American Truck Simulator'da Kaputun Altı! - ABD Trafik Tabelaları Nasıl Hazırlanıyor?
Connect with us

American Truck Simulator Haber

American Truck Simulator’da Kaputun Altı! – ABD Trafik Tabelaları Nasıl Hazırlanıyor?

SCS Software, Kaputun Altı serisine 4. makale ile devam ediyor. Bu kez oyunlarında geliştirdiği ve özellikle American Truck Simulator üzerinden trafik tabelaları ve işaretlerinin nasıl yapıldığını anlatıyor.

Simülasyon Türk

Yayınlama zamanı:

Tarih:

American Truck Simulator’da Kaputun Altı! – ABD Trafik Tabelaları Nasıl Hazırlanıyor?

SCS Software, Kaputun Altı serisine 4. makale ile devam ediyor. Bu kez oyunlarında geliştirdiği ve özellikle American Truck Simulator üzerinden trafik tabelaları ve işaretlerinin nasıl yapıldığını anlatıyor.

 

Başlayalım! Ama önce bu geliştirmelerin hem Euro Truck Simulator 2 hem de American Truck Simulator için olduğunu belirtelim. Daha çok ATS üzerinden anlatılmış.

SCS Software’ın deneyimi ve ekibinin boyutu büyüdükçe oyun dünyasının çeşitli yönlerine daha fazla dikkat ve gelişim zamanı ayırmayı göze alıyor. Trafik tabelaları da burada bir istisna değil. Geliştirmenin ilk yıllarında nispeten daha küçük bir geliştirme ekibi ile projeyi makul bir sürede tamamlayabilmek için birçok kısayol ve basitleştirme gerçekleştirmişler. Şimdi geriye dönüp baktıklarında California ve Nevada eyaletlerinde kullanılan trafik levhaları düzenlemesinde ilk arzulanan şeyleri bıraktılarını fark etmeleri ve Avrupa’da bulunan bir geliştirici bakış açısından mantıklı bir sistem olduğunu düşünmüşler ve bilmeden tüm bu mantıksal sistemin önemli yapı taşlarını ihmal etmişler. Buun sonucunda geçtiğimiz yıl araştırmaya daha fazla odaklanılarak, yol tabelaları/levhaları için daha fazla insan gücü ayırmışlar. Özellikle ABD yollarındaki tecrübeli şoförler için bu trafik levhaları New Mexico’da çok belirgin olacak. Yani burada özetle bu düzenlemelerin en belirgin şekilde gerçeğe göre New Mexico’da yapıldığını göreceğiz.

Elbette bu sadece birbirinden ayrı levhaların, şekillerinin, renklerinin, numaralandırılmalarının veya onlara uygun yazı tipi seçiminin görünümüyle ilgili değil bu tartışılamaz bir konu. Bileşenlerden bir levha oluşturabilmek için ellerinde çok esnek olan bir araç setine sahipler. Belli bir eyalete veya bölgeye özgü farklı kutuplar gibi belirli ayrıntıları seçebiliyorlar. Ama sonuçta bu tüm sistemle ilgili.

New Mexico DLC’si yeni trafik levhaları yapı taşlarından yararlanarak yeni bir çağın başlangıcının işaret ediyor. Yeni set aynı zamanda şu an geliştirme aşamasında olan bir sonraki American Truck Simulator oyun dünyası bölgesini inşa etmek için de kullanılıyor.

Gelecekteki oyun güncellemelerinde ise American Truck Simulator’ın eski eyaletlerini tekrar gözden geçirmek ve levhaları daha doğru yapmak için ayrılmış bir plan ve kapasiteleri var. Yani California, Nevada ve Arizona’da ileride iyileştirmeler olacak.

Resimlerde görebileceğiniz gibi SCS’in varlık tasarımcıları 200’den fazla yeni trafik levhasının bulunduğu bir set oluşturdu. Bununla birlikte SCS Software’ın programlamacıları, harita tasarımcılarının trafik levhalarını taban ve bilgi bölümünü çeşitli seçeneklerden kullanmasına ve birleştirmesine imkan sağlayan yeni bir sistem geliştirdi. Bu verimli yeni sistem sayesinde daha tipik olarak kullanılan metal yerine ahşaptan yapılan trafik levha direkleri için yarar sağlayacaktır.

Karayollarında sadece üstte duran trafik levhaları vardı. Artık olmayacak çünkü trafik levhaları için birkaç yeni yerleşim türü oluşturuldu. Gerçek hayatta olduğu gibi karayolu köprülerinin altından geçerken ve yol kenarlarındaki ses bariyerlerine yapıştırılmış yerleştirilmiş levhalar vb. tabelalar olacak. Standart üstte duran levhalar için bazı ayarlamalar ve yükseltmeler de yapılıyor. Artık çıkış numarasının yerleştirme ve yerleşim arasındaki farklar gibi küçük ayrıntıları bile değerlendirebileceğiz. Bütün bu güncellemelerle eyalet başına mümkün olduğunca çok sayıda özelleştirme ayırmaya çalışılıyormuş.

Yaklaşan kavşağın şematik bir çizimini gösteren bazı diyagram(resimli olabilir?) trafik levhalarını da görmeyi dört gözle bekleyebiliriz. Ayrıca karayolları levhaları üzerinde “control cities” ile daha iyi çalışılabilecek.

Sonuç itibariyle levha yerleşimleri oyun dünyasının 1:20 ölçeğinden gerçeğe kıyasla biraz sınırlı olsa da amaçları American Truck Simulator’da %100 gerçekçi yol levhaları oluşturmak.

SCS Software makaleyi burada noktalıyor. Bir sonraki “Under The Hood” serisi makalesi için tavsiyenizi burada bekliyor.

Kendi fikrimi belirtmek gerekirse yine yeni bir eyalette yeni bir teknik görüyoruz. Her yeni DLC’de aynı çalışma tarzını kullanmaları şaşırtıcı hep değişiyor, hep yenileniyor. Bir sonraki DLC’de bizlere bu tarz olan hangi yeni yöntemi sunacaklar çok merak ediyorum. New Mexico DLC’si 9 Kasım’da çıkıyor. 🙂

Bir sonraki eyalet neresi?

Daha önce SCS takımının ATS’de kuzeybatı ve güneydoğu’da çalıştıkları açıklanmıştı. Eee tabii ortaya bir sürü ipucu çıktı. Bir sonraki eyalet Oregon! California’nın kuzeyinde yer alan başkenti Salem ve en büyük şehri de Portland olan pek çok nehrin bulunduğu eyalet olacak.

 

Daha önce paylaşılan makaleler;

SCS Software Kaputun Altını Gösteriyor #3: Bitki Örtüsü

SCS Software Yine Kaputun Altını Gösterdi – Bölüm #2 Modeller ve Varlıklar

 

 

American Truck Simulator’da Kaputun Altı Gösterildi!

SimülasyonTÜRK

Reklam
2 Comments

2 Comments

 1. Furkan Aksu

  Kas 8, 2017 at 17:49

  SELAM MERHABA ARKADAŞLAR BEN FURKAN AKSU EURO TRUCK SİMULATOR 2 İLE İLGİLİ YENİ BİR HABER YOK MU YENİ ÇIKACAK OLAN SPECİAL TRANSPORT DLC’Sİ STEAM SAYFASINDA NE ZAMAN OLACAK ÇIKIŞ YAPACAK İTALYA DLC’Sİ’DE ÇIKSIN ETS 2’NİN 1.29 GÜNCELLEMESİ’DE GELMELİ ARTIK VE SCANİA S VE R ÇEKİCİLERİ ARTIK OYUNA EKLENSİN BU KONUM İLGİLİ BENİMLE İLETİŞİME GEÇERSENİZ SEVİNİRİM

 2. Utku

  Kas 20, 2017 at 23:06

  Euro Truck Simulator 2 otobüs modu açmak istiyorum mercedes benz trevago modu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ETS 2 Genel

ETS 2 ve ATS için 1.32 Güncellemesi Tamamlandı!

Kişisel dorse sahipliği özelliğinin bulunduğu 1.32 güncellemesinin açık betası sona erdi. Tam sürüm tüm kullanıcılar için yayınlandı. An itibariyle Euro Truck Simulator 2 ve American Truck Simulator için 1.32 güncellemesini indirebilirsiniz.

Simülasyon Türk

Published

on

ETS 2   ve ATS için 1.32 Güncellemesi Tamamlandı!

Kişisel dorse sahipliği özelliğinin bulunduğu 1.32 güncellemesinin açık betası sona erdi. Tam sürüm tüm kullanıcılar için yayınlandı. An itibariyle Euro Truck Simulator 2 ve American Truck Simulator için 1.32 güncellemesini indirebilirsiniz. SCS’in belirttiğine göre yaptıkları en büyük oyun güncellemelerinden biri olmuş. 10 Ağustos’ta başlayan açık beta süreci 17 Eylül 2018 itibariyle sona erdi. Bir sürü geri bildirim alındı, çeşitli sorunlar yaşandı ama topluluğun da desteğiyle üstesinden gelindi.

 

 

Euro Truck Simulator 2’nin 1.32 güncellemesi konusu burada;

Euro Truck Simulator 2 – 1.32 Güncellemesi

American Truck Simualtor’ın 1.32 güncelleme konusu burada;

American Truck Simulator – 1.32 Güncellemesi

 

Değişiklikler listesi;

 • Kişisel dore sahipliği eklendi (daha fazlası burada)
 • Kapsamlı Kullanıcı Arayüzü değişiklikleri (Ana menü, şirket yönetim ekranları, araç&dorse galerileri ve diğerleri)
 • İş filtreleri yeniden tasarlandı
 • Bazı eski römorklar tamamen yenilendi.
 • AI(yapay zeka) kamyonları için güç ve hava hortumları eklendi.(İsteğe bağlı seçilebilir)
 • Renderlama(işleme) hızlandırıldı
 • Otomatik el freni için seçenek getirildi artık varsayılan olarak kapalı olacak(ışınlandığında, oyuna girdiğinde otomatik el freni çekiliyordu)

sadece ATS’deki özellikler:

 • Yeni yollar eklendi: US-550 (NM), US-95 (AZ), US-191 (AZ), Clifton city (AZ)
 • Birkaç yer yeniden yapılıp tasarlandı(örnek I5-I80 kavşağı)
 • 53ft uzunluktaki römorklar California’da gizlendi(beşinci tekerlekten arka aksa kadar 40+ feet)

sadece ETS2’deki özellikler:

 • AI trafik için Scania 2016 eklendi
 • B-double römork türleri eklendi.
 • Almanya haritasının bir kısmı güncellendi (daha fazlası için)
 • Işıklandırma iyileştirmeleri yapıldı(ATS ile senkronize)
 • Fransa’nın bazı yollarında hız sınırı 80 km/s yapıldı

 

Modlar için uyarı!

Dorse kargo mantığı tamamiyle yeniden tasarlandı(yük verileri, römork verileri, ekonomi ve benzer veriler). Bu nedenle çoğu mod için uyarlama çalışması yapılması gerekiyor. 1.32 güncellemesi için herhangi bir betaya girmenize artık gerek yok. Otomatik olarak Steam’de güncelleme inecek.

Birkaç gün için Steam sürüm olmayan ETS 2 için (perakende olan) güncleleme hazır olacak.

 

Videolar;

 

 

 

 

 

 

SimülasyonPark’ta Euro Truck Simulator 2 ve American Truck Simulator forumlarına ulaşabilirsiniz.

 

SimülasyonTÜRK

Continue Reading

American Truck Simulator Haber

American Truck Simulator Oregon DLC’si Ekim 2018’de Çıkacak!

SCS Software resmen açıkladı. American Truck Simulator’ın Oregon isimli eyaletin bulunduğu harita genişleme DLC’si neredeyse tamamlanmış.

Simülasyon Türk

Published

on

American Truck Simulator Oregon DLC’si Ekim 2018’de Çıkacak!
SCS Software resmen açıkladı. American Truck Simulator’ın Oregon isimli eyaletin bulunduğu harita genişleme DLC’si neredeyse tamamlanmış. Geliştirici takım birkaç hafta içinde bitiş çizgisine ulaşacaklarına eminmiş. Bu nedenle yayınlama tarihi hakkında spesifik bilgi veriliyor.
Oregon DLC’sinin Ekim 2018’de çıkacağı belirtiliyor.

Ana özellikler;

 • 5,000 milden fazla oyun içi yol
 • Portland, Salem, ve Eugene dahil olmak üzere 14 büyük şehir
 • Park etmek ve yakıt doldurmak için 13 büyük özel dinlenme ve kamyon durakları
 • Yolların etraflarında birçok küçük dinlenme alanı ve moteller
 • 700’den fazla tamamen yeni 3D varlık
 • 25 Özgün, karmaşık ve gerçekçi özel yapım kavşaklar ve eyaletler arası(Interstate) kavşaklar
 • 17  yeni yerel şirket ve sanayi
 • Hem doğal hem de insan yapımı çok bilinen önemli noktalar – Mt. Hood, Thor’s Well, Crater Lake, Crooked River Valley, Yaquina Head Lighthouse, Youngs Bay Bridge …
 • Oregon’a özgü başarımlar

Steam’de istek listenize ekleyebilirsiniz. Fiyat şu an bilinmiyor.

American Truck Simulator forumu için tıklayın.

SimülasyonTÜRK

Continue Reading

ETS 2 Genel

SCS On The Road: Krone dorsesi ile bu hafta Zolder pistine gidiyorlar!

SCS Software’ın sim trailer adını veridiği simülatör dorsesi yollarda dolaşmaya devam ediyor.

Simülasyon Türk

Published

on

SCS On The Road: Krone dorsesi ile bu hafta Zolder pistine gidiyorlar!

SCS Software’ın sim trailer adını veridiği simülatör dorsesi yollarda dolaşmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Prag’daki yarışlara katılmışlardı şimdi ise her yıl Almanya’nın Hannover şehrinde düzenlenen en büyük ulaşım fuarı IAA 2018‘e katılacakları için römork modelini Krone markasının Werlte tesislerinde değiştirmişler.

Aslında fuarın bir hafta öncesinde oraya park edilmeliymiş ama 15-16 Eylül’de Belçika’nın Zolder pistinde FIA ETRC 2018 yarışları var. Bu nedenle ek 4D haraketli koltuğu Krone markasının standına yerleştireceklermiş.

Prag yarışından fotoğraflar;

Kamyon Parkı forumunda Euro Truck Simulator 2 ve American Truck Simulator oyuncularını bulabilir. Güncellemeleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

SimülasyonTÜRK

Continue Reading

Açılır Menü

Facebook

Advertisement
Advertisement

Son Yorumlar

Trendler