Lion’s City A23: körüklü, 17 metre, 3 akslı, 4 kapılı
 • MAN Lion’s City A47: körüksüz, 10 metre, 2 akslı, 2 kapılı

 

Bus Simulator 18’in 6. Güncellemesi “Serbest ve Sandbox Oyun Modu”

 

 

Bus Simulator 18 forum için tıklayın.

SimülasyonTÜRK

Okumaya devam edin

Bir rica…

Sitemizde Adblocker kullanmamanızı rica ediyoruz. Sizi rahatsız edecek reklamlara yer vermiyoruz. Yayının devam etmesi için Google reklamlarının desteğine ihtiyacımız var.

Açılır Menü

Advertisement
Advertisement

Son Yorumlar

Haftalık ETS 2 canlı yayını!

Trendler