Ana sayfa Otobüs Simülasyonları Bus Simulator 18 Bus Simulator 18 – Bir otobüs dolusu yeni ve gelişmiş içerik

Bus Simulator 18 – Bir otobüs dolusu yeni ve gelişmiş içerik

4

Bus Simulator 18 – Bir otobüs dolusu yeni ve gelişmiş içerik

Merakla beklenen Bus Simuator 18’in raflara gelmesine günler kala astragon Entertainment GmbH ve stillalive studios yapımcıları oyun hakkında meraklılarına, bekledikleri otobüs simülasyonunda olacak yenilikleri açıklıyor. PC için geliştirilen yeni oyundaki pek çok yenilik ve güncelleme özellikle Bus Simulator topluluğunun talepleri doğrultusunda oluşturuldu.

Bu yeniliklerin içinde senkronize çoklu oyuncu, şirket yönetimi, gelişim sistemi, gündüz-  gece döngüsü, dinamik hava koşulları ve en önemlisi rastgele otobüs içinde yaşanan olaylar gibi oyunun zevkini kat be kat arttıracak içerikler bulunuyor. Lakin sadece içerik olarak değil teknik destek kısmında da TrackIR ve Tobii Eye Tracker gibi alternatif kontrol sistemlerine destek de Bus Simulator 18 içinde yer alacak. Üstelik hevesli hayranlar için genişletilmiş modlama desteği de mevcut olacak. Bütün bu özellikler, simülasyon heveslilerine sayısız yeni gelişmiş oynanış imkanları sağlayacak.

Bus Simulator 18 oyuncuları yeni oyunda diler tek kişilik dilerse çoklu oyuncu modunda kendi otobüs şirketlerini kurarak sadece şoförlük değil aynı zamanda bir şirket yöneticiliği sürecine de dahil olacak. Bir Avrupa şehri olan Seaside Valley’de oyuncular çoklu oyuncuda üç kişiye kadar ortak oyun kurarak şirketlerini birlikte yönetebilecekler. Oyun boyunca tüm oyuncular resmi lisanslı sekiz farklı otobüs modelini kullanma imkanına sahip olacaklar. Ünlü otomobil şirketlerinin gerçek otobüslerinden modellenen araçlarda oyuncular başlar başlamaz şoför koltuğuna oturup şehir içindeki seferlerine yol alacaklar. Büyüyen metropolde sürekli olarak genişleyecek bir otobüs ağının kurulmasında da ilk adımı atmış olacaklar. Görevleri ve seferleri başarı ile tamamladıkça firmalarının ünleri daha da büyüyecek ve bu şekilde daha fazla para ve tecrübe elde edecekler. Bu tecrübe ve paralarla da oyun boyunca yeni sefer bölgeleri ve otobüsleri açarak kullanabilecekler.

Bus Simulator 16’ya kıyasla Unreal Engine 4 ile geliştirilen Bus Simulator 18’deki harita 2.5 kat daha büyük olacak. Elbette bu koca haritayı da boş bırakacak değiliz. Bus Simulator 18’in rotaları daha dolu ve canlı olacak. Oyunda gün (ve gece) içinde farklı saatlerde seferlere çıkarak değişik hava koşullarında, değişik trafik yoğunluğunda değişik bölgelere hizmet sunabileceksiniz. Bu arda etrafınızda ve otobüs içinde oluşabilecek özel ve rastgele olaylar da oynanışa ve atmosfere daha da bir zevk katacak. Beklenmedik yol kapanmaları, trafik kazaları, kapıların kapanmasını engelleyen yolcular, çöp atanlar, yüksek sesle müzik dinleyenler gibi gündelik hayatınızda da şehir içi otobüslerde karşılaşabileceğiniz aksiliklere denk gelme ihtimaliniz mevcut.

12 farklı bölgeden oluşan Seaside Valley’de Old Town merkez olmak üzere etrafına yayılmış değişik banliyö, taşra ve merkez yapılanmaları bulunacak. Büyüyen bir İstanbul gibi Seaside Valley’de Organize Sanayi Bölgesi, Rıhtım gibi çok farklı alanlara sahip. Bus Simulator 18 oyuncuları da otobüsleri ile yaptıkları seyirlerde oyunu oynadıkça bu değişik alanları ziyaret edebilecekler. Yolardaki tren yolu geçişlerine, otobanlara, döner kavşaklara sapaklara dikkat etmezseniz yolunuzu kaybetmeniz de çok ama çok kolay olacak.

Sefer geliştiricisi ya da Route Editor yardımı ile seferlerinizin rotasını Bus Simulator 16’dakinden çok daha detaylı ve gelişmiş şekilde oluşturup düzenleyebileceksiniz. Yenilenen uygulama sayesinde rotanızı ayarlarken daha özgür olacak, alternatif, farklı ve değişik rotaları oluşturma imkanı bulacaksınız. Dilerseniz hazır rotalar üzerinde de sınırsızca değişiklik yapabileceksiniz.

Otobüs kullanmanın direksiyon sallamaktan ibaret olduğunu düşünürseniz Bus Simulator 18’in rotasındaki çukurlar, kasisler sizleri büyük hayal kırıklığına uğratır. Şoförler sadece trafiğe ve otobüste olan bitene dikkat etmeyecek ayrıca yollardaki engelleri de sorunsuzca aşarak yolcularının sağlıklı ve güvenli bir sefer geçirmesini sağlamak zorunda olacak. Dolayısı ile “malum” şoförler gibi umarsızca araç kullanıp insanları oradan oraya salladığınızda hızla müşteri kaybedeceksiniz.

Bus Simulator 18 içindeki dinamizm sadece hava koşulları ve gün döngüsünde geçerli değil. Koskoca Seaside Valley de oyunla birlikte değişecek ve gelişecek. Misal sürekli uğranılan duraklar daha popüler olmaya başlayacak. Şehrin o bölgesi daha hızlı gelişecek ve ilerleyen zamanlarda bu duraklardaki yolcu sayısı da artacak. Bu duraklar zamanla seviye atlayarak popülerliklerini güçlendirecekler. O kadar ki bir süre sonra durak konumundan çıkıp terminale dönüşebilecekler. Oyuncular elbette bütün şirketin tek şoförü olmayacak. Şirketlerinde kendi oluşturdukları rotalara şoförler atayabilecekler ve böylece otobüs filolarını geliştirebilecekler. Hatta yeterince büyüyünce oyuncular rotalarında seyrederken kendi şirketlerinden diğer şoförlerle yolda bile karşılaşabilecekler. Bu durumda “bi’ selektörü” eksik etmezsiniz artık.

Öte yandan bizlerin de ülkemizde sıkça gördüğü şoförlerin birbirlerini “Şuraya kadar atması” imkanına da Bus Simulator 18’de yer verildi.

Şirkete aldıkları şoförlerin rotalarından maaşlarına kadar ilgileneceğiniz bu alanda tecrübeli şoförler seferlerini daha başarılı tamamlayıp sizlere daha çok gelir sağlayacaklar. Daha yeni yetme olan şoförler ise daha kolay ve kısa seferlerle önce kendilerini geliştirmek zorunda. Dolayısı ile amca oğlu bile önce işi öğrenmeli. Eğer bu noktalara dikkat etmezseniz kısa zamanda şirketinizin çöküşünü izliyor olabilirsiniz.

Otobüslerinizde kendinizden bir dokunuş olsun isterseniz Bus Simulator 18 buna da imkan sunacak. Oldukça geniş kişiselleştirme özelliklerinin içinde renk, desen, kaplama gibi farklı seçenekler sunulacak. Öte yandan esas kişiselleştirme özelliklerinin, oyunun modlama desteği sayesinde Steam Workshop ile Bus Simulator hayranlarından geleceğine dair şüphemiz yok. Üstelik bunlara sadece kozmetik özellikler değil, tamamen yeni otobüsler ve yeni haritalar da dahil olacak. Yani Bus Simulator 18’de yapacağınız çok ama çok iş olacak.

PC camiası klavye/fare ikilisine alışık olsa da biliyoruz ki Bus Simulator hayranları daha fazlasını kullanmaktan haz duyuyor. İşte bu sebeple Bus Simulator 18’de en yaygın kullanılan direksiyonlar ve gamepad’ler destekleniyor olacak. Bu kadarla da kalmayıp TrackIR ve Tobii Eye Tracker takip sistemleri de destekleniyor. Kontrol ayalarını özelleştirmek ise elbette %100 size bırakılmış. Oyunu hangi kontrol cihazı ile oynarsanız oynayın, bütün kontrol haritasını dilediğiniz gibi değiştirebileceksiniz. Hatta dilerseniz oyunu basitleştirilmiş ya da gerçekçi modlar arasında değiştirerek oynayabileceksiniz.

13 Haziran’da raflarda olacak Bus Simulator 18 tüm perakende ve online mağazalarda 29.99 Euro, 34.99 USD, 26.99 GBP fiyat etiketleri ile satılacak.

Not: Türkiye fiyatını yayınlandıktan sonra göreceğiz.

 

Bus Simulator 18 forumu için buraya tıklayın.

SimülasyonTÜRK

4 YORUMLAR

    • 4 kişi oynayabiliyorsunuz. Siz kurup 3 arkadaşınız sizin şirketinize geliyor. Aslında şirket o noktadan sonra ortak yönetiliyor ama çıkınca doğal olarak sizin oluyor kazançlar ortak ama asıl kazanan yine sizin profilinizin seviyesi oluyor.

  1. Hadi bakalım merakla bekliyorum bu oyun inşallah iyi olurda otobüs simülasyonları alanında emsalsizler de yerini alır

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here