Bus Simulator 18 - Bir otobüs dolusu yeni ve gelişmiş içerik
Connect with us

Bus Simulator 18

Bus Simulator 18 – Bir otobüs dolusu yeni ve gelişmiş içerik

Merakla beklenen Bus Simuator 18’in raflara gelmesine günler kala astragon Entertainment GmbH ve stillalive studios yapımcıları oyun hakkında meraklılarına, bekledikleri otobüs simülasyonunda olacak yenilikleri açıklıyor.

Simülasyon Türk

Yayınlama zamanı:

Tarih:

Bus Simulator 18 – Bir otobüs dolusu yeni ve gelişmiş içerik

Merakla beklenen Bus Simuator 18’in raflara gelmesine günler kala astragon Entertainment GmbH ve stillalive studios yapımcıları oyun hakkında meraklılarına, bekledikleri otobüs simülasyonunda olacak yenilikleri açıklıyor. PC için geliştirilen yeni oyundaki pek çok yenilik ve güncelleme özellikle Bus Simulator topluluğunun talepleri doğrultusunda oluşturuldu.

Bu yeniliklerin içinde senkronize çoklu oyuncu, şirket yönetimi, gelişim sistemi, gündüz-  gece döngüsü, dinamik hava koşulları ve en önemlisi rastgele otobüs içinde yaşanan olaylar gibi oyunun zevkini kat be kat arttıracak içerikler bulunuyor. Lakin sadece içerik olarak değil teknik destek kısmında da TrackIR ve Tobii Eye Tracker gibi alternatif kontrol sistemlerine destek de Bus Simulator 18 içinde yer alacak. Üstelik hevesli hayranlar için genişletilmiş modlama desteği de mevcut olacak. Bütün bu özellikler, simülasyon heveslilerine sayısız yeni gelişmiş oynanış imkanları sağlayacak.

Bus Simulator 18 oyuncuları yeni oyunda diler tek kişilik dilerse çoklu oyuncu modunda kendi otobüs şirketlerini kurarak sadece şoförlük değil aynı zamanda bir şirket yöneticiliği sürecine de dahil olacak. Bir Avrupa şehri olan Seaside Valley’de oyuncular çoklu oyuncuda üç kişiye kadar ortak oyun kurarak şirketlerini birlikte yönetebilecekler. Oyun boyunca tüm oyuncular resmi lisanslı sekiz farklı otobüs modelini kullanma imkanına sahip olacaklar. Ünlü otomobil şirketlerinin gerçek otobüslerinden modellenen araçlarda oyuncular başlar başlamaz şoför koltuğuna oturup şehir içindeki seferlerine yol alacaklar. Büyüyen metropolde sürekli olarak genişleyecek bir otobüs ağının kurulmasında da ilk adımı atmış olacaklar. Görevleri ve seferleri başarı ile tamamladıkça firmalarının ünleri daha da büyüyecek ve bu şekilde daha fazla para ve tecrübe elde edecekler. Bu tecrübe ve paralarla da oyun boyunca yeni sefer bölgeleri ve otobüsleri açarak kullanabilecekler.

Bus Simulator 16’ya kıyasla Unreal Engine 4 ile geliştirilen Bus Simulator 18’deki harita 2.5 kat daha büyük olacak. Elbette bu koca haritayı da boş bırakacak değiliz. Bus Simulator 18’in rotaları daha dolu ve canlı olacak. Oyunda gün (ve gece) içinde farklı saatlerde seferlere çıkarak değişik hava koşullarında, değişik trafik yoğunluğunda değişik bölgelere hizmet sunabileceksiniz. Bu arda etrafınızda ve otobüs içinde oluşabilecek özel ve rastgele olaylar da oynanışa ve atmosfere daha da bir zevk katacak. Beklenmedik yol kapanmaları, trafik kazaları, kapıların kapanmasını engelleyen yolcular, çöp atanlar, yüksek sesle müzik dinleyenler gibi gündelik hayatınızda da şehir içi otobüslerde karşılaşabileceğiniz aksiliklere denk gelme ihtimaliniz mevcut.

12 farklı bölgeden oluşan Seaside Valley’de Old Town merkez olmak üzere etrafına yayılmış değişik banliyö, taşra ve merkez yapılanmaları bulunacak. Büyüyen bir İstanbul gibi Seaside Valley’de Organize Sanayi Bölgesi, Rıhtım gibi çok farklı alanlara sahip. Bus Simulator 18 oyuncuları da otobüsleri ile yaptıkları seyirlerde oyunu oynadıkça bu değişik alanları ziyaret edebilecekler. Yolardaki tren yolu geçişlerine, otobanlara, döner kavşaklara sapaklara dikkat etmezseniz yolunuzu kaybetmeniz de çok ama çok kolay olacak.

Sefer geliştiricisi ya da Route Editor yardımı ile seferlerinizin rotasını Bus Simulator 16’dakinden çok daha detaylı ve gelişmiş şekilde oluşturup düzenleyebileceksiniz. Yenilenen uygulama sayesinde rotanızı ayarlarken daha özgür olacak, alternatif, farklı ve değişik rotaları oluşturma imkanı bulacaksınız. Dilerseniz hazır rotalar üzerinde de sınırsızca değişiklik yapabileceksiniz.

Otobüs kullanmanın direksiyon sallamaktan ibaret olduğunu düşünürseniz Bus Simulator 18’in rotasındaki çukurlar, kasisler sizleri büyük hayal kırıklığına uğratır. Şoförler sadece trafiğe ve otobüste olan bitene dikkat etmeyecek ayrıca yollardaki engelleri de sorunsuzca aşarak yolcularının sağlıklı ve güvenli bir sefer geçirmesini sağlamak zorunda olacak. Dolayısı ile “malum” şoförler gibi umarsızca araç kullanıp insanları oradan oraya salladığınızda hızla müşteri kaybedeceksiniz.

Bus Simulator 18 içindeki dinamizm sadece hava koşulları ve gün döngüsünde geçerli değil. Koskoca Seaside Valley de oyunla birlikte değişecek ve gelişecek. Misal sürekli uğranılan duraklar daha popüler olmaya başlayacak. Şehrin o bölgesi daha hızlı gelişecek ve ilerleyen zamanlarda bu duraklardaki yolcu sayısı da artacak. Bu duraklar zamanla seviye atlayarak popülerliklerini güçlendirecekler. O kadar ki bir süre sonra durak konumundan çıkıp terminale dönüşebilecekler. Oyuncular elbette bütün şirketin tek şoförü olmayacak. Şirketlerinde kendi oluşturdukları rotalara şoförler atayabilecekler ve böylece otobüs filolarını geliştirebilecekler. Hatta yeterince büyüyünce oyuncular rotalarında seyrederken kendi şirketlerinden diğer şoförlerle yolda bile karşılaşabilecekler. Bu durumda “bi’ selektörü” eksik etmezsiniz artık.

Öte yandan bizlerin de ülkemizde sıkça gördüğü şoförlerin birbirlerini “Şuraya kadar atması” imkanına da Bus Simulator 18’de yer verildi.

Şirkete aldıkları şoförlerin rotalarından maaşlarına kadar ilgileneceğiniz bu alanda tecrübeli şoförler seferlerini daha başarılı tamamlayıp sizlere daha çok gelir sağlayacaklar. Daha yeni yetme olan şoförler ise daha kolay ve kısa seferlerle önce kendilerini geliştirmek zorunda. Dolayısı ile amca oğlu bile önce işi öğrenmeli. Eğer bu noktalara dikkat etmezseniz kısa zamanda şirketinizin çöküşünü izliyor olabilirsiniz.

Otobüslerinizde kendinizden bir dokunuş olsun isterseniz Bus Simulator 18 buna da imkan sunacak. Oldukça geniş kişiselleştirme özelliklerinin içinde renk, desen, kaplama gibi farklı seçenekler sunulacak. Öte yandan esas kişiselleştirme özelliklerinin, oyunun modlama desteği sayesinde Steam Workshop ile Bus Simulator hayranlarından geleceğine dair şüphemiz yok. Üstelik bunlara sadece kozmetik özellikler değil, tamamen yeni otobüsler ve yeni haritalar da dahil olacak. Yani Bus Simulator 18’de yapacağınız çok ama çok iş olacak.

PC camiası klavye/fare ikilisine alışık olsa da biliyoruz ki Bus Simulator hayranları daha fazlasını kullanmaktan haz duyuyor. İşte bu sebeple Bus Simulator 18’de en yaygın kullanılan direksiyonlar ve gamepad’ler destekleniyor olacak. Bu kadarla da kalmayıp TrackIR ve Tobii Eye Tracker takip sistemleri de destekleniyor. Kontrol ayalarını özelleştirmek ise elbette %100 size bırakılmış. Oyunu hangi kontrol cihazı ile oynarsanız oynayın, bütün kontrol haritasını dilediğiniz gibi değiştirebileceksiniz. Hatta dilerseniz oyunu basitleştirilmiş ya da gerçekçi modlar arasında değiştirerek oynayabileceksiniz.

13 Haziran’da raflarda olacak Bus Simulator 18 tüm perakende ve online mağazalarda 29.99 Euro, 34.99 USD, 26.99 GBP fiyat etiketleri ile satılacak.

Not: Türkiye fiyatını yayınlandıktan sonra göreceğiz.

 

Bus Simulator 18 forumu için buraya tıklayın.

SimülasyonTÜRK

Reklam
4 Comments

4 Comments

 1. Ahmet

  Haz 7, 2018 at 12:07

  Online sadece 3 kişiden mi oluşacak yoksa 3 kişi bir şirketi mi yönetebilecek ?

  • Simülasyon Türk

   Simülasyon Türk

   Haz 7, 2018 at 13:05

   4 kişi oynayabiliyorsunuz. Siz kurup 3 arkadaşınız sizin şirketinize geliyor. Aslında şirket o noktadan sonra ortak yönetiliyor ama çıkınca doğal olarak sizin oluyor kazançlar ortak ama asıl kazanan yine sizin profilinizin seviyesi oluyor.

   • Ahmet

    Haz 7, 2018 at 13:29

    Cevap için teşekkürler 🙂

 2. Taçlan TATBUL ( Makinist )

  Haz 7, 2018 at 23:08

  Hadi bakalım merakla bekliyorum bu oyun inşallah iyi olurda otobüs simülasyonları alanında emsalsizler de yerini alır

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bus Simulator 18

Bus Simulator 18’in Yol Haritası Açıklandı

Ayrıntılı otobüs fizikleri geliyor!

Simülasyon Türk

Published

on

Bus Simulator 18’in Yol Haritası Açıklandı

Ayrıntılı otobüs fizikleri geliyor!

Haziran 2018’de PC için yayınlanan şehir içi otobüs simülatörü Bus Simulator 18 uzun süredir bir sessizliğin içindeydi. Bugün resmi olarak yol haritası planı açıklandı. Bu yılın son çeyreği dahil olmak üzere önümüzdeki yıl bizleri heyecanlandıran özellikler ve içerikler beklediğini sonunda öğrendik. Aşağıdan yol haritasının tamamına ulaşabilirsiniz.

2018’in Son Çeyreği(Ekim-Kasım-Aralık)

 • Performans Optimizasyonu & Hata Düzeltmeleri
 • Otobüs camları ile birleşmiş skinler için otobüs modlama eklentisi desteği
 • Modlama Seti için yeni bir paket(yeni 3B varlıklar ve binalar eklenecek)
 • Tam kontrolcü desteği(oyunun menü ekranlarında da kullanılabilecek)
 • Yeni sürüş modu: Serbest gezinme
 • Yeni oyun modu: Sandbox
 • Yeni lisanslı otobüsler
 • Ayrıntılı otobüs fizikleri ayarlamaları
 • Özelleştirilebilir sürüş deneyimi(çukurları açma vb.)
 • Resmi olarak lisanslanmış taşımacılık hizmeti boyamaları(skinler)
 • Resmi olarak lisanslanmış interior/kokpit paketi

2019 İlk Çeyrek(Ocak-Şubat-Mart)

 • Multiplayer yönetim sistemi(multiplayer oturumları için gelişmiş seçenekler)
 • Yeni sürüş modu(tek oyunculu): Bilet müfettişi
 • Internet radyosu(çevrimiçi radyo ve müzik kaynakları ile entegrasyon)
 • Resmi olarak lisanslanmış interior/kokpit paketleri
 • Resmi olarak lisanslanmış taşımacılık hizmeti boyamaları(skinler)
 • Yeni lisanslı otobüsler

2019 İkinci Çeyrek(Nisan-Mayıs-Haziran)

 • Harita genişlemesi(yeni bir şehir bölgesi ve görevler)
 • Yeni lisanslı otobüsler
 • ….

Devam edecek…


Bus Simulator 18’in 9 aylık geliştirme planı yukarı duruyor. En çok merak ettiğimiz elbette otobüs fiziklerinde yapılacak olan geliştirmeler. Modlama desteğinin daha çeşitlendirilip farklı haritaların ve otobüslerin gelmesini diliyoruz. Serbest gezinti modu da gerekliydi. Ayrıca 2019 yılında PlayStation 4 ve Xbox One için yayınlanacağını ekleyelim.

Kaynak: Trello-Bus Simulator 18 Roadmap PC

 

Bus Simulator 18 forumu için buraya tıklayın.

 

SimülasyonTÜRK

 

Continue Reading

Bus Simulator 18

Bus Simulator 18 için Yeni Güncelleme ve Görev Paketi #1 Çıktı!

Seaside Vadisi’nde otobüs şoförlerini zorlayacak yeni görevler eklendi.

Simülasyon Türk

Published

on

Bus Simulator 18 için Yeni Güncelleme ve Görev Paketi #1 Çıktı!

Seaside Vadisi’nde otobüs şoförlerini zorlayacak yeni görevler eklendi. Bus Simulator 18 için en son lisans plakası oluşturucu ve ülkelerin skin paketi çıkmıştı. Şimdi ise yepyeni bir paket yayımlandı. Görevi Paketi #1 adı verilen içerikle bizlere önceki görevlerde olduğu gibi profesyonel ses aktörleri tarafından ne yapmamız gerektiği söyleniyor. Üç yeni görev gelirken Seaside Vadisi’nin turizmini de geliştirmemiz gerekiyor. Özel ilgi alanları, yürüyüş turizmi etkinlikleri, gece hayatı yoğuınlaşmamız gereken alanlardan olacak. Görevleri başarıyla yerine getirdiğimizde yeni çıkartmalar ve renkler otobüslerimizi özelleştirmek için bizlere verilecek. Öte yandan çeşitli iyileştirmelerin ve düzeltmelerin olduğu güncelleme de yayımlandı.

Bus Simulator 18 Konsollara Duyuruldu!

 

Bus Simulator 18 forumu için tıklayın.

SimülasyonTÜRK

Continue Reading

Bus Simulator 18

Bus Simulator 18 Konsollara Duyuruldu!

PlayStation 4 ve Xbox One’da otobüs sürme vakti…

Simülasyon Türk

Published

on

Bus Simulator 18 Konsollara Duyuruldu!

PlayStation 4 ve Xbox One’da otobüs sürme vakti…

Stillalive Studios ve Astragon Entertainment’ın başarılı otobüs simülasyon oyunu Bus Simulator 18, PlayStation 4 ve Xbox One platformlarına duyuruldu. 2019’da çıkacağı beliritilen konsol sürümünü önümüzdeki hafta Gamescom 2018’de deneyebileceksiniz. Ancak oyunun adı Bus Simulator 18 değil Bus Simulator! Konsollara bu isimle geliyor. PC sürümünün birebir uyarlanmış hali olacak. Multiplayer özelliği olacak ama modlama bulunmayacak.

Böylece konsol dünyasında ilk kez bir otobüs simülasyon oyunu çıkmış olacak. Astragon firmasının diğer oyunları da PC çıkışını gerçekleştirdikten sonra konsol yolunu tutacak gibi görünüyor.

 

Bus Simulator 18 forumu için tıklayın.

SimülasyonTÜRK

Continue Reading

Açılır Menü

Sitemizde lütfen adblock vb. reklam engelleme yazılımlarını devre dışı bırakın.

Facebook

Advertisement
Advertisement

Son Yorumlar

Trendler