Ana Sayfa American Truck SimulatorAmerican Truck Simulator Haber American Truck Simulator 1.37 güncellemesi için tam sürümü çıktı!

American Truck Simulator 1.37 güncellemesi için tam sürümü çıktı!

Yazar SimülasyonTÜRK

American Truck Simulator 1.37 güncellemesi için tam sürümü çıktı!

Yeni ses motoru FMOD, açılabilir camlar, yeni dorseler ve özelliklerin yer aldığı 1.37 güncellemesi American Truck Simulator için tam sürüm olarak yayınlandı.

 

Yeni ses motoru FMOD ile oyundaki tüm sesler değişmeye başlıyor. Daha gerçekçi ve akustik bir şekilde trafikten ve araçtan gelen sesleri duyabiliyoruz. ETS 2 ve ATS için yayınlanan bu güncellemede seslerde yapılacak geliştirmelerin ilk adımı olarak vurgulanıyor. FMOD adlı yeni ses motoru sektördeki birçok oyun tarafından kullanılıyordu. Şimdi ETS 2 ve ATS’de 1.37 güncellemesiyle araç ve çevre seslerini mix/karıştırma yöntemini kökünden değiştiriyor. Çekicimizin içi ve dışı için ayrı ses setleri oluyor. Çeşitli filtrelemeler ve efektlerle birlikte temelde SFX(ses efektleri) setini de temel alan yeni bir sisteme geçiliyor. SCS Software’ın ses tasarımcılarının ekleyeceği ve güncelleyeceği birçok ses efekti var. Bu sadece bir başlangıç. Ayrıca AI trafik için yeni sesleri(trenler dahil) duyabiliyorsunuz ve FMOD ses kütüphanesinin entegrasyonu sayesinde ortaya çıkan gerçek Doppler etkisini(Doppler effect) deneyimleyebiliyorsunuz.

Mod yapımcılarının ise bu yeni ses motoru ile kendi seslerini oyuna tekrar uyumlu hale getirmek için FMOD’un modlamasına sıfırdan başlamaları gerekiyor. 1.37 güncellemesi ile mevcut sürümdeki sesler uyumsuz oluyor. FMOD, herkesin ücretsiz kullanabileceği bir ses motoru ve mod yapımcıları da SCS’in ses tasarımcılarıyla aynı güce sahip olacak. Ayrıca SCS Software bu yeni ses motoruna geçişleri kolaylaştırmak için bazı faydalı eğitimler yayınlamayı planlıyor.

 

Topluluğun yıllardır talep ettiği açılabilir pencereler/camlar sonunda bu güncellemeyle eklendi. Yeni ses motorunun farkını daha iyi duyabilmemiz için getirilen özellik tüm çekicilerde çalışıyor. Klavye kontrollerinde sol ve sağ cam için açma-kapama tuşlarını atayabiliyorsunuz. İç ve dış ses farkını mükemmel şekilde duyabiliyorsunuz.

Mod yapımcılarının yeni gelen özellikleri kendi yaptıkları çalışmalara uyarlamaları gerekiyor. Özellikle yeni ses motoru FMOD için bu şart koşuluyor. 1.37’nin modlama rehberi için buraya tıklayabilirsiniz.
Artık çekici ve dorse yapılandırma ekranında(servis kısmı vb.) yürüyebiliyoruz. Oyunun dünyası yürüyerek keşfetmeye göre tasarlanmasa da oyunun topluluğu yeni gelen özellik sayesinde servis ekranında çekici ve dorselerine daha yakın bir perspektiften bakabilecekler. Garajda ekranında yürüyebiliyor, araçlarımızı modifiye edebiliyoruz. Aynı zamanda eğilme özelliği de var. Çekici ve dorse tarayıcı ekranında kullanılabiliyor. Dışarıda yürüme özelliği ne yazık ki yok.
Yeni bir gıda tankeri dorsesi ekleniyor. Kişisel dorsemiz olarak bunu satın alabiliyoruz. Ayrıca boyama paketleriyle de uyumlu çalışıyor.

Steering Creations Pack DLC‘si için yeni direksiyonlar eklenmeye başlamış. Açık beta boyunca diğerlerinin de ekleneceği belirtiliyor.

American Truck Simulator için ASUS Aura Ready desteği eklendi. RGB ışık özelliği bulunan ASUS klavyeler, fareler, standlar ve diğer parçalarda oyundaki geri bildirimler renkli olarak desteklenecek.


 


1.37 Değişiklikler Listesi

ARAÇLAR
ÖZELLİKLER
 • Yeni ses motoru FMOD; var olan tüm seslere birkaç geliştirme ile birlikte uygulanıyor
 • Tüm çekiciler için açılabilir camlar(hem sol hem de sağ camı indirebiliyorsunuz, klavye kontrollerinden tuş atamalısınız)
 • AI hareketleri ve ses davranışı geliştirildi(FMOD sayesinde)
 • Çekici ve dorse yapılandırma ekranında yürüyüş kamerası eklendi(ve yeni garaj sahnesi)
 • Zorunlu ağırlık istasyonlarına araçların teknik muayenesi eklendi(yasa dışı dorse, hasarlı araç)
 • ASUS ROG Strix (ASUS Aura Ready) için renkli geri bildirim desteği eklendi
 • Aşamalı çalışan hız cezaları eklendi.
TOBII EYE TRACKING
 • Eye-tracking(göz takibi) durdurma tuşu işlevi düzeltildi
 • Oyun durdurulduğun ya da kullanıcı arayüzündeyken otomatik eye tracking(göz takibi) duracak.
 • Kullanıcı arayüzünde Ayarlar kısayol tuşu Shift+NumLock ile açılabiliyor.
MOD
 • Oyun içi sesler FMOD için tamamen yeniden uygulandı
 • Motor gücünün menzil verisi(boost değeri yerine)
 • Egzoz gazı için sıcaklık göstergesi animasyonu
 • AI veri ayarlamaları( tork, şanzıman yerine motor gücü değeri, vehicle_mass yani araç kütlesini dorselerde artık geçersiz kılacak)

Steam’de tam sürüm nasıl geliyor?
1.37 güncellemesi eğer aşağıdaki seçenek seçili ise otomatik olarak yüklenecektir.

Steam oyun kütüphanesini açın. American Truck Simulator üzerine gelerek sağ tıklayın ve Özellikler penceresini açın. BETALAR sekmesinde public_beta → OPT-OUT seçin. Şifre girmenize gerek yoktur. Güncelleme yüklenmeye başlayacaktır. ATS modlama rehberine buradan ulaşabilirsiniz. SCS forumdaki 1.37 bug bölümüne ise buradan

Bazı modlar yeni sürüm ile uyumsuz olduğu için 1.36 güncellemesinde kalabilirsiniz. Yine aynı BETALAR sekmesi üzerinden eski sürüm 1.36’yı seçerek o güncellemeyi geri yükleyebilirsiniz. Birkaç gün sonra ise ATS’nin Steam sürüm olmayan 1.37 güncellemesi dağıtılacak.


ATS – 1.37 Güncellemesi ana konusu için buraya tıklayın.

SimülasyonTÜRK

 

6 yorum
0

Bu yazıları da okuyabilirsin

6 yorum

Avatar
Kerem Nis 21, 2020 - 09:28

Bakalım Mack ne zaman gelicek 🙂

Cevapla
SimülasyonTÜRK
SimülasyonTÜRK Nis 21, 2020 - 13:15

Artık tanıtımlara tekrar başlarlar ve 1-2 haftaya çıkar çıkması lazım çok bekledik! 😀

Cevapla
Avatar
ohtararan Nis 22, 2020 - 01:13

arkaya tidal acar oyle oynarim bu oyunu, guncellemeden sonra gercekciligi artmis buldum. harici muzik uygulamasi bile sanki aracin icinde yankilaniyor gibi. ses motorunun degismesi kabin akustigini iyi yonde epey gelistirmis. daha da ekleme olacagi soyleniyor, yavas ancak iyi yonde ilerliyor oyun. diger araclarin eklenmesi de hizlansa.

Cevapla
Avatar
off road delisi Nis 22, 2020 - 23:11

oyunu dün denedim güzel olmuş özellikle topraklı yollarda tır sürmek çok güzel bir nevi off road sayılıyor.

Cevapla
Avatar
off road delisi Nis 22, 2020 - 23:12

ama topraklı yollar çok az keşke bol bol off road yolları olsaymış

Cevapla
Avatar
off road delisi Nis 22, 2020 - 23:13

ha birde oyunun açılma ve yüklenme hızı ETS2’den çok daha hızlı. ets2’de oyuna girmek 2 dakika sürüyor.

Cevapla

Yorum yazın