in , ,

ARMA 3 için Vietnam’da geçen Creator DLC’si S.O.G. Prairie Fire yayınlandı

ARMA 3‘ün yeni Creator DLC‘si S.O.G. Prairie Fire ile Vietnam savaşına gidiyoruz. Savage Game Design tarafından geliştirilen eklenti paketi Steam’de 89.50 TL’den satışa sunuldu. Gerçekteki MACV-SOG adında çok gizli bir özel operasyon birliğini konu alan bu DLC, ABD’li gazilerin ve Vietnamlı danışmanların yardımıyla geliştirilmiş. S.O.G. Prairie Fire DLC’sinde 300 km2’lik Cam Lao Nam haritasında 4 yeni fraksiyon, 55 yeni silah, yeni üniforma ve donanımlar ile 54 yeni araç (varyasyonları dâhil) ve statik silahlar getiriliyor.

Eklentiyi kısa süre de olsa test ettik. Vietnam’ı tüm ayrıntılarıyla aktarmaya çalışmış olsalar da kullanıcılar yapım kalitesi, multiplayer oynanışa yönelik hikaye modu ve senaryolar nedeniyle tepki gösteriyor. Ayrıca henüz ARMA 4 duyurusunun gelmemiş olması ve 3. parti eklentilerle ARMA 3 için içeriklerin çıkmaya devam etmesi de üstüne tuz biber oluyor. Tüm ayrıntıları derken gerçekten Vietnam’ı bilen ve meraklısı olan kişilerin beğeneceği türden özel seslendirmeler, silahlar, kıyafetler, 3D modeller, araçlar, helikopterler, savaş jetleri ve oynanış sunuyor. Biz vakit ayırmak istemeyip oynamaktan vazgeçtik ancak ARMA 3 için oyun grubunuz ve arkadaşlarınız varsa multiplayer şekilde Vietnam eklentisini oynayabilir ve tadını çıkarabilirsiniz. Bu tür eklentiler ve mod çalışmaları ile ARMA 3’ün sandbox özelliklerinin önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Ama artık tamamen yeni bir ARMA 4‘ün sırası gelmedi mi?

Tanıtım videosu


Vietnam Savaşı’nın gerilimini had safhada yaşamaya hazır olun. ABD’li gazilerin ve Vietnamlı danışmanlarımızın yardımlarıyla geliştirilen S.O.G. Prairie Fire, sizi gizli bir özel operasyon birliği olan MACV-SOG’nin bir üyesi olarak düşman bölgesinin derinliklerine yollayarak unutamayacağınız bir Arma 3 sandbox deneyimi sunmaktadır.

Tarihsel gerçekçiliğe sahip çok çeşitli silah ve araçlarla savaşa hücum edin. Vietnam, Laos ve Kamboçya’nın sisli ormanlarını ve büyüleyici manzaralarını keşfedin. Heyecan verici yeni bir işbirliği harekâtında keşif görevlerine çıkıp yeni çok oyunculu ve tek oyunculu senaryolarda topyekûn savaş açın.

Arma 3’ün gerçekçi muharebesi, kapsamlı savaş meydanları ve güçlü senaryo editörlüğü sayesinde oyuncular Vietnam Savaşı’nı arkadaşlarıyla, kendi başlarına veya dünyadaki binlerce Arma topluluk grubundan birisi ile tecrübe edebilirler.

NASIL ÇALIŞTIRILIR?

Arma 3 Creator DLC: S.O.G. Prairie Fire’ın kurulumu ve yüklenmesi isteğe bağlıdır. Bu DLC etkinken Arma 3’ü oynamak için Arma 3 Launcher’daki DLC bölümünü açmanız gerekir. S.O.G. Prairie Fire’a sahip olduğunuzdan ve yüklü olduğundan emin olup OYNA düğmesine tıklayarak oyunu başlatın.

ÖNEMLİ ÖZELLİKLER

Cam Lao Nam – 300 km2’lik arazi

Bu yeni ve benzersiz arazi, oyuncuların savaşın tüm aşama ve konumları boyunca görevler tasarlayıp yürütmesini sağlıyor.

 • Pleiku’daki ABD Hava Kuvvetleri üssünden bölgeye hâkim olun.
 • 6 İleri Operasyon Üssünden görevler düzenleyin.
 • Tarihi Hue Kalesi’nde savaşın.
 • Saygon sokaklarındaki bir ayaklanmadan sağ çıkın.
 • Hamburger Tepesi’nin zirvesine ulaşmak için savaşın.
 • Bru Montagnard ormanlarında devriye gezin.
 • Görev Destek Bölgesi Leghorn ile Ho Chi Minh Yolu’nun gizli kamp, mağara ve tünelleri de dâhil olmak üzere Laos’ta keşif operasyonları gerçekleştirin.
 • “Thud Ridge”in ölümcül uçaksavar füzelerinden kaçının, kötü üne sahip olan Son Tay Hapishanesi’ne baskın yapın, sanayi şehri Hanoi ve Ha Long Donanma Üssü’nü keşfedin.
 • Da Nang, Sihanoukville ve Haiphong’un canlı limanlarını, gizemli Paradise Adası’nı, Dharma adasının gizli uçak pistini ve heybetli Ha Long Körfezi’ni keşfetmek için Mekong Deltası’nın ürkütücü bataklıklarında tekneyle seyahate çıkın.

Elle boyanmış reklam panoları ve posterler, yeni binalar, ağaçlar, nesneler ve binden fazla arazi ögeleriyle tamamlanan Cam Lao Nam, tüm Arma maceralarınız için unutulmaz bir kum sandığı deneyimi sunuyor.

4 Yeni Fraksiyon, 55 Yeni Silah, Yeni Üniforma ve Donanımlar

S.O.G. Prairie Fire ayrıntılı animasyonlara, gerçekçi seslere, yakın dövüş özelliklerine ve çeşitli silah aksesuarlarına sahip 55 benzersiz silah sunuyor. Hepsi çok çeşitli varyasyonlara sahip 43 ölümcül el bombası, tuzak ve diğer özel eşyalar, 41 detaylı üniforma, 30 yelek, 28 sırt çantası, 15 aksesuar ve 20 başlık bulunuyor.

 • M16, M14, XM21, M40A1, M60, M79, M1911 tabanca, Model 10 Revolver, .38 Revolver, MX991 el feneri, M72 LAW ve M1897 av tüfeği gibi standart ekipmanlar taşıyan ABD ve Güney Vietnam orduları tarafında savaşa katılın .
 • Askerî Destek Komutanlığı, Vietnam – Araştırma ve Gözlem Grubu (MACV-SOG) ve ABD Özel Kuvvetleri’nin seçkin ekipleri olarak XM177, XM148, M63A, M2 Carbine, kısa namlulu M60, kesik namlulu M79, M/45, M3, MC10, MAT-49, Sten, HP tabanca, Mk 22 tabanca, Welrod, HD tabanca, kesik namlulu RPD ve M127 işaret fişeği gibi muğlak ve özelleştirilmiş silahlar kullanarak keşif yapın.
 • Vietkong gerillası olarak Güney Vietnam ormanlarında miadını doldurmuş ama yine de son derece ölümcül olan M1 Karabina, M1891, M91/30, M38, M49/56, Ish-54 av tüfeği, MP-40, MAT-49, PPSh-41, K50m, DP-27, RPD, M1895 tabanca, M712 tabanca ve B40 roketi ile gizlice dolaşın.
 • Vietnam Halk Ordusu (PAVN) olarak Kuzey Vietnam şehirlerinde SKS, PPS-43, PPS-52, Tip 56, PK, TT-33 tabanca, PM tabanca, FKB-1 el feneri, B41 roketi ve 9K32 Strela füzesi gibi ithal ekipmanlar donanarak savaşın.

Her bir öge ve ekipmanın mümkün olan en gerçekçi şekilde yeniden oluşturulmasına yardımcı olmak için, engin bilgi birikimi ve özel koleksiyonlarıyla katkıda bulunan ABD Özel Kuvvetleri gazilerinin üç yıllık gözetim ve tavsiyeleri ile titizlikle tasarlandı.

54 Yeni Araç (Varyasyonları Dâhil) ve Statik Silahlar

S.O.G. Prairie Fire ormanlarda, dağlarda, şehirlerde, nehirlerde ve Vietnam adalarında savaş açmak için araçlar kullanan 4 benzersiz fraksiyon içeriyor.

 • 5 yeni MACV helikopteri (CH-34 ve UH-1D taşıma helikopterleri, UH-1C ve AH-1G savaş helikopterleri ve OH-6A keşif helikopteri) ile 24 varyasyonu olan 1 yeni PAVN helikopteri (Mi-2 nakliye ve savaş helikopteri). Tüm helikopterler oyun senaryolarının çeşitliliğini daha da arttırmak için birden fazla cephaneye, kaplamaya ve çağrı koduna sahiptir.
 • 2 yeni ağır silahlı gambot (Shantou sınıfı gambot ve PTF Nasty sınıfı devriye botu).
 • Son derece detaylı iç mekanlara sahip 2 yeni hafif tank (M-41 Walker Bulldog ve Type 63).
 • Özgün ayrıntılara ve 27 varyasyona sahip olan 4 yeni otomobil ve kamyon (M54 ve M151’e karşı Z-157 ve BTR-40).
 • USAF, ABD Donanması ve USMC renklerine sahip 22 silahlı 1 yeni uçağa (F-4 Phantom II) karşı 2 yeni özel hava savunma silahı (S-75 SAM füzesi ve RSNA-75 radarı).
 • Hafif ve ağır makineli tüfekler (M45, M2, M1919, M60, RPD, DP27, PK, ZPU4), havan topları (M29, M2, Type 53, Type 63), obüsler (M101, D44) ve son savaş dönemi anti tank füze rampaları (TOW ve 9M14) dâhil olmak üzere 32 statik silah.
 • Bazıları silahlı ve birçok varyasyonu bulunan 5 yeni tekne (2 ahşaptan yapılma motorlu tekne ve 3 sampan).
 • Ho Chi Minh Yolu boyunca sessizce hareket etmek için 2 yeni bisiklet.

Çok Oyunculu İşbirliği Harekâtı (maksimum 14 oyuncu)

Yıl 1968, Vietnam Savaşı’nın en hiddetli zamanları. Seçkin MACV-SOG keşif ekibi “Columbia” olarak göreviniz, Ho Chi Minh Yolu boyunca yapılan malzeme tedarikini kesmek. Ekibiniz Laos ve Kamboçya’da gizli operasyonlar yapmalı, PAVN 559. Ulaştırma Grubunu ve yanındaki çok sayıda güvenlik birimini yok etmelidir. Vietnam Halk Ordusu ekibinizi takip etmeye, bulmaya ve yağmalamaya çalışırken düşman bölgesinin derinliklerinde faaliyet göstermenin adrenalini iliklerinizde hissedin.

ABD Özel Kuvvetlerinin seçkin MACV-SOG’sinin eski keşif ekibi liderleriyle birlikte yazılan ve tamamıyla seslendirilmiş olan bu senaryo dinamik bir zorluğa sahip olan, oyuncuların istediklerinde girip çıkabilecekleri çok oyunculu bir oynanış tarzı içeren ve tekrar tekrar oynanabilen 6 ortak görevden oluşur.

Çok Oyunculu 9 Senaryo ve Bonus Görev

S.O.G. Prairie Fire; Cam Lao Nam’a Arma 3’ün Warlords, End Game, Zeus ve Escape resmî oyun modları için 9 yeni çok oyunculu senaryo ekliyor. Kırsal bölgeleri gezebileceğiniz ve Cam Lao Nam’ın önemli mekânlarını keşfedebileceğiniz bonus MP/SP görevi “Çer ve Çöp” ile rutin helikopter görevlerine çıkın.

Bu Creator DLC tekrardan elden geçirilmiş bir oyun içi menüye ve çok oyunculu sunucu tarayıcısına (yalnızca DLC yüklüyken kullanılabilir) sahiptir. Bu isteğe bağlı Gelişmiş Çok Oyunculu Menü, Creator DLC’sini içeren çok oyunculu oyunları bulmanıza, seçmenize ve bunlara katılmanıza yardımcı olan birçok yeni özelliğe sahip gelişmiş bir arayüz içerir.

5 Tek Oyunculu Senaryo

Vietnam Savaşı’na aşina olmayanlar için, 2 yeni tek oyunculu Tanıtım senaryosu, oyuncuların o dönemde kullanılan silah, araç ve ekipmanlar hakkında bilgi sahibi olmalarına yardımcı oluyor.

Ek olarak, hem PAVN hem de MACV için oyuncuları orman muharebesi ve savaş tarihi ile tanıştıran, tamamıyla seslendirilmiş ve tek oyunculu bir Tanıtım senaryosu bulunuyor.

Bonus helikopter görevi “Çer ve Çöp” tek oyunculu bir senaryo olarak da oynanabilir.

Sesler ve Efektler

Düşmanlarınızın karanlıkta yaklaşırken fısıldadığını, size baskın yapmak için acele ederken bağırdıklarını ve yaralandıklarında attıkları acı çığlıklarını duyun. Mermilerin dibinizden geçerken çıkardığı sesleri, patlamaları ve yavaşça yaklaşan tüyler ürpertici adım seslerini deneyimleyin. Gerçekçi hava koşulları, vahşi yaşam ve bitki örtüsü sesleri ile çok daha canlı bir orman tecrübe edin. Her bir ses ve efekt, oyunculara gerçekten büyüleyici bir deneyim sunmak için JSRS Ses modunun yaratıcısı tarafından titizlikle yeniden üretildi.

Müzik

Canlı oyun müziği, sizi 1960’lara geri götürecek originalsas’a ait 14 orijinal rock ve blues parçasına sahip. Araçlarda çalınan veya FM radyodan duyulan sesler, o dönemde yayımlanan orijinal Silahlı Kuvvetler Vietnam (AFVN) haberlerini ve reklamları içerir. Ayrıca Fabian Kreutzer Sound‘un otantik Vietnam enstrümanları ile bestelenen, Vietnam ve Laos manzaralarını daha da gerçekçi kılması için tasarlanmış 16 sinematik parça da dâhil edilmiştir.

Ek İçerik

S.O.G. Prairie Fire, yalnızca DLC yüklendiğinde kullanılabilen çok çeşitli ek içeriklerle tamamlanmıştır. Bu içerikler:

 • Uçaklara bakım yapmak ve uçakları silahlandırmak için bir Master Kol modülü
 • Eşyaları ve kazazedeleri taşımak için bir Lojistik modülü
 • Yepyeni ve tamamı seslendirilmiş bir Muharebede Hayata Döndürme sistemi
 • Gerilim dolu yer altı görevlerinin kolayca oluşturulması için bir Tünel modülü
 • Gerçek ABD çağrı kodları kullanarak hızla destek çağırmak için Hava destek modülü ve Vietnam dönemi topları
 • Kolaylıkla etkinleştirilebilen bir kulak tıkacı sistemi
 • Araç içi müzik kutusu
 • Yakın mesafe dövüşü için bir yakın dövüş sistemi
 • Askerlerin yerin altında veya üstünde saklanmasını sağlayan ağaç platformlar ve siperlikler

Ayrıca birlikte çalışma deneyimini sağlamak için DLC kapsamında tasarlanan yeni Mike Force Vietnam oyun modu gibi üçüncü taraf oyun modlarını destekleyen nesneler de mevcuttur. Buna 100’den fazla yiyecek, içecek ve tıbbi malzeme (varsayılan olarak kozmetik malzemeler) ile dinamik bir bina sisteminde kullanılmak üzere 150’den fazla kısmen inşa edilmiş bina ve tahkimat da dâhildir. Popüler üçüncü taraf Görev Gücü Radyosu (TFAR) modu da destekleniyor.

DLC’YE SAHİP OLMAYANLAR İÇİN UYUMLULUK VERİLERİ

S.O.G. Prairie Fire DLC’sine sahip olmayan oyuncular DLC’nin isteğe bağlı verilerini Arma 3 Steam Workshop üzerinden indirip yükleyebilirler: https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=2463076174
Bu Atölye ögesine abone olmak, potansiyel alıcıların satın almadan önce DLC’nin birçok varlığını denemesini mümkün kılacaktır. Bu, ayrıca DLC’ye sahip olmayanların DLC içeriğini kullanan çok oyunculu sunuculara katılmasına da olanak tanıyacaktır. DLC’nin arazi ve harekâtına erişimin DLC sahipleriyle sınırlı kalacağını unutmayın. Sahip olunmayan içeriğin kullanımına ilişkin kısıtlamalar da geçerli olacaktır.

DİL DESTEĞİ

Resmî olarak desteklenen dillerin yanı sıra (daha fazla bilgi için bu mağaza sayfasının sağ kenar çubuğuna bakın), aşağıdakiler için Savage Game Design’ın izniyle Arma 3 topluluğu tarafından oluşturulan bir Topluluk Dil Paketi olacak:

 • Lehçe
 • Türkçe
 • Korece
 • Japonca

GELİŞTİRİCİLER HAKKINDA

Bu DLC, Savage Game Design tarafından geliştirilmiş ve Bohemia Interactive tarafından yayımlanmıştır. DLC’yi hazırlayan ekibe, MACV-SOG’de görev yapmış olan ve 2006’dan beri Arma 3 Jets DLC’si, NI Arms, Unsung Vietnam War, JSRS sesleri, Icebreaker arazileri gibi modların ve Arma topluluğuna sunulan diğer ögeler dâhil olmak üzere popüler Arma 3 içeriklerinin geliştirilmesine yardımcı olan 100’den fazla içerik oluşturucuyu içeren ABD Özel Kuvvetlerinin eski üyeleri danışmanlık yaptı. Özel Kuvvetler muharebe deneyimini tutkulu ve kendini adamış Arma 3 Creator ekibi ile birleştirerek sizlere oldukça özgün ve unutulmaz bir Vietnam Savaşı oyun deneyimi sunuyoruz.

Oyuna izin alınarak ABD’ye ait Askerî İşaretler eklenmiş olsa da bunların ABD Ordusu tarafından onaylandığı anlamı çıkarılmamalıdır.


Steam
ARMA 3 forumu için tıklayın.

SimülasyonTÜRK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by SimülasyonTÜRK

Assetto Corsa F-MAX için yeni ekran görüntüleri

American Truck Simulator – California yenileme çalışmalarından yeni bilgiler ve görüntüler